PDA

Επιστροφή στο Forum : Apple snail RIP ?


abrous
02-01-07, 11:17
Εχω δυο Apple snail το ενα εκ των οποιων γεννησε αυγα πριν απο καμμια εβδομαδα. Τα εκανε εξω απο το νερο αλλα κατω απο τις λαμπες δεν νομιζω οτι εχουν καμμια ελπιδα με την ζεστη που εχει... Το σαλιγγγαρι τις πρωτες 1-2 μερες εδειχνε εξουθενωμενο αλλα μετα νομισα οτι συνηλθε.. Προχτες ομως το βρηκα να επιπλεει. Ειναι κλειστο και δεν βγαινει απο τοτε. Υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιο ειδος ναρκης ή κατι τετοιο ? Πως θα ξερω αν πεθανε ?
Το επαθε απο την γεννα ή μπορει να συμβαινει κατι αλλο ?

PascM
02-01-07, 12:04
http://www.applesnail.net/
Όταν πεθαίνουν τα apple snail το καταλαβαίνεις διότι "αδειάζουν" και φυσικά εκεί πρέπει να προσέξεις το θέμα amonia. Όσον αφορά τα αυγά αν δεν στεγνώσουν, αν υπάρχει αρκετή υγρασία δηλαδή εκεί που είναι σύντομα θα δεις τα μωράκια. Για ότι περισσότερο μπορείς να διαβάσεις το λινκ

netblues
02-01-07, 12:31
Αμα επιπλεει τοτε ειναι ζωντανο.. Με αυτο το τροπο τα περνει το ρευμα και μεταναστευουν..
Προφανως σου λεει οτι δεν σε γουσταρει και πολυ..:D:D

Xotikouli
02-01-07, 16:30
Αμα επιπλεει τοτε ειναι ζωντανο.. Με αυτο το τροπο τα περνει το ρευμα και μεταναστευουν..
Προφανως σου λεει οτι δεν σε γουσταρει και πολυ..:D:D

Ενδιαφέρον, δεν το ήξερα!

Μπορεί απλά να μετάνιωσε που γέννησε και θέλει να την κάνει πριν γεννηθούν τα σκασμένα και αρχίσουν τις γκρίνιες και τις πάνες :smt101

Δεν νομίζω πάντως ότι ένα apple snail μπορεί να σηκώσει επικίνδυνη αμμωνία. Μου έχει τύχει μέσα σε breeding tank με μονομαχάκια και αν και άργησα να το πάρω χαμπάρι οι μετρήσεις ήταν μια χαρά. Βέβαια φύλαγε τα ρούχα σου...

gwgw
03-01-07, 16:35
ερωτηση, εστω οτι το σαλιγκαρι γεννησει καπου οπου ειναι καταδικασμενο πως τα αυγα θα ξεραθουν δε μπορουμε πολυ απλα να τα μετακινησουμε??

halvas69
03-01-07, 21:57
H απλή λύση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να καταβρέχεις τα αυγά όσο πιό συχνά γίνεται για να διατηρούν μία σχετική υγρασία.
Το είχα κάνει παλιότερα, καταβρέχοντας τα 5-6 φορές την ημερα, αποτέλεσμα.....έπηξα στο νεογέννητο :)

netblues
03-01-07, 23:20
Η ακομα πιο απλη, τα ξεκολας και τα βαζεις μεσα σε ενα δοχειο με λιγο νερο και λιγο υαλοβαμβακα στον πατο, και τα αφηνεις να επιπλεουν πανω στο ενυδρειο...

abrous
04-01-07, 09:34
Τα δικα μου αυγα παντως εκει που τα εκανε μεχρι να τα δω ειχαν ηδη ψηθει.
Τα εχω πανω απο 10 μερες και δεν εγινε τιποτα. Το Apple Snail παντως πεθανε (επιπλοκες απο την γεννα ??? ). Το εβγαλα και αυτο χτες για να μην αποσυντιθεται μεσα στο ενυδρειο (R.I.P) ._