PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγνώριση!!!!!!!!


heiko27
01-01-07, 23:54
Αρχικά καλή χρόνια και με υγειά σε όλους .
Θα ήθελα εάν κάποιος γνωρίζει να μου ποια είναι αυτά τα είδη .

Strahos
02-01-07, 00:13
ο πρώτος είναι glyptoperichthys gibbiceps και ο 2ος μου μοιάζει πολύ με liposarcus pardalis (με επιφύλαξη γιατί είναι αλμπίνο και δεν βοηθάει το χρώμα στην αναγνώριση αλλά μόνο το σχήμα)

Kostas G.
02-01-07, 10:08
Σωστή η αναγνώριση για τον πρώτο και μάλλον σωστή και για τον δεύτερο.Για να είμαι σίγουρος όμως θα ήθελα μια κοντινότερη πλευρική λήψη του δεύτερου για να διακρίνω τα σχέδια που υπάρχουν στα πτερύγια και στο σώμα του ψαριού(παρα το οτι είναι albino αν προσέξεις καλά στα πτερύγια φαίνονται κάποια σχέδια από κίτρινο χρώμα τα οποία είναι τα αντίστοιχα που θα είχε το ψάρι αν δεν ήταν albino σε κανονικό χρώμα)

heiko27
02-01-07, 13:26
Παιδία καλή χρόνια και ευχαριστώ για της άμεσες απαντήσεις .
Κώστα δες και αυτήν την φωτογραφεία η οποία δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει αλλά αυτήν έχω για τώρα και έως το βράδυ θα ανεβάσω άλλη αφού τον πετύχω από κοντά και με καλά ανοιχτά τα πτερύγια .

Έχω ακόμα ένα πρόβλημα με 2 νέκρα cory’s τα οποία βρήκα προχθές και δεν ξέρω εάν θα πρέπει να το ανοίξω ως νέο post εδώ ή στο τμήμα με της ασθένειες μιας και γατόψαρα αλλά και επιπλέον δεν νομίζω ότι είναι από ασθένεια αλλά χτύπημα .

Kostas G.
02-01-07, 17:00
Δεν βοηθάει περισσότερο...Πάντως κατα πάσα πιθανότητα είναι Liposarcus pardalis.Οι αναλογίες είναι οι ίδιες...

Σχετικά με τα νεκρά Corydoras, άνοιξε θέμα εδώ και βλέπουμε;)