PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρείο με Δίσκους


ilios
31-12-06, 18:23
Παιδια Γεια σας και Χρόνια πολλά.
Είμαι νέο μέλος του Forum και πραγματικά εντυπωσιαστηκα.
Εχω ενυδρείο 350 λίτρων με 8 δίσκουσ και τρεις αγγελους.Τα φυτά που έχω μέσα ειναι ψευτικα.Το ενυδρείο το έχω από τον περασμενο Αυγουστο.Εχασα στις αρχεσ ενα δισκο και προσφατα ακομα δύο.
Μπορειται σας παρακαλώ να μου πειτε τι πρεπει να προσεξω στο ενυδρειο και τι μετρήσεισ και κ'αθε ποσο πρεπει να κάνω?Ευχαριστώ

Mitsos
31-12-06, 21:17
Χρονια πολλα....................

Πρεπει να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο σου....

Μετρησεις? εχεις κανει ποτε?
Φιλτραρισμα?
Αγγελοι? αν εννοεις αγγελοψαρα καλο ειναι να τα δωσεις....
Αλλα ψαρια εχεις?

Μπολικο διαβασμα... ;)

ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΑΑΑΑΑ........................

ilios
01-01-07, 01:00
Μετρήσεισ έχω κάνει για το Ph και τώρα είναι γύρω στο 7,5.Δεν μου είπε κανένασ αλλός για αλλεε μετρησεισ.Πριν λίγο πρόσεξα ότι υπάρχει ακόμα ένασ μικρός δίσκος ετοιμοθάνατοσ.Δεν βλέπω κάποια συμπτώματα αρρώστιας και πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχουν βακτήρια στο νερό.Χρησιμοποιώ σαν βάση άσπρα μικρά χαλίκια τα οποίαδεν εκαθάρισα ε΄δω και πέντε μήνες περίπου.Το φίλτρο μου είναι βιολογικό.Σφογγάρι κάρβουνο και κεραμικό.Το νερό είναι καθαρό.Δεν το άλλαξα ποτέ αλλά κάθε τόσο προσθέτω κάποια μικρή ποσότητα λόγο εξάτμισης.Τι μετρήσει πρέπει να κάνω?Τι φάρμακο μπορώ να χρησιμοποιήσω για τα βακτήρια?

Ύπάρχει κάποιο έρθρο η βιβλιογραφία που μπορώ να ενημερωθώ για όλα αυτά που ρωτώ?

Xotikouli
01-01-07, 03:26
Το νερό είναι καθαρό.Δεν το άλλαξα ποτέ αλλά κάθε τόσο προσθέτω κάποια μικρή ποσότητα λόγο εξάτμισης.

Καλώς ήρθες και καλή χρονια!

Το νερό φαίνεται καθαρό, δεν σημαίνει ότι είναι! Αν δεν κάνεις μετρήσεις δεν μπορείς να κρίνεις με το μάτι. Όταν λες δεν το άλλαξες ποτέ? Δηλαδή δεν έχεις κάνει αλλαγή νερού για πάνω από ένα χρόνο? :smt107 Πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού της τάξεως του 30% περίπου κάθε εβδομάδα! (Πάντα με αντιχλώριο και προσοχή το καινούριο νερό να μην έχει διαφορά θερμοκρασίας.) Βάζεις νερό από αντίστροφη όσμωση ή χρησιμοποιείς μόνο νερό βρύσης?

Υ.Γ. Εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25) θα βρείς πάρα πολλά θέματα σχετικά με τους δίσκους!

accnt
01-01-07, 09:15
Απορώ και πως αντέξανε τα ψάρια σου τόσο πολύ….
Δυστυχώς φίλε μου πρέπει να ξεκινήσεις εντατικότατο διάβασμα!
Οι απαντήσεις που ζητάς υπάρχουν όλες εδώ στο forum.
Καλή συνέχεια.

netblues
01-01-07, 10:38
Να προσθεσω οτι γενικοτερες πληροφοριες σε μορφη αρθρων θα βρεις εδώ
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

Τωρα για την αλλαγη νερου.. τι να πω. Και ανθοδοχειο να ητανε δεν θα αλλαζες νερό?

Ξεκινα καθημερινες αλλαγές της ταξεως του 20% και ΟΧΙ παραπανω.
Τα ψαρια θα υποστουν σοκ αν πεσουν τα νιτρικα αποτομα (που θα ειναι στο θεό)
Μετα απο 5 μέρες που θα το κανεις αυτό, κανε μια μεγαλυτερη αλλαγή και μετρα νιτρικά. Ο στοχος ειναι να τα φερεις κατω απο 10 και να τα διατηρεις εκεί.
Προμηθευσου μια σκουπα αναροφησης βυθου σαν αυτή
http://www.tetra.de/tetra/go/4252345AB6B221A30B8A6A92D9225924/?seite=produkte&group_1_id=148&group_2_id=164&lang_id=2&action=ChangeLanguage
και ξεκινα να καθαριζεις προσεκτικά το βυθό

(http://www.tetra.de/tetra/go/?seite=produkte&group_1_id=148&group_2_id=164)

ilios
01-01-07, 20:18
Ρε παιδια σας ευχαριστώ.Σήμερα έχασα ακόμα δύο δίσκους.Αλλαξα πριν λίγο ΄το 40% του νερού.Να συνεχίσω τις αλλαγέσ καθημερινά?.Το νερό που βάζω είναι νερό τησ βρύσης αλλά εχω φίλτρο νερού στη βρύση το οποίο μαλακώνει το νερό.Μέτρησα το Ph και είναι γύρω στο 6.8-7.2.Πως μπορώ να να μάθω εάν έχει πρόβ΄λημα το νερό?Τι μετρήσεις πρέπει να κάνω?Πρόσεξα ότι ένα ςπό τους αγγέλους έχει κάποια αιμάτωμα στα μάτια και στο ππτερύγιο.Τι φάρμακα να χρησιμοποιήσω?Οταν το ΡΗ του νερού που βάζω είναι κανονικό χρεριάζεται να βάλω και φάρμακο για το χλώριο?.Τι test να ζητήσω από το pet shop?Eπειδή στη Κύπρο τα φάσρμακα και τα διάφορα test δεν υπάρχουν σε ποικιλία μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιο on line κατάστημα που μπορώ να βρώ κάτι καλό.?

netblues
01-01-07, 20:51
Χμμ για το αντιχλωριο εξαρταται απο το φιλτρο νερού που ειπες οτι εχεις.
Αν εχει ανθρακα, (αλλαγμενο το τελευταιο 6 μηνο ) τοτε δεν χρειαζεται.

Το ph δεν εχει καμμια σχεση με το χλωριο.

Το λινκ που σου εδωσα παραπάνω εχει ολες τις βασικες πληροφοριες περι συντηρησης ενυδρειων που σου λειπουν.


Online μαγαζια θα βρεις στη σχετικη κατηγορια του board.


Για τις αλλαγες τα παμε νομιζω εε?

mikele
02-01-07, 12:53
Πρόσεξα ότι ένα ςπό τους αγγέλους έχει κάποια αιμάτωμα στα μάτια και στο ππτερύγιο

προφανως απο τα πολυ υψηλα επιπεδα αμμωνιας καιγονται διαφορα σημεια του σωματος .....συνεχιζε αλλαγες μικρες οπως σου ειπανε 20% την μερα .....διαβασε καλα για την συντηρηση ενυδρειων οπως σου ειπαν τα παιδια και κανε τεστ καθε μερα nh4nh3 , no2 , no3 , ξαναμετρησε ph, gh ,kh

netblues
02-01-07, 12:58
Αμμωνια δεν πρεπει να εχει, δεν θα χε μεινει τιποτε πλεον.
Τα αιματωματα ειναι ενδειξη βακτηριακων μολυνσεων, κατι αναμενομενο σε ενα τοσο επιβαρυμενο περιβαλλον.

ilios
03-01-07, 08:24
εκανα μετρησεις με τις ακολουθες ενδείξεις
ΝΟ3 40
ΝΟ2 0
GH 300 (17.0)
KH 40 (2.0)
PH 6.
τι άλλο μπορώ να ελεγξω?

netblues
03-01-07, 09:40
εκανα μετρησεις με τις ακολουθες ενδείξεις
ΝΟ3 40
ΝΟ2 0
GH 300 (17.0)
KH 40 (2.0)
PH 6.
τι άλλο μπορώ να ελεγξω?

Για λογους πληροτητας μετρησεων, μια μετρηση αμμωνιας, αλλα δεν νομιζω οτι θα εχεις.
Χρειαζεσαι λιγες ακομα αλλαγες ωστε να πεσει το No3 κατω απο 20.
GH, KH με τι τροπο μετρησες? Οι αριθμοι εντος παρενθεσης τι ειναι?
Σταγονες?
Οι δισκοι σε τι κατασταση ειναι? Τρωνε?
Σε τι θερμοκρασια το εχεις? Με τι φωτισμό? Ποσες ωρες?