PDA

Επιστροφή στο Forum : ΨΑΡΙΑ-ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ!!!


GCP Nio GR
29-12-06, 17:49
Θέλω από τους έμπειρους να μου προτείνουν όμορφα, μακροβια και συμβατά ψάρια για το ενυδρείο μου που είναι 240 L (τροπίκα φυσικά να είναι) !!
Τιμές δεν με απασχολούν !!

ΕΙΔΟΣ και ΠΟΣΟΤΗΤΑ!! Δηλ.

GURAMIS = 3
DISCUS = 1 κτλ!!
Δεν ξέρω καν πόσα να βάλω....

ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων !

klaz
29-12-06, 17:54
Θέλω από τους έμπειρους να μου προτείνουν όμορφα, μακροβια και συμβατά ψάρια για το ενυδρείο μου που είναι 240 L (τροπίκα φυσικά να είναι) !!
Τιμές δεν με απασχολούν !!

ΕΙΔΟΣ και ΠΟΣΟΤΗΤΑ!! Δηλ.

GURAMIS = 3
DISCUS = 1 κτλ!!
Δεν ξέρω καν πόσα να βάλω....

ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων !χεχεχε..μακροβια.......εμεις οι 2 θα τα παμε καλα πιστευω........:p:p
λοιπον,αυτα τα 2 μαζι,δεν νομιζω ...η το ενα η το αλλο......
σαν αρχαριος που εισαι θα συμβουλευα να αρχισεις με γκουραμια αν σου αρεσουν,και αυτο γιατι οι δισκοι θελουν ιδιαιτερες συνθηκες,αρκετο διαβασμα,οποτε αργοτερα οταν θα εισαι ετοιμος θα μπορεις να βαλεις....
σου δινω παρακατω το ευαγγελιο γνωσεων ενος πολυ καλου φιλου και χομπιστα,κατσε και διαβασε προσεχτικα,και με τη σειρα,για να καταλαβεις τους τροπους με τους οποιουυς θα μπορεις να εχεις παντα ενα υγιες ενυδρειο....
καλη συνεχεια φιλε μου.....
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

GCP Nio GR
29-12-06, 18:56
Καλό το site το είδα για λίγο, θα το κοιτάξω κι άλλο φυσικά!!

Θέλω όμως και τις δικες σας γνώμες ως προς τους συνδυασμούς που μπορώ να κάνω και την ποσότητα που μπορώ να έχω από τροπικά ψάρια στο ενυδρείο μου!!

Έτσι θα δω τις προτάσεις σας και θα κρατήσω την καλύτερη κατά την γνώμη μου!

Tolis
29-12-06, 19:01
Καλωσορισες, και γραφε ελληνικα σε παρακαλω, ειναι ενας απο τους κανονες του φορουμ...

mikele
29-12-06, 19:57
ευχαριστως και να σου κανουμε καποιες προτασεις....εγω προτεινω σε καθε καινουργιο που θα ασχοληθει σοβαρα με το χομπυ συνδιασμο γκαπυ πλατυ και τα σχετικα....

GCP Nio GR
29-12-06, 20:02
Γίνε σε παρακαλώ λίγο ποιο συγκεκριμένος, είδος και πόσα από το κάθε είδος.. (είμαι νέος... help ...)

Apostolis
29-12-06, 22:03
Γίνε σε παρακαλώ λίγο ποιο συγκεκριμένος, είδος και πόσα από το κάθε είδος.. (είμαι νέος... help ...)

Εγώ θα πρότεινα να κάνεις πρώτα μετρήσεις pH, KH και GH στο νερό σου ΚΑΙ στο νερό της βρύσης σου, έτσι ώστε να μπορούμε να προτείνουμε ανάλογα... ;)

stav
30-12-06, 07:24
Εγω θα σου προτεινα διαφορα γκουραμις,δυο με τρια κλοουν,δυο ραμιρεζι και για αλγοφαγα κοπαδακι απο SAE 'η ΟΤΟS.

Apostolis
30-12-06, 12:36
Εγω θα σου προτεινα διαφορα γκουραμις,δυο με τρια κλοουν,δυο ραμιρεζι και για αλγοφαγα κοπαδακι απο SAE 'η ΟΤΟS.

ΩΠΑ! ΩΠΑ! Μη βιάζεσαι... ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ πρώτα...!!! :rolleyes:

GCP Nio GR
30-12-06, 13:25
Θα κάνω τις μετρήσεις το απόγευμα και μετά θα περιμένω τις προτάσεις σας!!!

pH 8.0 Τώρα τα τεστ GH και KH θα μου πειτε πως θα τα κανω?

klaz
30-12-06, 19:13
γιατι οδηγιες δεν εχουν..???τι τυπος ειναι(στικε? υγρα..??) μαρκα..???

GCP Nio GR
30-12-06, 19:16
tetra test GH/KH οδιγίες σε 4 γλώσσες και όχι αγγλικά υγρά είναι!

klaz
30-12-06, 19:32
διαβασε παρακατω......
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12240&highlight=%F4%E5%F3%F4

mikele
30-12-06, 20:33
και παλι δεν κανουμε τιποτα .....κανε μετρησεις nh4nh3 και no2 no3 ....εχεις στρωσει το φιλτρο σου και κατα επεκταση ειναι ετοιμο το ενυδρειο σου.......και με μετρηση no2 no3 φαινεται........

GCP Nio GR
30-12-06, 20:35
PH 8 , GH 12 , KH 8 είναι οι μετρήσεις μου! περιμένω προτάσεις για ψαράκια.. δεν νομίζω οτι θα κάνω άλλη μέτρηση πάει πολύ...

mikele
30-12-06, 20:41
αυτες δειχνουν την ποιοτητα του νερου στο ενυδρειο μεσα και πιθανοτατα της βρυσης σου πρεπει να μετρησεις νιτρικα και νιτρωδη στο νερο σου....αυτες οι μετρησεις θα δειξουν αν ειναι ετοιμο για ψαρια .....δουλευει ποσες μερες δουλευει ???? εχεις κανει τιποτα για να το στρωσεις???

διαβασε εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4361

GCP Nio GR
30-12-06, 20:45
εχω βάλει agua safe για το χλώριο δουλευει 1 μηνα και εχω 25 σταθερα βαθμούς..

mikele
30-12-06, 20:53
διαβασε για το στρωσιμο του ενυδρειου εκει που σε ειπα ......δεν αρκει το αντιχλωριο και το ακουασειφ.....

klaz
30-12-06, 21:00
διαβασε για το στρωσιμο του ενυδρειου εκει που σε ειπα ......δεν αρκει το αντιχλωριο και το ακουασειφ.....συμφωνω....μαλλον εχεις ενα ενυδρειο αστρωτο ακομα.......
δεν ειναι ετοιμο προφανως να δεχθει ακομη ψαρακια......για διαβασε......
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/start.htm

stav
31-12-06, 08:20
ΩΠΑ! ΩΠΑ! Μη βιάζεσαι... ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ πρώτα...!!! :rolleyes:
Η προταση για τα ψαρια ειναι αφου στρωσει το ενυδρειο και μετα.:smt023

GCP Nio GR
31-12-06, 13:23
έκανα τις άλλες μετρήσεις λοιπόν: PH 7.6 GH 12 KH 4-5 no2 0,1 ή 0,2 και no3 είμαι αναμεσα στο 50 και 100 αρα 70- 80 τώρα?? φαντάζομαι είμαι οκ!!

netblues
31-12-06, 17:25
Λειπει μια μετρηση .. Αυτη της αμμωνιας NH3/4.
Μηπως μπορεις να μας εξηγησεις και λιγακι πως εφτασε το ενυδρειο ως εδω?
Ολο το μηνα που περασε τι κυκλοφορουσε μεσα?
Εριχνες τιποτε?
Γιατι No3 70-80... απο μονο του δυσκολο.

Και θα χρειασθεις μια πολυ καλη αλλαγη νερου για να πεσουν να νιτρικα στο 10 (που ειναι το θεμιτό.)

Strahos
31-12-06, 17:29
Λειπει μια μετρηση .. Αυτη της αμμωνιας NH3/4.
Μηπως μπορεις να μας εξηγησεις και λιγακι πως εφτασε το ενυδρειο ως εδω?
Ολο το μηνα που περασε τι κυκλοφορουσε μεσα?
Εριχνες τιποτε?
Γιατι No3 70-80... απο μονο του δυσκολο.
)

κάποιο ψαράκι θα έκοβε βόλτες... :rolleyes:

GCP Nio GR
31-12-06, 19:18
απο 50 μέχρι 100 λένε οι οδηγίες no3 είναι θεμιτό !! ναι 3 γκουραμια έχω μέσα!!!

λυπάμαι που δεν θα κάνω άλλες μετρήσεις διότι:

Θα σας πω μια ιστορία και θα καταλάβετε το γιατί ... Είναι ένας άνθρωπος που πίνει καπνίζει ξενυχτάει και γενικά του αρέσει αυτό που κάνει, ένας άλλος τώρα άνθρωπος που δεν πίνει δεν καπνίζει και δεν ξενυχτάει είναι κάθε μέρα στο γιατρό για να δει μήπως του ανέβηκαν τα τριγλικερίδια ή η χολιστερίνη τι πρέπει και τι δεν πρέπει να φάι και έτσι η ζωη τους περνάει ταυτόχρονα αλλά τελείως διαφορετικά! Είμαι της άποψης ότι η ζωή περνάει ότι και αν κάνει κανεις γι'αυτό θα είναι καλύτερα να προσαρμοστουν τα ψάρια μου παρά να τα προσαρμόσω με άλλα τεστ και πάλι τεστ και στο τέλος βάλε λίγο βγάλε λίγο και τα ψάρια να με κοιτάνε και να λένε πάλι αλλαγή ....

αν θέλει κάποιος να προτείνει συνδυασμό ψαριών θα πάρω τη γνώμη του και θα την κοιτάξω ! ευχαριστώ αλλα από την αρχή αυτό μόνο ζήτησα και μόνο αυτό δεν απάντησατε !! θα μπορούσατε να προτείνετε και από κάτω μία προτασούλα ( το έχεις στρώσει το ενυδρείο σου ?) αλλά αντί για προτάσεις απο τεστ σε τεστ με βλέπω να πηγαίνω !!

Αρχίζω να πιστεύω πως όλοι κάπου θα έχετε και κάνα μαγαζάκι (pet shop)!

Φιλικά Νίκος!

α και κάτι ακόμη το σφουγγάρι του άνθρακα η JUWEL λέει πως το έχουμε μέσα για να περνει τις τοξικες και κάτι ακόμη που δεν θυμάμαι ενώ στο site διαβασα πως δεν κάνει να το έχεις μέσα !! τώρα ακούστε και την άποψη μου για αυτό το θέμα : Λοιπόν αν για κάποιο λόγο ριξουμε φάρμακο στο ενυδρείο μας βγάζουμε το σφουγγάρι για να δρα καλύτερα ! Εγώ μόλις το διάβασα στο site το έβγαλα , αλλά όταν διάβασα τις οδηγίες τις JUWEL το έβαλα!

DJK
31-12-06, 19:40
+-4

απο 50 μέχρι 100 λένε οι οδηγίες no3 είναι θεμιτό
Ποιες είναι αυτές οι οδηγίες; που τις βρήκες;

Είμαι της άποψης ότι η ζωή περνάει ότι και αν κάνει κανεις γι'αυτό θα είναι καλύτερα να προσαρμοστουν τα ψάρια μου παρά να τα προσαρμόσω με άλλα τεστ και πάλι τεστ και στο τέλος βάλε λίγο βγάλε λίγο και τα ψάρια να με κοιτάνε και να λένε πάλι αλλαγή ....
Τα ψάρια δεν συμφωνούν και δεν μπορούν να προσαρμοστούν σε συνθήκες πολύ διαφορετικές από αυτές για τις οποίες είναι γεννημένα

Εγώ μόλις το διάβασα στο site το έβγαλα , αλλά όταν διάβασα τις οδηγίες τις JUWEL το έβαλα!
Δεν κάνει κακό γενικά να έχεις μέσα άνθρακα. Κακό κάνει σε ζωντανά φυτά γιατί δεσμεύει τα λιπάσματα που είναι η τροφή τους και στην τσέπη σου. Όταν κάνουμε θεραπεία βγάζουμε τον άνθρακα και τον ξαναβάζουμε όταν θέλουμε να την διακόψουμε για να μαζέψει τα φάρμακα. Σε κάθε περίπτωση δεν έχει νόημα να τον έχουμε για πολύ μεγάλο διάστημα αφού μετά από κάποιο διάστημα χάνει τις ιδιότητες του και αν δεν είναι καλής ποιότητας μπορεί και να αρχίσει να επιστρέφει στο νερό ότι έχει δεσμεύσει.

Strahos
31-12-06, 19:43
φίλε μου δεν είναι έτσι όπως τα λες, άλλο να καπνίζεις, άλλο να πίνεις, άλλο να παίρνεις πρέζα, άλλο να πίνεις κώνειο και άλλο να αναπνέεις αμμωνία, νιτρικά και άλλες τοξικές ουσίες που υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο σου. πετ σοπ αυτοί που σου απάντησαν ΔΕΝ έχουν και κάθονται σαν μ****ες με τις ώρες στην οθόνη τους για να βοηθάνε ανθρώπους σαν κι εσένα που ενδιαφέρονται για τα ψάρια και το ενυδρείο τους.

Γι'αυτό ή άκουσε τι έχουν να σου πουν και που είναι για το καλό το δικό σου και των ψαριών σου ή κάνε του κεφαλιού σου, είναι απλό. δεν υπάρχει περίπτωση να σου προτείνει συνειδητοποιημένο άτομο εδώ μέσα σύνθεση για το ενυδρείο σου όταν τα νιτρικά σου είναι πάνω από το όριο.

Συγγνώμη αν σου φαίνομαι λίγο επιθετικός αλλά νομίζω πως κι εσύ ήσουν επιθετικός παραπάνω


αν δεν θέλεις τεστ νιτρικών συνέχεια τουλάχιστον μπορείς να φροντίσεις για πιο συχνές αλλαγές νερού (το 30% εβδομαδιέως που προβλέπεται)

Apostolis
31-12-06, 19:57
απο 50 μέχρι 100 λένε οι οδηγίες no3 είναι θεμιτό !! ναι 3 γκουραμια έχω μέσα!!!

λυπάμαι που δεν θα κάνω άλλες μετρήσεις διότι:

Θα σας πω μια ιστορία και θα καταλάβετε το γιατί ... Είναι ένας άνθρωπος που πίνει καπνίζει ξενυχτάει και γενικά του αρέσει αυτό που κάνει, ένας άλλος τώρα άνθρωπος που δεν πίνει δεν καπνίζει και δεν ξενυχτάει είναι κάθε μέρα στο γιατρό για να δει μήπως του ανέβηκαν τα τριγλικερίδια ή η χολιστερίνη τι πρέπει και τι δεν πρέπει να φάι και έτσι η ζωη τους περνάει ταυτόχρονα αλλά τελείως διαφορετικά! Είμαι της άποψης ότι η ζωή περνάει ότι και αν κάνει κανεις γι'αυτό θα είναι καλύτερα να προσαρμοστουν τα ψάρια μου παρά να τα προσαρμόσω με άλλα τεστ και πάλι τεστ και στο τέλος βάλε λίγο βγάλε λίγο και τα ψάρια να με κοιτάνε και να λένε πάλι αλλαγή ....

αν θέλει κάποιος να προτείνει συνδυασμό ψαριών θα πάρω τη γνώμη του και θα την κοιτάξω ! ευχαριστώ αλλα από την αρχή αυτό μόνο ζήτησα και μόνο αυτό δεν απάντησατε !! θα μπορούσατε να προτείνετε και από κάτω μία προτασούλα ( το έχεις στρώσει το ενυδρείο σου ?) αλλά αντί για προτάσεις απο τεστ σε τεστ με βλέπω να πηγαίνω !!

Αρχίζω να πιστεύω πως όλοι κάπου θα έχετε και κάνα μαγαζάκι (pet shop)!



Αρχίζω να θαυμάζω μερικούς για την φιλοζωϊα τους...!!! άντε μην συνεχίσω και είναι και πρωτοχρονιά σε 4 ώρες...

mikele
31-12-06, 21:08
Αρχίζω να πιστεύω πως όλοι κάπου θα έχετε και κάνα μαγαζάκι (pet shop)!

πλακα κανεις τωρα ....δε πιστευω αυτα που διαβασα .....εε αυτο ηταν το χειροτερο απο οσα εγραψες.............
δηλαδη τι θελεις να πεις οτι ειναι καλυτερα να ψωφησεις καμια 10αρια ψαρια απο το να το στρωσεις σωστα το ενυδρειο και μετα να το χαιρεσαι.........................????????????????

καλη χρονια σε ολους παιδια.........!!!!!!!!!!!!!!!

netblues
31-12-06, 21:11
Αφου λοιπον τα ξερεις ολα και εχεις και σωστες πηγες τι θες και παιδευεσαι και μας παιδευεις?

Η ευγενεια προφανως εινα αγνωστη λεξη για σενα, ποσο μαλλον η φιλοζωία.
Η τεκμηριωμενη γνωμη ειναι παντα σεβαστή, οπως και η ελευθερια του λόγου, οσο αυτή δεν ειναι εις βαρος των αλλων.
Το να ειρωνευεσαι ομως ειναι τουλαχιστον απαραδεκτο για ολους οσους σε διαβαζουν.

GCP Nio GR
31-12-06, 21:34
Μάλλον δεν καταλάβατε καλά ...

1)Δεν είπα πουθενα οτι δεν είναι σωστα αυτά που λέτε..
2)Φυσικά κανω πλάκα όταν λέω οτι όλοι κάπου έχετε ένα μαγαζάκι..(χιούμορ)
3)Δεν κατάλαβα το στιλ του σενιόρ ( μην αρχίσω γιατί σε 4 ώρες είναι Πρωτοχρονιά)..
4)Αυτός που ξέρει τι θα πει φιλοζωός να μας εξηγήσει γιατί δεν αγαπάει τους ανθρώπους..
5)Φυσικά και με βοηθάτε και αν εσυ τους θεωρείς Μ*****Σ εγώ όχι! και τους ευχαριστω πολύ!
6)Δεν θέλω τι βοήθεια απο ανθρώπους που δεν έχουν μάθει να την δίνουν,απαντάνε και γράφουν όσοι θέλουν όχι όσοι πρέπει!
7)Τέλος γιατί θα αλλάξω το χρόνο εδώ.. Θέλω να τονίσω οτι ούτε καν ήξερα για όλα αυτα τα τεστ και ελάτε και λίγο στη θέση μου !Εχω ένα ενυδρείο και νομίζω πως είμαι έτοιμος για ψάρια και αντί για αυτό πέρνω το ενα τεστ πίσω απο το άλλο και μου τα λέτε ένα, ένα όχι οτι πρέπει να κάνεις αυτό το άλλο. Να κάνω ποστ και να τελειώσω. Αλλά κάνω ποστ, αα φίλε και αυτό, ξανα κανω ποστ, ααα φίλε χωρις αυτο δεν γίνετε να σου πούμε, εεεε παιδιά έλεος !!!! Τις γνώσεις σας πρέπει να μάθετε να τις μεταδίδετε σωστά και όχι ότι ξέχασε ο πρώτος να το συμπληρώνει ο 2ος και μετά ο 3ος γιατί αν μου έλεγε ο 1ος αυτά είναι τα τεστ ph gh kh no2 no3 nnn και ότι άλλο δεν θα τα έκανε ?? αλλά έτσι όπως φαίνεται έχετε κι άλλα.

rita
31-12-06, 21:34
μπα.....μπα....μπα,δεν θα το πω παραμονη που ειναι.
καλα να περασετε παιδια!:rolleyes:

crazyio
31-12-06, 21:42
PH 8 , GH 12 , KH 8 είναι οι μετρήσεις μου! περιμένω προτάσεις για ψαράκια.. δεν νομίζω οτι θα κάνω άλλη μέτρηση πάει πολύ...

απο το 15ο ποστ ξεκίνησε η γρίνια για τα τεστ .
Πιστεύεις πως σε όλους εμάς περισεύανε τα λευτά που έχουμε σκάσει κατα καιρούς για τα τέστ ?
μάλλον οχι ... αλλά είναι κάτι που ΑΠΑΙΤΕΙ το χόμπι.
Μπορείς να ασχοληθείς με μοντελισμό και να πείς "παιδία εγώ λεφτά για να πάρω και δεύτερο φτερό για το αεροπλάνο δεν δίνω. πάει πολύ."
μάλλον οχι επίσεις ..
Το να σου απαντήσουν όλοι το μακρύ και το κοντο τους για το τι ψάρια να βάλεις είναι το μόνο εύκολο .....
Όταν όμως αρχίσεις μετά απο λίγο να χάνεις ψάρια και δεν θα ξέρεις το γιατί πάλι εδώ θα έρθεις να ρωτήσεις τι και πως .. και αν σου πέι κάποιος για μετρήσεις θα πείς "μα καλά τόσο καιρό δεν μου το λεγατε? "
Άρα πάλι εμείς έιμαστε οι μαμακες πίσω απο το μόνιτορ ....
σκέψου πως θες να ασχοληθείς με το χόμπι και πράξε ανάλογα ..
το μόνο που πρέπει να σκεφτείς διπλά είναι πως τα ψάρια σου εξαρτώνται αποκλειστικά απο εσένα και τους χειρισμούς σου και δεν φταίνε σε τίποτα να βασανίζονται.....
αυτά και καλή χρονια .

Blanch
31-12-06, 22:06
7)Τέλος γιατί θα αλλάξω το χρόνο εδώ.. Θέλω να τονίσω οτι ούτε καν ήξερα για όλα αυτα τα τεστ και ελάτε και λίγο στη θέση μου !Εχω ένα ενυδρείο και νομίζω πως είμαι έτοιμος για ψάρια και αντί για αυτό πέρνω το ενα τεστ πίσω απο το άλλο και μου τα λέτε ένα, ένα όχι οτι πρέπει να κάνεις αυτό το άλλο.

Το θέμα φίλε μας είναι ότι νομίζεις, όπως λες, πως έχεις ένα ενυδρείο έτοιμο για ψάρια. Εδώ είναι η ουσία. Νομίζεις, αλλά δε γνωρίζεις. Βιάζεσαι, δεν έχεις υπομονή παρά περιμένεις συνδιασμό για ψάρια που να σου αρέσει, να τα βάλεις και ό,τι ήθελε προκύψει. Δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα. Το να συντηρήσεις ένα υγιές ενυδρείο θέλει πρώτα απ' όλα υπομονή και διάθεση για διάβασμα. Τι πρόβλημα υπάρχει αν σου τα λέμε ένα ένα; Ακολούθησέ τα κατά γράμμα, ώστε να μη γίνουν λάθη και προχώρησε με τα σωστά βήματα. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα με τα τεστ, απλά πρέπει να τα κάνεις και να κατανοήσεις τι σημαίνουν αυτές οι μετρήσεις. Για όποια ερώτησή σου εδώ υπάρχει πληθώρα ανθρώπων που θα σε κατατοπίσουν και θα σε καθοδηγήσουν. Μη συγκρίνεις βίους ανθρώπων και ψαριών και μην το χρησιμοποιείς σαν επιχείρημα γιατί είναι διαφορετικοί οργανισμοί με διαφορετικές ανάγκες και ανοχές.

Σου εύχομαι καλή πρωτοχρονιά! :)

netblues
01-01-07, 11:01
Μπορει να μην υπαρχει πτυχίο γνωσεων κατοχου ενυδρείου αλλά υπάρχει ενα βασικό "σετ" πραγματων που πρεπει να γνωριζει κανείς αν θελει να μην του ψοφανε τα ψαρια. Απλο είναι.
Το να προσπαθει κανεις να τα εκμαιευσει ολα αυτά ρωτοντας γίνεται, αλλά λογικό ειναι να πέρνει πληροφορία χύμα και τσουβαλάτα, και μετα το να βγάλει ακρη ειναι "καπως".
Ξεκινα από δώ
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm
Διαβασε τα σχετικά, και για οτι δεν καταλαβεις εδω ειμαστε.


Οσο για τη διαδικασία επιλογής ψαριών, αυτό ειναι απο τις καλύτερες στιγμές ενός ενυδρειου.. Γιατι θες να το αφησεις σε άλλους.
Μελετησε τα είδη και τις απαιτήσεις τους, κατεληξε σε συνθεσεις, και αν θες γραψτες για μια δευτερη γνώμη ή και αντιρρησεις.

GCP Nio GR
01-01-07, 15:14
Ευχαριστώ ειλικρινά όλους για τις συμβουλές σας και αν έγινε κάποια παρεξήγηση ζητώ συγνώμη ταπεινά! Κάνω την άλλη μέτρηση και επανέρχομαι..

crazyio
01-01-07, 15:59
Τώρα μιλάς σωστά .!!
όχι για το θέμα της συγγνώμης αλλά για το οτι κατάλαβες πως χωρίς μετρήσεις κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει ....
Welcome to club ! ;)

GCP Nio GR
01-01-07, 20:45
Λοιπόν φίλοι μου αγόρασα ένα πινακάκι!!! Το τοποθέτησα στο βυθό και έχει ζωή ενα χρόνο! Είναι ένας κύκλος που μου δείχνει κάθε 1/4 του SAFE, ALERT, ALARM, TOXIC,το κεντρο του έχει ένα χρώμα το χρώμα αυτό αλλάζει ανάλογα με το νερό. Σε 4 ώρες θα ξέρω αν το νερό μου είναι οκ για ψάρια!!

_-_ Πιστεύω πως ήταν μία απλή καθημερινή παρεξήγηση και πως όλοι σας θα με βοηθήσετε, διότι μπήκα αμέσως στα βαθιά με ένα μεγάλο για αρχή ενυδρείο και πιστεύω πως θα το κάνω αντάξιο των προσδοκιών του κάθε φιλόζωου._-_

netblues
01-01-07, 21:24
Προφανως πηρες το seachem ammonia alert.
Eιναι μια καλη ενδειξη μεχρι να παρεις το κολαι..
Εχε υποψιν σου οτι δεν δουλευει αν το ph ειναι κατω απο 7...

Μπορει να σου φαινονται βουνο ολα αυτα στην αρχή, δεν ειναι όμως.
Οσο για το μεγάλο ενυδρειο, οσο πιο μεγαλο τοσο πιο ευκολο.

GCP Nio GR
01-01-07, 22:50
Ναι αυτό πήρα φίλε και το PH μου είναι 7,6 οπότε θα έχω αποτέλεσμα!! Χαίρομαι πάρα πολύ που σας έχω βρει ειλικρινά να είστε καλά και το 2007 να σας φέρει οτι ζητήσατε και δεν σας τα έφεραν τα προηγούμενα χρονια, Με υγεία και τύχη το νέο έτος!

Είναι SAFE η ammonia οπότε μάλλον είμαι έτοιμος! θα σας προτείνω κάποιους συνδιασμούς ψαριών και θα ακούσω τις γνώμες σας... Τα λέμε σύντομα!!

PascM
02-01-07, 11:51
Πρώτα απ'όλα Καλή Χρονιά και Χρόνια Πολλά!
απαντώντας στο μάλλον είσαι έτοιμος και από όσο έχω διαβάσει το ποστ έχεις πάρει και τα υπόλοιπα τεστ οπότε το γεγονός οτι δεν έχεις αμωνία πιθανόν το ενυδρείο έχει αρχίσει να στρώνει, καλό είναι τώρα να δεις και τα υπόλοιπα Νο2 - Νο3 όπου και θα καταλάβουμε αν όντως έχει στρώσει το ενυδρείο σου! Αν και Νο2=0 τότε πάμε πολύ καλά! Τα Νο3 προσπαθούμε μέσω αλλαγών νερού να τα διατηρούμε κάτω από 30 με επιθυμητή την τιμή των 10-15.
Εφόσον έχεις φτάσει σε αυτό το στάδιο μπορούμε να προχωρήσουμε σε προτάσεις για κατοίκους!

GCP Nio GR
02-01-07, 12:16
Πόσα απο το κάθε είδος το αφήνω σε εσάς :

1) Black Ghost Knifefish 2) Half Black Angelfish 3) Gourami 4) Clown Loach 5) Zebra pleco !

τώρα platies ή οτος για την αλγη κάπου είχα δει αλλα δεν ξέρω ποια και πόσα!

mikele
02-01-07, 13:03
καλη χρονια σε ολους παιδια .....οπως καλα εκανες και μετρησες την αμμωνια θα πρεπει να παρεις και ενα τεστ no2.....απλα να στο πω ,η αμμωνια σε επομενο σταδιο γινεται no2 η οποια ειναι τοξικη για τα ψαρακια ......οποτε για να βαλεις οποια ψαρια σου αρεσουν με ασφαλεια θα πρεπει να μην εχεις ενδειξεις no2..... καλή χρονια....

netblues
02-01-07, 13:16
Αφου εχει ψηλα νιτρικα.. δεν θα εχει no2. Εξαλου εχει μετρησει παραπανω NO2 και τα βρηκε οκ.
το Black ghost ξεχνα το. Μονο του σε ενυδρειο ΜΟΝΟΝ..
Ο zebra ειναι αρκετα σπανιος, ακριβος και σχετικα ευαισθητος.
Δεν τον αφηνεις για αργοτερα? Ενας ancistrus ειναι οτι πρεπει.
Τα gouramia ειναι μια επιλογη, αν και μπορει να βγει επιθετικο.
Γενικα πρεπει να αποφασισεις αν θες ψαρια με χαμηλο ph και σκληροτητες ή με ψηλο ph και σκληρο νερό.

mikele
02-01-07, 13:51
σορυ απο οτι καταλαβα μονο αμμωνια εχει μετρησει με το υποβρυχιο στικακι που πηρε.........μαλλον δεν καταλαβα καλα ....οσο αφορα τα ψαρακια μη ξεκινησεις με δυσκολα και με πολλες απαιτησεις θα συμφωνησω με τον netblues

GCP Nio GR
02-01-07, 16:03
Θέλω όμορφα, τροπικά ,να ζουν πολλά χρόνια και απο φροντίδα να μην είναι ευαίσθητα!! Θα δω τις προτάσεις σας και όποια μου αρέσει ποιο πολύ θα τη βάλω σε εφαρμογή με όποια σειρα πρέπει να τα βάλω, πόσα απο το κάθε είδος male female κτλ.. όσο για το PH KAI KH GH σε αυτά τα επίπεδα που έχω.. !!

Strahos
02-01-07, 16:36
το ph θα το ανακινείς 2 δευτερόλεπτα και θα το ανοίγεις και θα το συγκρίνεις αμέσως για να πάρεις σωστή μέτρηση, στο λέω γιατί πιστεύω οτί με αυτές τις σκληρότητες λίγο δύσκολο να έχεις ph 8...

GCP Nio GR
02-01-07, 17:44
Δεν είναι αυτό το τεστ είναι σταγόνες ρίχνω 7 σταγόνες σε 5 ml νερό και όποιο ειναι το χρώμα του λέει το ανάλογο ph!! ευχαριστώ για την συμβουλή!

Blanch
02-01-07, 18:33
Θέλω όμορφα, τροπικά ,να ζουν πολλά χρόνια και απο φροντίδα να μην είναι ευαίσθητα!!

Έχεις σκεφτεί να βάλεις fancy χρυσόψαρα; Είναι όμορφα, ζουν ακόμα και 15 με 20 χρόνια, γίνονται μεγάλα και εντυπωσιακά και η φροντίδα τους δεν απαιτεί πολλά πράγματα. ;)

Strahos
02-01-07, 19:08
Δεν είναι αυτό το τεστ είναι σταγόνες ρίχνω 7 σταγόνες σε 5 ml νερό και όποιο ειναι το χρώμα του λέει το ανάλογο ph!! ευχαριστώ για την συμβουλή!

για τεστ με σταγόνες μίλησα κι εγώ.

mikele
02-01-07, 19:17
exei diafora test ph me stagones...to diko mou rixneis 3......alla sto tonizo kane kai no2 test.....σορυ για τα ελληνοαγγλικα ξεχαστηκα

GCP Nio GR
03-01-07, 08:11
Φίλε μου έχω κάνει no2 είναι 0.

PascM
03-01-07, 11:49
Εφόσον λοιπόν όπως μας λες οι μετρήσεις σου είναι εντάξει για αρχή καλό είναι να προσθέσεις ένα ancistrus όπως σου είπε ποιο πάνω και ο Netblues και επίσης μια 6άδα από κάποιο cory όπως π.χ. τα paelatus


Edit: Αν και τα τεστ σε στικ δεν είναι και τόσο εμπιστεύσιμα!

mikele
03-01-07, 16:30
ωραια ξεκινα με τα ψαρακια που σου ειπαν για το βυθο τα παιδια και στη συνεχεια βλεπεις για τα υπολοιπα....εσυ δεν εχεις καποια ιδιαιτερη προτιμηση...??

Tolis
03-01-07, 16:38
Corydoras σε νεοστρωμενο ενυδρειο καλυτερα να αποφευγονται.

GCP Nio GR
03-01-07, 19:49
Σίγουρα Clown ! Μπορούνε να είναι μαζί με Gouramis οπότε και από αυτά!
Θέλω και μαχαιρόψαρο μπορούνε να είναι με όλα τα ψάρια αλλά με κάποιες
προυποθέσεις λέει η συμβατηκότητα (με προσοχή) τι είδους προσοχή?
Μέτα τα ψάρια που είναι για αλγη Μπορνεο Σάκερ νομίζω
είναι τα καλύτερα για ζωντανά φυτα διότι τρώνε χωρίς να τα καταστρέφουν
και για ότι άλλο ψάρι μπορώ να βάλω δεκτές οι προτάσεις και οι ενστασεις!

Kostas G.
04-01-07, 10:54
Οι Borneo sucker(Gastromyzon sp.) είναι ψάρια που θέλουν νερό με χαμηλότερη θερμοκρασία από τα τροπικά και ζουν ελάχιστα σε ένα τροπικό ενυδρείο.Καλύτερη επιλογή είναι τα Ancistrus όπως π.χ. ο Ancistrus sp.(3) (http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=49)(τον βρίσκεις σαν Ancistrus gold).
Όταν λες Clown τι εννοείς;Clown loach,Clown pleco ή κατι άλλο;
Το black ghost knife(Apteronotus albifrons) είναι ακατάλληλο κυρίως λόγω του μεγάλου του μεγέθους αλλά και λόγω της άσχημης συμπεριφοράς που μπορεί να εμφανίσει(υπάρχουν πολλές αναφορές οπου τρώει κάποιο μάτι συγκάτοικού του).Υπάρουν άλλα μαχαιρόψαρα με μικρότερο μέγεθος αλλά είναι αρκετά ευαίσθητα ψάρια και θα ήταν καλό να τα αφήσεις για αργότερα,στο μέλλον.Επίσης μπορεί να είναι πολύ όμορφα στην εμφάνιση αλλά να ξέρεις πως είναι νυχτόβια και θα τα βλέπεις μονάχα αφού σβήσουν τα φώτα του ενυδρείου.

GCP Nio GR
04-01-07, 17:49
Καλά λοιπόν για μαχαιρόψαρο δεν .. μάλλον!

Για clown loach λέω σίγουρα!!

Kostas G.
05-01-07, 10:45
Clown loach μπορείς να βάλεις.Αμα αποφασίσεις να βάλεις θα πρέπει να πάρεις από 6 και πάνω,αλλά επειδή το ενυδρείο είναι σχετικά μικρό για αυτά τα ψάρια όταν μεγαλώσουν πάρε καλύτερα 6.Με οτιδήποτε λιγότερο πιθανώς θα αντιμετωπίσεις προβλήματα με την μεταξύ τους επιθετικότητα αλλά με 6 η επιθετικότητα μοιράζεται αρκετά και δεν θα έχεις πρόβλημα.Να ξέρεις όμως πως κάποια στιγμή στο μέλλον ίσως χρειαστείς μεγαλύτερο ενυδρείο καθώς τα Clown loach φτάνουν τα 30εκ,παρόλο που τους παίρνει πολλά χρόνια για να τα φτάσουν...Υπάρχουν πάντως και άλλοι loach που γίνονται μικρότεροι και οπότε θα μπορούσες να πάρεις από τους μικρότερους αν δεν θέλεις να το αναβαθμίσεις κάποια στιγμή το ενυδρείο σου...
Για τα διάφορα είδη loach δες εδώ (http://www.loaches.com/species-index)
Οι loach που βλέπουμε συνήθως είναι των γεννών Acanthopsis,Botia,Pangio και Syncrossus.

pet
05-01-07, 11:27
πρόσφατα έστησα κι εγώ ένα ενυδρείο 250 λτ. Ακόμα δεν έχω τελειώσει με το στήσιμο του ενυδρείου , αλλά θέλω οπωσδήποτε να βάλω clown loach. Τελικά αποφάσισα να στήσω ένα ασιατικό βιοτοπικό...Οι clown είναι καλύτερα να διατηρούνται με ένα κοπαδάκι από άλλα ψάρια, γιατι όταν βλέπουν την κίνηση του κοπαδιού ξεθαρρεύουν και βγαίνουν για βόλτες.
Έψαξα για microrasboras, αλλά δεν βρήκα πουθενά, και κατέληξα σε καμια εικοσαριά αρλεκίνους. ( δε μου αρεσει να υπάρχουν πολλά είδη στο ενυδρείο)
Μπορείς να βάλεις μερικά danios (τα zebra danio είναι πολύ όμορφα επίσης).
Ή αν προτιμάς να βάλεις τιγράκια...
Τέλος να βάλεις πολλές κρυψώνες στο βυθό, (σωλήνες, σπηλιές, πέτρες, ξύλα κι ότι άλλο φανταστείς, οι clown θα τις εκμεταλλευτούν όλες).

GCP Nio GR
05-01-07, 12:15
6 Clown L., έχω 3 Gourami 2 blue 1 Gold, Zebra danio μου άρεσε αλλά πόσες ? Κάποιο ψάρια για αλγη? Πείτε μου αν μπορώ να προσθέσω κάτι ακόμη..?

Kostas G.
05-01-07, 12:26
Μπορείς να βάλεις 12-16 zebra danio.Για άλγη,μια και το έχεις Ασιατικό μέχρι στιγμής,θα σου πρότεινα Sae(Siamese algae eater).Με 2-3 θα είσαι εντάξη.

mikele
05-01-07, 16:51
Sae(Siamese algae eater

εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αυτα τα ψαρια και απο αποψη αλγης και απο ομορφια πανε κοπαδιαστα και κοντρα σε ρευματα βαλε τουλαχιστο 5......

Strahos
05-01-07, 23:07
προσοχή μην μπερδευτείς με ψευδοσαέ... ψάξτο λίγο πρώτα αν είναι να πάρεις σαε

το τεστ για το ph το έκανες όπως είπα?

netblues
06-01-07, 13:00
Εχουμε φτιαξει ενα ωραιο ασιατικων καταβολων ενυδρειο.
Το μπερδευουμε βεβαια, αλλα επισης θα επαιζε κανες ξιφοφορος, ή κανενα plattie. Ειναι και ευκολα ψαρια να βρει κανεις.
Αρκετα ειδη μελανοταινιων θα ταιριαζανε επισης.

GCP Nio GR
07-01-07, 03:48
Έχουμε μέχρι στιγμής : 6 = Clown L. , 3 = Gourami , 16 = Zebra Danio , 3 = Siamese Algae Eater.
Μπορώ ακόμη ξιφοφόρους , plattie , μελανοταιν.. και από τα 3 είδη ή ένα από τα 3 φίλε.. ? αν μπορώ 1 απο τα 3 πόσα ψαράκια από το κάθε είδος?

Ασιάτικο ε?

Με ποια σειρά θα ήταν καλύτερα να τα βάλω στο ενυδρείο τα ψαράκια ??
Έχω μέσα μόνο τα Gourami 1 Gold 2 blue.

netblues
07-01-07, 11:26
Εχε υποψιν σου οτι τα danios ειναι υπερκινητικά ΄ψαρια, χωρια να σημαινει οτι αυτό ειναι απαραίτητα πρόβλημα.
Αφου εχεις μεσα τα γκουραμια (που ειναι οι τσαμπουκαδες του ενυδρειου) τα υπολοιπα σιγά σιγά.
Αν ας πουμε αποφασισεις να βαλεις ενα κοπαδι Melanotaenia Boesmani (3-4)
τοτε εγω δεν θα βαζα danios.
Η λογικη δεν ειναι να βαλουμε οσο το δυνατόν περισσοτερα ειδη.
(αν και αυτό για καποιον περιεργο λογο ειναι αυτό που θέλει το 99% των αρχαρίων..)

Κανα sae για την αλγη, αντε κανα ancistrus sp3.
Τα loaches θελουν ψιλο χαλικακι (η χοντρη άμμο)


Με φυτά τι σκεφτεσαι να κανεις?

GCP Nio GR
07-01-07, 14:14
Αρχάριος ναι, αλλά όχι πολλά είδη για μένα !! Θα μου πεις όταν είμαι εντάξει..
Έχω τους τσαμπουκάδες στο ενυδρείο λοιπόν 3 Gourami ,μετά ποιο βάζω απο
τα Clown L. , Zebra Danio , SAE με ποια σειρά? !! Αν έχω περιθώριο για ακόμη
κανένα είδος χωρίς να αφαιρέσω κάποιο από αυτά που έχω διαλέξει θα δω
την πρότασή σας και αν μου αρέσει την προσθέτω! Θέλω να έχει πολλά
ψαράκια αλλά όχι διαφορετικά είδη απαρραίτητα..
(έχω ψιλό χαλικάκι για Clown L.)
Από φυτά ακούω προτάσεις τι θα πάει σε ένα Ασιατικό ενυδρείο?

Tolis
07-01-07, 15:05
Ολα τα ειδη Hygrophila, Java fern, Cryptocorines, ειναι Ασιατικα φυτα και ευκολα στη διατηρηση τους.

stav
08-01-07, 07:49
Τσαμπουκαδες ειναι τα Gourami blue.Εγω ειχα ενα και αναγκασθηκα να τον δωσω ηταν πολυ επιθετικος,μετα αλλα ειδη Gouramies δεν εχω προβλημα.

Kostas G.
08-01-07, 10:47
Θα σου πρότεινα να βάλεις οποιαδήποτε ξύλα θέλεις και φυτά αλλά και γενικά να φτιάξεις το aquascape πρωτού βάλεις τους Clown loach και τους Sae.Με βυθόψαρα είναι δυσκολότερο να βάξεις μεγάλα αντικείμενα μια και πρέπει να προσέχεις πάντα που βρίσκονται.Επίσης οι Sae χρειάζονται τα φυτά μια και θα πρέπει πιθανώς να κρύβονται στην αρχή από τα γκουράμια...

GCP Nio GR
13-01-07, 11:23
Λοιπόν φίλοι μου έχουμε και λέμε :

1)Αφού τελειώσω με το Decor (γιατί έχω παραγ. ένα καράβι απο το εξωτ. και κάτι άλλα..)
2)Βάζω τα ψαράκια μετην εξής σειρά: i) Clown L (6) ii) SAE (3) iii) ZEBRA DANIO (16) iv) Swordtail-xiphophorus helleri (??)Πόσους?
3)Κάθε πότε αλλάζω το 1/3 του νερού ?
4)Κάθε πότε πλένω τα σφουγγάρια ?
5)Κάθε πότε είναι καλό να κάνω τα τεστ ?
6)Είναι επιτρεπτό να πάρω πέτρες απο το ποτάμι και να κάνω με σιλικόνη μη τοξική σπηλιές και άλλα πράγματα ??

Ευχαριστώ Νίκος!

Kostas G.
13-01-07, 14:42
Καλύτερα να μην βάλεις Swordtail μια και προτιμούν υψηλό ph ανώ τα υπόλοιπα είναι καλύτερα με χαμηλότερο ph...
Επίσης νομίζω πως με τα ψαράκια που θα βάλεις το ενυδρείο σου θα είναι αρκετά ενδιαφέρον και δεν θα σου λείψουν τα επιπλέον ψάρια...
Αλλάγή νερού κατα προτίμηση κάθε εβδομάδα.
Τα σφουγγάρια μπορείς αν θες μια φορά το εξάμηνο να τα ξεπλένεις σε ένα δοχείο με νερό ενυδρείου,αν και δεν είναι απαραίτητο παρα μόνο αν μειωθεί αισθητά η ροή του φίλτρου,κάτι δύσκολο αν αλλάζεις τακτικά το προφίλτρο...
Στην αρχή,απ' όταν βάλεις ένα καινούριο ψάρι κάθε μέρα,όπως επίσης και πριν καν βγεις να το αγοράσεις.Καλό είναι να βάζεις ένα καινούργιο ψάρι κοντά στη μέρα που έκανες αλλαγή νερού και όχι αμέσως πριν κάνεις την επόμενη.
Ναι,είναι επιτρεπτό αρκεί οι πέτρες να μην είναι ασβεστολιθικές,πράγμα δύσκολο να βρείς στην Ελλάδα.Τα περισσότερα πετρώματά μας είναι ασβεστολιθικά δυστυχώς και επομένως ακατάλληλα για ψάρια που προτιμούν χαμηλό ph και σκληρότητα.
Αν και το έχεις παραγγείλει,θα σου πρότεινα να μην βάλεις το καράβι στο ενυδρείο.Καταρχήν θα πιάσει ένα μεγάλο μέρος του ενυδρείου στο οποίο θα μπορούσες να είχες βάλει ζωντανά φυτά.Επίσης δεν είναι ότι πιο φυσικό να υπάρχει σε ένα ενυδρείο.Θα μπορούσες να δημιουργήσεις μια εξίσου καλή κρυψώνα με πολλά ξύλα,τα οποία θα έδιναν και μια χάρη φυσικότητας στο ενυδρείο σου...

GCP Nio GR
14-01-07, 09:29
Clown L. ph 6-7,5 (6)
Zebra danio ph 7 (16)
SAE Crossocheilus Siamensis ph 7,2 (3)
Swordtail ph 7-8,3 (??)

Αυτά θα είναι τα ψάρια μου !!

Αλλά δεν ξέρω πόσα Swordtail??


Περιμένω προτάσεις...

chrisx
14-01-07, 10:06
Για να είσαι σύμφωνα με τα λίτρα σου και αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος στον υπολογισμό μόνο 3 swordtail (καλύτερα 1 m - 2 f)

Kostas G.
14-01-07, 15:53
Τα swordtail είναι οριακά εντάξη στο 7.3(κατώτατο) και τα υπόλοιπα ψάρια είναι οριακά εντάξη στο ίδιο ph(σχεδόν ανώτατο).Έτσι λοιπόν δεν είναι και η καλύτερη ιδέα να τα έχεις μαζί.Δε λέω οτι δεν μπορούν να συνυπάρξουν,αλλά λεω οτι δεν είναι ενδεδειγμένο.Τα υπόλοιπα ψάρια,άμα τους κατεβάσεις και το ph στο 6.5-6.8 με τύρφη ή νερό αντίστροφης όσμωσης θα είναι πολύ πιο ευχαριστημένα και θα έχουν και ομοφότερα χρώματα απότι στο 7.3.Επίσης θα είναι πιο δύσκολο να αρρωστήσουν σε ph 6.5 απότι σε υψηλότερο.Στο μέλλον επίσης μπορεί να θελήσεις να προσπαθήσεις αναπαραγωγή με κάποιο από τα είδη του ενυδρείου σου και κατι τέτοιο περιλαμβάνει μείωση του ph και δεν θα μπορείς με swordtail...