PDA

Επιστροφή στο Forum : Καρφουρίσιο - Νέο μέλος


Transalp_GR
29-12-06, 10:25
Καλημέρα και με το καλό ο νέος έτος!:)

Είμαι νέο μέλος και είπα να ξεκινήσω από εδώ να ποστάρω.

Σας βρήκα τυχαία, μέσω αναζήτησης στο google και ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα. Πολύ καλή δουλειά (ειδικά για Ελληνικά δεδομένα).

Τα ενυδρεία που έχω είναι 2: Ενα κλασσικό καρφουρίσιο (τα προπέρσινα, όχι τα πρόσφατα) και ένα ιδιοκατασκευή από φίλο, 60L.

Carrefour:
Φίλτρο εξωτερικό Eheim 2213
Λάμπα 18W ενυδρείου
Θερμοστάτης 150W
Φυτεμένο
Πληθυσμός: 1 σκαλάρι, 1 γατόψαρο, 1 γλείφτης, 4 guppies αρσενικά, 6 θηλυκά, 2 δεν-θυμάμαι-ονομασία-και-θα-ψάξω-να-τη-βρω.
Αμμωνία:0
pH:7

Ιδιοκατασκευή:
Μετά τη γέννα των guppies και το πάρτυ του σκαλαριού αποφάσισα να το βγάλω από το πατάρι και να μεταφέρω εκεί τα guppies. Προς το παρόν ανενεργό.

Φωτό επισυνάπτονται (από το 1ο, βγάζω σε λίγο και με την ψηφιακή για καλύτερη απεικόνιση)

notos
29-12-06, 11:28
Kαλωσηρθες λοιπον, περιμενουμε και τις υπολοιπες φωτογραφιες που μας εταξες... αν δεν σου κανει κοπο, χρησιμοποιησε την τυποποιημενη φορμα παρουσιασεων που θα βρεις ως υπομνημα σ αυτη την κατηγορια...

klaz
29-12-06, 12:28
καλως τον,και ας αργησε.....:p:p

Transalp_GR
29-12-06, 13:23
Kαλωσηρθες λοιπον...

καλως τον,και ας αργησε.....:p:p

Καλώς σας βρήκα

αν δεν σου κανει κοπο, χρησιμοποιησε την τυποποιημενη φορμα παρουσιασεων που θα βρεις ως υπομνημα σ αυτη την κατηγορια...

Πληροφορίες

Διαστάσεις:80x30x40
Όγκος:96 lt
Κατηγορία:Κοινωνικό
Φυτά:Ναι (μη ρωτάτε πολλά)
Ψάρια / Άλλα είδη:1 σκαλάρι, 1 γλείφτης, 1 γατόψαρο, 2 αγνώστου ταυτότητας, 4 αρσενικά guppies, 6 θηλυκά
Διακοσμητικά υλικά: 1 πέτρα, 1 στάμνα, 1 κεραμικό, 1 κάλτσα Αι-Βασίλη (λόγω εορτών), χαλίκι ημίχοντρο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Αφίσα
Φωτισμός: 1 λάμπα ενυδρείου 18W
Διάρκεια φωτισμού:12 ώρες
Φιλτράρισμα: Eheim 2213
Θερμοστάτης: 150 W
Λίπανση: Ναι (Floreal+lod λέει το μπουκαλάκι)
Παροχή CO2: Οχι

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):?
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):?
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):?
Νιτρικά (ΝΟ3):?
Αλλαγές νερού: 1/μήνα
Θερμοκρασία:26 C
Άλλες πληροφορίες: Αεραντλία
Φωτογραφία: Προσεχώς

Juan
29-12-06, 13:31
Καλώς ήρθες στην παρέα.

klaz
29-12-06, 13:42
λοιπον το σκαλαρι ειναι καπως εως πολυ:D ασχετο με τα γκαπακια σου και πρεπει να βαλει αγγελια για αλλη στεγη....
χρειαζεσαι οποσδηποτε αξιοπιστα υγρα τεστ για να μετρας κατα κυριο λογο την αμμωνια που ειναι και ο κυριοτερος φονιας των ψαριων μας,μετα την απερισκεψια μας...:rolleyes:,καθως και τεστ για τα νιτρικα,ο οποιος ειναι και ο επομενος κρικος της φονικης αλυσιδας......
και σιγουρα και+ εκτος απο το πεχα που λες οτι μετρας,οπως ειναι οι σκληροτητες.....
απο εκει και μετα καλο θα ειναι να βαλεις στην ιδια κλιμακα το θεμα των αλλαγων νερου,με την προσωπικη σου υγιεινη, το μπανακι ας πουμε...:p
ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ,
θα δεις σημαντικη βελτιωση στα ψαρακια σου,θα γινουν πιο ενεργητικα και θα λαμπουνε απο ευτυχια........
αυτοι ειναι 2-3 βασικοτατοι κανονες για να μην αντιμετρωπισεις προβληματα στην πορεια....τα τηρεις..? εχει καλως......δεν τα τηρεις.?...το ρισκαρεις.......
καλη συνεχεια,σου ευχομαι στο ομορφο χομπι,και πολυ διαβασματακι.....:smt109

Transalp_GR
29-12-06, 16:54
χρειαζεσαι οποσδηποτε αξιοπιστα υγρα τεστ για να μετρας κατα κυριο λογο την αμμωνια που ειναι και ο κυριοτερος φονιας των ψαριων μας,μετα την απερισκεψια μας...:rolleyes:,καθως και τεστ για τα νιτρικα,ο οποιος ειναι και ο επομενος κρικος της φονικης αλυσιδας......

Αμμωνίας έχω, γι'αυτό και δήλωσα 0. Επίσης σήμερα πήρα τεστ NO2, το οποίο επίσης βγήκε στη χαμηλότερη κλίμακα. Τα υπόλοιπα...γηράσκω αεί διδασκόμενος!!!

Πάντως, από το Νοέμβριο του 2004 (που είχα το μικρότερο) έως και σήμερα, κάνω αλλαγές κάθε μήνα (μπορεί να φτάσει και 1.5) και δεν έχω συναντήσει προβλήματα (χωρίς να αμφισβητώ την ορθή οδό).

Ιδού και η φωτό που έταξα

klaz
29-12-06, 16:59
εγω απο την πλευρα μου σου ευχομαι ποτε σου να μην εχεις προβληματα,και σου στελνω το λινκ με το ''ευαγγελιο του χομπιστα'' οπως εγω το λεω...ξεκινα με την ησυχια σου και διαβασε,διαβασε.........μεσα απο τα λητα του αρθρα θα ανακαλυψεις πραγματα που δεν γνωριζες η αγνοουσες.....καλο ταξιδι στη γνωση φιλε μου....:smt111
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

soza
29-12-06, 19:35
Στην δευτερη φωτο, σαν να μου φανηκε οτι δεξια εχεις ενα φυτο το οποιο δεν ειναι καθαρα ενυδρειου.Λεω αυτο που εχει σπαθωτα φυλλα.. ..
Βαλε μια πιο καλη φωτο για να δουμε.

accnt
29-12-06, 20:06
Καλό με... προοπτικές!
Τον θερμοστάτη δεν τον βάζεις προς τα πίσω, μην φαίνεται πρώτη μούρη?
Εύχομαι καλή συνέχεια!;)

halvas69
29-12-06, 22:56
Στην δευτερη φωτο, σαν να μου φανηκε οτι δεξια εχεις ενα φυτο το οποιο δεν ειναι καθαρα ενυδρειου.Λεω αυτο που εχει σπαθωτα φυλλα.. ..
Βαλε μια πιο καλη φωτο για να δουμε.
Μπράβο μάτι η Σόνια !!!
Έχει δίκιο, το φυτό αυτό είναι δράκαινα και καλό είναι να το βγάλεις γιατί θα σαπίσει.
Είναι υδροχαρές όχι υδρόβιο.

ΥΓ Καλώς ήρθες.

soza
29-12-06, 22:58
8) :smt095 :smt030

KOKORAS
30-12-06, 01:15
sonia Στην δευτερη φωτο, σαν να μου φανηκε οτι δεξια εχεις ενα φυτο το οποιο δεν ειναι καθαρα ενυδρειου.Λεω αυτο που εχει σπαθωτα φυλλα.. ..
Βαλε μια πιο καλη φωτο για να δουμε.

Εμένα μου 'μοιασε με αλόη βέρα.[/quote]

Transalp_GR
02-01-07, 13:19
Καλημέρα και καλή χρονιά.

Ιδού σε φωτό το φυτό που παρατηρήσατε και το ψάρι που δεν θυμάμαι πως λέγεται.

Να είστε καλά, να έχετε υγεία, αγάπη, ευτυχία και προκοπή

Υ.Γ. Ο θερμοστάτης μου τον τελευταίο καιρό πιάνει κάτι ασπρίλες σαν άλατα. Υποψιάζομαι σκληρότητα νερού???

Strahos
02-01-07, 15:43
ναι το φυτόι είναι η λεγόμενη "δράκαινα" και είναι υδρόφιλο και όχι υδρόβιο που σημαίνει οτι μέσα στο ενυδρείο δεν κρατάει και πολύ καιρό. το ψαράκι είναι colisa lalia αρσενικό

Ο θερμοστάτης μου τον τελευταίο καιρό πιάνει κάτι ασπρίλες σαν άλατα. Υποψιάζομαι σκληρότητα νερού???

κάνε μιά μέτρηση σκληρότητας GH


βλέπω το σπρέι μπαρ το έβαλες παράλληλα με το μήκος του ενυδρείου, καλύτερα να το βάλεις στην δεξιά πλευρά γυρνώντας το κάθετα στο μήκος του ενυδρείου ή απλά να βγάλεις την τάπα και να το τραβήξεις πιο πίσω (προς τα δεξιά) για να βγαίνει το νερό από την μεγάλη οπή και να κάνει ροή προς τα αριστερά (αν δεν το εξήγησα καλά πες μου να ανεβάσω κάνα σκιτσάκι)

Transalp_GR
08-01-07, 12:17
Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις παρατηρήσεις.

Το σπρει μπαρ το τοποθέτησα εκεί μετά απο παραίνεση του ενυδρειάδικου που το αγόρασα. Εκανα ακριβώς τις τοποθετήσεις που μου είπε. Στο θέμα μας όμως. Τι σωλήνες να χρησιμοποιήσω, μιας και αυτές που έρχονται με το φίλτρο έχουν κοπεί σε αυτά τα μέτρα? Κοινές του εμπορίου κάνουν?

β. Το ένα colisa lalia έχει ένα ίχνος σαν δάγκωμα στη δεξιά μεριά του σώματός του (έχει φανεί η σάρκα του). Είναι δάγκωμα ή είναι κάποια ασθένεια?Πάντως, από τη μέρα που το είδα, κάθεται σε μια γωνια του ενυδρείου και δεν κολυμπάει...

Ευχαριστώ προκαταβολικά

netblues
08-01-07, 15:36
Το colisia lalia εχει fish mycobacterium. Αφου δεν πολυ κινειται κιολας, να ετοιμαζεσαι.
Ειναι τυπικη ασθενεια αυτων των ψαριων.
Επειδη το συγκεκριμενο κολλαει και στον ανθρωπο, χωρις υστεριες,
να τηρεις καλες συνθηκες προσωπικης υγιεινης οταν ερχεσαι σε επαφη με το ενυδρειο
.

Strahos
08-01-07, 15:54
και για καλύτερη ροή του νερού θα ήταν καλύτερο να αμφισβητήσεις τις προτάσεις του πετσοπά. άλλωστε και η ίδια η έχειμ προτείνει τις θέσεις του σπρέι μπαρ που σου είπα παραπάνω ;)

Strahos
08-01-07, 19:10
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-j11-exidna000-roi.jpg