PDA

Επιστροφή στο Forum : Apple snail γεννήσαμε


KOKORAS
25-12-06, 11:53
Εδώ και 4 μέρες στο ενυδρείο που μετέφερα μερικά μικρά σκαλαράκια, είδα πάνω από την επιφάνεια του νερού στο μπροστινό τζάμι ένα σαλιγκάρι Apple snail από τα 10 που έχω μέσα. Επειδή όμως το βλέπω στο ίδιο σημείο το παρατήρησα σήμερα καλύτερα και βέβαια δεν είναι σαλιγκάρι αλλά ένα "τσαμπί" από αυγά προφανώς.
Απ' ότι διαβασα στη σελίδα του ΤΣΑΜΗ σε καμιά 15 μέρες θα δω μικρά σαλιγκαράκια. Υγρασία φροντίζω να υπάρχει αρκετή λόγω του ότι ανοίγω το καπάκι μόνο για να ταίσω. Στις αλλαγές νερού μόνο στεγώνουν τα τζάμια αλλά είναι για πολύ λίγη ώρα.
Όλες οι συμβουλέ δεκτές μιας και μου έφερε ο Αη Βασίλης (πελαργός) μου τα έφερε χωρίς να με ειδοποιήσει.
Επισης ζητούνται από τώρα αναδοχοι γονείς.

george
25-12-06, 16:01
Να σου ζήσουν...μπαμπά ;-)

Περισσότερες πληροφορίες εδώ :
http://www.applesnail.net/

KOKORAS
25-12-06, 16:04
Ευχαριστώ george και χρόνια πολλά!!!!!
Κάτσε να τα δώ πρώτα ακόμα αυγά είναι και απ΄'οτι διαβασα έχω μπροστάμου 1,5 βδομάδα για να αρχίσει η "κάθοδος των μυρίων".
Πάντως από υγρασία είμαι εντάξει. Πιστεύω να μη μουλιάσουν από την πολύ υγρασία.
Είδωμεν

abrous
27-12-06, 15:16
Παιδια και το δικο μου Apple snail γεννησε. Εχει κανει ενα τσαμπι εξω απο το νερο. Πρεπει να κανω κατι ? Η απορια μου ειναι η εξης : εξω απο το νερο η θερμοκρασια ειναι 32+ βαθμους εξαιτιας του φωτισμου. Δεν θα γινουν ψητα τα αυγα ? Για την ωρα εχω βαλει ενα χαρτι απο πανω ωστε να μην δεχονται ολη την απ'ευθειας ακτινοβολια απο τις λαμπες αλλα ειναι αυτο αρκετο? Να τα παω καπου αλλου ?

mikele
27-12-06, 17:48
αντε ρε γεννανε εξω απο το νερο αυτα δε το ηξερα εγω εχω ενα τεραστιο.....γιγαντας

KOKORAS
03-01-07, 10:23
Σήμερα μέτρησα κοληένα στο τζάμι 23 μικρά!!! Δεν ξέρω πάσα μπορεί να είναι αλλά σίγουρα είναι και άλλα.
Άντε να δούμε τι θα μας αφήσει και αυτή εμπειρία!!!!!

KOKORAS
05-01-07, 12:13
Υπάρχουν και άλλα 3 τσαμπιά κολημένα στο καπάκι. Ανακαλύφθηκαν εχθές που το άνοιξα όλο για να αραιώσω το κερατόφυλλο.
Πρέπει να έγινε η εναπόθεση εκεί την προηγούμενη βδομάδα, λόγω του αύξησα την στάθμη του νερού για να έχουν περισότερη υγρασία τα αβγά που είδη πλέον μου γέμισαν το ενυδρείο.
Πιστεύω ότι επειδή δεν υπήρχε μεγάλη επιφάνεια διαθέσιμη (μόνο 3 εκατοστά) στο τζάμι, γιαυτό και προτημήθηκε το καπάκι.

soza
05-01-07, 15:24
Πολλα τα σαλιγκαρια.. Θα γεμισει ο τοπος.

PascM
06-01-07, 19:30
Δεν επιβιώνουν πάντα όλα!

KOKORAS
06-01-07, 20:45
Ηδη από τα 3 τσαμπιά χάλασε το ένα και λόγω τοποθεσίας ίδια τύχη θα έχουν και τα άλλα.
Τα μικρά πάντως που μετράω είναι γύρω στα 20, λογικά θα υπάρχουν και άλλα που δεν διακρίνονται στο χαλίκι.
Απο τροφή ρίχνω μια ταμπλέτα της OMEGA ONE κάθε μέρα και μπόλικα φλάκες που ταίζω τα μικρά σκαλαράκια.
πιστεύω να τους φτάνει. Μερικά αν και είναι μόνο 2 ημερών έχουν μεγαλώσει αισθητά.
Το ενυδρείο πλέον έχει ιλαρά, αφου παντου στα τζάμια βλέκεις κάτι κίτρινα σπυράκια.

soza
06-01-07, 21:04
Λογικα θα εχεις πολυ περισσοτερα..
Εμενα απο ενα τσαμπι, βγηκαν καμια 60αρια τουλαχιστον σαλιγκαρια.
Εχουν απο 1 εκ μεχρι 3 εκ διαμετρο.
Θελει κανενας?:rolleyes:

Mariel
06-01-07, 23:58
εγω θα επαιρνα ευχαριστως μερικα να σας ξαλαφρωσω ;)

soza
07-01-07, 09:27
Eπομενη φορα που θα ερθω συλλογο, μπορω να σου φερω μερικα Μαριελ..;).
Και ο συλλογος... αν θελουν τα παιδια του συλλογου, μπορω να παρκαρω καποια εκει και οποιος θελει να παρει..
Ειναι πολλα τα σαλιγκαρια...:roll:

CASPER
07-01-07, 14:54
Αυτά τα συμπαθέστατα σαλιγκάρια είναι κίνδυνος για τα φυτά στο ενυδρείο???

soza
07-01-07, 15:00
Oχι.. δεν ειναι κινδυνος.. Αντιθετως θα ελεγα..
Ειναι ιδανικα για φυτεμενα ενυδρεια.

deMetrIs
07-01-07, 15:04
ναι άσε που σε βγάζουν απο το κοπο να μαζευεις τα σαπιμένα φυλλα;)

Tolis
07-01-07, 15:16
Μερικα τρυφερα βλασταρακια που μολις βγαινουν, αν δεν ταιζονται καλα, τα τσακιζουν παντως.

CASPER
07-01-07, 15:39
Μερικα τρυφερα βλασταρακια που μολις βγαινουν, αν δεν ταιζονται καλα, τα τσακιζουν παντως.
Και όταν λέμε "ταίζονται"??? Από την τροφή για τα ψαράκια και την άλγη, ή έχουν άλλο..... διαιτολόγιο?

Πάντως αν τους αρέσει η άλγη, θα κάνουν Πάσχα στο ενυδρείο μου:rolleyes:

soza
07-01-07, 15:46
Κυριως σαπια φυλλα τσακιζουν.. και οποια ψαροτροφη εχει παει στον πατο.
Ταμπλετες σπιρουλινας.. τις τιμανε ιδιαιτερως τα δικα μου.
Να πω επισης, οτι καλο θα ηταν να τα εχουμε σε σχετικα σκληρο νερακι..κανει καλο στο κελυφος τους.

KOKORAS
07-01-07, 16:56
Λογικά σε 2-3 βδομάδες θα αλλάξει χρώμα ο βυθός μου σε ένα απαλό κιτρινάκι.
Τότε θα είναι καορός να φύγουν καμια 20-30ριά. Δεν ξέρω ακόμα πόσα είναι.

Mariel
07-01-07, 17:07
Eπομενη φορα που θα ερθω συλλογο, μπορω να σου φερω μερικα Μαριελ..;).



:smt050 :smt050

KOKORAS
07-01-07, 20:33
Eπομενη φορα που θα ερθω συλλογο, μπορω να σου φερω μερικα Μαριελ..;).
:roll:

Και πότε είπες θα είναι? :D:D:D

dalex
08-01-07, 03:07
Παιδιά αγόρασα πριν λίγες μέρες δυο και θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κάποιος ποσά χρόνια ζουν;

Tolis
08-01-07, 05:20
Απο το λινκ που παρεθεσε ο george πιο πανω:

How old do apple snails get?
The apple snail's life expectancy mainly depends on the temperature of their environment and the general life conditions. At lower temperatures, the apple snail can get over 3 years old and records of apple snails of ten years old have been reported. Lanistes nyassanus (http://www.applesnail.net/content/species/lanistes_nyassanus.htm) has an estimated life span of 5 to 10 years in Lake Malawi, Africa.
At a temperature of 25°C, they will only live 12-16 months. At higher temperatures, the snails are more active because their metabolism increases with the temperature, but this also speeds up their life cycle and thus shortens their life expectancy.
So you can elongate your snail's life by lowering the temperature. A general rule: keep (http://www.applesnail.net/content/care.php) the temperature between 18 and 28°C (65-82°F).
It is suspected that at least some apple snail species need an aestivation period in the mud to avoid burning-out.

Λιγο ψαξιμο μεσα στα ιδια τα ποστ μας γλυτωνει κι εμας καμμια φορα απο την εξτρα κουραση...

dalex
09-01-07, 23:59
Tolis συγνώμη αν κουράζω αλλά όπως έχω πει και σε άλλη συζήτηση μιλάω μόνο ελληνικά και δεν μου είναι εύκολο να βρω την πληροφορία που θέλω σε αγγλικό κείμενο. Πάντως δεν νομίζω ότι είναι από τα πλέον κουραστικά για κάποιον που ξέρει να δώσει μια απάντηση απλά με ένα αριθμό. Ακόμα και στην δικιά σου απάντηση αντί να επισυνάψεις το κείμενο αρκούσε ο αριθμός 3 που από ότι καταλαβαίνω είναι η απάντηση που ψάχνω.
Σε ευχαριστώ πολύ.

Tolis
10-01-07, 15:18
Συγνωμη, δεν θυμομουν οτι μιλας μονο ελληνικα.
Πολλες φορες εκνευριζομαστε γιατι δεν ειναι λιγα καποια μελη (νεα κυριως) που ενω η πληροφορια ειναι διπλα τους βαριουνται να την ψαξουν.

Δεν αρκει να βαλω τον αριθμο 3 γιατι η ηλικια τους συμφωνα με το αρθρο εξαρταται απο την θερμοκρασια που ζουν - οσο ψηλοτερη τοσο αυξανεται ο μεταβολισμος τους και μικραινει ο κυκλος ζωης. Σε θερμοκρασια 25°C ζουν μονο 12 με 16 μηνες. Σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες πανε και μεχρι 3 χρονια.

dalex
11-01-07, 02:58
Οκ καταλαβαίνω ότι είναι εκνευριστικό να απαντάτε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.
Οπότε στις συνθήκες του ενυδρείου μου θα υπολογίζω περίπου ένα χρόνο. Λίγο μου ακούγεται.
Σε ευχαριστώ

soza
17-01-07, 13:50
Σαββατο αν ολα πανε καλα.. θα ειμαι στον συλλογα.
Θα φερω μερικα apple μαζι μου