PDA

Επιστροφή στο Forum : Mονο αρσενικα γκαπι...


vasilakis
23-12-06, 16:56
Θα μπορουσα να εχω μονο αρσενικα γκαπι σε ενα 20λιτρο ενυδρειο με λιγα φυτακια? θα ηταν πολυ ωραια η πανδαισια χρωματων!

halvas69
23-12-06, 19:36
Nαι :)

a$wto$
04-01-07, 13:37
Θα μπορουσα να εχω μονο αρσενικα γκαπι σε ενα 20λιτρο ενυδρειο με λιγα φυτακια? θα ηταν πολυ ωραια η πανδαισια χρωματων!
Το εχω κανει ηδη αυτο φιλε μου.Βεβαια θα παρατηρησεις οτι μετα απο λιγο καιρο αρχιζουν να "κυνηγιουνται" μεταξυ τους.Να την κουνανε την αχλαδια,να το αλοιβουν το παξιμαδι,να τον τραβανε τον συρτη,να πηδανε το χαντακι κτλ κτλ:D

PascM
04-01-07, 13:39
Και φυσικά θα είσαι και σε θέση να διαψεύσεις το οτι αλλάζουν φύλλο

a$wto$
04-01-07, 14:16
Και φυσικά θα είσαι και σε θέση να διαψεύσεις το οτι αλλάζουν φύλλο
Κοιτα,πανω απο 3 μηνες τα εχω ετσι.Η μαυρη αληθεια ειναι οτι μερικα εχουν αρχισει να αλλαζουν(κοντιναν οι ουρες,πηραν ογκο στην κοιλια).Σε καμια περιπτωση ομως δεν θα μπορουσα να τα χαρακτηρισω θηλυκά ατομα ακόμη :)

PascM
04-01-07, 14:35
είδωμεν αν και δεν πιστεύω να παίζει κάτι τέτοιο.

Ο φίλος Χαλβάς μήπως το έχει συναντήσει το θέμα?

Access
04-01-07, 16:19
Και φυσικά θα είσαι και σε θέση να διαψεύσεις το οτι αλλάζουν φύλλο

Θα έλεγα μάλλον το αντίθετο, γιατί μου έχει συμβεί και εμένα, στο 120, μου είχαν μείνει 3 guppies τουλάχιστον 3 μηνών τα οποία τα δύο ήταν αρσενικά και το ένα θηλυκό, μια και δεν ήθελα να αποκτήσω και άλλα μωράκια (και τα αρσενικά την έπεφταν στο θηλυκό) έβαλα το θηλυκό στο 120 του Κώστα και μετέφερα τα 2 αρσενικά σε ένα μικρό ενυδρείο στη δουλειά μου. Μετά από ένα μήνα περίπου, το περί ου ο λόγος θηλυκό άρχισε να αλλάζει. Σήμερα έχω 3 υπέροχα αρσενικά στο ενυδρειάκι τις δουλείας μου…………. Οφείλω να ομολογήσω ότι δεν ήξερα ότι μπορεί να γίνει αυτό αλλά είμαι και σίγουρη ότι το «transformer» guppy μου ήταν θηλυκό.

halvas69
04-01-07, 22:47
Η αλλαγή φύλλου σε κάποια είδη ψαριών, ναι είναι εφικτή.
Σε guppies όμως δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο.
Υπάρχει η περίπτωση να σε "ξεγέλασε" η εμφάνιση του λόγω αργής ανάπτυξης του συγκεκριμένου και να το πέρασες για θυληκό, καθώς δεν είχε πάρει τα χρώματα του.
Αυτό ναι, το έχω πάθει να περάσω κάποια αρσενικά για θυληκά στους πρώτους μήνες.
Υπόθεση κάνω, αλλά και πάλι θα πω ότι σε guppy το βλέπω χλωμό.

andreas K
05-01-07, 16:44
Στα θαλασσινα ψαρια π.χ. τσιπουρα,σφυριδα κ.λ.π. το φαινομενο αλλαγης φυλου ειναι συνηθες.

MiziGr
07-01-07, 17:20
Φίλε επειδή από ότι βλέπω μένουμε κοντά αναρωτιόμουν αν μπορείς να με βοηθήσεις!!!!! Εχω στο ενυδρείο μου γύρο στα 6 Guppies (2 ενήλικα και 4 μικρούλια). Θέλω απελπιστικά να τα δώσω γιατί δεν αρέσουν στην κοπέλα μου και δεν υποφέρεται. Το θέμα είναι πως επείδη λυπάμαι να τα πετάξω και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, μήπως θα ήθελες να σου τα χαρίσω;;;;

vasilakis
07-01-07, 19:41
Βεβαιως... στειλε σε πμ ωρα και μερος.