PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγνώριση φύλλου Ramirezi


stat
21-12-06, 17:54
Ανεβάζω 3 φωτογραφίες με τα δύο ramirezi που αγόρασα πριν 10 ημέρες, υποτίθεται το ένα για θηλυκό.

Πιστεύω ότι το "ramirezi 3" (φωτο) δεν είναι θηλυκό και αυτό το συμπεραίνω από την συμπεριφορά του "ramirezi 2" (φωτο) που κυνηγά το άλλο και έρχονται πολλές φορές σε στάση που φαίνεται στη φωτό "ramirezi 1"

Μπορείτε να αναγνωρίσετε εσείς το φύλλο τους;;

rita
21-12-06, 18:03
εμενα μου φαινονται και τα δυο αρσενικα παντως...:rolleyes:

Giorgos
21-12-06, 18:32
Έχεις δύο όμορφα αρσενικά.

stat
21-12-06, 20:02
Όταν θα γυρίσουμε από τις γιορτές, θα ψάξω και για θυλικό ramirezi !!
Είναι όντως δύσκολο να βρεις στα καταστήματα της Αθήνας ;;

Θα ήθελα να τα συνδιάσω μαζί με ένα μικρό κοπάδι Tetras. (το πολύ 6, λόγω λίγων λίτρων).

Ποια προτείνετε εσείς ;;
Είχα για 2 χρόνια Neon, οπότε προτείνετε μου κάποιο άλλο..:rolleyes:

rita
21-12-06, 20:56
:D καρδιναλιους ισως??
θα μπορουσες να βαλεις και ροδοστομους που ειναι πολυ ομορφοι και κοπαδιαζουν κιολας!βεβαια ολα αυτα τα ψαρακια πρεπει να κρατιουνται σε ομαδες 6-8 ατομων τουλαχιστον...
τα 45 λιτρα που λεει στο προφιλ σου ειναι καθαρα?
ΥΓ:θηλυκο ραμιρεζι δεν ειχα ποτε δυσκολια να βρω αθηνα!

stat
22-12-06, 16:15
Όχι, τα 45 δεν είναι πραγματικά!!
Έχω αυτή τη στιγμή μαζί με τα 2 ramirezi και 2 μικρά γατόψαρα (panta). Κάτι λείπει από το ενυδρείο αλλά τα 8 tetras είναι όντως πολλά.

Αν δεν κάνω λάθος, το κατάστημα από όπου τα αγόρασα, είχε τα ramirezi μαζί στο ίδιο ενυδρείο με "Hemigrammus bleheri" (ροδόστομους).

rita
22-12-06, 16:22
ειναι λιγα τα λιτρα σου για ενα ζευγαρι κ ενα κοπαδακι...
θα σου προτεινα αν μπορεις να βρεις..μια μικρη ομαδα(6 ατομων) corydoras pygmaeus που μεγαλωνουν μεχρι 2 εκ περιπου,αλλα απαραιτητη προυποθεση ειναι να εχεις αμμο στο ενυδρειο σου!
οι ροδοστομοι με τα ραμιρεζι εχουν παρομοιες απαιτησεις σε συνθηκες νερου,ειναι μια καλη συνθεση!αν κ απο αποψη χρωματων προσωπικα προτιμω τους καρδιναλιους.
αν κοιταξεις εδω λιγο
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/ramirezi.htm
θα σου λυσει πολλες αποριες!
τα δικα μου ραμιρεζι τα εχω μονα τους σε 40 λιτρα καθαρα παντως,αν εβαζα κατι αλλο μεσα ισως να ηταν καποιο ειδος ancistrus.

stat
22-12-06, 17:48
Ευχαριστώ!!
Την έχω διαβάσει τη σελίδα αυτή!!

Πάντως θα ήθελα να μην έχω μόνο 2 αρσενικά..
Εάν έβαζα ακόμη, ένα θηλυκό, σύνολο 3 δηλαδή, θα υπήρχε πρόβλημα στη συμπεριφόρά τους;;

Και να ξεχνούσα πια τα tetras..

rita
22-12-06, 18:45
αν τα λιτρα σου ηταν περισσοτερα θα μπορουσες να εβαζες δυο ζευγαρια,αλλα 2 αρσενικα και ενα θηλυκο με τιποτα!
θα στρεσσαρονται πολυ,ιδιαιτερα εαν σχηματιστει ζευγαρι!
μπορεις να ψαξεις για θηλυκες σε καποια μαγαζια...η να σκεφτεις εναλλακτικες!(πχ καποιο ειδος απιστογραμμα)...
αλλα θα σου ελεγα να το προσπαθησεις με τα ραμιρεζι,ειναι πολυ ομορφα κ ενδιαφεροντα ψαρια!;)

stat
22-12-06, 18:58
Ναι, είναι ωραία και εντυπωσιακά ψάρια, αλλά κρύβονται αρκετά εύκολα και καλό θα ήταν να υπήρχαν και κάποια μικρότερα τα οποία θα παρακινούσαν τα ramirezi να βγουν από τις κρυψώνες τους.

Μάλλον κλείνω σε άλλα 2 θηληκά,:p αλλά μετά τις γιορτές.
Θα ζητήσω τη :smt100 βοήθειά σας :smt100 τότε, για να μην την πατήσω πάλι και κάνω τα αρσενικά 4 τον αριθμό:mad: .

Giorgos
22-12-06, 19:21
Με 2 ζευγάρια θα έχεις μεγάλο πρόβλημα στο ενυδρείο σου. Επέστρεψε τον έναν αρσενικό και άλλαξέ τον με μια θηλυκιά... αλλά σε καμία περίπτωση μην προσπαθήσεις με 2 ζευγάρια στα 40 λίτρα.

Όσον αφορά την υπόλοιπη σύνθεση, θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα 6 otocinclus sp. Θα βοηθήσουν τα ramirezi να δείξουν τον πραγματικό τους χαρακτήρα.

stat
31-12-06, 21:56
Γιώργο δεν ξέρω, εάν μετά από 1 1/2 μήνα δεχτεί ο καταστηματάρχης να του επιστραφεί το ένα αρσενικό.
Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

stat
29-01-07, 11:28
Χάρη στο Μανώλη, "PascM " βρήκα επιτέλους ένα θηλυκό ramirezi και τώρα έχω πλέον ένα ζευγάρι μόνο!

Παραθέτω 2 φωτογραφίες, η πρώτη με το θηλυκό, και η δεύτερη με το ζευγάρι.

Πιστεύουμε ότι δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι θηλυκό, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα όμως.

Είναι αρκετά μικρότερο (λόγω ηλικίας). Θα έλεγα ότι το αρσενικό είναι τριπλάσιο (κάτι που δε φαίνεται τόσο στη 2η φωτογραφία γιατί το θηλυκό είναι πιο μπροστά στο τζάμι).
Φοβόμουν αρχικά ότι θα είχα πρόβλημα αλλά έως τώρα τα πράγματα είναι αρμονικά.

Δεν είχα το χρόνο να τα παρατηρήσω, αλλά κάποια στιγμή είδα το μικρό να κυνηγά το μεγάλο:D .

Ελπίζω να δέσουν:smt049 και να έχω και αυγά κάποια στιγμή!!

thanosatha
29-01-07, 12:18
Και ΝΑΙ! Ειναι θηλυκο! Μπραβο!
Τωρα αν δε σου βγουν ζευγαρι... Εισαι πολυ ατυχος...
Παντως εισαι απο τους λιγους που εχουν θηλυκο ramirezi...

Juan
29-01-07, 13:08
Πολύ όμορφο το ζευγαράκι σου !
Αν θέλεις να πετύχεις γέννα μην βάλεις άλλα ψάρια (tetras) ...ίσως οττος όπως λέει ο Γιώργος + φρόντισε να τους παρέχεις καλές συνθήκες.

stat
29-01-07, 13:54
Είναι μικρό όμως, μωρό θα έλεγα και δεν ξέρω τι θα προκείψει στο μέλλον.

Το θετικό μέχρι τώρα είναι ότι το μεγάλο αρσενικό δεν του επιτίθεται, όπως στο άλλο αρσενικό που είχα και το έδωσα!!

Δεν ξέρω από την άλλη, πως κινείται ένα αρσενικό όταν υπάρχει θυληκό, αλλά γενικώς βλέπω μια αδιαφορία.

rita
29-01-07, 14:12
τωρα πρεπει να ταιζεις καλα και με ποικιλια,να τους φτιαξεις οσο καλυτερες συνθηκες μπορεις και να περιμενεις!!υπομονη κ επιμονη.
τα δικα μου κυκλοφορουν ολη την ωρα μαζι,δεν υπαρχει επιθετικοτητα ουτε κυνηγιουνται,αλλα πριν λιγες μερες γεννησανε!

stat
29-01-07, 19:27
πρεπει να ταιζεις καλα και με ποικιλια

Δηλαδή, τι τροφές, και σε τι ποσότητες;

ΠΟΠΟ
29-01-07, 20:15
μπορεις να μου στηλεις με πμ που βρηκες την θυληκια
και εγω εχω τρια ραμ μαλλον δυο θυληκο δε ξερω ακομα ομως...
και ψαχνω για μια σιγουρη οπως την δικια σου που κανει μπαμ

stat
29-01-07, 20:41
ΟΚ θα σου στείλω,
Καλά θα ήταν να ξέρεις πρώτα τι έχεις και μετά να πάρεις άλλα.
Ίσως χρειαστεί να δώσεις, στην περίπτωση που είναι όλα αρσενικά!

ΠΟΠΟ
29-01-07, 22:02
ναι μην ανυσηχεις τα εχω ολα under control

rita
29-01-07, 23:37
εκτος απο τα κλασσικα flakes παρε και κατεψυγμενες τροφες,bloodworms,δαφνια,tubifex,artemia κλπ!διαλεγεις!
ταιζε εναλλαξ τις κατεψυγμενες αλλα οχι καθε μερα,3-4 μερες τη βδομαδα το πολυ,και τις υπολοιπες διαφορα flakes !
ταισμα 1-2 φορες τη μερα ειναι καλα,και σε ποσοτητα που μπορουν να φανε μεσα σε 2λεπτα.
και μην παραλειπεις τις αλλαγες νερου,ειναι πολυ ευαισθητα ψαρια;)

Giorgos
30-01-07, 12:45
Είναι μικρό όμως, μωρό θα έλεγα και δεν ξέρω τι θα προκείψει στο μέλλον.
Μην ανησυχείς. Το μέγεθός της είναι μια χαρά. Τα χρώματα που έχει δείχνουν ότι είναι ενήλικη οπότε μην ανησυχείς. Μην ξεχνάς ότι τα θηλυκά ραμιρέζι είναι μικρότερα από τα αρσενικά.

MiziGr
30-01-07, 12:53
Παιδιά είναι δύσκολο να έχεις ζευγάρι Ram;;; Δηλαδή θέλω να πώ αν έχω ένα αρσενικό και ένα θηλυκό τί πιθανότητες υπάρχουν να μοτ βγούν ζευγάρι;;; Τι στνθήκες απαιτούνται για αναπαραγωγή και τί βαθμό δυσκολίας έχει αυτό;;;

PascM
30-01-07, 12:54
Ένα αρσενικό και ένα θυληκό μαλακό και καθαρό νεράκι

MiziGr
30-01-07, 12:58
Ένα αρσενικό και ένα θυληκό μαλακό και καθαρό νεράκι Παίζει ρόλο αν υπάρχουν άλλα ψάρια στο ενυδρείο;;; Είναι σίγουρο ότι θα γίνουν ζευγάρι;;;

thanosatha
30-01-07, 12:59
Αν εχεις ενα αρσενικο και ενα θηλυκο και τους δωσεις μαλακο και ελαφρως οξινο νερο το πιο πιθανο ειναι να γινουν ζευγαρι. Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις ομως που ενω ο χομπιστας εχει εξασφαλισει τα παραπανω, τα ram δεν τα "βρισκουν" μεταξυ τους. Αυτο το φαινομενο δεν ειναι σπανιο στις κιχλιδες γενικοτερα... Για περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να διαβασεις εδω:http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/ramirezi.htm

MiziGr
30-01-07, 13:07
Ευχαριστώ πολύ!!!!! Πάω για διάβασμα και αν έχω και άλλες απορίες εδώ είμαστε δε χανόμαστε! :smt006:smt006:smt006

ΠΟΠΟ
30-01-07, 13:46
εγω εχω της καταλληλες συνθηκες αλλα μαλλον δεν εχω ζευγαρη εσυ εχεις ζευγαρη και δε ξερεις τι να κανεις:D
http://www.reverso.net/url/result.asp?directions=65544&templates=0&autotranslate=on&url=http://www.ramirezi.com/index.html
http://www.aqualandpetsplus.com/Cichlid,%20Rams.htm
http://apisto.bravepages.com/Ram%20article.htm
http://www.cichlid-forum.com/articles/m_ramirezi.php
αυτα.........................
ελπιζω να βοηθησα

stat
30-01-07, 17:42
Το ενυδρείο μου έχει αυτή τη στιγμή θερμοκρασία 25,5 βαθμούς.
Να αυξήσω λίγο ή να την αφήσω εκεί;

Ωραίο αυτό το έρθρο -> http://apisto.bravepages.com/Ram%20article.htm

thanosatha
30-01-07, 17:51
Καλα ειναι...

Giorgos
30-01-07, 18:19
Τα ραμιρέζι προτιμούν μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Οι 27 βαθμοί C είναι καλύτερα. Μην ξεχνάς ότι πάντα ρυθμίζουμε τη θερμοκρασία σταδιακά.

thanosatha
30-01-07, 18:36
Τα ραμιρέζι προτιμούν μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Οι 27 βαθμοί C είναι καλύτερα.
Και εγω αυτη την εντυπωση ειχα, αλλα πριν απαντησω διαβασα στο tsamisaquarium την εξης προταση: "Η θερμοκρασία των νερών που τα φιλοξενούν δεν πρέπει να υπερβαίνει τους 25°C με 26°C γιατί οι υψηλότερες θερμοκρασίες θα στρεσάρουν τα ψάρια. "

Giorgos
30-01-07, 19:25
Όταν είχα και ζευγάρωνα τα δικά μου M. ramirezi (μπορείς να διαβάσεις στο τεύχος 3 του περιοδικού Ενυδρείο) είχα μεγάλη επιτυχία κρατώντας τα σε θερμοκρασία μεταξύ 27 και 28 βαθμών κελσίου. Γι' αυτό και προτείνω πάντα τους 27 σαν ιδανική.

Επίσης σε εξίσου αξιόπιστα με αυτό του Τσάμη site:
http://www.aquarticles.com/articles/breeding/Gallade_Max_Breeding_Microgeo_ramirezi.html
http://cichlidae.com/article.php?id=31 (Αν και μιλάει για τα M. altispinosa που ζουν όμως σε όμοιες συνθήκες και χαρακτηριστικά νερού).

thanosatha
30-01-07, 19:34
Οκ, μαζι σου τοτε. Και εγω τα δικα μου τα ειχα μαζι με σκαλαρια και για αυτο ηταν στους 27. Διαβαζοντας τωρα αυτο, φανταστηκα οτι δεν ηταν οτι καλυτερο για αυτα. Ευχαριστω για τις διευκρινησεις...

stat
31-01-07, 13:12
Το ίδιο διάβασα και εγώ ότι πρέπει να είναι γύρω στους 27-28 βαθμούς, αλλά από τα φυτά που έχω, ένα από αυτά (Egeria Naja) γράφει ατο καρτελάκι του έως 26 βαθμούς.

Θα έχω πρόβλημα αν αυξήσω εώς 27,5:confused:

stav
31-01-07, 14:04
Το ίδιο διάβασα και εγώ ότι πρέπει να είναι γύρω στους 27-28 βαθμούς, αλλά από τα φυτά που έχω, ένα από αυτά (Egeria Naja) γράφει ατο καρτελάκι του έως 26 βαθμούς.

Θα έχω πρόβλημα αν αυξήσω εώς 27,5:confused:

Οχι.