PDA

Επιστροφή στο Forum : συνάνθρωποι, γεννήσαμε !!!


CASPER
16-12-06, 14:15
Καλημέρα σε όλους...

Γεννήσανε τα σκαλάρια μου :D:D (και πάλι).

Την πρώτη φορά που είχαμε αυγά, τα άφησα στην τύχη τους πάνω στο φύλο της ανούμπιας... Γίνανε μεζεδάκι από τις μελανοταινίες.
Τη δεύτερη φορά, χώρισα το ενυδρείο με σίτα, αλλά προέκειψαν κάποια άλλα προβλήματα και η σίτα αφαιρέθηκε.... Πάλι μεζεδάκι.
Πριν μερικές μέρες που είχαμε πάλι αυγουλάκια, έβαλα το φύλλο την τρίτη μέρα στην πλαστική γεννήστρα (και μέσα στο ίδιο ενυδρείο).
Σήμερα το πρωί είδα ουρίτσες να κουνιούνται...

Και εδώ ζητώ βοήθεια.... Τώρα τι κάνουμε???

Εννοείται βέβαια, ότι αν τελικά βγούν ψαράκια, δε θα μείνουν στη γεννήστρα. Θα τα βάλω στο 15ρι μέχρι να αποκτήσουν κάποιο μέγεθος μεγαλύτερο από...κριθαράκι, και από εκεί και πέρα θα δώ τι θα κάνω .
Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο άλλο ενυδρείο μεγαλύτερο από το 15άρι για να μεγαλώσουν, οπότε αν φτάσουμε εκεί, που το ελπίζω, θα κοιτάξω αν υπάρχουν "ανάδοχοι γονείς" :rolleyes: που να μπορούν να συνεχίσουν το μεγάλωμα, γιατί φαντάζομαι ότι αν μπουν μικρουλια στο 300άρι μαζί με τα άλλα ψάρια, θα γίνουν μεζές πάλι.

(Τώρα θα μου πείτε, ακόμα δε γεννήθηκαν και εγώ σκέφτομαι τι θα κάνω όταν πάνε φαντάροι. Ε... η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!!:))

Ομως τώρα που είμαι στο στάδιο με τις ουρίτσες να πηγαίνουν πέρα-δώθε στη γεννήστρα, είναι κάτι που πρέπει ή μπορώ να κάνω??

Τα αυγά από τα οποία δεν προεξέχουν ουριτσες πρέπει να γα βγάλω ή να περιμένω ακόμα? Υπάρχει περίπτωση τα μή γονιμοποιημένα να μου δημιουργήσουν πρόβλημα στο νερό???

Μπορεί κάποιος να με δρομολογήσει? Δεν έχει ξανατύχει να περάσω το πρώτο στάδιο, και τώρα έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά !!!:confused::confused::confused:

Λέτε να κάνουμε χριστούγεννα με..... πιο μεγάλη οικογένεια?????

netblues
16-12-06, 14:21
Α. Απο αρτεμιες πως πας?
Β. Ειναι ακομα κολλημενα στο φυλλο?
Γ. Αν ξεκολλησουν που θα πεσουν?


Το 15 λιτρο ειναι πολυ μικρο και θα ανεβασει αμμωνιες γηργορα.
Κατι γυρω στα 30 λιτρα.. (ακομα και δοχειο γενικης χρησης απο το carrefour) και ενα φιλτρο σπογγου θα σου χρειαστουν.

PascM
16-12-06, 14:37
Να πω κάτι ελπίζοντας οτι θα βοηθήσω αν κάνω λάθος διορθώστε με! Η συγκεκριμένη γεννήστρα έχει "χτενια" για να περνάει φρέσκο νερό! Τα κενά τους είναι τέτοια που τα μικρά όταν κολυμπύσουν θα μπορούν να βγούν έξω! Μήπως είναι καλύτερα να ντυθεί με τούλι? ή να αλαχθεί με μια που είναι τούλι! :confused:

CASPER
16-12-06, 14:39
Α. Απο αρτεμιες πως πας?
Β. Ειναι ακομα κολλημενα στο φυλλο?
Γ. Αν ξεκολλησουν που θα πεσουν?

Ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση.
Α. Από αρτέμιες.... γκαγκά τελείως. Δεν ξέρω ούτε τι είναι...
Το 15 λιτρο ειναι πολυ μικρο και θα ανεβασει αμμωνιες γηργορα.
Κατι γυρω στα 30 λιτρα.. (ακομα και δοχειο γενικης χρησης απο το carrefour) και ενα φιλτρο σπογγου θα σου χρειαστουν.

Β-Γ Ανέβασα φωτογραφία. Αυτά που έχουν ξεκολλήσει πέφτουν όπως φαίνεται στη γεννήστρα (η οποία είναι μέσα στο 300άρι). Τα αυγά που είναι κάτω-κάτω στο φύλο νομίζω ότι είναι έτοιμα να ξεκολλήσουν. Στα περισσότερα από τα υπόλλοιπα αυγά που είναι ακόμα κολλημένα δε βλέπω ουρίτσες. Υπάρχει περίπτωση να δώ αργότερα? να το αφήσω ακόμα δηλαδή?

Νομίζω ότι έχω κάποιο πλαστικό ενυδρείο πιο μεγάλο από το 15άρι που είχα παλιά για τα παιδιά. Πιθανόν να κάνω τη δουλειά μου με αυτό.
Τι άλλο χρειάζομαι? Το φίλτρο με τα σφουγγάρια που μου είπες, θερμοστάτη προφανώς και αεραντλία, ή δε χρειάζεται? θερμοκρασία πόση?

CASPER
16-12-06, 14:42
Να πω κάτι ελπίζοντας οτι θα βοηθήσω αν κάνω λάθος διορθώστε με! Η συγκεκριμένη γεννήστρα έχει "χτενια" για να περνάει φρέσκο νερό! Τα κενά τους είναι τέτοια που τα μικρά όταν κολυμπύσουν θα μπορούν να βγούν έξω! Μήπως είναι καλύτερα να ντυθεί με τούλι? ή να αλαχθεί με μια που είναι τούλι! :confused:
Αυτό το σκέφτηκα κι εγώ...
Αν χρειάζεται θα βάλω τούλι.

Giorgos
16-12-06, 15:07
Η θερμοκρασία θα πρέπει να είναι σταθερή στους 25-26C.
Τα 15 λίτρα (θα χρειάζεται και εκεί θερμοστάτης και ένα πολύ μικρό αεροφιλτρο) φτάνουν μόνο για τις πρώτες μέρες που αρχίζουν να κολυμπούν ελεύθερα. Από εκεί και πέρα θα χρειαστεί να τα μετακινήσεις σε κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο. Καταλαβαίνεις ότι το καλύτερο θα ήταν να τα βάλεις απευθείας σε έναν μεγαλύτερο χώρο για να μεγαλώσουν άνετα και να έχουν πιο σταθερές συνθήκες.

Άσε και τα υπόλοιπα αυγά μερικές ώρες. Αν είναι γόνιμα (δεν θα έχουν άσπρο χρώμα) θα δεις σε λίγες ώρες και εκεί ουρίτσες.

ΥΓ. Θα χρειαστεί να βάλεις τούλι.

CASPER
16-12-06, 15:28
βοήθεια βοήθεια...

στο φύλο έχει σχηματιστεί πάνω από τα μη γονιμοποιημένα αυγά ένα άσπρο σαν.... μπαμπάκι.

Φαντάζομαι ότι σημαίνει ότι έχουν "χαλάσει" και ότι δεν είναι και πολύ καλό . Το νερό μου φοβάμαι
Αν προσπαθήσω να βγάλω αυτά τα αυγά με τσιμπιδάκι, διαλύεται.

Τι να κάνω? Να το βγάλω το φύλλο? Εχει επάνω ακόμα λιγα αυγά με ουρίτσες που όμως δεν έχουν ξεκολλήσει ακόμα.

netblues
16-12-06, 16:14
Τωρα ετσι οπως εγινε αστο λιγο.
Οτι ειναι να ξεκολησει θα ξεκολησει μεχρι αυριο το πρωι το αργοτερο.
ΑΝ τα ξεκολλημενα δεν βρεθουν εκτος γενηστρας, δεν υπαρχει μεγαλο προβλημα.
Οτι μουχλιασμενο μπορεις να αφερεσεις, βγαλτο... (χωρις υπερβολες ομως).
Η φαση αυτή, και μεχρι να κολυμπησουν ελευθερα ειναι η πιο δυσκολη.

Υπομονη και κουραγιο

CASPER
16-12-06, 16:22
Τωρα ετσι οπως εγινε αστο λιγο.
Οτι ειναι να ξεκολησει θα ξεκολησει μεχρι αυριο το πρωι το αργοτερο.
ΑΝ τα ξεκολλημενα δεν βρεθουν εκτος γενηστρας, δεν υπαρχει μεγαλο προβλημα.
Οτι μουχλιασμενο μπορεις να αφερεσεις, βγαλτο... (χωρις υπερβολες ομως).
Η φαση αυτή, και μεχρι να κολυμπησουν ελευθερα ειναι η πιο δυσκολη.

Υπομονη και κουραγιο
Ευχαριστώ.
Φαντάζομαι πως το ότι κανω σα χαζομαμά, είναι λόγω "πρώτης φοράς" :rolleyes::)
Τα μουχλιασμένα δεν επιχειρώ άλλο να τα βγάλω γιατί πριν που προσπάθησα, ότι έπιανα διαλυόταν. Ετσι τουλάχιστο είναι κολλημένο πάνω στο φύλο και δεν κουνιέται. Οταν δω ότι δεν έχει άλλες "ουρίτσες" το φύλο, θα το βγάλω κατ'ευθείαν.

Χρειάζεται αρτέμια οπωσδήποτε για τα μικρά (τό'χω δέσει εγώ ότι θα βγούνε!)? Αν χρησιμοποιήσω την τροφή που έχουν τα μαγαζιά για τα μωρά κάνει? (που είναι σαν σκόνη)

Σε πόσο χρόνο αρχίζουν να κολυμπάνε (αν πάνε καλά τα πράγματα)? Για να δω τι χρόνο έχω να βρω τούλι δηλαδή....

netblues
16-12-06, 16:30
5 μερες για να γινουν free swimming.

CASPER
16-12-06, 18:34
Ερώτηση που αφορά τη μεταφορά τους.

Το νερό στο 30λιτρο πρέπει να είναι όλο από το 300άρι?
Σκέφτομαι να βάλω το μισό νερό από τη βρύση (με αντιχλώριο) την προηγούμενη μέρα με τον θερμοστάτη ώστε να πάρει τη θερμοκρασία που πρέπει, και την επόμενη να βάλω το υπόλοιπο νερό από το 300άρι μαζί με τα μικρούλια.
Είναι σωστό?

Υ.Γ. Τις ερωτήσεις για τις αλλαγές νερού στο 30άρι κ.λ.π., θα τις αρχίσω αν πάνε καλά τα πράγματα και φτάσουμε εκεί :):).
Να ψάξω κιόλας στο gab ανάλογα ποστ, μη σας πρίζω τσάμπα :D:D:D

Εγώ και τα... μικρούλια μου σας ευχαριστούμε όλους σας για τη βοήθεια:).

Giorgos
17-12-06, 13:35
Για αρχή, ξεκίνα από τώρα μια καλλιέργεια αρτέμια να δεις πως πάνε.
Το νερό στο 30άρι πρέπει να είναι όλο από το 300άρι.

PascM
17-12-06, 14:56
Για αρχή, ξεκίνα από τώρα μια καλλιέργεια αρτέμια να δεις πως πάνε.

Γιώργο μπας και θέλει και κάτι μικρότερο? ΄π.χ. microworms? για τις πρώτες μέρες τα οποία δεν πεθαίνουν μόλις πέσουν στο νερό σε αντίθεση με τις αρτέμιες? :confused:

Giorgos
17-12-06, 15:08
Τα νεογέννητα σκαλάρια είναι αρκετά μεγάλα να δεχτούν νεο-εκκολαφθείσα αρτέμια τις πρώτες κιόλας ημέρες της ζωής τους (αφού αφομοιώσουν τα αποθέματα του λεκιθικού τους σάκου). Βέβαια το ιδανικότερο θα ήταν να ταΐζονταν microworms ή άλλους μικροσκοπικούς οργανισμούς (infusoria) τις 2-3 πρώτες ημέρες και σταδιακά να άλλαζε το μενού σε αρτέμια.

CASPER
17-12-06, 15:12
το ιδανικότερο θα ήταν να ταΐζονταν microworms ή άλλους μικροσκοπικούς οργανισμούς (infusoria) ...
Ωπα.... εδώ εγώ παίζω στα "άπατα"... (και κοντεύω να πνιγώ :rolleyes: )
Τι είναι αυτά, και που τα βρίσκουμε?

Ηδη ψάχνω στα διάφορα ποστ να δω πως γίνεται η καλλιέργεια αρτέμιας.
Εχετε μήπως κάποιο link εύκαιρο?

netblues
17-12-06, 15:19
Για σκαλαρια, microworms δεν ειναι απαραιτητα.
Για καλιεργεια αρτεμιας δες στον τσαμη....

Giorgos
17-12-06, 15:23
Για εκκόλαψη artemia:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/artemia.htm
και στο 7ο τεύχος του περιοδικού ΕΝΥΔΡΕΙΟ.

Για τα microworms μπορείς να διαβάσεις στο 9ο τεύχος του περιοδικού ΕΝΥΔΡΕΙΟ. Μπορείς να τα προμηθευτείς από τα γραφεία του Σύλλογα. (είδες γιατί σε πιέζω να έρθεις;;; )

CASPER
17-12-06, 15:55
Για σκαλαρια, microworms δεν ειναι απαραιτητα.
Για καλιεργεια αρτεμιας δες στον τσαμη....
Είδα και αυτό σε κάποιο ποστ του Τόλη:
"Ευκολος τροπος:
Κοβεις το λαιμο ενος μπουκαλιου μεταλλικου νερου, βαζεις μεσα μια αεροπετρα (στον πατο), ριχνεις μια κουταλια αλατι και νερο και αυγα, και αναλογως θερμοκρασιας την επομενη ή την μεθεπομενη εχουν εκκολαφθει.
Κοβεις τον αερα για 10 λεπτα , τα μη εκκολαφθεντα αυγα πανε στον πατο, τα αδεια κελυφη στην επιφανεια, και τα νεογνα κολυμπανε μεσα στο νερο απ'οπου τα τραβας με ενα σωληνακι αερος ---> σε ενα ειδικο σουρωτηρι για αρτεμιες πανω απο ενα ποτηρι. Ξεπλενεις με νερο αποχλωριωμενο και ταιζεις. Επιστρεφεις το νερο απο το ποτηρι στην καλλιεργεια. Προσθετεις παλι λιγα αυγα. Με αυτον τον τροπο εμενα μου κραταει μια βδομαδα πριν χρειαστει να ξεκινησω καινουργια καλλιεργεια λογω μεγαλης ποσοτητας κελυφων που εχουν μαζευτει."

Μου φαίνεται αρκετά απλό :(στη θεωρία τουλάχιστο). Κάποιες διευκρινίσεις μόνο:

1Το νερό από τι βρύση? και τι θερμοκρασία πρέπει να έχει?
2."νερό αποχλωριωμένο" (για το ξέπλυμα) εννοούμε απλώς νερό από τη βρύση με αντιχλώριο?
3.αυγά αρτέμιας και το "ειδικό" σουρωτήρι τα βρίσκω σε πετσοπάδικα?
4.οι αρτέμια πρέπει να δοθεί για τροφή στα μικρά αμέσως μόλις σκάσει από το αυγό ή μπορεί και αργότερα
5.πόσο τα ταίζω τα μικρά? (συνεχίζω να το δένω ότι θα βγάλουμε μικρά απ'ότι βλέπετε!!)



Για κοίτα να δείς που βρήκαμε δουλειά...... :rolleyes::rolleyes:

PascM
17-12-06, 15:59
1= Από το ενυδρείο θερμοκρασία καλύτερα 28-29
2= Θα πρότεινα πάλι από το ενυδρείο αλλά εγώ προσωπικά τις ρίχνω απλά μέσα μια και με τις συχνές αλλαγές το αλάτι δεν μένει και είναι και πολύ μικρή ποσότητα!
3=ναι!

CASPER
17-12-06, 16:00
(είδες γιατί σε πιέζω να έρθεις;;; )[/I]
χμ.... καλά κάνεις και με πιέζεις, πάντως την κάρτα και τα τεύχη που μου λείπουν ακόμα τα περιμένω....

Δε φταίω εγώ... εσύ τό'θιξες ...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

KOKORAS
17-12-06, 16:03
Μαριλένα πάρε αρτέμιες της SERA δεν υπάρχει κάτι πιο απλό και σίγουρο. Κάνε την κατασκευή που προανέφερες με το μπουκάλι ρίχνεις μισό κιλό νερό από τη βρύση, διατηρείς θερμοκρασία από 25 βαθμούς και πάνω και την άλλη μέρα έχεις έτοιμη τροφή για τα μωρά σου.
Πάρε με τηλ. να σου πω και ότι άλλο θες. Αυτή τη στιγμή τα δικά μου είναι περίπου 45 ημερών καιμιά 25-28 μικρά.

PascM
17-12-06, 16:04
:D:D:D:D:D Έλα ένα Σάβατο τότε να τα πάρεις βρε!! Να πάρεις και άλλα καλούδια!!!:p:p:p:p

netblues
17-12-06, 16:04
1Το νερό από τι βρύση? και τι θερμοκρασία πρέπει να έχει?
2."νερό αποχλωριωμένο" (για το ξέπλυμα) εννοούμε απλώς νερό από τη βρύση με αντιχλώριο?
3.αυγά αρτέμιας και το "ειδικό" σουρωτήρι τα βρίσκω σε πετσοπάδικα?
4.οι αρτέμια πρέπει να δοθεί για τροφή στα μικρά αμέσως μόλις σκάσει από το αυγό ή μπορεί και αργότερα
5.πόσο τα ταίζω τα μικρά? (συνεχίζω να το δένω ότι θα βγάλουμε μικρά απ'ότι βλέπετε!!)


1,2. Νερο με αντιχλωριο σε θερμοκρασια δωματιου..
3. Το πρωτο ναι .. το δευτερο αν εισαι τυχερη. ισως.
4. Μολις αρχισει να ψιλοκολυμπαει.. (3-4 μερα απο το hatching)
5. 3-4 φορες τη μερα αμα αρχισουν να τρωνε, φαινεται απο τις κοιλιες που αλλαζουν χρωμα.
Χρειαζεσαι τουλαχιστον δυο καλιεργιες με διαφορα 12 ωρων μεταξυ τους για να καλυψεις τη ζητηση.

Giorgos
17-12-06, 16:07
Την κάρτα και τα τεύχη τα δικαιούσαι ... οπότε δεν υπάρχει θέμα φταιξίματος. ;)
Σε λίγες μέρες θα γίνουν οι αποστολές (λείπουν κι άλλα πράγματα από άλλα μέλη ... γι' αυτό η καθυστέρηση) οπότε λίγη υπομονή ακόμη.

CASPER
17-12-06, 16:09
Την κάρτα και τα τεύχη τα δικαιούσαι ... οπότε δεν υπάρχει θέμα φταιξίματος. ;)
Σε λίγες μέρες θα γίνουν οι αποστολές (λείπουν κι άλλα πράγματα από άλλα μέλη ... γι' αυτό η καθυστέρηση) οπότε λίγη υπομονή ακόμη.

Είπαμε... υπόμονή έχω . Αλλοιώς δε θα είχα ενυδρείο :D:D:D

binational
17-12-06, 16:55
Εαν θες έλα από το σπίτι, κοντά είμαστε ... όταν φεύγεις από την δουλειά π.χ. να σου δείξω! ;)

Και εγώ πελάγωσα μέχρι να βρω άκρη.

Για φίλτρο εγώ χρησιμοποιώ ένα πλαστικό για γαλλικό καφέ.

Ααα... εάν φέρεις και ένα χαμηλό ταπεράκι θα σου δώσω και microworms!

CASPER
17-12-06, 20:09
Εαν θες έλα από το σπίτι, κοντά είμαστε ... όταν φεύγεις από την δουλειά π.χ. να σου δείξω! ;)

Και εγώ πελάγωσα μέχρι να βρω άκρη.

Για φίλτρο εγώ χρησιμοποιώ ένα πλαστικό για γαλλικό καφέ.

Ααα... εάν φέρεις και ένα χαμηλό ταπεράκι θα σου δώσω και microworms!

Ευχαριστώ
Καθόλου κακό δεν ακούγεται. Αλλωστε.....κάθε προσφορά δεκτή:D:D

Στείλε μου αν θέλεις το κινητό σου με pm γιατί δεν το έχω κρατήσει...

CASPER
22-12-06, 19:25
Καλησπέρα σε όλους...

Μια και βοηθήσατε στις.... δύσκολες ώρες :p , είπα να σας πω τα νέα.

ΚΟΛΥΜΠΑΜΕΕΕΕΕ !!! Επιτέλους, χθές που κοίταξα για να δω αν οι ουρίτσες κουνιούνται ακόμα, είδα μια γεννήστρα γεμάτη πιτσιρίκια που κολυμπούσαν πέρα-δώθε :D:D:D:D
Είμαι πλέον... πολύτεκνη :smt045 .

Ελπίζω και η συνέχεια να είναι το ίδιο ευχάριστη.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια.

KOKORAS
22-12-06, 19:27
Να σου ζήσουν Μαριλένα !!!!

rita
26-12-06, 02:26
πως πανε τα μωρα?ολα καλα ελπιζω!

CASPER
26-12-06, 16:34
πως πανε τα μωρα?ολα καλα ελπιζω!
Καθόλου καλά Ρίτα μου, δυστυχώς.
Νομίζω ότι διέπραξα γεννοκτονία.....

Νομίζω ότι άργησα να ξεθάψω το μικρό ενυδρειάκι ώστε να τα μεταφέρω από τη γεννήστα, και ήδη είχαν μειωθεί πάρα πολύ τα μικρούλια.
Στη γεννήστρα είχα βάλει ένα κομμάτι καλσόν απ'έξω, για να καλύψω τα κενά ώστε να μη βγούν τα μικρά έξω.
Προφανώς το νερό δεν κυκλοφορούσε όπως έπρεπε με το καλσόν επ'έξω,και έχω την εντύπωση ότι αν φρόντιζα να ανανεώνω το νερό πιο συχνά στη γεννήστρα "χειροκίνητα" ίσως να επιζούσαν.
Πιθανόν να έχω λάθος σ'αυτό, αλλά αυτήν την εντύπωση τελικά έχω.
Για το μικρό ενυδρειάκι τελικά έμειναν δύο μόνο, και δεν είμαι και πολυ αισιόδοξη ότι θα κρατήσουν.
Μπορώ να πώ ότι μόνο στην ιδέα ότι ήταν δικό μου το λάθος,δε μου ήταν και πολύ ευχάριστη η κατάλληξη.

Τουλάχιστο (για να μου χρυσώσω και το χάπι), τώρα έχω αφήσει το μικρό ενυδρείο έξω και έτοιμο, με όλα τα σύνεργα, και έχω αρχίσει να κάνω και καλλιέργεια αρτέμιας για να πάρω και το ...."κολλάει", ώστε να είμαι πλήρως προετοιμασμένη για την επόμενη φορά.
Με δεδομένο βέβαια ότι θα μου ξαναγεννήσουν, και μάλιστα πανω σε φύλλο και όχι στο τζάμι,ώστε το μεταφέρω κατευθείαν στο ενυδρειάκι.

Την επόμενη φορά ελπίζω ότι θα είμαι πιο τυχερή, και σίγουρα θα είμαι πιο προσεκτική.

Τα υπόλοιπα ψάρια (τα μεγάλα εννοώ) να τα ταίσω αρτέμια ή θα την αγνοήσουν?

KOKORAS
26-12-06, 17:25
Προκειμένου να την πετάξεις ρίξτη μέσα και όποιο φάει έφαγε.

την επόμενη φορά θα είσαι σίγουρα πιο προετοιμασμένη. Και κάθε επόμενη και καλύτερα πάντα.

rita
26-12-06, 20:56
δεν ξερω αν θα μπορεσουν καν να τη δουνε τα μεγαλα!
εκτος αν τις αφησεις καμποσο μεσα ετσι ωστε να μεγαλωσουν...λεω τωρα..