PDA

Επιστροφή στο Forum : ¶λγη σε θαλασσινό.


ΑΡΤΕΜΗΣ
15-06-05, 20:03
Μπορεί κάποιος να μου πει τι θα κάνω με την άλγη που μου φουντώνει γρήγορα και μου κάνει το ενυδρείο Αμαζόνιο μέσα σε μια εβδομάδα?
Βλέπω κι αλλά ενυδρεία με ζωντανό βράχο και δεν έχουν ίχνος φυτού επάνω τους.
Τι δεν κάνω η τι πρέπει να κάνω?

ahar
15-06-05, 21:04
to ενυδρειο σου είναι με μεσογιακο βραχό;;;

TAN
15-06-05, 21:35
Μπορεις να μας αναφερεις περισοτερα για το ενυδρειο σου και το setup του.

manosdr
15-06-05, 21:40
Περιέγραψε το ενυδρείο σου και τον εξοπλισμό σου.Το πιθανότερο να φταίνε τα φωσφορικά. :roll:

γαυρος
15-06-05, 21:40
to ενυδρειο σου είναι με μεσογιακο βραχό;;;
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

σουαχιλι μιλαει???
η εννοει μεσογειακο βράχο ???
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ahar
16-06-05, 09:45
to ενυδρειο σου είναι με μεσογιακο βραχό;;;
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

σουαχιλι μιλαει???
η εννοει μεσογειακο βράχο ???
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μπορεί όπως καποια ψυχη (ονοματα δεν λεμε) να πηρε βραχο απευθειας απο την θαλλασα ΄χωρις να το κουράρει , όποτε είνια πολλύ πιθανον να έχει την γνωστη "Μαλούπα" (σαν τρίχες απο γενια) που μεταφερετε με σπόρια απο τον βραχο και γενικα τα αντικείμενα που υπάρχουν στις θαλασσές μας.
(Ναι την πατησα ΚΑΙ ΕΓΩ όταν έβαλα ένα κομματι "μαρουλι" {το γνωστο φυκακι} γιατο οποιο τρελενοταν οι γαριδες μου , και απο 1 μικροσκοπικο κομματι που αφησαν μου γεμησε το ενυδρείο "Μαλουπα")

Discos
16-06-05, 11:02
Περιέγραψε το ενυδρείο σου και τον εξοπλισμό σου.Το πιθανότερο να φταίνε τα φωσφορικά. :roll:

Θα μπορουσες να μας περιγραψεις τον φωτισμο σου? Το ολο set-up σου? Kαθως θα ηθελα και τις τιμες νερου σου. Θα μπορεσουμε να βγαλουμε ποιο καλα συμπερασματα ετσι.

ΑΡΤΕΜΗΣ
16-06-05, 13:24
Το ενυδρείο μου είναι γύρω στα 100 λίτρα
Ο φωτισμός μου είναι στα 80 watt, με μια μπλε λάμπα και τρεις άσπρες (arcadia).
Ο βράχος είναι (ζωντανός) 17 κιλά αγορασμένος και όχι μαζεμένος ,και η άλγη που έχει βγάλει ,την έχει βγάλει μόνος του από την αρχή χωρίς να βάλω τίποτα μέσα.
Βέβαια έχει βγάλει διάφορα ,όχι μόνο άλγη αλλά και κάτι αλλά φυτά που είναι
Σαν σταφυλακια ,αλλά μικρά ανθάκια ,και κάτι πράσινα φωσφόριζε σχεδόν σαν κυλινδρακια που ανοίγουν και γίνονται πλατύφυλλα.
Έχω δυο φίλτρα ένα εξωτερικό και ένα πιο μικρό εσωτερικό που τροφοδοτεί το φίλτρο άμμου ,έναν κυκλοφορητη αρκετά ικανοποιητικό για την κυκλοφορία του νερού και ένα εξωτερικό σκιμερ.
Για βυθό έχω άραoνητη γύρω στους 6 πόντους πάχος.
Οι μετρήσεις που κάνω είναι (nitrite,nitrate,alkalinity, και ph.).
Και τα 4 που μετράω βάση χρώματος πάντα από τα καρτελάκια που διαθέτουν
Αυτά τα κιτ είναι σωστά.
Το μόνο που με ταλαιπωρεί κάπως είναι το ανέβασμα της πυκνότητας κάθε τόσο
Λόγο αύξησης θερμοκρασίας ,που έχει φτάσει 29 βαθμούς.
Και προσπαθώ να έχω πάντα 1.024 σχεδόν πυκνότητα.

manosdr
17-06-05, 14:06
Δεν μας είπες όμως πόσο καιρό έχεις στήσει το ενυδρείο,τί πρόσθετα βάζεις
κάθε πότε και πόσο νερό αλλάζεις από βρύση ή από R.O.,και άν έχεις
ζωντανά και τί. :lol: Πες μας τιμές αμμωνίας,ΝΟ2,ΝΟ3,Alkalinity,ΡΗ & Φωσφορικά. :wink: Επίσης πόσες ώρες ανάβεις τα φώτα σου και τί λάμπες είναι.Τ5,Τ8 :?:Η πυκνότητα επηρεάζεται μόνο με την εξάτμιση του νερού.
Η θερμοκρασία σου είναι στα ανώτερα επιτρεπτά όρια.Βάλε ανεμιστηράκια.
Αν θέλεις το ενυδρείο να το κάνεις Μεσογειακό θέλεις θερμοκρασία λιγότερο από 25 βαθμούς με ιδανική μεταξύ 22-24 το καλοκαίρι και 20-22
τον χειμώνα άρα το chiller είναι μονόδρομος.Τί είδους βράχο έβαλες :?:
Αλλο βράχο βάζουμε στο reef και άλλο στο Μεσογειακό. :!: Επίσης η πυκνότητα στο Μεσογειακό είναι περίπου 1030 :!: :wink: Τί υλικά έχεις
στα φίλτρα σου :?: :wink:Πάντως μας έχεις λίγο μπερδέψει γιατί δεν ξεκαθαρίζεις άν το θέλεις καθαρά Μεσογειακό. :D