PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι άλλο ψάρι να προσθέσω?


ψαρια και ψαρια
12-12-06, 10:15
Επειδή από ότι καταλαβαίνω, τα pet σου δίνουν ότι θέλουν και εγώ ακόμα δεν ξέρω πολλά πράγματα. Τι ψάρια μου προτείνετε να προσθέσω;
Το ενυδρείο είναι 120lt.
Έχω 2 καθαριστές 3 τιγράκια και 2 σκαλάρια.

Liolios
12-12-06, 10:21
Οι καθαριστές τι είδος είναι?
Βγάλε τα τιγράκια (δεν ταιριάζουν καθόλου με τα σκαλάρια), άσε που θέλουν και κοπάδι των 6 τουλάχιστων ατόμων.
Τα σκαλάρια στα 120 λίτρα, σε λίγο καιρό (που θα μεγαλώσουν) δεν...
Για ψάξε λίγο στο ίντερνετ μπας και αλλάξεις τελείως τη σύνθεσή σου;)

ψαρια και ψαρια
12-12-06, 10:38
Οι καθαριστές τι είδος είναι?
Βγάλε τα τιγράκια (δεν ταιριάζουν καθόλου με τα σκαλάρια), άσε που θέλουν και κοπάδι των 6 τουλάχιστων ατόμων.
Τα σκαλάρια στα 120 λίτρα, σε λίγο καιρό (που θα μεγαλώσουν) δεν...
Για ψάξε λίγο στο ίντερνετ μπας και αλλάξεις τελείως τη σύνθεσή σου;)

Πάντος μέχρι τώρα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα τιγράκια και τα σκαλάρια. Είναι μαζί εδώ και ενάμιση μήνα.
Για τα σκαλάρια στα pet μου έχουν πεί ότι τα ψάρια μεγαλώνουν ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου. Αυτό δεν ισχύει.
Όσον αφορά τους καθαριστές δεν ξέρω τι είδος είναι;

PascM
12-12-06, 10:56
Πάντος μέχρι τώρα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα τιγράκια και τα σκαλάρια. Είναι μαζί εδώ και ενάμιση μήνα.
Για τα σκαλάρια στα pet μου έχουν πεί ότι τα ψάρια μεγαλώνουν ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου. Αυτό δεν ισχύει.
Όσον αφορά τους καθαριστές δεν ξέρω τι είδος είναι;

Μέχρι στιγμής δεν έχεις πρόβλημα! Σύντομα όμως θα αποκτήσεις δυστυχώς! Η ατάκα όσα λίτρα τους δώσεις τόσο θα μεγαλώσουν είναι για να σου πουλήσουν! Οι ανάγκες των κατοίκων σου όμως δεν είναι αυτές!

ψαρια και ψαρια
12-12-06, 11:25
Μέχρι στιγμής δεν έχεις πρόβλημα! Σύντομα όμως θα αποκτήσεις δυστυχώς! Η ατάκα όσα λίτρα τους δώσεις τόσο θα μεγαλώσουν είναι για να σου πουλήσουν! Οι ανάγκες των κατοίκων σου όμως δεν είναι αυτές!

Τώρα τι να κάνω;

kastmaniac
12-12-06, 11:34
Λογικά οι "καθαριστές" σου είναι κοινοί pleco. Πιστεύω οτι για τα 120 λίτρα οι δύο είναι μάλλον πολλοί. Τώρα μπορεί να φαίνονται μια χαρά αλλά μεγαλώνουν με απίστευτα γρήγορο ρυθμό και επιβαρύνουν αρκετά το ενυδρείο. Δημιουργούν επίσης λόγο όγκου "ζημιές" σε μικρά φυτά (έχεις φυτά;) και με δύο σίγουρα σε λίγο καιρό θα γεμίσει το ενυδρείο σου "σερπαντίνες"....

Συμφωνώ με τα τιγράκια. Είναι πανέμορφά και πολύ ανθεκτικά ψαράκια που τα καθιστούν ιδανικά για ξεκίνημα. Θα σου πρότεινα όμως να αφαιρέσεις τα σκαλάρια γιατί μετά από λίγο καιρό δεν....

Μπορείς εναλλάκτικά να φτιάξεις ένα κοπαδάκι με 8-10 τιγράκια. Το ίδιο χρώμα είναι πάντα ομορφότερο και με λιγότερα προβλήματα. Ενάλλακτικά με τα pleco (αν τους αφαιρέσεις) μπορείς να βάλεις τρία - τέσσερα cory.

Μην πολυφορτώσεις το ενυδρείο για αρχή. Καλό θα ήταν να μας πεις τι φίλτρανση σου και κάποιες περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου (δες το υπόμνημα) για να βοηθήσουμε περισσότερο.

ψαρια και ψαρια
12-12-06, 12:02
Λογικά οι "καθαριστές" σου είναι κοινοί pleco. Πιστεύω οτι για τα 120 λίτρα οι δύο είναι μάλλον πολλοί. Τώρα μπορεί να φαίνονται μια χαρά αλλά μεγαλώνουν με απίστευτα γρήγορο ρυθμό και επιβαρύνουν αρκετά το ενυδρείο. Δημιουργούν επίσης λόγο όγκου "ζημιές" σε μικρά φυτά (έχεις φυτά;) και με δύο σίγουρα σε λίγο καιρό θα γεμίσει το ενυδρείο σου "σερπαντίνες"....

Συμφωνώ με τα τιγράκια. Είναι πανέμορφά και πολύ ανθεκτικά ψαράκια που τα καθιστούν ιδανικά για ξεκίνημα. Θα σου πρότεινα όμως να αφαιρέσεις τα σκαλάρια γιατί μετά από λίγο καιρό δεν....

Μπορείς εναλλάκτικά να φτιάξεις ένα κοπαδάκι με 8-10 τιγράκια. Το ίδιο χρώμα είναι πάντα ομορφότερο και με λιγότερα προβλήματα. Ενάλλακτικά με τα pleco (αν τους αφαιρέσεις) μπορείς να βάλεις τρία - τέσσερα cory.

Μην πολυφορτώσεις το ενυδρείο για αρχή. Καλό θα ήταν να μας πεις τι φίλτρανση σου και κάποιες περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου (δες το υπόμνημα) για να βοηθήσουμε περισσότερο.

Οταν λέτε να τα αφαιρέσω; Τι κάνετε σε τέτοια περίπτωση; Δεν έχω κάποιον που να έχει ενυδρείο για να τα δώσω;
Labidochromis sp Yellow μπορώ να βάλω;

PascM
12-12-06, 12:06
Με την παρούσα σύνθεση όχι δεν μπορείς! Όσον αφορά το τι θα κάνεις τα ψάρια που θέλεις είτε τα επιστρέφεις στο πετ που τα αγόρασες είτε βάζεις αγγελία να τα δώσεις εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=26)

ψαρια και ψαρια
12-12-06, 12:11
Με την παρούσα σύνθεση όχι δεν μπορείς! Όσον αφορά το τι θα κάνεις τα ψάρια που θέλεις είτε τα επιστρέφεις στο πετ που τα αγόρασες είτε βάζεις αγγελία να τα δώσεις εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=26)


Όταν δώσω τα σκαλάρια τότε μπορώ να τα βάλω μαζί με τα τιγράκια.

Λογικά οι "καθαριστές" σου είναι κοινοί pleco. Πιστεύω οτι για τα 120 λίτρα οι δύο είναι μάλλον πολλοί. Τώρα μπορεί να φαίνονται μια χαρά αλλά μεγαλώνουν με απίστευτα γρήγορο ρυθμό και επιβαρύνουν αρκετά το ενυδρείο. Δημιουργούν επίσης λόγο όγκου "ζημιές" σε μικρά φυτά (έχεις φυτά;) και με δύο σίγουρα σε λίγο καιρό θα γεμίσει το ενυδρείο σου "σερπαντίνες"....

Συμφωνώ με τα τιγράκια. Είναι πανέμορφά και πολύ ανθεκτικά ψαράκια που τα καθιστούν ιδανικά για ξεκίνημα. Θα σου πρότεινα όμως να αφαιρέσεις τα σκαλάρια γιατί μετά από λίγο καιρό δεν....

Μπορείς εναλλάκτικά να φτιάξεις ένα κοπαδάκι με 8-10 τιγράκια. Το ίδιο χρώμα είναι πάντα ομορφότερο και με λιγότερα προβλήματα. Ενάλλακτικά με τα pleco (αν τους αφαιρέσεις) μπορείς να βάλεις τρία - τέσσερα cory.
Μην πολυφορτώσεις το ενυδρείο για αρχή. Καλό θα ήταν να μας πεις τι φίλτρανση σου και κάποιες περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου (δες το υπόμνημα) για να βοηθήσουμε περισσότερο.



Μέχρι τώρα δεν έχω βάλει αληθινά φυτά.
Εχω προσθέσει και μια photo για να μου πείτε.

Apostolis
12-12-06, 13:32
Σίγουρα έχω δεί και χειρότερα...!!! ;)

Παρατηρήσεις:
1. Γιατί δεν το γεμίζεις μέχρι πάνω?
2. Βάλε μαύρο ή μπλέ σκούρο φόντο
3. Βάλε ΦΥΣΙΚΑ φυτά
4. Προσωπικά, θα άλλαζα χαλίκι
5. Επικεντρώσου και ΣΕ ΕΝΑ είδος ψαριών και επέλεξε τα υπόλοιπα με βάση αυτό (ρώτα εδω μέσα... θα σου πουν για είδη και συμβατότητες!)
6. Κρύψε ΟΣΟ μπορείς καλώδια θερμοστάτες κλπ...
7. Βγάλε καραβάκια, μπαουλάκια κλπ, εκτός και αν είσαι λάτρης του ΚΙΤΣ...

...αυτά για αρχή και ΕΤΟΙΜΟΣ! ;)

ψαρια και ψαρια
12-12-06, 13:39
Σίγουρα έχω δεί και χειρότερα...!!! ;)

Παρατηρήσεις:
1. Γιατί δεν το γεμίζεις μέχρι πάνω?
2. Βάλε μαύρο ή μπλέ σκούρο φόντο
3. Βάλε ΦΥΣΙΚΑ φυτά
4. Προσωπικά, θα άλλαζα χαλίκι
5. Επικεντρώσου και ΣΕ ΕΝΑ είδος ψαριών και επέλεξε τα υπόλοιπα με βάση αυτό (ρώτα εδω μέσα... θα σου πουν για είδη και συμβατότητες!)
6. Κρύψε ΟΣΟ μπορείς καλώδια θερμοστάτες κλπ...
7. Βγάλε καραβάκια, μπαουλάκια κλπ, εκτός και αν είσαι λάτρης του ΚΙΤΣ...

...αυτά για αρχή και ΕΤΟΙΜΟΣ! ;)


Αρχή είναι ακόμα θα μάθω.
Τα φυσικά φυτά δεν είναι ευαίσθητα;

Apostolis
12-12-06, 13:44
Αρχή είναι ακόμα θα μάθω.
Τα φυσικά φυτά δεν είναι ευαίσθητα;

μερικά, είναι... για αρχή όμως μπορείς να βρείς "εύκολα" που να βοηθούν το σύστημα...! ;)

Διάβασε, ΔΕΣ στο ίντερνετ διάφορα ενυδρεία και ΡΩΤΑ...! Όλοι έχουμε διάθεση να σε βοηθήσουμε να πάρεις τον "σωστό δρόμο"!!! ;)

msigouros
12-12-06, 15:42
Αρχή είναι ακόμα θα μάθω.
Τα φυσικά φυτά δεν είναι ευαίσθητα;

Ξεκίνα με κερατόφυλλο και σιγά σιγά προχωράς.
Υπομονή και διάβασμα:smt036 :smt036

kastmaniac
12-12-06, 17:55
Το set up του ενυδρείου σου αν και προσεγμένο καλό θα ήταν να το αλλάξεις. Μπορείς αντί για το χοντρό χαλικάκι που έχει να βάλεις το πολύ ψιλό και με λίγο καλό λίπασμα από κάτω να δοκιμάσεις κάποια εύκολα φυτά για αρχή. Καλό θα ήταν να ξεφορτωθείς ολή την πλαστικούρα και να προσθέσεις ένα όμορφο κομμάτι ρίζα και ξύλο. Μπορείς να δείς στην κατηγορία με τις παρουσιάσεις των ενυδρείων να πάρεις και καμιά ιδέα. Το φυσικό είναι πάντα πιο όμορφο. Το φιλτράκι σού τι είναι;

Επίσης θα σου έλεγα να μην επιχειρήσεις ακόμα να προσθέσεις και άλλα ψαράκια όπως αυτά που αναφέρεις μιας και μάλλον θα περιπλέξεις τα πράγματα. Από ότι είδα είχες και μια απώλεια σε gourami οπότε πρέπει λίγο να δεις και το τι παίζει με τα νερά σου.

Το να επισκεφτείς το σύλλογο (αν μένεις Αθήνα) θα ήταν οτι καλύτερο. Μέχρι τότε διάβασε τα posts και ενημερώσου. Όταν αποφασίσεις για αλλαγή το συζητάμε. Καταλαβαίνω οτι έχεις πολυ αγωνία (όλοι έχουμε με τα ενυδρεία μας και ειδικά στην αρχή...) αλλά θα σε παρότρυνα να μην κάνεις βιαστικές κινήσεις.

ψαρια και ψαρια
13-12-06, 09:27
Το set up του ενυδρείου σου αν και προσεγμένο καλό θα ήταν να το αλλάξεις. Μπορείς αντί για το χοντρό χαλικάκι που έχει να βάλεις το πολύ ψιλό και με λίγο καλό λίπασμα από κάτω να δοκιμάσεις κάποια εύκολα φυτά για αρχή. Καλό θα ήταν να ξεφορτωθείς ολή την πλαστικούρα και να προσθέσεις ένα όμορφο κομμάτι ρίζα και ξύλο. Μπορείς να δείς στην κατηγορία με τις παρουσιάσεις των ενυδρείων να πάρεις και καμιά ιδέα. Το φυσικό είναι πάντα πιο όμορφο. Το φιλτράκι σού τι είναι;

Επίσης θα σου έλεγα να μην επιχειρήσεις ακόμα να προσθέσεις και άλλα ψαράκια όπως αυτά που αναφέρεις μιας και μάλλον θα περιπλέξεις τα πράγματα. Από ότι είδα είχες και μια απώλεια σε gourami οπότε πρέπει λίγο να δεις και το τι παίζει με τα νερά σου.

Το να επισκεφτείς το σύλλογο (αν μένεις Αθήνα) θα ήταν οτι καλύτερο. Μέχρι τότε διάβασε τα posts και ενημερώσου. Όταν αποφασίσεις για αλλαγή το συζητάμε. Καταλαβαίνω οτι έχεις πολυ αγωνία (όλοι έχουμε με τα ενυδρεία μας και ειδικά στην αρχή...) αλλά θα σε παρότρυνα να μην κάνεις βιαστικές κινήσεις.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Το φίλτρο είναι atman (AT2218F) liquid filter
Τα gourami κατά πάσα πιθανότητα ήταν άρρωστα γιατί θυμάμαι ότι όταν προσπαθούσαν να τα πιάσουν στο Pet μου είπαν ότι αυτά <<φαίνονται να είναι καλύτερα από τα άλλα>>, μάλλον εννοούσαν ότι τα άλλα ήταν άρρωστα. Άλλωστε τα υπόλοιπα ψάρια είναι πολύ περισσότερο καιρό από τα gourami και δεν έχουν κάτι.
Ήθελα να ρωτήσω και το εξής, οι αλλαγή σε χαλίκι και η πρόσθεση λιπάσματος πως γίνεται τώρα που έχω ψάρια μέσα;

kastmaniac
13-12-06, 09:38
Βρίσκεις μια δεύτερη γυάλα όπου βάζεις το 65% του νερού και το φίλτρο σου να δουλεύει. Πετάς στην γυάλα αυτή (μπορεί να είναι και μεγάλη λεκάνη ή κουβάς) και τα ψάρακια σου (με προσοχή). Πετά ότι είναι να πετάξεις από το ενυδρείο σου, φτιάχνεις οτι είναι να φτιάξεις, μεταφέρεις μετά το νερό με τα ψάρια πίσω και συμπληρώνεις με το φρέσκο νερό οπότε έχεις κάτι σαν αλλάγη νερού με ελάχιστη έως καθόλου επίπτωση τόσο για τη βιολογία του ενυδρείου σου όσο και για τα ψαράκια σου. Πρόσεξε όμως:

1. Πριν προβείς σε οποιαδήποτε αλλαγή μελέτησε καλά το τι θέλεις να κάνεις, ρώτα, ενημερώσου και αφού τα έχεις δει και τα έχεις ελεγξει όλα (όσο δυνατό εάν είναι αυτό) προχώρα στην αλλάγη σου.

2. Θα χρειαστείς βοήθεια και από άλλο ένα άτομο. Μπορείς και μόνη άλλα ένα χέρι ακόμα βοηθάει. Δεν είναι δύσκολο αλλά δεν είναι και οτι πιο απλό αν δεν το έχεις ξανακάνει. Αν βρείς κάποιον με λίγη παραπάνω εμπειρία να σε βοηθήσει θα ήταν οτι καλύτερο.

Το φιλτράκι χρήζει βελτίωσης. Δες λίγο για εξωτερικό μικρό φίλτρο (έχει αρκετές πληροφορίες στον εξοπλισμό) για να γίνει βιολογικό και κράτα αυτό που έχεις για μηχανικό.