PDA

Επιστροφή στο Forum : o γλυφτης τρωει μικρα??


Christos k
11-12-06, 16:19
εχω καποια νεογεννητα labidos yellow και θελω να τα βαλω σε ενα ενυδρειο που υπαρχει μονο ενας γλυφτης .υπαρχει περιπτωση να μου τα φαει ????

PascM
11-12-06, 16:36
Αν ο "γλύφτης" σου είναι κάπως έτσι http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Gyrinocheilus%20aymonieri.htm αλλά και ενήλικος υπάρχει πιθανότητα να επιτεθεί!
Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το είδος του αν μπορείς!

Christos k
11-12-06, 20:02
δεν ξερω πως λεγεται αυτος που εχω αλλα ειναι λιγο μεγαλος αρα θα τον διωξω

Kostas G.
12-12-06, 17:15
Βάλε φωτό και θα σου πούμε πως τον λένε.

thanosatha
11-01-07, 13:39
Ερχομαι λοιπον να καταθεσω την εμπειρια μου και να αναφερω οτι ενα αυθεντικο sae (Crossocheilus siamensis) μολις καταβροχθησε τρια νεογνα σκαλαρια. Προσοχη λοιπον. Ο εν λογω κυριος χαριζεται στις αγγελιες...

klaz
11-01-07, 22:15
Ερχομαι λοιπον να καταθεσω την εμπειρια μου και να αναφερω οτι ενα αυθεντικο sae (Crossocheilus siamensis) μολις καταβροχθησε τρια νεογνα σκαλαρια. Προσοχη λοιπον.
μμμμμ...σχεδον ο οποιοσδηποτε θα ετρωγε οχι μονο τα πολυ μικρα προφανως σκαλαρια σου,αλλα οτιδηποτε θα χωρουσε στο στομα του..και οχι μονο ο σαε σου......

thanosatha
11-01-07, 22:35
Συμφωνοι, απλα επειδη ως τωρα το post εδεινε την αισθηση οτι μονο ο Gyrinocheilus aymonieri αποτελουσε απειλη, ειπα να το αναφερω...

Υ.Γ. Περαστικα σου και απο μενα. (Τα λεμε τις επομενες μερες στον Κωστη!)

Tolis
11-01-07, 23:16
Ο CAE μπορει ναναι παλιοχαραχτηρας για μεγαλα ψαρια, η δομη του στοματος του ομως δεν του επιτρεπει να κηνυγαει αποτελεσματικα νεογεννητα ψαρια - στο ενυδρειο με τα ζωοτοκα που εχουμε στο Συλλογο (και στο οποιο κακως υπαρχει ενας CAE) δεν τα ενοχλει καθολου.

Ο SAE αντιθετα εχει στοματακι μια χαρα για να τρωει μικρα ψαρακια.

thanosatha
11-01-07, 23:19
Μπραβο και το σκεφτομουν αλλα ελεγα δεν μπορει! Γιατι ενω ο cae που εχω εχει πλησιασει αρκετες φορες χωρις να τα πειραξει, o sae μια δυο φορες δεν τον πειραν χαμπαρι οι γονεις και πανε αμεσως αμεσως πεντε μικρα:smt051
Και κατι ακομα, οι oto δεν πειραζουν ετσι?

Kostas G.
12-01-07, 09:42
Όχι,ούτε οι Otocinclus αλλά ούτε και κανένας άλλος pleco με εξαίρεση τα μεγάλα Pseudacanthicus(και αυτά ακόμα απλά μπορεί να πειράξουν,δεν είναι σίγουρο.Απλα υπάρχουν κάποιες αναφορές...) δεν πειράζουν νεογέννητα ψάρια.Τα αυγά όμως....είναι άλλο θέμα!:D
Συμφωνώ απολύτως με τον Τόλη.Και μάλιστα οι CAE έχουν στόμα πολύ μικρότερο από τους pleco αντίστοιχου μεγέθους...

thanosatha
12-01-07, 12:29
Τα αυγά όμως....είναι άλλο θέμα!:D
Για τα αυγα δε φοβαμαι. Εχω εμπιστοσυνη στους γονεις μεχρι τα μικρα να γινουν free swimming. Απο εκεινη τη στιγμη και μετα ομως, ειναι δυσκολο να τα ελεγχουν ολα λογω του μεγαλου αριθμου τους...