PDA

Επιστροφή στο Forum : πληροφοριες για πιρανχας


Στελιος
09-12-06, 20:17
καλησπερα!ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να μου δωσετε καποιεσ πληροφοριες σχετικα με τα πιρανχας.εχω αγορασει 3 και τα εχω σε ενυδρειο 90 λιτρων.τι να τα ταιζω,καθε ποτε.να τα δινω κρεας η ψαρια.μου ειπαν οτι ειναι περιπου 3 μηνων.σε μεγεθος ειναι τωρα περιπου 2-3 εκ.και πωσ ειναι τα καθε αυτου αμαζονιου.πωσ θα το καταλαβω?περιμενω απαντησει. ευχαριστω

soza
09-12-06, 21:02
Bασικα.. ολα τα πιρανχας ειναι απο τον Αμαζονιο.. οποτε δεν υπαρχουν καθεαυτου και μη... Μαλλον τρικ του ευσυνειδητου μαγαζατορα ηταν αυτο για να διαφημισει το προϊον του.
Αυτος τι σου ειπε για τις διατροφικες τους συνηθειες?

TaitO
10-12-06, 01:31
Έχουμε και λέμε ;)

Πρώτα διαβάζεις εδώ ;)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6461

Μετά , στέλνεις μία photo για να δούμε τα piranha σου και να σου πούμε τι είδος είναι...

Διατροφή :
γαρίδες (κατεψυγμένες), καλαμαρακια (κατεψυγμένα), ψάρια (κατεψυγμένα), Tropical Large Sticks Cichlid & Arowana (δική μου επιλογή)

Επίσης τα ταίζεις κάθε μέρα και 1 μέρα / εβδομάδα δίαιτα ;)
Κρέας 1-2 φορές το μήνα ;) (καρδιά βοδινού)

Κάθε ψάρι / 70ltr που δυστυχώς δεν γίνεται να τα κρατήσεις σε τόσα λίτρα αφενός γιατί ταλαιπωρούνται και αφετερου γιατί μόλις αρχίσουν να μεγαλώνουν και δεν θα τους φτάνει ο χώρος θα υπάρξει κανιβαλισμός...

Φυτά : Vallisneria, Echinodorus (αυτά αντέχουν! :Ρ)

Φωτισμός : Μέτριος

Αυτάααα

ΥΓ: Αμαζονίου? Δεν ζουν όλα στον Αμαζόνιο :Ρ
Έλεος , με τους ενυδρειάδες....(έχει και ένα μέρος εκεί που λέγεται ποταμός με τα πιράνχας και τα μαζεύουν από εκει .... :Ρ)
Για 3 μηνών θα έπρεπε να ήταν γύρω στα 5cm τουλάχιστον.... εκτός αν τα έφερε στο μαγαζί του 0,5cm :P

pet
10-12-06, 19:00
Είναι στρωμένο το ενυδρείο που έβαλες τα pirahnas ?

Giorgos
11-12-06, 12:47
Καλωσόρισες στην παρέα μας.
εχω αγορασει 3 και τα εχω σε ενυδρειο 90 λιτρων.τι να τα ταιζω,καθε ποτε.να τα δινω κρεας η ψαρια.
Καταρχήν η γνώμη μου είναι τα ψάρια αυτά να κρατιούνται σε ομάδες 5 τουλάχιστον ατόμων (εφόσον πρόκειται για P. nattereri) ώστε να μοιράζεται η επιθετικότητα.

Όσον αφορά τη διατροφή τους, ακολούθησε τις οδηγίες του Taito και ποτέ μην ταΐζεις ζωντανά ψάρια στα piranha σου αφού:
1. μπορούν να μεταφέρουν ασθένειες και
2. οι τροφές του εμπορίου προσφέρουν περισσότερα στοιχεία (διατροφικά).