PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενδεικτικό Κόστος Συντήρησης Reef Ενυδρείου


george
07-12-06, 22:21
Μια που όλοι μιλάτε για "έξοδα"....δεν μας λέτε οι έχοντες θαλασσινό από την εμπειρία σας ποιά είναι τα μηνιαία έξοδα συντήρησης των ενυδρείων σας ;

enzo
08-12-06, 04:31
ενυδρειο reef 450lt,ελαφρυ στοκ σε κοραλια και ψαρια
μηνιαια εξοδα χοντρικα:smt017
αλατι 10 ευρω
ασβεστιο 10 ευρω
buffer 10 ευρω
τροφες 5 ευρω
αναλωσιμα RO αμελητεα
φωτισμος 15 ευρω
ανθρακας 5 ευρω
αντιφωσφορο 10 ευρω

προαιρετικα
στροντιο,μαγνησιο,ιωδινη

ΔΕΗ,60% παραπανω απο τον συνηθ.λογαριασμοzw

αυτα
υγ.ισως να εχω ξεχασει μερικα,πιο κατω παντως απο αυτα σιγουρα οχι:smt119

accnt
08-12-06, 09:11
Υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου, τα κοράλλια που υπάρχουν και τέλος στις μεθόδους που χρησιμοποιούμαι (π.χ. αν χρησιμοποιούμαι calcium reactor δεν βάζουμε Ca με «ζουμιά» κλπ..)

Έχω σταματήσει να καταγράφω λεπτομερώς τα μηνιαία έξοδα. Αλλά πάνω κάτω (εκτός τις αγορές του εξοπλισμού) όπως τα λέει ο enzoείναι.
Το μεγαλύτερο αγκάθι (για reef) είναι η Δ.Ε.Η. (άτιμη……) Αντί να μας κάνει έκπτωση που είμαστε οι καλύτεροι πελάτες –έτσι δεν θα έκανε ένας σωστός επιχειρηματίας?- μας φουσκώνει τον λογαριασμό και το πάγιο…. Ήμαρτον!!!

Lsourtzo
08-12-06, 09:15
Υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου, τα κοράλλια που υπάρχουν και τέλος στις μεθόδους που χρησιμοποιούμαι (π.χ. αν χρησιμοποιούμαι calcium reactor δεν βάζουμε Ca με «ζουμιά» κλπ..)

Έχω σταματήσει να καταγράφω λεπτομερώς τα μηνιαία έξοδα. Αλλά πάνω κάτω (εκτός τις αγορές του εξοπλισμού) όπως τα λέει ο enzoείναι.
Το μεγαλύτερο αγκάθι (για reef) είναι η Δ.Ε.Η. (άτιμη……) Αντί να μας κάνει έκπτωση που είμαστε οι καλύτεροι πελάτες –έτσι δεν θα έκανε ένας σωστός επιχειρηματίας?- μας φουσκώνει τον λογαριασμό και το πάγιο…. Ήμαρτον!!!
τι παραπάνω καίει σε ρεύμα ένα reef απο ένα γλυκού ??? και γιατί ?? :smt105
συγνώμη αλλα δεν το ήξερα και μου φέναιτε περίεργο !:confused:

γαυρος
08-12-06, 09:16
μια διακοσαρα το μηνα φευγει αερα για ενα ρηφ.(μεσα η δεη-οτε-ευδαπ).:smt119

στο 1/3 με fish only.

Tricky
08-12-06, 09:43
τι παραπάνω καίει σε ρεύμα ένα reef απο ένα γλυκού ??? και γιατί ?? :smt105
συγνώμη αλλα δεν το ήξερα και μου φέναιτε περίεργο !:confused:

Το μεγαλο αγκαθι ειναι τα φωτα... ιδιαιτερα σε SPS coral tanks που θες κανα watt ανα λιτρο ...Το καλοκαιρι μπαινει και το ψυκτικο στο κολπο και ανεβαινει και αλλο η καταναλωση.

Το fish only καιει σχεδον τα ιδια με ενα ενυδρειο γλυκου νερου ...αντε αθροιστικα να καιει 30 βατ παραπανω , κυριως λογω skimmer και εξτρα κυκλοφορητων.Αλλα επειδη δουλεψα σε διαφορετικες περιοδους τα παρακατω schemes :
-Δυο ενυδρεια γλυκου
-Ενα Ενυδρειο γλυκου + και ενα fish only θαλασσινο
-Μονο fish only θαλασσινο
, δεν ειδα καμμια σοβαρη διαφορα στο λογαριασμο της ΔΕΗ

NPS
09-12-06, 10:28
Το μεγαλύτερο αγκάθι (για reef) είναι η Δ.Ε.Η. (άτιμη……) Αντί να μας κάνει έκπτωση που είμαστε οι καλύτεροι πελάτες –έτσι δεν θα έκανε ένας σωστός επιχειρηματίας?- μας φουσκώνει τον λογαριασμό και το πάγιο…. Ήμαρτον!!!

Δυστυχώς αυτά είναι τα αποτελέσματα της πολιτικής των μονοπωλίων.
Έτσι, αντί να βελτιώσει τις παροχές της, με σταθερή τάση, ανανέωση πυκνωτών, σωστή κατανομή φορτίου, συντήρηση δικτύου κλπ, προτιμά να κάνει επενδύσεις στην.... τηλεφωνία (!)

Tricky
09-12-06, 13:53
Ως εξαρτημενη στις πηγες ενεργειας χωρα εχουμε πολυ φθηνο ρευμα ...αυτη ειναι η αληθεια.

Η Ευρωπαικη Επιτροπη Ενεργειας εισηγηθηκε προσφατα αυξηση στα τιμολογια της ΔΕΗ και ιδιαιτερα σε οσους καταλωνουν αρκετο ρευμα:smt013

Γενικα το μελλον στις τιμες του Ηλεκτρικου στην Ελλαδα ειναι δυσοιωνες .Σωσαμε φετος την μεγαλη αυξηση λογω πτωσης πετρελαιου

accnt
09-12-06, 14:34
Το μόνο που ίσως μας «σώσει» είναι η εξέλιξη των φωτιστικών (που καταναλώνουν τα περισσότερα) αλλά και των κυκλοφορητών (π.χ. tunze).
Θα κυκλοφορήσει ένα νέο φωτιστικό με led που θα έχει χαμηλή κατανάλωση, χαμηλή εκπομπή θερμότητας, στην ίδια ένταση των λαμπών M.H.
Θα πρέπει βέβαια να δοκιμαστεί πρώτα… (αυτό θα το κάνουν οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι…).
Άρα ίσως κάποια μέρα καταφέρουμε να χαμηλώσουμε τον λογαριασμό της ΔΕΗ ή να αυξήσουμε τα λίτρα μας, με την ίδια κατανάλωση!:smt041

Μάγγος Θωμάς
10-12-06, 00:30
Μια καλή σκέψη για μεγάλα συστήματα reef είναι να επενδύσει ο κάτοχός τους σε φωτοβολταϊκά πάνελ. Ακριβή αρχικά επένδυση αλλά με διάρκεια και αν το ξεστήσει το τανκ πουλάει το ρεύμα στην ΔΕΗ ........ :D

Υγ. Ακούγεται ότι θα αρχίσουν να επιδοτούνται και οι οικιακές εγκαταστάσεις στο μέλον ....................... !!!!

manosdr
10-12-06, 00:46
Παιδιά το μηνιαίο κόστος ενός ενυδρείου τροπικού υφάλου εξαρτάται από το μέγεθος, τον εξοπλισμό και το στοκάρισμα.Εγώ για παράδειγμα για το 400 λίτρων reef μου ξοδεύω μηνιαίως περίπου 150 ευρώ...:rolleyes:

accnt
10-12-06, 09:58
Μάνο μαζί με το ρεύμα?

manosdr
17-12-06, 02:54
Χωρίς το ρεύμα...:rolleyes:

γαυρος
17-12-06, 10:09
που στην καλυτερη περιπτωση ειναι 50 εβροπουλα !!!
σε πιο ζορικες περιπτωσεις...αντε γεια...:smt089

sps4ever(niktso)
17-12-06, 10:20
μια διακοσαρα το μηνα φευγει αερα για ενα ρηφ.(μεσα η δεη-οτε-ευδαπ).:smt119

Γαυρούκο τα λες υπερβολικά. Επίσης καλό θα ήταν να μην αναφερόμαστε γενικά σε κόστος αφού εξαρτάται και από τις διαστάσεις του ενυδρείου αλλά και από τους κατοίκους (ο σημαντικότερος παράγοντας).

Το κόστος συντηρησης που αναφέρει ο Μάνος είναι επίσης λάθος. Λάθος γιατί μιλάμε για ένα ενυδρείο κορυφαίων προδιαγραφών που ένα σημαντικό μέρος του κόστους μπορεί να το μειώσει με την χρήση Cr.

Σε κάθε περίπτωση το κόστος είναι ΔΕΗ και κυρίως το καλοκαίρι όπου εκτός από το κόστος φωτισμού υπάρχει και το κόστος ψύξης όπου η χρήση ανεμιστήρων ώς κύριας επιλογής δεν είναι αποδεκτή λόγω της τεράστιας εξάτμισης. Και ειδικά σε όσους πάνε σε ΜΗ η έννοια καλοκαίρι είναι φλου αφού το ψυκτικό θα χρειάζεται από Μάη έως και Οκτώβρη τουλάχιστο.

γαυρος
17-12-06, 10:36
μα αν ο μανος οπως ειπε χτυπαει 150 το μηνα, και εχοντας υπ'οψη οτι ΕΙΝΑΙ κορυφαιων προδιαγραφων,
και ξαναεχοντας υπ'οψη οτι δεν εβαλε μεσα το ρευμα, που το βλεπεις το υπερβολικο του πραγματος?

αλλα και ετσι αν το θες, 150? ειναι λιγα οεο?

αλλα και απο τη στιγμη που το γυρισα σε fish only, εχω μια πτωση στο λογαριασμο της δεη, της ταξης των 50-60 εβροπουλακιων μηνιαια.

οπως και να εχει πιστευω οτι τα 150 ειναι η εκκινηση!

και παντα μιλωντας για ενυδρεια τυπου...μανου!;)

accnt
17-12-06, 13:33
Στα 150 Ευρά του Μάνου είναι και τα ζουμιά που ρίχνει στο ενυδρείο του.
Με την χρήση ενός C.R. που λέει ο Νίκος θα γίνει μεγάλη οικονομία.

γαυρος
17-12-06, 13:54
κι ετσι ακομη,
αφαιρουμε τα ζουμια αλλα προσθετουμε ρευμα, μηντια, πεχα κοντρολερ, διοξειδια κλπ.
μαυρη τρυπα ...αφηστε...:smt028

dimitrig
17-12-06, 15:01
Γιά να υπολογίσετε το κόστος της ΔΕΗ στο ενυδρείο σας.

accnt
17-12-06, 15:32
Πολύ ωραίο και χρήσιμο Δημήτρη. :smt023
Βέβαια η κατανάλωση μπορεί να διαφέρει στο τέλος γιατί οι εξυπνάκηδες της ΔΕΗ έχουν κλιμακωτή χρέωση. :smt102
Αλλά είναι ένα σωστό εργαλείο για να ξέρουμε που βαδίζουμε.
Μπράβο.

Δεν θα ήταν καλύτερο να το ανέβαζες σαν υπόμνημα στον Εξοπλισμό (ή όπου πρέπει για να φάινεται?) και εκεί να έκανες και τις οποιαδήποτε αναβαθμίσεις?:smt026

γαυρος
17-12-06, 15:36
Ο ποιητης προεβλεψε και κατω κατω εχει βαλει την σημειωση...


<<Γιά το κόστος της KWh δείτε τον λογαριασμό σας και πάρτε την πιό ακριβή χρέωση.>>

:smt041:smt041:smt041

sps4ever(niktso)
17-12-06, 20:39
μα αν ο μανος οπως ειπε χτυπαει 150 το μηνα, και εχοντας υπ'οψη οτι ΕΙΝΑΙ κορυφαιων προδιαγραφων,
και ξαναεχοντας υπ'οψη οτι δεν εβαλε μεσα το ρευμα, που το βλεπεις το υπερβολικο του πραγματος?

Εχω ενυδρείο λίγο μεγαλύτερο από του Μάνου, όχι τόσο καλό αλλά δεν ξεπερνάω τα 100 το μήνα (περίπου ε; ) μαζί με το ρεύμα .:smt111

γαυρος
17-12-06, 20:57
πες και το γιατι ομως...

2 ρολογια δεη :D=χαμηλο κοστος ...

klaz
17-12-06, 21:10
αλλά δεν ξεπερνάω τα 100 το μήνα (περίπου ε; ) μαζί με το ρεύμα .:smt111ουφ...σιγουρα δεν εννοεις τα 100 χιλιαδες ευρω εεεεε...????:rolleyes::D

sps4ever(niktso)
17-12-06, 21:25
πες και το γιατι ομως...

2 ρολογια δεη :D=χαμηλο κοστος ...

Σωστός ο γαύρος. :D Πάλι όμως είναι πολύ λιγότερα από τα 150 που λέμε χωρίς ΔΕΗ.

orck
28-12-06, 17:04
καλησπερα,
δεν καταλαβαινω τι ειναι τα δυο ρολογια ΔΕΗ...


Σωστός ο γαύρος. :D Πάλι όμως είναι πολύ λιγότερα από τα 150 που λέμε χωρίς ΔΕΗ.

Isidoros
28-12-06, 19:26
Εντελει το πιο πολυ ρευμα το καινε οι κυκλοφορητες και οι αντλιες γιατι δουλευουν συνεχεια.Μια μαξι τζετ 1200 θελει 312βατ την ημερα.Ποσες εχουμε μεσα?Εγω εχω 3 και δυο κινεζικες ρισαν που καινε 600 βατ την ημερα + την αντλια του σκιμερ. 2136 βατ την ημερα μονο οι κυκλοφορητες χωρις αντλια,χωρις φωτα,χωρις θερμοστατες κτλ.
Γι αυτο μια ειναι η λυση νανοστριμ.

DJK
29-12-06, 02:10
Γιά να υπολογίσετε το κόστος της ΔΕΗ στο ενυδρείο σας.

Πολύ χρήσιμο το αρχείο για τους υπολογισμούς. Είχα φτιάξει πριν από λίγο καιρό και εγώ ένα παρόμοιο για δικιά μου χρήση, στο ανάλατο ενυδρείο μου, χωρίς βέβαια χρώματα και άλλα τέτοια. Επειδή το είχα ψάξει τότε λιγάκι μπορώ να σου πω οτι έχεις κάνει ένα λάθος στους υπολογισμούς. Συγκεκριμένα μετά από επικοινωνία μου με την Juwel που έχει φτιάξει το ενυδρείο μου με ενημέρωσαν οτι:

Thank you very much for deciding for a JUWEL Vision 180. The power consumption of the light unit 2x25 W is app. 57 W, of the pump 600 l app. 6,5 W and of the heater 200 W (only when it heats for holding the temperature - it does not heat always).

Hope this helps you. Kind regards,
JUWEL Aquarium GmbH & Co. KG
SERVICE
Birgit Fischer


Το οποίο σημαίνει οτι έχεις υπολογίσει λάθος την κατανάλωση των φωτιστικών γιατί δεν έχεις υπολογίσει την κατανάλωση των Ballast. Για την σωστή κατανάλωση των φώτων αντί για 54 Watt που είναι οι λάμπες θα έβαζα 62 για ηλεκτρονικά ballast (και ίσως 65? για κλασικά). Επιπλέον μου φαίνονται πολλές οι 10 ώρες την ημέρα για το θερμαντικό για μέσο υπολογισμό σε διάστημα ενός έτους αν και μπορεί να κάνω λάθος σε αυτό.

Στο δικό μου ταπεινό γλυκό ενυδρείο η κατανάλωση περιορίζεται στα 1,9 KW/ημέρα.

accnt
29-12-06, 08:55
καλησπερα,
δεν καταλαβαινω τι ειναι τα δυο ρολογια ΔΕΗ...

Σίγουρα δεν έχει δυο ρολόγια στο ίδιο σπίτι. Άρα έχει δυο σπίτια με σωστή κατανομή του ρεύματος, άρα οικονομία!

dimitrig
29-12-06, 10:47
Αρχική Δημοσίευση από DJK
Το οποίο σημαίνει οτι έχεις υπολογίσει λάθος την κατανάλωση των φωτιστικών γιατί δεν έχεις υπολογίσει την κατανάλωση των Ballast. Για την σωστή κατανάλωση των φώτων αντί για 54 Watt που είναι οι λάμπες θα έβαζα 62 για ηλεκτρονικά ballast (και ίσως 65? για κλασικά). Επιπλέον μου φαίνονται πολλές οι 10 ώρες την ημέρα για το θερμαντικό για μέσο υπολογισμό σε διάστημα ενός έτους αν και μπορεί να κάνω λάθος σε αυτό.Εχεί δίκιο αλλά δεν είναι τόσο απλό. Η πραγματική κατανάλωση εξαρτάται από πολλές λεπτομέριες. (Στο δικό μου υπολογίζω εως δέκατο του Watt). Αλλά γιά ευκολία των πολλών που δεν ξέρουν και πολλά από ηλεκτρισμό βάζω τις ονομαστικές τιμές. Εξάλου οι διαφορές είναι πολλύ μικρές.

johnny69
29-12-06, 10:52
Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

Μέχρι τώρα δύο φορές έχω προβληματιστεί σοβαρά από αυτό το hobby. Την πρώτη φορά όταν συνειδητοποίησα ότι για να πάρω 150lt καθαρό νερό απο ένα σύστημα RO θα έπρεπε να πετάξω άλλα 450lt νερού (και στην περίπτωση δίσκων αυτό πρέπει να γίνεται μια φορά την εβδομάδα τουλάχιστον). Και η δεύτερη φορά τώρα που συνειδητοποιώ επίσης πως σπαταλώνται δεκάδες kw την ημέρα από τον καθένα μας.
Και για τις δύο περιπτώσεις εκτός από την οικονομική σπατάλη την οποία ο καθένας την εκτιμά διαφορετικά ανάλογα με το πορτοφόλι του πιο πολύ με προβληματίζει η ηθική-ανθρωπιστική και οικολογική πλευρά του θέματος.
Μήπως το παρακάνουμε? Θέλω να πω μήπως είναι υπερβολικό ή ματαιόδοξο να προσπαθούμε να φτιάξουμε καθένας έναν mini τροπικό ύφαλο στο σαλόνι μας χωρίς να μας νοιάζει το "κόστος" ?
Ποια είναι η γνώμη σας ? Μήπως είμαι υπερβολικός ??

accnt
29-12-06, 14:23
Μεγάλο θέμα… και ίσως άτοπο.
Άτοπο γιατί ο καθένας μας έχει τις ιδιαιτερότητές του.
Μπορεί εγώ λ.χ. να σπαταλώ τα λεφτά μου στα bar και στην κραιπάλη… άλλος στα αυτοκίνητα κ.ο.κ.
Δεν βγάζεις άκρη….

Takis
29-12-06, 15:24
Από την μια έχεις δίκιο.
Η κατανάλωση ενέργειας έχει σαν αποτέλεσμα επιβάρυνση του περιβάλλοντος.
Όμως:
Όταν βλέπεις ότι μόνο για τις γιορτές ο στολισμός είναι κατά 90% με φώτα, και όλες οι πόλεις είναι γεμάτες από τέτοια διακοσμητικά, που ουσιαστικά είναι χωρίς λόγο και καταναλώνουν χιλιάδες βατ, τότε θα καταλάβεις ότι η κατανάλωση ρεύματος για ένα ενυδρείο είναι ασήμαντη.
Όταν από πουθενά δεν βλέπεις τέτοια ευαισθησία, είναι ουτοπία να πεις «Δεν κάνω ενυδρείο για να μην επιβαρύνω το περιβάλλον»

Isidoros
29-12-06, 15:39
Μεγάλο θέμα… και ίσως άτοπο.
Άτοπο γιατί ο καθένας μας έχει τις ιδιαιτερότητές του.
Μπορεί εγώ λ.χ. να σπαταλώ τα λεφτά μου στα barκαι στην κραιπάλη… άλλος στα αυτοκίνητα κ.ο.κ.
Δεν βγάζεις άκρη….
Για την κραιπαλη ειμαστε σιγουροι:D :smt112 :smt082
Δυστυχως αν αρχισουμε και σκεφτομαστε τι ειναι υπερβολη και περριτο στην ζωη μας αστα να πανε.

johnny69
31-12-06, 19:06
Από την μια έχεις δίκιο.
Η κατανάλωση ενέργειας έχει σαν αποτέλεσμα επιβάρυνση του περιβάλλοντος.
Όμως:
Όταν βλέπεις ότι μόνο για τις γιορτές ο στολισμός είναι κατά 90% με φώτα, και όλες οι πόλεις είναι γεμάτες από τέτοια διακοσμητικά, που ουσιαστικά είναι χωρίς λόγο και καταναλώνουν χιλιάδες βατ, τότε θα καταλάβεις ότι η κατανάλωση ρεύματος για ένα ενυδρείο είναι ασήμαντη.
Όταν από πουθενά δεν βλέπεις τέτοια ευαισθησία, είναι ουτοπία να πεις «Δεν κάνω ενυδρείο για να μην επιβαρύνω το περιβάλλον»

Είναι και αυτός ένας τρόπος να δεις το θέμα. Απλά μου αρέσει μερικές φορές να κοιταω τι κάνω εγώ για κάτι έτσι για να τα έχω καλά με τον εαυτό μου.
Τελος πάντων , ας μην το συνεχίζω γιατι έτσι που είμαι κολλημένος με το hobby με βλέπω σε λίγο καιρό να ρωτάω για RO για να βάλω δίσκους και θα με δουλεύετε.

Εύχομαι σε όλους καλή χρονιά με υγεία καθως και για να μην ξεχνιόμαστε πολλά και επιτυχημένα ενυδρεία .
Τα λέμε του χρόνου :D