PDA

Επιστροφή στο Forum : Το καμαρι μου σουλουπωθηκε...


vasilakis
05-12-06, 21:20
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 80*40*45
Όγκος: 144 λιτρα (130 καθαρα)
Κατηγορία: Συνολου
Φυτά: anubias:3 barteri , 2 nana , 1 petite , valisneria americana , microsorium pteropus , ceratofylum demersum , vesicularia dubyana , alternanthera reineckii , egeria densa
Ψάρια / Άλλα είδη: 2 ramirezi ,1 botia striata, 1 botia lohachata, 2 sae, 5 neon, 1 big pleco.
Διακοσμητικά υλικά: Ριζα Mangrove me anubia petite και java moss δεμενες πανω της . Χαλικι: χαλαζιακο 3-5mm αναμεικτο με λαβα
Φόντο: Αφισα αλλα το παει για μαυρο χαρτονι απ΄οτι φαινεται
Φωτισμός: 3 x 25 sylvania aquastar
Διάρκεια φωτισμού: 13 ωρες (η μια αναβει μιση ωρα νωριτερα και κλεινει μιση ωρα αργοτερα)
Φιλτράρισμα: eheim 2213(μπλε σφουγγαρι-siporax-υαλοβαμβακας) , εσωτερικο 700 lt/h
Θερμοστάτης: ferplast bluclima 200watt
Λίπανση: seachem flourish προς το παρων( αναμενω seachem iron kai potassium)
Παροχή CO2: diy (αναμεται φυαλη και μανομετρα)

Παράμετροι:

pH:7,2
Αλλαγές νερού:1/3 καθε βδομαδα
Θερμοκρασία:26
Φωτογραφία:

file:///C:/Documents%20and%20Settings/basilis/Desktop/New%20Folder/DSCF1786.JPG

Pritanis
05-12-06, 21:40
Βασιλακη καλη αρχη..... Πρωτα πρωτα βγαλε το background και βαλε μαυρο χαρτονι....Χανει πολυ..... Σκεψου ψηλα φυτα για πισω ωστε να κρυψεις τον εξοπλισμο (υγροφιλια, νυμφεα, καμμια ντοματια, βαλισνερια)..... Φυσικα σε λιγο καιρο που θα αναπτυχθουν τα φυτα σου θα αλλαξει μορφη το ενυδρειο σου..... ΕΠισης για να γλυκανεις λιγο το υποστρωμα πολλες sagitaria subulατα θα βοηθησουν.... Δεν νομιζω με τοσο χοντρο χαλικι καποιο αλλο χορταρι να ευδοκιμησει..... Σκεψου τι θες , εχω αρκετα να σου φερω το Σαββατο......

soza
05-12-06, 21:43
Kαλα το πας... αλλα το background βγαλε :lol:
Με λιγα φυτακια ακομα μεσα, θα γινει πολυ καλυτερο.;)

crazyio
05-12-06, 22:03
Μπράβο !!! όμορφο είναι .. αλλά το μάυρο φόντο θα του δώσει άλλη χάρη ...
ανέβασε καμια φωτό όταν αλλάξεις σε μαύρο για να δούμε την διαφορά ...
Καλή συνέχεια :o

Access
06-12-06, 10:48
Καλή αρχή Vasilakis,:p
Όπως σου είπαν και τα παιδιά βάλε μαύρο φόντο και (αν μου επιτρέπεις) πέτα την στάμνα…….:D :D
Όπως σου είπε και ο Pritanisβάλε ψηλά φυτά πίσω για να κρύψεις τον εξοπλισμό αλλά και για να προσφέρεις σκιά στις ανούμπιες πάνω στο ξύλο.


Το ύψος της “roseafolia” φτάνει μέχρι τα 50 εκ. οπότε θα σου πρότεινα να την βάλεις κάπου πίσω και δεξιά θα σου κρύψει τον εξοπλισμό και θα κάνει όμορφο contrastμε την javamossπου είναι πάνω στην πέτρα.


Να σου πω και για τις πέτρες ή θα με μισήσεις ?:smt021 :smt064 Θα προτιμούσα να δώ κάτι με όχι τόσο λείες επιφάνειες (να κάνει μια καμπύλη να κάνει μια τσαχπινιά) αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα προσωπικής αισθητικής.
Πάντα φιλικά,
Εύα

klaz
06-12-06, 11:25
ωραιος ο βασιλακης....θα συμφωνησω με ολα τα παιδια παραπανω βεβαια,εκτος βεβαια απο τον πρυτανη,τον ανθρωπο που ριχνει καταρες στα φυτεμενα,και συχνα με κανει να ξοδευω πολλα για την δυσφημηση του(βλεπε μπλουζα συναντησης..!!!):D:D:D....καλη συνεχεια και το ενυδρειο σου εχει ηδη βρει τον ΜΑΣΤΟΡΑ ΤΟΥ....:p:p:p:p

klaz
06-12-06, 15:29
...να συμπληρωσω οτι με 3 ακουασταρ δεν κανεις δουλεια....χρειαζεσαι λαμπες με φασμα κοκκινο,οπως ειναι πχ οι grolux....(στις 3 λαμπες ,οι δυο να ειναι ροζ...),τρελλομαστορα....

vasilakis
08-12-06, 19:28
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια φιλοι μου :mrgreen::mrgreen::mrgreen: ... Εχουν γινει οι εξης αλλαγες:
1)Αφαιρεσα μια aquastar και προσθεσα 2 grolux των 18w.
2)Εβαλα ενα ακομα ramirezi(2 female 1 male εχω τωρα)
3)Μπηκε μαυρο χαρτονι για φοντο και
4)Αναμενοται μερικα φυτακια...

απο κυριακη και οι φωτο...

Υ.Γ. Οσοι εχουν κανα κλαδεματακι ας το φερουν στην αυριανη συναντηση στο City gate... :smt050

klaz
08-12-06, 19:54
εαν μπορεσω να ερθω,εχω να φερω κατι λιγα....

Apostolis
08-12-06, 21:45
Υπόστρωμα, πότε σκέφτεσαι να αλλάξεις :confused: :smt017

vasilakis
09-12-06, 02:46
Για εξηγηστε μου ρε παιδια γιατι χρειαζεται μικροτερη διαβαθμιση το χαλικι. Να ειναι μονο χαλαζιακο ή μπορει να εχει και λαβα?

Apostolis
09-12-06, 10:24
Το χαλίκι θα πρέπει να είναι:
1. Μονόχρωμο (γιατί το πολύχρωμο είναι λίγο "τσιρκοειδές"!)
2. Λεπτόκοκκο 0,5-0,8 (για να "πιάνουν" πιο εύκολα οι ρίζες των φυτών)
3 ΟΥΔΕΤΕΡΟ έτσι ώστε αν αποφασίσεις να βάλεις CO2 να μην έχεις σκαμπανεβάσματα του ΚΗ και άρα και του pH

σημείωσε οτι για τι 2, αν σκοπεύεις να βάλεις κάποια είδη όπως Corydoras ουδέτερη άμμος, θα ήταν ακόμη καλύτερη! ;)

Tolis
09-12-06, 11:37
1. Μονόχρωμο (γιατί το πολύχρωμο είναι λίγο "τσιρκοειδές"!) Μαλλον θελει καλυτερη διατυπωση εδω... πολυχρωμο ο Αποστολης εννοει τα κοκκινα-πρασινα φωσφοριζε που υπαρχουν στην αγορα. Γιατι υπαρχει και ουδετερο χαλαζιακο χαλικι που δεν ειναι μονοχρωμο εχοντας γκρι-μπεζ-ζαχαρί-μαυρους κοκκους.

vasilakis
09-12-06, 12:37
Για το 1 και το 3 δεκτον , ακουω τους εμπειρους. Οσο για το 2 πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα ποσωπικης αισθητικης .Παρδαλα χρωματα δεν εχει αν δεις τις τελευταιες φωτο. Ολα ειναι γηινα χρωματα.

Apostolis
11-12-06, 15:57
Για το 1 και το 3 δεκτον , ακουω τους εμπειρους. Οσο για το 2 πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα ποσωπικης αισθητικης .Παρδαλα χρωματα δεν εχει αν δεις τις τελευταιες φωτο. Ολα ειναι γηινα χρωματα.

To 2 ΔΕΝ είναι θέμα προσωπικής αισθητικής...! Είναι ΠΡΑΚΤΙΚΟ θέμα και έχει να κάνεις με το τί είδους φυτά θα βάλουμε και τί είδη ψαριών...! ;)


Για το 1, με συμπλήρωσε ο Tolis.. :smt023

vasilakis
11-12-06, 16:05
Πολυ αφηρημενος ειμαι τον τελευταιο καιρο...:cool:
Καλα λες Αποστολη εσυ ...εγω αντι να γραψω 1 εγραψα 2 ... και φυσικα καταλαβαινω οτι καθε φυτο και ψαρι θελει και διαφορετικη διαβαθμιση υποστρωματος

vasilakis
21-12-06, 20:36
Εχει γινει προσθηκη πολλων φυτων χαρη σε ευγενικες χορηγιες (οπως των αξιαγαπητων Κlaz και Pritanis ;)) καθως και αλλαγη υποστρωματος (0,8-1.25 χαλαζιακο). Δεν ανθρωπιστηκε λιγακι :smt047 ?

klaz
21-12-06, 20:41
αυτο μαλιστα..!!!! φοβερη βελτιωση.αντε βρε βασιλη,μου φαινεται βρηκες .....το μαστορα σου..!!!!:p:p:p
τωρα προσοχη στα λιπασματα,και στα υπολοιπα που ειπαμε ετσι..???

vasilakis
21-12-06, 21:01
Οκ θειο... τωρα μενει να μπει και λιγο γρασιδακι να μπαλωσω τις τρυπες μπροστα αλλα αφου ενεργοποηθει και η 4η λαμπα (γιατι ακομα κανω προσαρμογη με την 3η).

george
21-12-06, 22:22
Τη νυμφαία την έχεις πολύ βαθιά. Ρίζωμα δεν έχει ;
Φαίνεται σαν να είναι σκέτα φύλλα βυθισμένα στο χαλίκι !

vasilakis
21-12-06, 22:24
τα εχω βαλε δοκιμαστικα να δω αν θα πιασουν . σκετα φυλλα ειναι γατα γιωργο...

gwgw
22-12-06, 10:23
πολυ ομορφο... μπραβο!!

Access
22-12-06, 10:24
Τώρα πραγματικά σουλουπώθηκε. :D:D Και όταν πιάσουν καλά τα φυτά σου, θα δείξει ακόμα ομορφότερο.:p

Χρόνια Πολλά,


Εύα

Apostolis
22-12-06, 14:35
τα εχω βαλε δοκιμαστικα να δω αν θα πιασουν . σκετα φυλλα ειναι γατα γιωργο...

Εύγε Βασιλάκη!!!
Αρκετά καλή αλλαγή! :smt023 ;)

Λοιπόν... οι νυμφέα, αν δεν την φυτέψεις ΣΩΣΤΑ, θα σαπίσει... :? βγάλε τα φυλλαράκια προς τα έξω έτσι ώστε ο "κόμπος" όπου ενώνονται να είναι λίγο πάνω απο το χώμα...
Το γρασιδάκι αν θες να εξαπλωθεί, διαίρεσέ το σε 10 "φυτάκια" κα φύτεψέ το μέχρι εκεί (σε βάθος) που ήταν φυτεμένο όταν το πήρες... ;)

τί υπόστρωμα έβαλες?

vasilakis
22-12-06, 16:37
H νυνφαια ειναι σκετα φυλλα που μου εδωσε ο klaz για να δω αν θα βγαλουν ριζωμα... Αν πιασουν καλως ' δεν θα στεναχωρεθω κιολας ;) . Απο υποστρωμα δεν εβαλα αλλα χρησιμοποιω ταμπλετες sera flore plus. Οσο για το γρασιδακι θα μπει μετα τις γιορτες μαλλον eleocharis parvula ωστοσο ειναι νωρις να μιλαμε για αυτο.

klaz
22-12-06, 16:41
για περιμενε βασιλακη,γιατι σημερα αλλαζω το 1/3 του ακουασκειπινγκ μου,και λογικα θα περισσεψουν ορισμενα φυτακια,ισως και ξυλα....
μαλλον σου εφεξε τυχερουλη ειδωμεν.........
για να δω εγω που θα βαλω τωρα αυτες τις γιγαντιες κρυπτοκορινες.......:p:p:p.....αχ παλιοαζορες τι μου κανεις...!!!!

vasilakis
22-12-06, 16:47
Θειο εισαι superκαταπληκτικοφανταστικοτατος +-8+-8+-8 !!!
Aν γινοταν να βρεθουμε καποια στιμγη μεχρι αυριο το βραδυ γιατι την κανω κυριακη... θα σου ημουν ευγνωμων.:smt058

vasilakis
22-12-06, 18:18
Αντε να βγαλεις και εσυ καμια φωτο στο φορουμ θειο να δουμε τι φτιαχεις τοσο καιρο... μηπως το κρατας κρυφο για να μη στο ματιασουν :smt112?

Πολυ χαρηκα παιδια +-8:smt041:smt041:smt041 !!!! Μολις ειδα οτι αυτο ειναι το 100 μυνημα μου! Αντε να τα χιλιασω :cool: !!!!

klaz
22-12-06, 21:49
λοιπον!!!!!!!
αλλαξα τα 2/3 του ενυδρειου μου......!!!!!!!!
υπαρχουν αυτη τη στιγμη 4 σακουλες γεματες φυτα!!!,ορισμενα ξυλα,
τεραστια ποικιλια σε φυτα επαναλαμβανω,και τα περισσοτερα δεν ειναι καν κλαδεματα.......:p
αυτο που θα ηθελα ομως για να μην υπαρχει αδικια,ειναι να μην τα παρει ενας ,αλλα να μοιραστουν σε αρκετους χομπιστες......:cool::rolleyes:
το ενυδρειο,τωρα θα ειναι ετοιμο για το κοινο σε περιπου 2 μηνες.....:smt086:rolleyes: