PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικρη διαρκεια ζωης guppy


stel
05-12-06, 14:58
Στα νεογεννητα guppy παρατηρω το εξης φαινομενο... οταν γεννηθουν τα μικρα αν και ειναι πολλα πολλα ειναι μια χαρα και η μανα τους δεν εχει κανενα προβλημα στην υγεια της ...Μετα απο λιγο καιρο τα μικρα ενα ενα πανε περιπατο και ειναι κουλουριασμενα στο πατο.....Ενας συνχομπιστας μου ειπε για καποια παρασιτα που αντιμετωπισε χρησιμοποιωντας αντιπαρασιτικα χαπια για μωρα παιδια, ισχυει αυτο ξερει κανεις?

klaz
05-12-06, 15:07
αλατακι στα γκαπακια σου βαζεις...???

stel
05-12-06, 15:19
Στα 130 λιτρα μια κουταλια του γλυκου άνα 15 ημέρες γιατι έχω πόλλα φυτά και φοβαμαι να μην γινει αλκαλικο πολυ το νερό,στα μολυ που εχω δέν αντιμετωπιζω κανένα προβλημα αλλα τι να κανουμε τα γκαπι ειναι πανεμορφα ε ε ε ε!

Access
05-12-06, 15:30
Οι μετρήσεις σου είναι καλές ? τα μωρά είναι σε γεννήστρα ? Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μπορεί να είναι παράσιτα, έχουν κάτι πάνω στο σώμα τους?

Δώσε μας παραπάνω στοιχεία σύμφωνα με τον πίνακα εδώ

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298

netblues
05-12-06, 15:31
Στα 130 λιτρα μια κουταλια του γλυκου άνα 15 ημέρες γιατι έχω πόλλα φυτά και φοβαμαι να μην γινει αλκαλικο πολυ το νερό,στα μολυ που εχω δέν αντιμετωπιζω κανένα προβλημα αλλα τι να κανουμε τα γκαπι ειναι πανεμορφα ε ε ε ε!

Τι σχεση εχει η αλκαλικοτητα με το αλατι?

stel
05-12-06, 16:31
Οι μετρήσεις σου είναι καλές ? τα μωρά είναι σε γεννήστρα ? Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μπορεί να είναι παράσιτα, έχουν κάτι πάνω στο σώμα τους?

Δεν εχουν κατι στο σωμα τους και κινουντε και τρωνε φυσιολογικα .
Μετα απο μια κουβεντα που ειχα με ενα συναδελφο για το θεμα
Ειπε..οταν στα ψαρακια σου τα αποβλητα τους βγαινουν κολλημενα και κρεμοντε απο το ψαρι τοτε εχουν παρασιτα για αυτο το λογο χανωντε. Στεκει κατι τετοιο ?
Οσο αφορα την αλκαλικοτητα οταν βαζουμε αλατι δεν ανεβενει το ph αρα το νερο δεν γινεται ποιο αλκαλικο?

Access
05-12-06, 16:40
Μετα απο μια κουβεντα που ειχα με ενα συναδελφο για το θεμα
Ειπε..οταν στα ψαρακια σου τα αποβλητα τους βγαινουν κολλημενα και κρεμοντε απο το ψαρι τοτε εχουν παρασιτα για αυτο το λογο χανωντε. Στεκει κατι τετοιο ?

Τα ……. Απόβλητα….. των ψαριών συνήθως έτσι βγαίνουν (σιγά- σιγά) απΆ όσο ξέρω. :D :D
Αυτό που ίσως να εννοούσε ο φίλος σου είναι ότι υπάρχει πιθανότητα να κρέμονται από το σώμα του ψαριού ή από το σημείο που βγαίνουν τα….. απόβλητα κάτι σαν λεπτές κλωστούλες τότε μιλάμε για παράσιτα σίγουρα.
Από εκεί και πέρα το πρώτο που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι τα επίπεδα αμμωνίας στο νερό σου.

netblues
05-12-06, 16:44
Και γω μαλλον για αμμωνια σε κοβω.
Οσο για το αλατι,(NaCl) οχι δεν επηρεαζει καθολου ουτε το ph ουτε την αλκαλικοτητα.

stel
05-12-06, 16:53
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια ,θα μετρησω την αμωνια και θα επιστρεψω .....
Οι μετρήσεις ειναι
1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:7.5
KH:11
GH:19
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):<0.1mg/l
ΝΟ3(νιτρικά):
ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ sera και aquarium pharmaceuticals
ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:30 μηνες
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
Εχω το ammonia alert της seachem ειναι 3 μηνων και δεν δειχνει κατι το μεμπτο!
Τα μωρα τα εχω σε γεννηστρα... το προβλημα αυτο δεν ειναι η πρωτη φορα που το αντιμετωπιζω αλλα πολυ συχνα σε μια μεγαλη γεννα ζουν μονο 2-3 το πολυ 4 μικρα
ελπιζω να μην σας κουρασα..

Access
06-12-06, 11:42
Stev, μάλλον θα πρέπει να κάνεις τον κόπο και να συμπληρώσεις την λίστα στο Link που σου έδωσα ποιο πάνω.
Από ότι είδα σε παλιότερα post είχες γενικά πρόβλημα με τα guppies σου. Χωρίς περισσότερα στοιχεία δεν θα μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει. Το πρόβλημα αν δεν είναι αμμωνία (υποθέτοντας ότι αφού δεν γράφεις τιμή είναι 0) μπορεί να είναι στην συχνότητα των αλλαγών σου, στους συγκατοίκους αν υπάρχουν, στο στρες των ψαριών μέσα στην γεννήστρα (είναι αυτή με το τούλι ? την καθαρίζεις συχνά?) αν όχι και είναι ξεχωριστό tank έχει φίλτρο ? Κάνεις συχνά αλλαγές -τα μωρά ανεβάζουν την αμμωνία στα ύψη-είναι στρωμένο όταν μπαίνουν τα ψάρια ? διατηρείς τα βακτηρίδια με κάποιο τρόπο μετά την απομάκρυνση των μικρών από μέσα?
Αυτά είναι τα πρώτα τα οποία θα πρέπει να εξετάσεις.
Φιλικά,
Εύα