PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλό μας μήνα - Καλώς με δεχτήκστε


Giorgos Filis
01-12-06, 04:58
Δεν ξέρω πώς αποκαλούνται αυτοι μου μοιράζονται το ίδιο χομπυ ή την ίδια ασχολία αν θέλετε, σε κάθε περίπτωση πάντως είμαι ενα νέο μέλος στην παρέα σας και ελπίζω να περάσω καλά μαζίσας αλλά και να μάυω πολλά.
Δεν θα ήθελα να γίνω αγενής ούτε και απότομος βέβαια αλλα θα επιθυμούσα κάποιου είδους βοήθεια από τα άλλα μέλη καθότι πιο έμπειρα στο χώρο του ενυδρείου. Για να γίνω πιο σαφής, εδώ και καμπ΄σοσ καιρό σκεφτομαι να τοποθετήσω ένα ενυδρείο στο σπίτι μου...κάπως έτσι ξεκίνησε και η περιπλάνηση μου στον χώρο.....αρχικα προσπάθησα να δω αν είμαι έτοιμος να αναλάβω τέτοια ευθύνη....και μόλις κατέληξα για τις δυνατότητες-ικανότητες που έχω αποφάσισα να ασχοληθώ πιο ενεργά.
Καπου εκεί συνάντησα το Forum και αναρωτήθηκα αν κάποιος απο εσάς θα ήταν διατεθημένος να μου παρασχει κάποιες πληροφορίες σχετικές με την εγκατάσταση και λειτουργια ενος ενυδρείου.Εχω διαβάσει αρκετα για τις συνθήκες διαβίωσης των ψαριών αλλα και για τα μέτρα που πρέπει να λαβω για την φροντίδα του ενυδρείου αλλά....καπου εκεί αρχίζει η αναζήτηση!!! :(!!!
-Που να ψάξω για ενυδρείο, έχετε υπόψιν κάποιο κατάστημα για να επιοσκευθώ? Θεωρείτε οτι πρέπει να είναι μεγαλύτερο απο 100 Lt (καθοτι αρχαριος) ?
-Μένω στην Νέα Σμυρνη. Έχετε να μου προτίνετε κάποια καταστήματα που πωλούν ψάρια....και να έχουν μια σχετική ποικιλία?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

george
01-12-06, 08:50
Καλώς όρισες.

Για αρχή διάβασε πρώτα αυτά :
http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=8388
http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=13656


Και εμείς...εδώ είμαστε ;)

klaz
01-12-06, 09:45
καλως ηρθες και απο μενα στην παρεα μας...:p:p

Lsourtzo
01-12-06, 10:06
καλως ηρθες

πολύ διάβασμα για αρχή ...
διάβασε και εδώ ... (εγκυκλοπαίδια )
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/enydreia/enydreia.htm

Juan
01-12-06, 11:04
Καλώς ήλθες.
Για να αισθάνεσαι σίγουρος χρειάζεται διάβασμα , ώστε να ξέρεις τα βήματα (από πριν) που πρέπει να ακολουθήσεις. Βέβαια δεν είναι κάτι ακατόρθωτο αλλά θέλει κυρίως υπομονή. :D
Ο όγκος (ενυδρείου) είναι κάτι σημαντικό.
Αυτός μας περιορίζει συνήθως στην επιλογή των ψαριών που μπορούμε να φιλοξενίσουμε. Μεγαλύτερο ενυδρείο=περισσότερες επιλογές.

Για την αγορά του, θα σου πρότεινα να κάνεις μια έρευνα στα μαγαζιά και να ζητήσεις και μέσο του foroum βοήθεια ώστε να πετύχεις καλύτερες τιμές στο ενυδρείο και τα 'υπόλοιπα' που χρειάζονται για να ξεκινήσεις. Έτσι θα αποφύγεις άσκοπες αγορές ;)
Όσο για την βοήθεια που λες, είναι ένας από τους σκοπούς ύπαρξης αυτού του forum, οπότε μην διστάσεις να ρωτήσεις οτιδήποτε.
Μπορείς να διαβάσεις και παλαιότερα ποστς τα οποία περιέχουν αρκετές πληροφορίες.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Μην αγοράσεις ψάρια ακόμα !

caverman
01-12-06, 11:45
-+5 ...και από εμένα.
Ο όγκος (ενυδρείου) είναι κάτι σημαντικό.


...όπως και οι διαστάσεις του και ο χώρος που θα τοποθετηθεί. Επειδή υπάρχουν πολλές πληροφορίες εδώ αλλά μοιάζουν διασκορπισμένες για έναν αρχάριο που θέλει να κάνει σωστο ξεκίνημα θα πρέπει να έχει μια όσο το δυνατόν ξεκάθαρη εικόνα στο μυαλό του γι΄αυτό που θέλει.

Τον όγκο και τις διαστάσεις τον καθορίζουν ο συνδιασμός των παρακάτω:
- τα ψάρια (το είδος, η ποσότητα, οι απαιτήσεις του κάθε ψαριού σε λίτρα και επιφάνεια )
- η κατηγορία ( φυτεμένο, κοινωνικό, με πέτρες, βιοτοπικό, γλυκού ή αλμυρού κλπ)
- το κόστος ( γλυκού, αλμυρού, ψαριών, εξοπλισμού, διατήρησης κλπ)

Για να έχει κάποιος αρκετές επιλογές μελλοντικά ένα ενυδρείο μεγαλύτερο από 150 λίτρα είναι προυπόθεση. Θαύματα μπορείς να κάνεις και με ενυδρείο 40 λίτρων αλλά ξεκινάς με αρκετούς συμβιβασμούς.

Εύχομαι υπομονή και διάβασμα. Μην διστάζεις να ρωτάς πρίν κάνεις οτιδήποτε. Γι΄αυτό είμαστε εδώ άλλωστε.;) ;)

Φιλικά,
Caverman

binational
01-12-06, 12:30
Γιατί δεν έρχεσαι το Σάββατο να γνωριστούμε και να τα πούμε από κοντά?

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12401

PascM
01-12-06, 12:50
Καλώς ήρθες και από εμένα!!!

vasilakis
01-12-06, 13:09
Kαλως ηρθες Γιωργο! Το φορουμ αυτο θα ελεγα οτι ειναι απλα φοβερο και οτι
μπορεις να μαθεις απειρα πραγματα για να κανεις το κανεις το ενυδρειο σου να
φυσαει!

Blanch
01-12-06, 20:00
Kαλώς ήρθες! :p
Πέρα από τις εδώ συζητήσεις θα μπορείς να έχεις και οπτικό υλικό (να πάρεις ιδέες) αν περάσεις και μια βόλτα από το χώρο του συλλόγου καθώς και πολλή πληροφόρηση γι αυτά τα πρώτα σου βήματα. ;)

Giorgos
01-12-06, 20:44
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Για αρχή θα έλεγα να διαβάσεις καλά τα τρία άρθρα που σου έστειλε ο συνονόματός μας (george). Οτιδήποτε δεν καταλάβεις, μπορείς να ρωτήσεις τα μέλη του forum. ;)

Στη συνέχεια έχεις να κάνεις μια αναζήτηση (είτε σε καταστήματα είτε στο διαδίκτυο) για να δεις ποια ψάρια σου αρέσουν περισσότερο..... χωρίς να προβείς στην αγορά τους!

Αφού αποφασίσεις στα ψάρια που θέλεις και έχεις διαβάσει τα απολύτως απαραίτητα, θα είσαι έτοιμος για την αγορά του ενυδρείου, το οποίο σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να είναι μεγαλύτερο από 100 λίτρα (κάτι γύρω στα 180-220 είναι πολύ καλά).

Για όποια απορία σου προκύψει... εδώ είμαστε.

crazyio
01-12-06, 21:01
καλός όρισες και απο μένα ....
Να συμπληρώσω πως αυτό που "λέγεται" στον χώρο είναι πως όσο μεγαλύτερο ενυδρείο τόσο λιγότερη συντήρηση θέλει ...
Χωρίς φυσικά να σημαίνει πως το παραμελείς και όλα καλά ..... αυτό σε κάθε περίπτωση είναι καταστροφικό.
Για το οτι θα έχεις ακόμα περισσότερες επιλογές εξυπακούεται ...
:smt039

Giwrgos23
01-12-06, 21:39
συνχομπιστα wellcome και καλη αρχη οτι θες:smt100εδω

msigouros
02-12-06, 08:34
Καλώς μας ήρθες
Το βασικό είναι να μην βιάζεσε δηλ. υπομονή διάβαζμα υπομονή
+-4 +-4 :smt023 :smt023