PDA

Επιστροφή στο Forum : Nik25-Kιχλιδες Malawi


Nik25
30-11-06, 14:35
Μετα απο πολυ κόπο και αφου βρηκα χρονο παρουσιαζω και γω το ενυδρειο με τις κιχλιδουλες μου.Το ενυδρειο δουλευει με ψαρια εδω και 2 μηνες.
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 1.50Χ42Χ70
Όγκος: ~400 λιτρα καθαρα
Κατηγορία: Κιχλιδες Μalawi
Φυτά: οχι
Ψάρια / Άλλα είδη: 3 cyrtocara moori 3 labidochromis sp. yellow 2 pimelodus pictus
Διακοσμητικά υλικά:Moonstone πετρες λαβες-υποστρωμα αμμος θαλασσινη
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:οχι
Φωτισμός:1 osram fluoral T8 35W ,1 osram T8 35W basic-Moonlight
Διάρκεια φωτισμού:9 ώρες
Φιλτράρισμα:ιδιοκατασκευη σαμπ 50λιτρων με 1 Αquamedic OR 3500 1 Eheim 1250.Mπλε σφουγγαρι(30ppm-10ppm)-μακαρονι-syporax-υαλοβαμβακας
Θερμοστάτης:JAgger 300W
Λίπανση: oχι
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:7.5
Γενική σκληρότητα (GH):15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):14
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):~15
Αλλαγές νερού:1 φορα την βδομαδα 40%-45%
Θερμοκρασία:28 C
Άλλες πληροφορίες: DIY συστημα επιστροφης νερου Durso
Φωτογραφία:

mmbuna
30-11-06, 16:35
Καλορίζικο!

'Ομορφο και μου αρέσει και η υπερχύλιση σου αρκετά, κάνει θόρυβο, γιατί λέω να στήσω και εγώ τέτοιτες σε άλλο ενυδρείο μου?

Λοιπόν να πω και τις κακίες μου, γιατί δεν θα μου παει καλα το απόγευμα εε?
Θα έβαζα περισσότερη πέτρα, θα επανεξέταζα τα pimelodus pictus αφού θέλουν αρκετά χαμηλώτερο pH από ότι οι κιχλίδες, και τέλος, τα cyrtocara moori δεν είναι φυτοφάγα όπως τα labidochromis οπότε θα πρέπει να κάνεις κάτι με την διατροφή και των δύο.

Σε γενικές γραμμές, είμαι κατα τις συνύπαρξης των δύο ειδών (Herbivores/Carnivores) γιατί δεν μπορεί κανείς να τα ταΐσει ποτέ σωστά 100%.

Δεν θα πεθάνει και κανένας αν δεν αλλάξεις τίποτα από αυτά που παρατηρώ, απλά η βέλτιστη κατάσταση θα ήταν να διορθώσεις κάποια από αυτά... :D

Nik25
01-12-06, 15:32
Για τα pictus το ηξερα απο την αρχη,απλα φαινονται μια χαρα και το ph δεν ειναι και τοσο στον Θεο(7,5).Εξαλου δεν εβρισκα synodontis.Οσο για τις πετρες ΔΕΝ θα μπουν αλλες διοτι ολοι στο σπιτι λατρεψαν απο την πρωτη στιγμη το στησιμο + οτι υπαρχουν παρα πολλες κρυψωνες και τα ψαρια φαινονται χαρουμενα.Το πολυ πολυ να μπει καμια βαλσινερια.Τωρα οσο για την διατροφη ταιζω ποικιλια(τοσο φυτικη οσο και πρωτεινες γαριδα κλπ) και πιστευω οτι υπαρχει ισσοροπια καθως τουλαχιστον ως τωρα δεν εχω προβληματα.
Τωρα οσο αφορα την υπερχειληση ειναι τελειως αθορυβη(πρεπει να κανεις προσπαθεια για να την ακουσεις απο κοντα ακομα και την νυχτα που εχει ησυχια)καθως η σταθμη του νερου στο θαλαμο ειναι λιγα εκατοστα κατω απο την κανονικη σταθμη του νερου στο ενυδρειο οποτε το νερο δεν πεφτει με ορμη.Απλα θελει μελετη.Δες στο www.dursostandpipes.com (http://www.dursostandpipes.com)
Εγγυημενα αθορυβη λυση απλα θελει να ακολουθησεις πιστα αυτα που λεει βημα βημα.Καλη κατασκευη!!!
Παντως εγω και τα επομενα ενυδρεια που εχω στο προγραμμα ετσι λεω να τα κανω καθως ειναι η ασφαλεστερη μεθοδος για υπερχειληση.:p

crazyio
01-12-06, 20:52
Μπράβο !!! όμορφο ενυδρείο κια προσεγμένο ....
αυτό όμως που με χαλάει ,λίγο, είναι η ανομοιομορφία στις πέτρες (διαφορετικά χρώματα και υφή) καθός και το οτι είναι πολύ μεγάλες ...
αν τις ίδιες πέτρες τις έσπαγες σε μικρότερες είμαι σίγουρος πως θα είχες περισσότερες επιλογές για το aquascaping σου και θα φαινόταν κάπως καλύτερα ...
αυτό βέβαια είναι δική μου άποψη απο την δική μου οπτική γωνία ...:rolleyes:

accnt
01-12-06, 22:46
Δες στο www.dursostandpipes.com (http://www.dursostandpipes.com)
Εγγυημενα αθορυβη λυση απλα θελει να ακολουθησεις πιστα αυτα που λεει βημα βημα.Καλη κατασκευη!!!
Παντως εγω και τα επομενα ενυδρεια που εχω στο προγραμμα ετσι λεω να τα κανω καθως ειναι η ασφαλεστερη μεθοδος για υπερχειληση.:p

Πολύ καλή κατασκευή φαίνεται.
Και εγώ είμαι τι ίδιας άποψης για την συγκεκριμένη υπερχείλιση. Την έχω φτιάξει και έμεινα ικανοποιημένος!
Για το ενυδρείο δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη διότι δεν γνωρίζω αρκετά πράγματα.
Απλά ίσως να ήταν κάτι πιο φυσικό? Λέω τώρα....:p