PDA

Επιστροφή στο Forum : Που ειναι τα μωρα?


andreasp
29-11-06, 12:49
Εχω ενα carrefurοενυδρείο στα 120λιτρα.
Εχει μεσα γκάπι, μολι, πλατυ, ξιφοφορους, 3 νεον, 3 glass fish, ενα μικρουλι που δεν ξερω τι ειναι (ηρθε κατα λαθος εδω και πολυ καιρο, μαζι με τις γαριδες), 5-6 japonica, 2kuhli loach που δεν τα βλεπω ποτε.

Το ενυδρείο ειναι τιγκα στα φυτα!
Εχω παρα πολύ καιρό να δώ μωρα γκαπάκια.
Τι μπορεί να συμβαίνει.
Οι γκαπίνες φουσκώνουν, ξεφουσκώνουν... πουθενα μωρα. Χτες για την ακριβεια , ειδα 2 μωρακια (ψιλομεγαλωμενα! πρεπει να ειναι μηνα).
Κανονικά ...έπρεπε να είχε γεμίσει το ενυδρείο.

Μια γκαπινα που την εβγαλα σε μικρο ενυδριακι, φουσκωσε, φουσκωσε! , φουσκωσε και αλλο! και αντι να γεννησει.... πεθανε!

Καμιά ιδεα για το τι να ελεγξω?

Apostolis
29-11-06, 13:08
1. Να ελέγξεις το φίλτρο μήπως έχουν μπεί εκεί (έχει συμβεί πολλές φορές!)
2. Να ελέγξεις την αμμωνία και τα νιτρικά σου.
3. Να βεβαιωθείς οτι δεν έχεις κάποια ασθένεια που "θερίζει" πιο εύκολα τα μωρά...

PascM
29-11-06, 13:24
ή μήπως κάποιος από τους συγκατοίκους που τους βλέπω και πολλούς τα θερίζει αλιώς :smt027

andreasp
29-11-06, 13:45
1. Να ελέγξεις το φίλτρο μήπως έχουν μπεί εκεί (έχει συμβεί πολλές φορές!)

Το είχα τσεκάρει πιο παλιά και δεν βρήκα κατι.
Αλλα και πάλι μου κάνει εντύπωση. Ολα?

2. Να ελέγξεις την αμμωνία και τα νιτρικά σου.

θα μετρήσω το απόγευμα.


3. Να βεβαιωθείς οτι δεν έχεις κάποια ασθένεια που "θερίζει" πιο εύκολα τα μωρά...

Τίποτα εμφανισιακά στα ψάρια, ούτε έχω θανάτους.

andreasp
29-11-06, 13:50
ή μήπως κάποιος από τους συγκατοίκους που τους βλέπω και πολλούς τα θερίζει αλιώς :smt027

Σιγά τους πολλούς.
Αδειο ειναι το ενυδρείο.
Σε ποιον πάει το μιαλό σου?
Παίζει να ειναι τα kuhli loach?

PascM
29-11-06, 13:52
Τα glash fish? ίσως δεν ξέρω, τώρα αυτό το μικρούλι που λες ας μην το ενοχοποιήσουμε καλύτερα ε?

andreasp
29-11-06, 14:28
Τα glash fish? ίσως δεν ξέρω, τώρα αυτό το μικρούλι που λες ας μην το ενοχοποιήσουμε καλύτερα ε?

Πάρε μία φωτογραφία του.

PascM
29-11-06, 14:42
Ε αυτό σίγουρα όχι είναι το άσπρο συνεφάκι Tanichthys albonubes (http://www.aquahobby.com/gallery/e_tanictis.php) διάβασε να δεις το κακό είναι οτι το ταλαιπωρείς εκεί που το έχεις γιατί οι απαιτήσεις του είναι διαφορετικές.

halvas69
29-11-06, 14:50
Όπως λέει και ο φίλος μου ο PascM, μάλλον τα Glass Fish την κάνουν την δουλειά...βρωμοδουλειά

Blanch
29-11-06, 15:11
Με τη φωτο σαν να θυμάμαι ότι ήρθε στο ενυδρείο σου από το δικό μου ενυδρείο Ανδρέα. Είναι αυτό; Το σίγουρο είναι πως ζει καλύτερα σε κοπάδι και σε θερμοκρασία μέχρι 24 βαθμούς.

Tolis
29-11-06, 15:53
3 νεον, 3 glass fish τρωνε τρωνε

andreasp
29-11-06, 22:04
Ε αυτό σίγουρα όχι είναι το άσπρο συνεφάκι Tanichthys albonubes (http://www.aquahobby.com/gallery/e_tanictis.php) διάβασε να δεις το κακό είναι οτι το ταλαιπωρείς εκεί που το έχεις γιατί οι απαιτήσεις του είναι διαφορετικές.

Τι να το κάνω? Μου ηρθε κατα λάθος μαζί με γαρίδες που αγόρασα απο το Water Inn.

andreasp
29-11-06, 22:05
Με τη φωτο σαν να θυμάμαι ότι ήρθε στο ενυδρείο σου από το δικό μου ενυδρείο Ανδρέα. Είναι αυτό; Το σίγουρο είναι πως ζει καλύτερα σε κοπάδι και σε θερμοκρασία μέχρι 24 βαθμούς.

Oxi. Οπως ειπα και παραπανω, ήρθε κατα λάθος απο το Water Inn.

andreasp
29-11-06, 22:06
τρωνε τρωνε


Ρε συ Τολη, τα νέον τα είχα πάντα. Εχω δει γεννες. Οχι φυσικα οπως παρουσιαζονται τα ζωοτοκα, αλλα τον τελευταιο καιρό δεν βλεπω ουτε ενα μωρο.

PascM
30-11-06, 08:26
Τι να το κάνω? Μου ηρθε κατα λάθος μαζί με γαρίδες που αγόρασα απο το Water Inn.
Θα σου πρότεινα να το χαρίσεις - δώσεις ή βάλεις σε άλλο ενυδρείο με κρύου νερού και να προσθέσεις και μερικά ακόμη μια και ζει σε κοπάδι!

andreasp
30-11-06, 09:10
Θα σου πρότεινα να το χαρίσεις - δώσεις ή βάλεις σε άλλο ενυδρείο με κρύου νερού και να προσθέσεις και μερικά ακόμη μια και ζει σε κοπάδι!

Να το βάλω με τα χρυσόψαρα, ή θα φαγωθεί?
Οσο για το "κρυου". 24 βαθμούς έχει το ενυδρείο με τα χρυσόψαρα.

PascM
30-11-06, 14:57
Μια χαρά θα τα καταφέρει με τα χρυσόψαρα!!! Αλλά καλό είναι να του προσθέσεις και παρέα είπαμε είναι σμηνόψαρο!

pet
30-11-06, 23:51
μήπως άρχισες να παρατηρείς τις εξαφανίσεις μετά την εισαγωγή των γαρίδων?
τώρα αν ειναι caridina japonica θα το μαθουμε στο επόμενο επεισόδιο....

(ειμαι απιστευτα αντιγαριδικός τύπος)

andreasp
01-12-06, 08:57
Παίζει να ξεκίνησε η ιστορία κάπου απο εκείνο το διάστημα.
Υπάρχει τέτοια πιθανότητα?

IRENE
08-12-06, 20:14
Δεν ξερω αν παιζει τιποτα εκτος απο την ευαισθησια των γκαπυ (γιατι οι μετρησεις μου ηταν ολες καλες) αλλα εχασα 4 γκαπινες με αυτο τον τροπο. Γεννουσαν ενα-δυο ή κανενα μωρα και μετα τερμα τις εχανα. Δυστοκια προφανως.
Ειρηνη

jstiva
11-12-06, 11:55
Για να μην ενοχοποιούμε άδικα άλλα ψαράκια.... Εγινα αυτόπτης μάρτυρας στο εξής φοβερό!!!

Είχα βάλει μια ετοιμόγεννη γκαπίνα μόνη της μέσα σε 15άλιτρο ενυδρείο για να γεννήσει. Κάλυψα με πολύ λεπτό τουλι το φίλτρο για να μην τραβήξει τα μωρά και είχα την τύχη να είμαι μπροστά την ώρα της γέννας. Δεν προλάβαινε να γεννηθεί το μικρό και σχεδόν αμέσως το καταβρόχθιζε η ίδια η μαμά...:( Δεν έμεινε τίποτε...

Εντυπωσιαστήκαμε τόσο ώστε η γυναίκα μου δεν θέλει πια να το βλέπει το γκάπυ... Και εγώ ομολογώ ότι δεν το περίμενα αυτό... Πίστευα ότι τα μωρά θα κινδύνευαν από άλλα ψάρια άλλα όχι από την μαμά αμέσως μόλις γεννηθούν! Την επόμενη φορά θα βάλω γεννήστρα!

klaz
11-12-06, 11:58
ναι. αυτο δυστυχως ειναι ενα συνηθες φαινομενο στα γκαπις....
αλλα, εαν πχ ειχες μολλυ(αφου μιλαμε για ζωοτοκα) δεν θα υπηρχε προβλημα..
εκει η μανα ειναι μανα..και οχι καννιβαλος....!!

PascM
11-12-06, 12:24
Για να μην ενοχοποιούμε άδικα άλλα ψαράκια.... Εγινα αυτόπτης μάρτυρας στο εξής φοβερό!!!

Είχα βάλει μια ετοιμόγεννη γκαπίνα μόνη της μέσα σε 15άλιτρο ενυδρείο για να γεννήσει. Κάλυψα με πολύ λεπτό τουλι το φίλτρο για να μην τραβήξει τα μωρά και είχα την τύχη να είμαι μπροστά την ώρα της γέννας. Δεν προλάβαινε να γεννηθεί το μικρό και σχεδόν αμέσως το καταβρόχθιζε η ίδια η μαμά...:( Δεν έμεινε τίποτε...

Εντυπωσιαστήκαμε τόσο ώστε η γυναίκα μου δεν θέλει πια να το βλέπει το γκάπυ... Και εγώ ομολογώ ότι δεν το περίμενα αυτό... Πίστευα ότι τα μωρά θα κινδύνευαν από άλλα ψάρια άλλα όχι από την μαμά αμέσως μόλις γεννηθούν! Την επόμενη φορά θα βάλω γεννήστρα!

Καλύτερο τάισμα γιατί στην φάση της γέννας ταλαιπωρούνται πολύ, με αυτόν τον τρόπο έχω καταφέρει να γλυτώνουν πάρα πολλά μωρά! Την γεννήστρα δεν θα την συνιστούσα άλωστε τι άλλο προσφέρει καλύτερο από το 15λιτρο που λες για γεννήστρα?

jstiva
11-12-06, 14:21
Καλύτερο τάισμα γιατί στην φάση της γέννας ταλαιπωρούνται πολύ, με αυτόν τον τρόπο έχω καταφέρει να γλυτώνουν πάρα πολλά μωρά! Την γεννήστρα δεν θα την συνιστούσα άλωστε τι άλλο προσφέρει καλύτερο από το 15λιτρο που λες για γεννήστρα?

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ για το 15άλιτρο γι' αυτό και δεν πήρα την γεννήστρα. 'Οσο για το τάϊσμα έδω μάλλον φταίει η απειρία μου, γιατί μάλλον έπρεπε να ταϊσω περισσότερο εν αναμονή της γέννας. Θα το κάνω όμως την επόμενη φορά..

jstiva
18-12-06, 09:35
...Συγχωρήστε με - αρχάριος βλέπετε- αλλα δεν ήταν τελικά ψάρια αυτά που έβλεπα να βγαίνουν από την κοιλιά του ψαριού... Σκ.. ήταν!!:smt004 :smt004 :smt004

Ετσι αφού αγόρασα και δεύτερο ψάρι για να μην είναι μόνο του το Guppy, το Σάββατο το πρωϊ βρήκα μερικά ψαράκια στο ενυδρείο που ως το απόγευμα είχαν γίνει καμμιά 25αριά... Σμήνος ολόκληρο! Να μου ζήσουν!

Ποιά είναι όμως η μαμα? Μάλλον το νεοφερμένο ψάρι...

Από εκεί και πέρα άρχισαν τα προβλήματα για να μπορέσω να τα κρατήσω σώα. Καταρχήν το φίλτρο δεν ήταν στρωμένο επαρκώς οπότε αναγκάστηκα να βγάλω το σφουγγάρι από το ένα φίλτρο του μεγάλου ενυδρείου και να το βάλω στο μικρό, ελπίζοντας ότι δε θα αποφύγω τα προβλήματα. Εκανα βέβαια και αλλαγή νερού και την προεσευχή μου!!

Σαν να μην έφτανε βέβαια ο αγώνας ενάντια στην αμμωνία εχτές το βράδυ διαπίστωσα πως η πρώτη γκαπίνα είχε αρχίσει να κυνηγά την δεύτερη...Η όλη συμπεριφορά της είχε αρχίσει να γίνεται περίεργη και μου θύμισε τον πανικό που προκάλεσε στα άλλα ψάρια όταν την είχα βάλει πρώτη φορά στο μεγάλο ενυδρείο....

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο - δεν έχω περιθώριο για άλλο ενυδρείο - έτσι σήμερα που θα γυρίσω σκέφτομαο να βάλω ένα τούλι και να την απομονώσω μέσα στο ίδιο το ενυδρείο... τουλάχιστον να μην στρεσσάρονται τα νεογέννητα (αν μέχρι το απόγευμα δεν τα έχει καταβροχθίσει...).

Εχει κανείς καμμιά καλύτερη ιδέα? Αν την θέλει κανείς την χαρίζω..

stigma98
21-12-06, 02:28
Καταρχην ο ADREASP παιδια εχει μολι, πλατυ, ξιφοφορους, οποτε θα εχει και παραγωγη υβριδιων πρεπει να αποχωριστει τους ξιφοφορους η τα πλατυ.