PDA

Επιστροφή στο Forum : Δήλωση Συμμετοχής Στην Ομιλία Calfo


accnt
27-11-06, 09:24
Εδώ δηλώνουμε την συμμετοχή μας στην ομιλία Calfo τον Απρίλιο 2007!
Παρακαλώ όχι σχόλια και προτάσεις, παρά μόνο συμμετοχές.

accnt
27-11-06, 09:25
Εγώ μέσα! :p

mmbuna
27-11-06, 09:30
Και εγώ μέσα...

Giorgos
27-11-06, 11:34
Μέσα κι εγώ :arrow:

PascM
27-11-06, 11:38
Μέσα

Blanch
27-11-06, 12:24
Κι εγώ. +-3

soza
27-11-06, 12:52
Αν και ο Απριλης ειναι σχετικα μακρια... αν ολα ειναι ιδανικα μεχρι τοτε... μεσα και εγω .
Calfo ειναι αυτος..

Tricky
27-11-06, 13:08
Φυσικα και εγω μεσα ...

γαυρος
27-11-06, 14:10
in...

pet
27-11-06, 14:11
Ε! να μην έρθω κι εγώ?
Μέσα φυσικά! Πες μας μόνο που θα γίνει, και ποιο είναι το ποσό συμμετοχής, γιατί δεν θυμάμαι!

notos
27-11-06, 14:22
εκτος απροοπτου κι εγω μεσα...

GEORGIOS
27-11-06, 14:31
Και εγώ μέσα

klaz
27-11-06, 14:32
αν το σκεφτω οτι μετα τους δισκους....ερχεται καποια στιγμη ..το αλατι....εεε,νομιζω οτι μου χρειαζεται....:p:p
μεσα και εγω εκτος απροοοπτου...:smt112

Tolis
27-11-06, 14:35
Κι εγω μεσα επειδη θαναι πολυ ενδιαφερον παρ'ολο που δεν εχω σκοπο να παω σε αλατι.

* Pet ακομα δεν εχουν αποφασιστει αυτα.

** Βλεπω πολλους "γλυκους" να συμμετεχουν...

dimitrig
27-11-06, 14:50
Σαν νέος στο αλάτι έχω πολλά να μάθω. Μέσα

Νίκος
27-11-06, 17:16
Μεσααα!

johnny98130
28-11-06, 19:54
MESA KAI EGO

Liolios
29-11-06, 00:17
Εκτός απροόπτου (είναι μακριά ο Απρίλης) μέσα κι εγώ!

enzo
29-11-06, 01:59
Δυο συμμετοχες pleeeeease.......

ahar
29-11-06, 10:58
φυσικά και εγω μέσα

koulio
29-11-06, 11:30
Εκτός απροόπτου (είναι μακριά ο Απρίλης) μέσα κι εγώ!

μια απο τα ιδια ;)

cbr929
29-11-06, 18:25
Μεσα

nikman
04-12-06, 03:23
Κρατήστε και για μένα μία θέση.

annivas2000
05-12-06, 00:16
Ακομη μια θεση αν και οντως ειναι λιγο μακρια χρονικα...

dimitris21
06-12-06, 16:34
μεσα

niar71
22-12-06, 17:05
Κι εγω θελω

accnt
16-03-07, 11:23
Το «event» θα γίνει 22/4 12:00 με 16:00 στο ξενοδοχείο ATHENIAN CALLIRHOE EXCLUSIVE HOTEL το οποίο βρίσκεται Καλλιρρόης 32, & Πετμεζά.

Όσοι δεν έχουν δηλώσει συμμετοχή και επιθυμούν, το κάνουν παρακάτω, ενώ όσοι δεν μπορούν παρακαλώ ας μου στείλουν pm για την "ακύρωση".
Οι υπόλοιποι θεωρώ ότι θα έρθουν...;)

Για όσους δεν γνωρίζουν ο Antony Calfo θεωρείται αυθεντία στα θαλασσινά και reef ενυδρεία και θα μας αναπτύξει διάφορα θέματα.

thsamios
16-03-07, 15:12
Βάλτε με στην παρέα σας
Θόδωρος

Xotikouli
17-03-07, 03:29
Κι εγώ μέσα!

Isidoros
19-03-07, 18:36
Χαιρομαι που θα ερθουν πολλα παιδια απο το γλυκο.Παει να πει οτι υπαρχει πολυ μελλον ακομη:smt041Συγνωμη για την μινι παρεμβαση Γιαννη.

nikman
19-03-07, 20:15
Το «event» θα γίνει 22/4 12:00 με 16:00 στο ξενοδοχείο ATHENIAN CALLIRHOE EXCLUSIVE HOTEL το οποίο βρίσκεται Καλλιρρόης 32, & Πετμεζά.

Όσοι δεν έχουν δηλώσει συμμετοχή και επιθυμούν, το κάνουν παρακάτω, ενώ όσοι δεν μπορούν παρακαλώ ας μου στείλουν pm για την "ακύρωση".
Οι υπόλοιποι θεωρώ ότι θα έρθουν...;)

Για όσους δεν γνωρίζουν ο Antony Calfo θεωρείται αυθεντία στα θαλασσινά και reef ενυδρεία και θα μας αναπτύξει διάφορα θέματα.


Αγαπητέ Γιάννη ήθελα να σε ρωτήσω μερικά πράγματα σχετικά με την ομιλία:
χρηματική συμμετοχή θα υπάρχει ;
Ξέρουμε πως θα διεξαχθεί η ομιλία ;
θα υπάρχουν ερωτήσεις από τους παρευρισκόμενους που
θα έχουν συνταχθεί προηγουμένως ή εκείνη τη στιγμή θα τίθενται ;
θα υπάρχει μετάφραση (έστω γενική) στα Ελληνικά ή μόνο οι έχοντες lower θα καταλάβουν ;
Υπάρχει πρόθεση να μαγνητοφωνηθεί αν όχι να μαγνητοσκοπηθεί η ομιλία ; θα υπάρχουν βιβλία του Antony Calfo προς αγορά από τους παρευρισκόμενους ;

antesco
20-03-07, 13:43
Οριστική ημερομηνία και τόπος - τελικές λεπτομέρειες:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-a271-antesco-calfo-calfo_poster_176.jpg
Δεν θα υπάρχει κόστος συμμετοχής
Μετάφραση στα Αγγλικά
Ελεύθερη συζήτηση στο τέλος

george
20-03-07, 15:38
22 Aπριλίου είναι Πέμπτη και όχι Κυριακή όπως γράφει το πόστερ :confused:

accnt
20-03-07, 16:36
Μπα Κυριακή είναι....:cool:

george
20-03-07, 17:03
Σωστά....δε πάμε καλά....Απριλίου έλεγε...Μαρτίου διάβασα....:smt119 :smt120 :smt017
Ζαλισμένος είμαι....είναι και τα τερτίπια της ηλικίας....:D

Blanch
20-03-07, 17:32
Ο Calfo μοιάζει με τον Ρούσσο (όχι τον Ντέμυ) ή μου φαίνεται; :D

Επιβεβαιώνω τη συμμετοχή μου! :smt023

accnt
22-03-07, 14:46
ΠΡΟΣΟΧΗ

Επαναλαμβάνω οτι όσοι δεν επιθυμούν ή έχουν πρόβλημα, σχετικά με την προσέλευσή τους να το πουν εδώ ή με pm, γιατί από Δευτέρα θα δώσω την λίστα με τα ονόματα.

Ευχαριστώ!

accnt
29-03-07, 14:38
Παρακαλούνται οι κάτωθι (που δεν γνωρίζω το ονοματεπώνυμο τους) να μου το στείλουν σε pm προκειμένου να δώσω ολοκληρωμένη κατάσταση για την ομιλία του Α. Calfo.


Mmbuna
PascM
Blanch
Sonia
Tricky
Γαύρος
Pet
Notos
Georgios
Klaz
Νίκος
Liolios
Koulio
Cbr929
Nikman
Anivas 2000
Niar 71
Th samios
Xotikouli


Για τους υπόλοιπους

Giorgos
Tolis
Dimitrisg
Johnny98130
Ahar
Dimitris21

δεν χρειάζεται, διότι τα ξέρω…;)

Ευχαριστώ πολύ!

accnt
30-03-07, 11:28
ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ

Μερικοί έστειλαν Pm. Οι υπόλοιποι?

soza
19-04-07, 22:27
Αντε ολοι την Κυριακη εκει !:)

accnt
21-04-07, 14:50
Mια Υπενθύμιση για την αυριανή ομιλία!

Carebean pirate
21-04-07, 16:48
Τυχεράκηδες...:smt020

Xotikouli
22-04-07, 18:04
Δυστυχώς τελικά δεν μπορέσαμε να έρθουμε ούτε εγώ, ούτε ο Γιώργος (cbr929).

Περιμένουμε εντυπώσεις από αυτούς που πήγανε!

Tricky
22-04-07, 18:48
Τα δικα μου σχολια για την εκδηλωση.

Η επιλογη του ξενοδοχειου ως τοποθεσια ηταν καλη...η επιλογη της αιθουσας θα ηταν επισης καλη αν μπορουσαν οι συμμετεχοντες να βλεπουν τα slides ή τι εκοβε/εραβε ο Calfo :( .Προσωπικα,αν και καθημενος στην τριτη σειρα, δεν εβλεπα τα μισα slides ουτε τι ακριβως εκανε ο Calfo. Κατα τα αλλα, η ακουστικη ηταν καλη και οι οργανωτες εκαναν οτι καλυτερο ωστε η μεταφραση να ειναι αμεση και σωστη.

Ο Καλφο , ως ομιλητης , ηταν πολυ καλος ...δυσκολα βαριοσουν να τον ακους αφου με τη αμεσοτητα και το χιουμορ του κερδισε ευκολα το κοινο...επισης φανερο ηταν οτι κατεχει το αντικειμενο και την τεχνη του να μεταδιδει γνωσεις και εμπειριες...

...δυστηχως ομως , κατα την ταπεινη μου γνωμη , η ολη εκδηλωση ξεκινησε λαθος και σε συνδιασμο με την φτωχη διαχειριση του διαθεσιμου χρονου δεν με εκανε να νιωσω οτι κερδισα κατι ουσιαστικο ή οτι λυθηκαν θεμελιωδεις αποριες του εγχωριου θαλασσινου χομπι.Η θεματολογια δεν ηταν σωστα δομημενη και σιγουρα δεν απευθυνοταν στο μεσο χομπιστα οχι ομως απο πλευρας προαπαιτουμενων γνωσεων .Κυριως, αφηνε μια γευση στον ακροατη οτι ακουει κατι που δεν τον αφορα ιδιαιτερα (πως θα κλεισουμε τη σακουλα μεταφορας ψαριων για μακρυ ταξιδι , στα ποσα κοβουμε την ανεμωνη για Frag trading κλπ).

Το αποτελεσμα ηταν να περασει η ωρα (ομολογουμενως, γρηγορα και αυτο οφειλεται στην αμεσοτητα του ομιλητη) και οι τελευταιες δυο ενοτητες (Φωτογραφια και Ανοιχτη συζητηση) ουσιαστικα δεν εγιναν ποτε.

Θα προτιμουσα να ακουσω τις αποψεις του Καλφο για τα θεματα αυτα που θα με κανουν και εμενα καποτε ''εμπορο'' κοραλιων και οχι τι να κανω λες και ειμαι τωρα ...

Την αποψη του δηλαδη πανω στο θεμα του φωτισμου , της κυκλοφοριας , της φιλτρανσης , των προσθετων , των παραμετρων , της συμβατοτητας κλπ ... μεσα απο παρενθεσεις/σποντες που εκανε στην ομιλια του , φαινοταν οτι ειχε πολυ ενδιαφερουσες αποψεις πανω σε αυτα τα θεματα και ηταν κριμα που ,εξαιτιας της λανθασμενης θεματολογιας , δεν καταφερε να επικεντρωθει μονο σε αυτα.

Οπως και να εχει , προσωπικα συγχαιρω τους οργανωτες της εκδηλωσης αφου η προθεση τους για την βελτιωση του χομπι στην Ελλαδα ειναι δεδομενη και φανηκε στην εκδηλωση ...

Φιλικα ,
Βασιλης

accnt
22-04-07, 19:02
Δυστυχώς δεν μπορούν να μείνουν όλοι ικανοποιημένοι. Και αυτό γιατί δεν έχουμε όλοι τις ίδιες γνώσεις. Θέλω να πω ότι σε άλλα σεμινάρια που γίνονται υπάρχει level entry. Δεν μπορεί π.χ. ένας αρχάριος να συμμετέχει σε μια ομιλία υψηλού επιπέδου. Από την άλλη η θεματολογία ήταν από καιρό καθορισμένη.
Πάντως περάσαμε αρκετά καλά και μάθαμε και ορισμένα πράγματα που –ίσως- αγνοούσαμε. Βέβαια πολλές απόψεις δεν είναι και επιστημονικά τεκμηριωμένες, αλλά τις ακολουθεί ο Calfo με μεγάλη επιτυχία.
Περιμένουμε τον Ισίδωρο (τον φωτογράφο) να μας παρουσιάσει μερικές φωτογραφίες.

Θανάσης
22-04-07, 19:05
Η επιλογη του ξενοδοχειου ως τοποθεσια ηταν καλη...η επιλογη της αιθουσας θα ηταν επισης καλη αν μπορουσαν οι συμμετεχοντες να βλεπουν τα slides ή τι εκοβε/εραβε ο Calfo :( .Προσωπικα,αν και καθημενος στην τριτη σειρα, δεν εβλεπα τα μισα slides ουτε τι ακριβως εκανε ο Calfo. Κατα τα αλλα, η ακουστικη ηταν καλη και οι οργανωτες εκαναν οτι καλυτερο ωστε η μεταφραση να ειναι αμεση και σωστη.

και εγώ συμφωνώ αλλά κατ'τα αλλα ήταν πολύ καλή ,και μην ξεχνάμε ήταν η πρώτη.Εγώ πάντως άκουσα και έμαθα πολλά καλά και ενδιαφέροντα πράγματα:p αν και αναγκάστηκα να φύγω πριν τελειώσει :(...
Αντε να γίνει και δεύτερη!!!:grin:
Συγχαρητήρια!!!!

netblues
22-04-07, 19:06
Προβλεπω τους θαλασσινους να ποσταρουν πολυ λιγοτερο τωρα που εχουν να κανουν και εβδομαδιαιες αλλαγες νερου 100% εε?

accnt
22-04-07, 19:08
Προβλεπω τους θαλασσινους να ποσταρουν πολυ λιγοτερο τωρα που εχουν να κανουν και εβδομαδιαιες αλλαγες νερου 100% εε?

Βέβαια πολλές απόψεις δεν είναι και επιστημονικά τεκμηριωμένες, αλλά τις ακολουθεί ο Calfo με μεγάλη επιτυχία.

Βρε Θανάση ήσουν εκεί? Κρίμα που δεν τα είπαμε....

antesco
22-04-07, 19:24
Να ευχαριστήσουμε το marineaquarium.gr μέσα στο οποίο γεννήθηκε η ιδέα,
το openreef.gr που την έκανε πραγματικότητα,
το aquazone.gr για την ηθική και υλική υποστήριξη (οι καφέδες και τα βουτήματα ευγενή προσφορά),
το aquatek.gr για την υποστήριξη και την συμμετοχή,
το κατάστημα Water Inn για την παροχή όλου του υλικού (ενυδρείο και ζωντανά)
που χρησιμοποιήθηκε στην παρουσίαση,
το κατάστημα Zωοφιλία Περιστέρι για την υποστήριξη,
τον Ανδρέα για την υλική υποστήριξη,
τον Μαρίνο για τον σχεδιασμό και την εκτύπωση της αφίσας,
τον JDP, HuskyJim, Ισίδωρο, accnt, για την συμμετοχή στα meeting της οργάνωσης,
τους καλούς μου φίλους Πάνο (reefscaper), Μάνο (Manogr) και Θάνο (ΤΑΝ) για ΟΛΑ,
την Ειρήνη για το δείπνο,
όλους τους φίλους που μας ενθάρρυναν να συνεχίσουμε,
το Ξενοδοχείο Καλλιρόη για τον χώρο που μας προσέφερε,


αλλά πάνω από όλα ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ από καρδιάς όλους όσους συμμετείχαν
με την παρουσία τους, τις ερωτήσεις τους και το ενδιαφέρον τους, αυτούς που
έκαναν πραγματικότητα την 1η Πανελληνία Συνάντηση Ρηφάδων,
που απέδειξαν ότι μπορούμε ΕΝΩΜΕΝΟΙ και ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ να κάνουμε όμορφα πράγματα.

σίγουρα κάποιον πολύ σημαντικό ακόμα ξεχνάω... σόρρυ...


Θέλω να πιστεύω ότι βιώσαμε μία ευχάριστη εμπειρία, ότι ανοίξαμε τους ορίζοντές μας
λίγο περισσότερο, ότι περάσαμε ΚΑΛΑ !


Πέρα από όλα αυτά όμως, χαιρόμαστε που ακούμε και παρατηρήσεις
ή σχόλια που θα κάνουν την εκδήλωση του χρόνου !!! ακόμα καλύτερη.

Νάστε όλοι καλά !



ΥΓ: : Και όσοι τράβηξαν φωτογραφίες ας κάνουν τον κόπο να τις ποστάρουν και εδώ πλήζ...
http://www.openreef.gr/phpbb/viewtopic.php?t=324

Θανάσης
22-04-07, 19:30
[/font]

Βρε Θανάση ήσουν εκεί? Κρίμα που δεν τα είπαμε....


Ναι!!! πρέπει να με είδατε ήμουν το νεώτερο άτομο :D
εγώ δυστυχώς δεν σας ξέρω φυσιογνωμικά και έτσι δεν κατάφερα να σας βρώ..,πάντως αν είναι θα έρθω και καμιά φορά στον σύλλογο να σας γνωρίσω!!!:D(όλους σας)


Θέλω να πιστεύω ότι βιώσαμε μία ευχάριστη εμπειρία, ότι ανοίξαμε τους ορίζοντές μας
λίγο περισσότερο, ότι περάσαμε ΚΑΛΑ ! Σίγουρα!!!!

sps4ever(niktso)
22-04-07, 19:32
προσωπικα συγχαιρω τους οργανωτες της εκδηλωσης αφου η προθεση τους για την βελτιωση του χομπι στην Ελλαδα ειναι δεδομενη και φανηκε στην εκδηλωση ...
*
Νομίζω ότι η τελευταία φράση τα λέει όλα.

Μην ξεχνάμε ότι το reef στην Ελλάδα είναι στα σπάργανα και σε ένα ακροατήριο με τόσο "ετερόκλητα" άτομα όσο αφορά εμπειρία και υπόβαθρο στον ύφαλο θα ήταν αδύνατο σε ένα τέτοιο χρονικό διάστημα να αφήσει ικανοποιημένους τους πάντες. Αλλωστε η εκδήλωση αυτή δεν είχε προηγούμενο και θα ήταν πρακτικά αδύνατο να οργανωθεί τέλεια.

Ηταν μια κίνηση στη σωστή κατεύθυνση και μακαρι να φτάσουμε σε ένα επίπεδο που να έρχονται ομιλητές σε τακτά διαστήματα.

Tricky
22-04-07, 19:39
Δεν θελω να παρεξηγηθω με τα οσα εγραψα ...

Για να θεσω απλοικα τις εντυπωσεις μου:

ενιωσα σαν παιδι στο καλυτερο λουνα παρκ που προλαβε να δοκιμασει τα λιγοτερο συναρπαστικα παιχνιδια ...δεν εφταιγε καποιος , απλα επεσε το ρευμα ...:D :D :D

Obelix(Reifen)
22-04-07, 20:59
Έπρεπε να τον είχαμε για 10 ώρες για να τον ευχαριστηθούμε.
next year ...

Μην ξεχνάτε ότι μπορείτε να τον δείτε και αύριο.

accnt
23-04-07, 08:06
Πες και που Διονύση.
Λοιπόν σήμερα ο Calfo θα βρίσκεται στο Water Inn 10:00 – 14:00.

Όντως αυτή η ομιλία έδωσε την ευκαιρία σε πολλά άτομα να ξανασυναντηθούν και χαίρομαι που έγινε σε κλίμα ενότητας…

Μπράβο στον nickman που ήρθε από την Κρήτη!!
Να πω και την δυσαρέσκειά μου… ότι έλειπαν πολλά άτομα, γνωστοί reefάδες. Δεν νομίζω ότι ήταν σωστό (εκτός και αν υπήρχαν προσωπικά προβλήματα οπότε πάω πάσο).

Τέλος να υπενθυμίσω (ή να πω σε όσους δεν γνωρίζουν) ότι ο Σύλλογος προσέφερε και τον χώρο του στο να γίνει η εκδήλωση, αλλά και ενυδρείο με πλήρη εξοπλισμό και 2-3 κοράλλια. Δεν χρησιμοποιήθηκε τίποτα στην πορεία όμως.

Ελπίζουμε τέτοιες προσπάθειες να συνεχίσουν να οργανώνονται!!!

nikman
24-04-07, 00:33
Λοιπόν ήμουν κι εγώ ένας από τους τυχερούς που παρακολούθησε την ομιλία-σεμινάριο του Antonio Calfo που πραγματικά είναι ένας από τις αυθεντίες στο χώρο του θαλασσινού.
Εγώ ενθουσιάστηκα. Σε μένα η εμπειρία αυτή ήταν παραπάνω από φανταστική.
Για να είμαι ειλικρινείς περίμενα να είναι κάτω από το μέτριο κι έτσι πήγα χαλαρά στη ομιλία 12:45… και από εκείνη την ώρα μέχρι τις 17:00 ήμουν σε μια άλλη διάσταση.
Πιστεύω ότι έτσι όπως είχε οργανωθεί άψογα από τους υπευθύνους και παράγοντες, μαζί με την πολύ ενδιαφέρουσα προσωπικότητα του Calfo θα έπρεπε να το είχαν παρακολουθήσει οι πάντες περί το χόμπι και όχι μόνο οι θαλασσινοί.
Χάρηκα ιδιαίτερα που γνώρισα κι από κοντά το Βασίλη (Tricky) και το Γιάννη (accnt) που τόσο με έχουν βοηθήσει από το ξεκίνημα μου στο αλάτι.
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες πως ο χρόνος ήταν τελικά πολύ λίγος για να καλύψει τον χείμαρρο των γνώσεων που με τόσο όρεξη και ενθουσιασμό προσπάθησε ο Antonio Calfo να μας μεταδώσει.
Αλλά και το ακροατήριο πιστεύω ότι στάθηκε στο ύψος του βοηθώντας τον ομιλητή χωρίς να τον κουράζει.

antesco
24-04-07, 01:16
Νάστε καλά βρε παιδιά. Άντε βάλτε εμπρός και από εδώ για τίποτα παρόμοιο στο μέλλον. Ότι χρειαστείτε - εδώ είμαστε.

;)