PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Εγκαινιάζω !!! - Betta Aquarium


crazyio
24-11-06, 20:53
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 25cm χ 16cm χ 13cm
Όγκος: ~ 5 λίτρα
Κατηγορία: Ενυδρείο μονομάχου
Φυτά: Κερατόφυλλο
Ψάρια / Άλλα είδη: Betta multicolor Vailtail
Διακοσμητικά υλικά: Λεπτόκοκκη χαλαζιακή άμμος, Ξύλο (δεν ξέρω τι ακριβώς είναι), πέτρες μή ασβεστοληθικές.
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: κανένα
Φωτισμός: φωτιστικό γραφείου φθορίου
Διάρκεια φωτισμού: 7 ωρες
Φιλτράρισμα: Powerhead filter . Σφουγγάρι - siporax
Θερμοστάτης: -
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: ~8
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15
Αλλαγές νερού: 30% / εβδομάδα
Θερμοκρασία: ~24
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

msigouros
24-11-06, 23:54
ενδιαφέρων!
μπράβο.βάλε και άλλες φωτό

crazyio
25-11-06, 02:44
ενδιαφέρων!
μπράβο.βάλε και άλλες φωτό

Και 50 φωτό να βάλω σε ένα ενυδρειάκι 5 λίτρων τι διαφορετικό μπορεί να δεί καποιος ?? ;)
Κάποια στιγμή θα μπεί και κανένα άλλο κλαδεματάκι ή καποια ανούμπια ...
προς το παρόν ας σχολιαστέι το υπάρχον ;)

accnt
25-11-06, 07:58
Ωραίο φαίνεται. Και ο μονομάχος θα πρέπει να περνά ωραία εκεί!

tsikis
25-11-06, 13:56
Τώρα δηλαδή τι θέλεις να ακούσεις???? (η μάλλον να διαβάσεις)...
Ότι δεν λέει????
Αφού λέει.... Ψέμματα να πούμε????? :D :D :D


Εύγε νέε μου ...... και σε ακόμη μεγαλύτερους κήπους γι'αυτά τα πανέμορφα και πανέξυπνα ψάρια που ονομάζονται "Μονομάχοι"

crazyio
25-11-06, 15:58
Αφού λέει.... Ψέμματα να πούμε????? :D :D :D

Μα Γιώργο απο αυτή την άποψη δεν θα έπρεπε να παρουσιάζει κανένας το ενυδρέιο του γιατι κατά τον ίδιον είναι το καλύτερο και το ομορφότερο και και και και ;)
Απο την άλλη μπορεί εμένα να μου αρέσει αλλά κάποιοι να έχουν τις ενστάσεις τους για κάτι και να έχουν να προτήνουν κάτι πολύ καλύτερο ..
Ζωντανό παράδειγμα πριν μερικές μέρες που ήρθε ένας φίλος απο το σπιτι και μου λέει "όμορφο είναι αλλά αυτό το ξύλο δεν είναι αρκετά μεγάλο για το ενυδρειάκι αυτό?"
μετά καθόμουν και το κοιτούσα να δώ αν έχει δίκιο ... μπορεί να έχει για τα δικά του μάτια ... αλλα για τα δικά μου έτσι και έτσι ;)
Γι' αυτό λέω ... έλα να βλέπω ποστ με ιδέες και κριτικές μια και έχω αυτή τη στιγμή το μοναδικό ποστ σε αυτή την νέα κατηγορία :smt026 :smt026

Υ.Γ και μην μου αρχίσετε περί ορέξεως και κολοκυθόπιτες γιατι δεν με τρελένει το κολοκύθι αλλά ούτε και οι πίτες (τυρόπιτες, σπανακόπιτες, χυλόπιτες κτπ ... !!) :D :D :D

CHRISTOS222
27-11-06, 14:20
μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία από το φωτιστικό?
Έχω παρόμοιο ενυδρείο και θέλω ιδέες!
Το ξύλο πάντως το ομορφαίνει πολύ!!!

klaz
27-11-06, 14:40
εγω θα πω απλα οτι νομιζω, οτι το ξυλο θα μπορουσε να ειναι μικροτερο,η να μπει καποιο μικροτερο ''ντυμενο'' με μος,η javaferm,να βαλεις μαυρο χαρτονακι στο πισω μερος, η ας μην εχει καθολου ξυλο..!!,και να μπουνε περισσοτερα φυτα,αλλα σιγουρα 1-2 ριζες περισσοτερες.....
θα τονιζα δηλαδη το πρασινο των φυτων με το χρωμα του ψαριου σου....
ΥΓ.ως γνωστον''να σου δωσω τα ματια μου να το δεις''..???)ολα αγαπητε ειναι σχετικα.......
εμεις απλα σου δινουμε ιδεες,και εσυ απλα τις δεχεσαι η οχι...:rolleyes::p
καλη συνεχεια απο το θειο......

nikitasp
28-11-06, 01:36
πολυ ομορφο....βαλε και φοντο ενα μαυρο χαρτονι να δεις πως θα μεταμορφωθει ξαφνικα. το σημαντικοτερο ομως απο οτι καταλαβα δεν εχεις θερμοστατη....χρειαζεσαι επειγοντως εναν (αν δεν εκανα λαθος) αφου οι μονομαχοι χρειαζονται θερμοκρασια το λιγοτερο 25 βαθμους...

stav
28-11-06, 14:50
Ειλικρινα ωραιο.

deMetrIs
28-11-06, 14:52
πολύ ωραίο :p
και εμένα το ξύλο μου φένετε μεγάλο για το ενυδρειάκι αλλα αυτο μου αρέσει;)

Maverick
28-11-06, 16:18
Πολύ καλό, μπράβο! ;) Χωρίς θερμοστάτη πώς διατηρείς τη θερμοκρασία στους 24?

crazyio
28-11-06, 18:03
Για java moss ή κάτι παρόμοιο θα πρέπει να κανώ μια βόλτα Αθήνα γιατι Χαλκίδα δεν .....
μαύρο φόντο δεν έχω βάλει στα ενυδρεία των μονομάχων μου .. μόνο στο ενυδρείο με τις κιχλίδες έχω βάλει ... αλλα τώρα που το είπατε κάπου έχω ένα κομμάτι απο αυτό το αυτοκόλλητο .... :)
Θερμοστάτη δεν έχει όντως γιατι το σπίτι είναι γενικά ζεστό και δεν πέφτει κάτω απο 24 βαθμούς η θερμοκρασία άντε 23 το πολυ...
Αλλά κακά τα ψέματα ..... θερμοστάτη θα χρειαστώ .....

Giorgos
28-11-06, 20:24
Δεν πέφτει η θερμοκρασία κατά τη διάρκεια της ημέρας. Τη νύχτα (όταν μπει για τα καλά ο χειμώνας) όμως έχεις καθίσει να δεις πόσο φτάνει;

crazyio
28-11-06, 22:16
Αλλά κακά τα ψέματα ..... θερμοστάτη θα χρειαστώ .....

Με αυτό το σκεπτικό το είπα Γιώργο .... ;)
Θερμοστάτη έχω αλλά είναι ίσα ίσα για αυτό το ενυδρειάκι ...... θα πρέπει να το βάλω πλάγια και αν χωρέσει πίσω απο το ξύλο ....

KARYDAS
30-11-06, 02:55
ωραιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!βαλε κι αλλες φωτο.

crazyio
01-12-06, 20:57
μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία από το φωτιστικό?
Έχω παρόμοιο ενυδρείο και θέλω ιδέες!
Το ξύλο πάντως το ομορφαίνει πολύ!!!



Φίλε μου θα βάλω φωτό απο το φωτιστικό ...
Το καθηστέρισα λόγο έλλειψης ελεύθερου χρόνου ...
Τελικά μπορείς να κάνεις πολλά όμορφα πράγματα έστω και σε μόλις 5 λίτρα ... αρκεί να έχεις όρεξη και ΧΡΟΝΟ !!!!!
το μόνο κακό είναι πως είναι πολύ μικρές οι διαστάσεις τους και δύσκολα θα βάλεις κάτι χωρίς να ξηλώσεις κατα λάθος κάτι άλλο .... ;)