PDA

Επιστροφή στο Forum : Παμε για δισκους!


Mike954
16-11-06, 17:18
Καλησπερίζω και χαιρετώ το πλήθος μετά από αρκετό καιρό.
Ύστερα από ένα χρόνο υφάλμυρου ενυδρείου έχω στεναχωρηθεί που δε μπορώ να φυτέψω, γιατί είχα που είχα λίγες επιλογές φυτών, οι σκατοφάγοι καθώς μεγάλωσαν δεν άφησαν τίποτα..
Έχω πάρει πλέον την απόφαση να το γυρίσω σε φυτεμένο αν και μου είναι πραγματικά δύσκολο να αποχωρισθώ τις ψαρούκλες μου! Αλλά δε μπορώ να έχω και δεύτερο ενυδρείο προς το παρών.
Θέλω να φτιάξω φουλ φυτεμένο με φυσικά επιρροές από το σχιστομάτι φίλο μας και να του βάλω κοπάδια τέτρας με ένα ζευγάρι δίσκους αναγνωρίζοντας τη δυσκολία του εγχειρήματος.
Θέλω να ρωτήσω λοιπόν τι υπόστρωμα θα χρειαστώ γνωρίζοντας ότι κάτω θέλω να στρώσω γκλοσοστιγμα και αν και πόσο μπορώ να χρησιμοποιήσω από τη ποταμίσια άμμο που έχω.
Τι φωτισμό θα χρειαστώ για να τα διατηρήσω ζωντανά δίχως προβλήματα σκεφτόμουνα για 4 x Τ5 , και τι χρώματα για να αναδείξουν τα χρώματα τους οι δίσκοι και τα φυτά?
Το ενυδρείο είναι το Rio 180
Αυτά προς το παρών, ευχαριστώ προκαταβολικά.

johnny98130
17-11-06, 08:55
Στα 180 λίτρα έχει τις εξής επιλογες ΙΜΟ. Η θα βρεις ενα ζευγαρι αναπαραγωγής και θα προσπαθήσεις να κανεις μωρά.....η θα το κάνεις φυτεμενο και δεν θα βάλεις δίσκους διοτι δύο δίσκοι στα 180 λίτρα ειναι κακή επιλογη.....Το λέω αυτό διότι 180 λίτρα ειναι λιγα για discus ενυδρειο......

Υ.Γ. Υπάρχει και μια τρίτη επιλογή ....να αγοράσεις ενυδρείο με περισσότερα λίτρα.....Καλή συνέχεια....

caverman
17-11-06, 09:32
Έχει γραφτεί πολλές φορές ότι τα 180L είναι λίγα για δίσκους.
Το να βρείς σίγουρο ζευγάρι είναι δύσκολο. Ακόμη και αν βρείς θα είναι δύσκολο να κάνεις συνέχεια τις επεμβάσεις που θα χρειάζεται για τα φυτά (το γλωσο θέλει συνέχεια αραίωμα ) και θα ενοχλείς το ζεύγος.
Αν αποφασίσεις για φυτεμένο χωρίς δίσκους με το RIO 180 θα έχεις πολλές επιλογές φυτεμένου και ψαριών.
Αν πάς σε κανένα 400άρι (που στο έυχομαι) τότε μπορείς άνετα να συνδιάσεις και τα δύο...

Φιλικά,
Caveman

Apostolis
17-11-06, 09:44
Αν "δεν την παλεύουν" οι Καρδινάλιοι με το φως που χρειάζεται για glossostigma (ε caverman?), φαντάσου οι δίσκοι...! :cool:

caverman
17-11-06, 10:17
Μα νομίζω ότι και τα δύο προτιμούν τα σκιερά εως σκοτεινά μέρη στο φυσικό τους περιβάλλον. Εάν τα βάλεις σε ενυδρείο με 1Watt / λίτρο φώτα είναι φυσικό εάν βρίσκουν σκοτεινά σημεία να την αράζουν εκεί και το ενυδρείο να δίχνει άδειο.
Από ανάγκη μόνο θα βγαίνουν έξω για φαγητό.
Προσωπικά είτε καρδινάλιοι είναι είται δίσκοι θα ήθελα να αισθάνονται το ίδιο άνετα.;) ;) ;)

Apostolis
17-11-06, 10:20
Μα νομίζω ότι και τα δύο είναι κιχλίδες που προτιμούν τα σκιερά εως σκοτεινά μέρη στο φυσικό τους περιβάλλον.

ποιά "δύο"? :confused:

klaz
17-11-06, 10:35
ουπς.....μπισκοτανθρωπε.....

caverman
17-11-06, 10:40
zw zw τε με είναι και πρωί ακόμη. Μπέρδεψα την πάστα με το παστίτσιο....

klaz
17-11-06, 10:41
...χεχε..δεν πειραζει βαπτηστηρι μου....συγχωρεμενος.....!

johnny98130
17-11-06, 11:18
Αν "δεν την παλεύουν" οι Καρδινάλιοι με το φως που χρειάζεται για glossostigma (ε caverman?), φαντάσου οι δίσκοι...! :cool:

Γενικώς οι δίσκοι δεν θέλουν ουτε πολύ φως ουτε πολλά νιτρικά σε αντιθεση με τις απαιτήσεις φυτεμενου ενυδρείου......