PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλησπέρα σας και καλώς ήρθα


Alonso
14-11-06, 13:55
Καλησπέρα σας,πρόσφατα ανακάλυψα το forum και ειμαι κατενθουσιασμένος,ενα μεγάλο μπράβο στους υπεύθυνους αλλα και στα μέλη(έμπειροι-αρχάριοι).Ας μπούμε στο θέμα μας,θέλω να ξεκινήσω ενα ενυδρείο-βίοτοπο Malawi και μετα απο αρκετές ώρες διαβάσματος εδω μέσα θέλω να ρωτήσω τα εξής:
-Οι πέτρες και η άμμος,που θα χρησιμοποιηθούν για υπόστρωμα και για τις σπηλίες θα πρέπει να είναι μαζεμένες απο την παραλία ή απο την θάλασσα μέσα;Έχω την εντύπωση οτι η άμμος στη θάλασσα μέσα είναι πιό ψίλη απότι έξω αλλά και πιο καθαρή.Οι πέτρες πρέπει οποσδήποτε να κολληθούν με σιλικόνη;
-Όταν ξεκινήσω να βάζω τις πέτρες οι διατομές που θα αφήσω για τις σπηλιές πρέπει να είναι μεγαλύτερες απο το αρχικό μέγεθος των ψαριών;Ρωτάω γιατι εφόσον κολληθούν οι πέτρες με σιλικόνη και τα ψάρια μεγαλώσουν μετά θα είναι δύσκολο να γίνουν αλλαγές.

Υ.Γ Ευχαριστώ περιμένω τα νέα σας.

klaz
14-11-06, 14:07
καλως ηρθες στην παρεα μας αλονσο..!!!!εχεις να κανεις πολυ διαβασμα,και απλα να σου αναφερω οτι αυτα που ρωτας εχουν απαντηθει σχεδον κατα κορον....λιγο ψαξιμο στους καταλληλους τομεις ,και θα τα βρεις ολα μπροστα σου..!!!!;);)καλη συνεχεια.....!!

Alonso
14-11-06, 19:11
ΟΚ ΚΛΑΖ σε ευχαριστω γιατην απαντηση.Να ρωτησω κατι αλλο,εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο εξωτερικο φιλτρο για 120λιτρα.Εχω ακουσει για το 2213 τις eheim αλλα μαλλον ειναι δυσκολο στη συντηρηση,επισεις το 2234 ecco το οποιο ειναι ποιο πρακτικο.Μπορει καποιος να μου πει τι γνωμη του για αυτα.Επισης ενα στοιχειο που με ενδιαφερει πολυ ειναι να μην κανουν θορυβο γιατι προοριζονται για υπνοδωματιο.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

klaz
14-11-06, 19:16
δες παρακατω για να δεις πολυ δυνατες τιμες,ειτε για το 2213,η για το επομενο το 2215...μην ανυσηχεις κανενα δεν κανει θορυβο,και ειναι γελοια στη συντηρηση τους....ολοι θα σου πουνε οτι τα συγκεκριμενα classic φιλτρα της eheim,ειναι αθανατα....!!
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=14135

george
14-11-06, 23:05
Kαλώς ήρθες στο GAB Alonso.
To ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για να φιλοξενήσει κιχλίδες από την λίμνη Μαλάουι και οριακά και με προϋποθέσεις μπορεί να μπεί μόνο ένα είδος και όχι περισσότερα από 3-4 ψαράκια.
Μήπως να το ξανασκεφτείς ;

Alonso
15-11-06, 11:47
Καλημέρα σας παίδες.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,george λες οτι αυτα τα λίτρα ειναι λίγα για τα συγκεκριμενα ψαρια,θα το ξανασκεφτώ αν και πιστεύω με ενα ζευγάρι να μην εχω πρόβλημα (1αρσ-3θυλ).Εχω ακούσει οτι οι κιχλίδες απο την μαλάουι θέλουν δυνατό φιλτράρισμα 6-7 φορές την ωρα.Αρα πάω για eheim 2236ecco ή 2217classic,συμφωνείτε με αύτα;Εαν τα έχει δουλέψει κάνεις ας με πει τις εντύπωσεις,για classic εχω διαβάσει αρκετά,ποιο πολύ για το ecco.

ΥΓ.Βασίζομαι στην κάλη διάθεση σας για να ξεκινήσω και εγω,ως αρχάριος,όπως εξάλλου όλοι μας κάποτε.Καλήμερα σε όλους.

george
15-11-06, 23:25
To 2236 είναι εντάξει...το 2217 πολύ δυνατό.

Alonso
16-11-06, 12:21
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.Να στε καλά,θα επανέλθω δριμύτερος:cool: :p :cool: :p

mikele
16-11-06, 23:08
μακρια απο τα εκο και βουρ για tetratec 700αρι........καμια σχεση σε κατασκευη λειτουργια δυναμη τεχνολογια και πολυ πολυ πιο φτηνο........τα εχω και τα δυο.....εκο2234 και το tetratec ex700......μερα με τη νυχτα εχω παθει πλακα....και το 2236 και το 2234 θα σου βγουν ακριβα και δινεις αδικα λεφτα.....tetratec και ξερω ψωμι πλεον....

Alonso
17-11-06, 21:00
Σε ευχαριστω πολυ mikele θα το ψαξω το θεμα,τωρα εφοσον τα ειχες δουλεψει και τα δυο και τα δουλευεις μπορεις να μου πεις απο αποψη θορυβου πως πανε;και το εκο και το τετρα επειδη θα μπουν σε υπνοδωματιο

Thanks

mikele
18-11-06, 20:15
ναι ναι και τα δυο ειναι σχεδον αθορυβα......το τετρα το εχω στο δωματιο που κοιμαμαι.......κανενα προβλημα.....εκανα μια αλλαγουλα και επειδη ρωτησες εκατσα και τα "ακουσα" και τα δυο ....ηταν το μονο που δεν εχω συγκρινει μεχρι που το ανεφερες.....το τετρα ειναι εντελως αθορυβο το εκο σχεδον.......

Alonso
19-11-06, 14:05
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις πληροφοριες