PDA

Επιστροφή στο Forum : Διασταση αποψεων σε pH test ???????


abrous
12-11-06, 00:30
Γεια και χαρα σε ολους,

Εχω ενα ενυδρειο 125 lt που ακομα το στρωνω με την μεθοδο της αμμωνιας.
Μεχρι χθες χρησιμοποιουσα για τις μετρησεις μου το multitest της ESHA. Μου εδινε το pH περιπου στο 7.2. Για καλυτερη ακριβεια αποφασισα να παρω το test της Tropic marin που μου ειπαν οτι ειναι απο τα πιο καλα. Το τεστ αυτο λοιπον επιμενει οτι το pH ειναι 8.4 και οχι 7.2 που λεει το ESHA. Μου δινει την ιδια τιμη και για το νερο της βρυσης. Μετρησα απιονισμενο και μου εδωσε 7.0.
Δοκιμασα να μετρησω το ιδιο νερο (του ενυδρειου) με δεικτη ηλιοτροπιου (αυτο που χρησιμοποιουν στα χημεια) ο οποιος επιμενει οτι το νερο μου ειναι στην περιοχη του 7 (Τα χαρτακια ηλιοτροπιου δεν εχουν μεγαλη αναλυση - η διαφορα απο το 7 στο 8 ομως ειναι σαφης). Ποιο απο ολα τα test εχει δικιο ? Ειναι δυνατον το νερο στην περιοχη μου να εχει pH 8.4 ?? Τι πρεπει να κανω για να δω ποιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος ?

Giwrgos23
12-11-06, 01:11
μαλλον το δευτερο δεν μας τα λεει καλα μηπως εχει ληξη?

netblues
12-11-06, 08:29
Το νερό της βρυσης ανάλογα με την περιοχή και την εποχή παιζει εντονα.
Mulitest και χαρτακια γενικά η ακριβεια τους δεν ειναι οτι καλυτερο.
Η τιμή του απιονισμένου παλι δεν ειναι καμμια εγγυηση.
Απο ολα οσα εχεις θα εμπιστευομουν το υγρό, με την προυποθεση οτι δεν εχει ληξει, οτι ακολουθω τις οδηγιες με ακριβεια και επισης οτι βλεπω τα χρωματα με ηλιακό φως και οχι με τις λαμπες του ενυδρείου..
Σιγουρη μεθοδος ειναι μονο με τη χρηση προσφατα καλιμπραρισμενου ηλεκτρονικού οργάνου.... Σε συγκεκριμένα ειδη ενυδρείων (φυτεμενα, reef) η γνωση του ph με ακριβεια ειναι απαραιτητη. Σε ολα τά αλλα μια πολυ στο περιπου ενδειξη ειναι αρκετή.

γαυρος
12-11-06, 12:17
και για να δεις ποιο απο τα 2 πλησιαζει στην πραγματικοτητα,
αγορασε ενα μικρο μπουκαλακι εμφιαλωμενο νερο, δες απο πισω ποσο πεχα λεει, κανε τις μετρησεις σου και δες...

Maverick
12-11-06, 12:25
Ειναι δυνατον το νερο στην περιοχη μου να εχει pH 8.4 ??

Αν στο profile σου, στο κουτάκι που γράφει περιοχή δεν είχε αυτό το Ν (Ν Ηράκλειο), θα σου έλεγα ότι είσαι μέσα με το 8,4...!;-) Τώρα για Αθήνα μου ακούγεται πολύ... Τα τεστ είναι όλα καινούρια (ημερ/νια λήξης)? Κάνε και το πείραμα του γάυρου και τα λέμε... ;-)

abrous
12-11-06, 21:26
Το test δεν εχει ληξει σιγουρα. Ληγει το 2008. Με το ιδιο τεστ μετρησα απιονισμενο και μου εδωσε 7.0. Ειχα σκοπο αυτη την εβδομαδα να αλλαξω νερο και να αρχισω να βαζω κανενα ψαρακι. Ελεγα να βαλω για αρχη δυο τρεις κλοουν (μαζι με τα αλλα εχουν εμφανιστει και κατι σαλιγκαρακια) αλλα με τετοιο pH δεν νομιζω να επιζησουν. Τι προτεινεται να κανω ? Να βαλω απιονισμενο ? Και ποσο να βαλω ? Σε καποιο μαγαζι μου προτειναν Buffer. Ειναι καλη ιδεα ? Θα δημιουργησει προβλημα στα φυτα ? Εχω σκοπο να φυγω απο το DYI CO2 και να παω σε μπουκαλα με controller. Μπορει το CO2 να ριξει τοσο το pH ή ειναι πολυ 1,4 μοναδες ?
Sorry για τον καταιγισμο ερωτησεων....

PascM
12-11-06, 21:31
Παρεπιπτόντος από εποχή σε εποχή πιστεύω οτι παίζουν και άλλα πράγματα στις παραμέτρους της βρύσης εκτός του ph όπως το GH! Κάποτε μετρούσα 25 τώρα (αν και θέλω να επαναλάβω τα τεστ) μετράω 12-14. Τώρα αν αυτό έχει να κάνει όντως με την εποχή ή κάποιον άλλο λόγο (όχι τα τεστ μου δεν προλαβαίνουν να λήξουν) δεν το γνωρίζω!

binational
12-11-06, 21:53
Ελεγα να βαλω για αρχη δυο τρεις κλοουν

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/Botia%20macracanthus.htm

Εαν δεν έχεις σκοπό να πάρει πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο σύντομα θα σου συνιστούσα να το ξανά σκεφτείς για τους clown! 30cm γίνονται!

Υπάρχουν πολύ όμορφα γατόψαρα που δεν μεγαλώνουν τόσο ...

abrous
12-11-06, 21:58
<Εαν δεν έχεις σκοπό να πάρει πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο σύντομα θa σου > <συνιστούσα να το ξανά σκεφτείς για τους clown! 30cm γίνονται! >
<Υπάρχουν πολύ όμορφα γατόψαρα που δεν μεγαλώνουν τόσο ... >

Τους clown μου τους προτειναν για τα σαλιγκαρια.Πως αλλιως μπορω να αντιμετωπισω αυτο το προβλημα ? Ποσο γρηγορα θα γινουν 30 cm οι clown ?

PascM
12-11-06, 22:00
Όχι και πολύ γρήγορα αλλά δεν νομίζω οτι μπορείς να τους βάλεις στα 125 λίτρα μικτά δεν θα το πρότεινα!

binational
12-11-06, 22:02
Τους clown μου τους προτειναν για τα σαλιγκαρια.Πως αλλιως μπορω να αντιμετωπισω αυτο το προβλημα ? Ποσο γρηγορα θα γινουν 30 cm οι clown ?
Θέλουν κάποια χρόνια απ’ ότι ξέρω.

Αλήθεια τι ενυδρείο φαντάζεσαι?

Εάν πας για αρκετά φυτεμένο, και τα σαλιγκάρια σου είναι τα μικρά κωνικά, δεν θα σου κάνουν κακό αλλά καλό.

Δεν αγγίζουν τα φυτά αλλά τρώνε τα φύλλα που σαπίζουν και αερίζουν το χώμα!

iliasf
12-11-06, 22:22
αν δεν κανω λαθος υπαρχει και καποιο φαρμακο για τα σαλιγκαρια. αν θες ψαρακια ομως δες και τα παρακατω
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/Botia%20sidthimunki.htm

Giorgos
13-11-06, 00:56
Οι clown φτάνουν μεν τα 30 εκατοστά αλλά αν ζουν στο φυσικό τους περιβάλλον. Στον περιορισμένο χώρο του ενυδρείου σπανίως ξεπερνούν τα 15 εκατοστά, τα οποία αργούν υπερβολικά πολύ να φτάσουν (αρκετά χρόνια).

netblues
13-11-06, 08:46
Το test δεν εχει ληξει σιγουρα. Ληγει το 2008. Με το ιδιο τεστ μετρησα απιονισμενο και μου εδωσε 7.0. Ειχα σκοπο αυτη την εβδομαδα να αλλαξω νερο και να αρχισω να βαζω κανενα ψαρακι. Ελεγα να βαλω για αρχη δυο τρεις κλοουν (μαζι με τα αλλα εχουν εμφανιστει και κατι σαλιγκαρακια) αλλα με τετοιο pH δεν νομιζω να επιζησουν. Τι προτεινεται να κανω ? Να βαλω απιονισμενο ? Και ποσο να βαλω ? Σε καποιο μαγαζι μου προτειναν Buffer. Ειναι καλη ιδεα ? Θα δημιουργησει προβλημα στα φυτα ? Εχω σκοπο να φυγω απο το DYI CO2 και να παω σε μπουκαλα με controller. Μπορει το CO2 να ριξει τοσο το pH ή ειναι πολυ 1,4 μοναδες ?
Sorry για τον καταιγισμο ερωτησεων....
Τα σαλιγκαρια δεν ειναι προβλημα που να μας επιβαλει καποιο ειδος ψαριου...
Αν σκεφτεσαι να πειραξεις το νερο της βρυσης ([προς το μαλακοτερο), τοτε θα πας σε συσκευη αντιστροφης οσμωσης.. ολα τα υπολοιπα ειναι μη πρακτικά.
Και αν θες πολλά φυτά, τοτε θα πας σε φυαλη με ph controller. Κατα ποσον μπορει να ριξει το Ph σου κατα 1,4 μοναδες εξαρταται απο το KH του νερου..
Αν ειναι κοντα στο 3 μπορει σχετικα ευκολα, για παραπανω θελει συζητηση.
Η μετρηση του απιονισμενου δεν εχει κανενα νοημα.
Το απιονισμενο νερο λογω πολυ χαμηλης ιοντικης ισχυος μπορει να παρει διαφορες τιμες ph.
Οσο για το εμφυαλωμενο, και παλι η ακριβεια στη τιμη του ph που γραφει ειναι πολυ σχετική

Αλλα δεν παμε αναποδα.. Πες μας τι ΘΕΛΕΙΣ να βαλεις μεσα στο ενυδρειο.. ;-)

abrous
13-11-06, 11:45
Τα σαλιγκαρια ειναι (αν τα βλεπω καλα) Lymnaea stagnalis . Διαβασα οτι ειναι επιβλαβη. Ειναι (για την ωρα) μικρα κωνικα με ασημενια κορυφη. Τα μαζευω με το χερι και τα βαζω σε μια γυαλα με νερο και φυτα που κοβονται απο το ενυδρειο αλλα δεν εχουν τελειωμο.
Σχετικα με το τι θελω να βαλω μεσα στο ενυδρειο το μελεταω ακομα..
Στα μαγαζια τα παρουσιαζουν ολα ευκολα. Οτι και να τους πεις σου λενε ενταξει. Απο αυτα που διαβαζω βλεπω οτι τα πραγματα δεν ειναι απλα.
Αυτο που θελω να φτιαξω ειναι κοινωνικο - πυκνοφυτεμενο. Λεω να βαλω μια ομαδα Νεον, μερικες γαριδουλες Cardina Japonica, μια ομαδα Hatchet για το πανω μερος του ενυδρειου και καποια plecos για το βυθο αλλα δεν ξερω το ειδος. Ειχα στο νου μου και τους clown αλλα δεν ειμαι σιγουρος πλεον.
Πριν ομως βαλω οτιδηποτε θελω να ειμαι 100% σιγουρος οτι οι συνθηκες θα ειναι αριστες και δεν θα τα ταλαιπωρησω καθολου (ειμαι εκ γεννετης φιλοζωος - τι να κανω ? Ουτε τα σαλιγκαρια δεν μπορεσα να πεταξω ?)
Τι αλλο μπορω να συνδιασω με τα παραπανω ?

Moderator note: Αν θέλεις πληροφορίες σχετικά με το συνδυασμό των ψαριών για το ενυδρείο σου, αλλά και για το είδος του ενυδρείου που θέλεις να φτιάξεις, θα ήταν προτιμότερο να ανοίξεις ένα καινούργιο thread, με ανάλογο τίτλο, στην κατηγορία "Αρχάριοι γλυκού νερού", όπου λογικά θα πάρεις και περισσότερες σχετικές απαντήσεις, αλλά θα διευκολυνθούν και τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ όταν θα κάνουν αναζητήσεις σχετικές με συνδυασμούς ψαριών.

Ευχαριστώ.