PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικοι θανατοι


IRENE
09-11-06, 23:30
Εβαλα τα γκαπυ μου στο ενυδρειο πριν απο 4 εβδομαδες (8θηλ+3αρσ).
Μετα απο λιγες μερες αρχισαν μια μια οι θηλυκες να φουσκωνουν. Καποια στιγμη στο ενυδρειο εμφανιστηκαν 3 μωρα γκαπυ και θεωρησα οτι η πιο φουσκωμενη αρχισε να γενναει διοτι ειχαν περασει ηδη 25 ημερες απο τοτε που αρχισε να φουσκωνει. Αντι ομως να ολοκληρωσει τη γεννα μετα απο 2 ημερες χωρις λογο την εχασα. Θεωρησα οτι κατι δεν πηγε καλα με την γεννα. Η δευτερη γκαπινα συνεχισε να φουσκωνει με διαφορα 3-4 ημερων με την πρωτη. Χθες το βραδυ αρχισε να απομονωνεται και θεωρησα οτι θα γεννουσε. Δυστυχως τα ιδια με την αλλη. Παει κι αυτη. Το περιεργο ειναι οτι χαθηκαν την εποχη που λογικα θα γεννουσαν (25-28 ημερες).Διαβασα ολα τα σχετικα με ασθενειες που σαν προβλημα εχουν την φουσκωμενη κοιλια αλλα ολα τα αλλα συμπτωματα που αναφερονται δεν τα ειχε καμμια απο τις δυο (εξοφθαλμια, λεπια προς τα εξω κ.λπ). Μονο φουσκωμενες κοιλιες και την κηλιδα της εγκυμοσυνης. Τι συμβαινει????????
Τι να κανω. Εχω αλλες δυο που εμφανιζουν τα σημαδια της εγκυμοσυνης (μονο).:smt087 :smt087 :smt087 :smt087

PascM
10-11-06, 01:10
Για αρχή μήπως να μας έδινες περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου!? Μετρήσεις κλπ καθώς επίσης και αν βάζεις αλάτι στα γκάπυ μια και είνα ζωοτόκα και το θέλουν το αλατάκι τους? Όπως επίσης κάθε πότε κάνεις τις αλλαγές σου!

IRENE
10-11-06, 14:48
Συγνωμη ξεχαστηκα επειδη τα στοιχεια τα ειχα δωσει πριν λιγο καιρο που αντιμετωπιζα προβληματα με αλγη. Λοιπον ολα ειναι φυσιολογικα εκτος απο τα νιτρικα που ηταν στα 30ml. Θα κανω παλι σημερα μετρησεις. Για 3 εβδομαδες εκανα αλλαγες δυο φορες την εβδομαδα το 20-25% του ενυδρειου (60λιτ) μεχρι να ξεπερασω το προβλημα της αλγης στις ανουμπιες. Τωρα πια 1 φορα την εβδομαδα αλλα μια και ανακαλυψα μωρα που τα ειχα χαμενα θα κανω καθε μερα 10%. Αλατι (ενυδρειακο) βαζω σε καθε αλλαγη νερου 1 κουταλακι του γλυκου. Το περιεργο για μενα ειναι πως μονο οι θηλυκες γκαπινες εχουν το προβλημα και αυτο εντοπιζεται τις ημερες που κανονικα θα γεννουσαν. Κανενα αλλο απο τα υπολοιπα ψαρια (τα 2 αρσ.γκαπυ, 1αρσ+2θηλ Ξιφοφοροι και 1 ζευγαρι μολλυ).
Μολις εχω νεες μετρησεις θα ενημερωσω.
Ειρηνη

IRENE
10-11-06, 19:58
Λοιπον! Κανοντας αλλαγη νερου ανακαλυψα οτι και η δευτερη γκαπινα πριν χαθει γεννησε μερικα μωρα (4 ειδα δεν ξερω αν υπαρχουν αλλα)
Μετρησεις.
PH 7,2
NO3 40 ml/lit (εκτοξευτηκαν στα υψη)
NH3 0
NO2 0
KH 6
GH 22
Και τωρα τι κανω???????????????:confused:
Ειρηνη

PascM
11-11-06, 08:45
Κάνεις μικρές συχνές αλλαγές προσπαθόντας να κατεβάσεις τα Νιτρικά! Προσοχή στις αλλαγές θα πρότεινα μια και το ενυδρείο είναι σχετικά μικρό να γίνονται με σωληνάκι αεραντλίας για να μην έχεις μεταβολές στις παραμέτρους του νερού σου!

IRENE
11-11-06, 10:23
Tο 10% καθημερινα που εγραψα ειναι καλο ή κατι άλλο?
Τελικα γιατι χανω τις γκαπινες? Από τα νιτρικα?
Υπαρχει περιπτωση (επειδη καπου το ακουσα) να τις κυνηγουν τα μολυ ή οι ξιφοφοροι για να φανε τα μωρα και να στρεσαρονται?
Ειρηνη

stigma98
13-11-06, 00:31
Να πω και εγω κατι,επειδη ειχα και εγω το ιδιο προβλημα στην αρχη.Τα εβαλες ολα τα ψαρακια μαζι μεσα στο ενυδρειο?Αν ναι πρεπει να βαζεις 5 ψαρακια καθε 2-3 εβδομαδες για να προλαβαινει το φιλτρο να τα αφομειωνει,ισως γιαυτο εχεις και πολλα νιτρικα.

DJK
13-11-06, 00:46
Αν ναι πρεπει να βαζεις 5 ψαρακια καθε 2-3 εβδομαδες για να προλαβαινει το φιλτρο να τα αφομειωνει,ισως γιαυτο εχεις και πολλα νιτρικα.

Αν δεν έχω καταλάβει κάτι λάθος, το φίλτρο δεν μειώνει τα νιτρικά. Αυτήν την δουλειά την κάνουν οι αλλαγές νερού και βέβαια τα φυτά.

Καλό είναι να γίνουν οι αλλαγές νερού για να ρίξουν τα νιτρικά σε επίπεδο κάτω του 15. Το αν φταίνε για τον θάνατο τον μικρών δεν ξέρω να απαντήσω αλλά όπως και να έχει δεν κάνουν καλό.

klaz
13-11-06, 10:04
Αν δεν έχω καταλάβει κάτι λάθος, το φίλτρο δεν μειώνει τα νιτρικά. Αυτήν την δουλειά την κάνουν οι αλλαγές νερού και βέβαια τα φυτά.
αυτο που ειπωθηκε ειναι,οτι το φιλτρο σε ενα νεοστημενο ενυδρειο,πρεπει να δεχεται σιγα-σιγα την ιχθυοφορτιση,για να μπορει να σηκωσει και αυτο με τη σειρα του αναλογως την βιολογια........

IRENE
13-11-06, 18:48
Το ενυδρειο δεν ειναι νεοστημενο. Δουλευει πανω απο ενα χρονο. Απλα αλλαξε η συνθεση και μπηκαν φυτα. Προηγουμενως φιλοξενουσε κιχλιδες.
Και το θεμα δεν ειναι οτι χανοναι μωρα αλλα θηλυκες γκαπινες μονο στα καλα του καθουμενου τις ημερες που ειναι να γεννησουν. Ακριβως στις 27-28 ημερες και αφου εχουν ηδη γεννησει 2-3 μικρα πρωτα.
Ειρηνη

netblues
13-11-06, 19:15
Νομιζω οτι προκειται για περιπτωση δυστοκιας.
Ειναι σχετικα συχνο φαινομενο αυτό στα guppies.
Δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις τιποτε για αυτό γενικά.

IRENE
14-11-06, 00:19
Ευχαριστω Sir.
Τουλαχιστον να μην φοβαμαι για τα υπολοιπα.
Ειρηνη :smt023 :smt023