PDA

Επιστροφή στο Forum : διατηρηση ενυδρείου


bogias
09-11-06, 20:48
γεια σασ παδια εχω ενα ενυδρειο γυρω στα 1000 λιτρα και το εχς στο γραφειο μου αλλα δεν ειμαι στο γραφειο μοθ για πανω απο 4 μηνεσ τι μπορω να κανω για να εχς μια ισοροπια?????
καπου διαβασα για ενα υγρο ποθ κραταει το νερο χωρισ αλλαγη για 6μηνες .
το ενυδρείο εχει βιολογικο φιλτρου γονιακο με αυτοματη ταιστρα και αυτοματο χρονοδιακοπτη για το φως

ευχαριστω

crazyio
09-11-06, 22:13
Κάτσε ......
Ας διευκρινήσουμε πρώτα αν είναι 1000 λίτρα όπως έγραψες ή ήθελες να γράψεις 100 αλλά ξέφυγε ένα μηδενικό .... :smt102
Τί διαστάσεις έχει ?
Όπως και να έχει το πιο πιθανό είναι να διάβασες για το Easy ballance της Tetra.
Βέβαια τίποτα δεν αντικαθιστά τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού και την παρακολούθηση του ενυδρείου απο κοντά ....
Μια στραβή να γίνει με την Ταίστρα και θα έρθουν τα πάνω κάτω.
Εκτός αυτου ποιά ταίστρα χωράει φαί για να ταίζει για 4+ μήνες ?
(αν κατάλαβα σωστά πως θα λείπεις παντελός απο το γραφείο για τόσο διάστημα).
Αν βάλεις και την εξάτμηση του νερού ......μάλλον δεν είναι το ζουμί αυτό η χρυσή τομή που ψάχνεις .... :smt102

bogias
09-11-06, 23:46
το ενυδρειο αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι 2 χ ,80 χ 70
εχω αφησει εναν φιλο μου να το κανει check kai na gemizei thn taistra kai νερο αλλα δεν ξερει πολλα απο ενυδρεια
εχω γραφειο τουριστικο και ενοικιασεων αυτοκινιτων και λογο σεζον λιπο για 4 μηνες
εχω και ενα αλλο ποστ που ειναι 140 λιτρα αλλ εκεινο ειναι το ενυδρείο ενος φιλου μου

giannisg
10-11-06, 13:11
Πολύ απλά... δεν γίνεται...
Αν γίνεται θα πρέπει να καταφύγεις σε τεχνολογικές λύσεις (αυτόματη αναπλήρωση-αλλαγή νερού π.χ) οι οποίες θα κοστίσουν και εγω προσωπικά δεν ξέρω αν υπάρχουν στο εμπόριο...
Κατά την γνώμη μου αν δεν μπορεί να βρεθεί καποιός να συντηρεί το ενυδρείο όσο καιρό θα λείπεις, καταργησέ το η δωσε το σε κάποιον άλλο...