PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση ενυδρείου


chrisx
05-11-06, 17:10
Kαλησπέρα σε όλους. Σας παρουσιάζω το ενυδρείο μου και περιμένω τις συμβουλές και τις υποδείξεις σας για το όσο το δυνατόν καλύτερο στήσιμό του.

Συγκεκριμένα :
Eνυδρείο Ferplast Cayman 110 (230 lt)
διαστάσεις: 110.00x45.00x58.50 ύψος
φίλτρο BluWave07 (BluPower 900l/h)
θερμοστάτης (BluClima 200 W)
φωτισμός 2 x 30 W T8 (διάρκεια 11 ώρες με χρονοδιακόπτες).

Φυτά:
Anubias afzelii, Anubias sp., Vallisneria spiralis var. spiralis, Vallisneria spiralis ''Tiger'', Vallisneria spiralis
Echinodorus Bleheri (Amazon Sword), Egeria densa (Elodea), Ceratopteris thalictroides, Cryptocorine tropica
Vesicularia dubyana on Net (Java moss), Ceratophyllum demersum, Bacopa monnierii (crenata), Ludwigia repens

Ψάρια:

5 Corydoras nattereri
5 corydoras paleatus
4 Otocinclus arnoldi (affinis)
4 Symphysodon Discus
10 Paracheirodon axelrodi

Aσπόνδυλα : 5 Caridina japonica

Υλικά: (Χαλίκι, Mopani)

Παράμετροι
pH: 7,0
Σκληρότητα (GH): 11~12
Ανθρακική σκληρότητα (KH): 4~5
Νιτρώδη (NO2): 0
Νιτρικά (NO3): 10~15
Θερμοκρασία: 28,8 C.

Αλλαγές : Δύο φορές την εβδομάδα από 30%.
Λίπανση : Μία φορά την εβδομάδα υγρό λίπασμα της TETRA

Να μην ξεχάσω να ευχαστήσω τους binational, mag23 και ένα φίλο από άλλο forum που φιλοξενούν τα ψάρια από την προηγούμενη σύνθεση, καθώς και ακόμη ένα φίλο από άλλο forum ο οποίος μου χάρισε πρόσφατα τα μισά φυτά από αυτά που έχω στο ενυδρείο

alan boy
05-11-06, 17:44
πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.
θελω να σε ρωτησω αυτο το φυτο με το πλατυ φυλο το κεντρο πως λεγετε?
ευχαριστω

klaz
05-11-06, 17:48
γιωργη..σαν υβριδιο ανουμπιας μου κανει.......

chrisx
05-11-06, 18:00
Eίναι το Echinodorus Bleheri (Amazon Sword)
δες το εδώ :
http://www.tropica.dk/productcard_1.asp?id=071

mikele
05-11-06, 18:53
γεια χαρα φιλε ομορφο το ενυδρειο σου εχω και γω το ιδιο με το δικο σου και χρειαζεται και ενα εξωτερικο φιλτρο για καλυτερη βιολογια και κυκλοφορια του νερου.....νομιζω οτι η αντλια ειναι 600λιτ/ωρα του εσωτερικου.....ναι τωρα που βλεπω το εγχειρηδιο λεει 600....πρεπει να ενισχυσεις την βιολογια σου για τους οργανισμους που φιλοξενεις....καλη συνεχεια.....

chrisx
05-11-06, 19:03
Mikele,
ευχαριστώ κατ' αρχήν για την απάντηση. Όσο αφορά το φίλτρο εμένα λέει BluPower 900l/h όπως και η σελίδα του κατασκευαστή εδώ :

http://www.ferplast.it/en/pagina_596.html

Όπως και να είναι πάντως σίγουρα θα χρειασθώ ένα εξωτερικό φίλτρο (ειδικά με τους δίσκους) το οποίο θα είναι η επόμενη αγορά μου

mikele
05-11-06, 19:17
Όπως και να είναι πάντως σίγουρα θα χρειασθώ ένα εξωτερικό φίλτρο (ειδικά με τους δίσκους) το οποίο θα είναι η επόμενη αγορά μου

καλα θα κανεις και μαλιστα να αγορασεις ενα καλο γιανα εχεις πολυ καλη αποδοση του ενυδρειου σου .....ειναι και μαμω τα ενυδρεια ....... να σου πει καποιος τι να κανεις και για τα φυτα προκειμενου να σου κρατησουν....πιστευω οτι θα χρειαστεις και διοξειδιο ανθρακα εκτος το λιπασμα σου ........

GP250381
05-11-06, 20:15
λοιπον καταρχας ωραιο το ενυδρειο σου και καλη αρχη.το φως που εχεις δεν ειναι επαρκες.δηλαδη τα φυτα ceratopteris thalictroides,ludwigia repens θελουν πιο πολυ φωτισμο.και το co2 θα σου ειναι απαραιτητο αμα θες να κρατησεις τα φυτα σου σε καλη κατασταση.επισης καλο θα ηταν να αραιωσεις λιγο την ceratopteris η να φυτεψεις λιγο πιο αραια τα κομματια ωστε να πηγαινει φως μεχρι κατω αλλιως θα αρχισει να χαλαει.

chrisx
05-11-06, 20:30
GP250381 καλησπέρα,
Το CO2 το σκέφτομαι σοβαρά αλλά επειδή μια DIY κατασκευή δεν φτάνει για τα λίτρα μου πρέπει να προβώ σε αγορά συσκευής CO2 πράγμα που θα γίνει μετά την αγορά του εξωτερικού φίλτρου (αν μας μείνει κανένα φράγκο). Πάντως τα μισά σχεδόν φυτά (όχι τα δύο που αναφέρεις) είναι στο ενυδρείο πάνω από χρόνο και μπορώ να πω ότι τα πάνε καλά.
Επίσης συμφωνώ για τον φωτισμό. Σε ένα 75 που έχω έφτιαξα εγώ ένα συστηματάκι με τρεις λάμπες και όλα είναι μια χαρά. Σε αυτό όμως που οι λάμπες είναι πάνω στο καπάκι (καλώδια, starter, μετασχηματιστές είναι όλα μέσα στο καπάκι) πως να προσθέσω κι άλλες;
Αν πάλι εννοείς να αυξήσω τα watt, στο δεδομένο μήκος δεν έχω βρει μεγαλύτερες από 30άρες

GP250381
05-11-06, 21:09
αχ αυτα τα λεφτα τι μας κανουν:p:p.λοιπον αν δεν παρεις μπουκαλα και μεχρι να παρεις κανε diy καλο τους κανει κακο δεν τους κανει.τα δυο φυτα που σου ειπα και πριν θελουν οντως πιο πολυ φως και αν ειναι στα καλα τους θα βαριεσαι να κλαδευεις.τωρα το καπακι σου ειναι 45cm.καπου σιγουρα θα μπορεις τοποθετησεις και αλλες λαμπες(πατεντα)και τα σταρτερ και ballast οχι στο καπακι αλλα απο κατω

mikele
05-11-06, 21:22
. Σε αυτό όμως που οι λάμπες είναι πάνω στο καπάκι (καλώδια, starter, μετασχηματιστές είναι όλα μέσα στο καπάκι) πως να προσθέσω κι άλλες;
Αν πάλι εννοείς να αυξήσω τα watt, στο δεδομένο μήκος δεν έχω βρει μεγαλύτερες από 30άρες


τα watt ειναι συγκεκριμενα συμφωνα με τα cm για τηςν λαμπες δυστυχως ....τωρα αν καποιος εχει καμια πατεντα για αυτο το ενυδρειο ας το πει ενδιαφερει και εμενα......δυσκολα τα πραματα στο καπακι του .......δεν εχει χωρο.....

chrisx
05-11-06, 21:29
Δηλαδή βρε παιδιά να βάλω πρόσθετες 1,2 λάμπες μαζί με ballast starter, όπως στην photo;
Δεν ξέρω αν χωράνε αλλά και πως να τα πιάσω (βιδωτά στο καπάκι;). Επίσης φοβάμαι προβλήματα στεγανότητας

GP250381
05-11-06, 21:32
προβλαμα στεγανοτητας μην φοβασαι δες εδω
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11966
ολα μου τα ενυδρεια εχουν προσθετες λαμπες με αυτον τον τροπο και δεν υπαρχει κανενα προβλημα

mikele
05-11-06, 21:35
πραγματικα στεγανοτητα λυνεται εχει λυσεις αρκετες ....που θα μπουνε οι λαμπες ομως ....??

GP250381
05-11-06, 21:39
εγω εχω παρει ανακλαστηρες τους εχω στερεωσει στο καπακι ειτε με σιλικονη ειτε με βιδες και η λαμπα στερεωνεται μεσα στο ανακλαστηρα

chrisx
05-11-06, 21:50
ΟΚ κατάλαβα. θα τα βιδώσω όλα πάνω στους ανακλαστήρες και για την στεγανότητα θα εφαρμόσω την τεχνική του genetix από το post :
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11966

Tώρα μια ερώτηση. Με δεδομένο τα φυτά, τους δίσκους και τον φωτισμό που έχω, και με την προυπόθεση να χωράνε να προσθέσω 1 ή 2 30άρες;

GP250381
05-11-06, 21:53
τι εννοεις ολα?????τους ανακλαστηρες θα βιδωσεις και η λαμπα στερεωνεται μεσα στους ανακλαστηρες αν εχει υποδοχη ειτε με ωμεγα(ενα πλαστικο που μοιαζει με ενα Ω).δυο λαμπες βαλε

chrisx
05-11-06, 21:57
Ναι, ναι αυτό εννοώ κι εγώ απλά δεν το έγραψα σωστά

GP250381
05-11-06, 22:00
τι λαμπες εχεις τωρα??οχι watt αλλα τι μαρκα?ενας πολυ καλος συνδιασμος ειναι sylvania aquastar kai sylvania grolux

chrisx
05-11-06, 22:05
1 philips Aquarelle 30w (amazon life) και
1 philips Aquasky (natural light) 30w

η μια (νομίζω η Aquarelle) είναι λίγο προς το ροζ. Η philips δίνει ότι με τον συνδυασμό αυτών των δύο πετυχαίνεις το "colours of life"

leonm
05-11-06, 22:27
Ενας καλός συνδιασμός είναι οι aquarelle με gro lux.Kαι οι δύο θα τονίσουν τα χρώματα των δίσκων, λίγο περισσότερο το κόκκινο η gro lux.Για τα φυτά ακόμη θεωρείται καλύτερη η gro lux.Αν το θεωρείς πλην η gro lux είναι πιο σκοτεινή σε σχέση με την aquarelle αλλά πάλι μπορεί να σου φανεί πιο "ατμοσφαιρική".Μπορεις να παίξεις με συνδιασμό τους και να καταλήξεις σε ότι σου αρέσει.

Μάριος
06-11-06, 11:20
Λοιπόν πρώτα πρώτα μεγειά είναι πολύ όμορφο.

Όντως το φώς είναι λίγο και επειδή σίγουρα έχεις πρόβλημα χώρου μία καλή λύση είναι τα power compacts. Εγώ έχω της interpet 50εκ μήκος 55W T5 και έχω 2 σύν 2x30W κανονικές φθωρίου. Σύνολο 170W για ενυδρείο 230λ επίσης. Με τόσο φως θα χρειαστείς CO2 αλλιώς θα έχεις πρόβλημα με άλγη πάρα πολύ γρήγορα. Εκτός του ότι τα φυτά σου δεν θα τη παλέψουν με τόσο λίγο φως αλλά επίσης χάνουν και από ομορφιά. Όσο γι αυτούς που θα πουν ότι οι δίσκοι θα έχουν πρόβλημα με τόσο φως έχω και εγώ 3 δισκάκια και δεν έδειξαν ποτέ ότι έχουν πρόβλημα με το φως. Εξάλλου το φυτεμένο ενυδρείο έχει πολλά σκοτεινά σημεία αν το θελήσουν.

Για το φίλτρο το εξωτερικό εκτός του ότι θα είναι πιο δυνατό (περισσοτερο υλικό) δεν σε αναγκάζει να διαταράσεις την ησυχία των ψαριών σου για να το καθαρίζεις και δεν θα έχεις ακαθαρσίες να φέυγουν στο νερό του ενυδρείου όταν το ανοίγεις, πολύ σημαντικό ειδικά για τους δίσκους. Επίσης δεν πιάνει χώρο μέσα στο ενυδρείο και στη τελική αυξάνει και το συνολικό όγκο του νερού που έχει το ενυδρείο κατά 4-5λτ. Τέλος σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις διάφορες χρήσιμες συσκευές όπως inline heater, UV, διαχητές CO2 κάνεις αλλαγές νερού πολύ εύκολα και χωρίς να βρέξεις ούτε μία τρίχα σου. Άρα σου το προτείνω ανεπιφύλλακτα.

chrisx
06-11-06, 11:52
leonm και Μάριε καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις

leonm, θα δοκιμάσω και συνδυασμούς με την gro lux για να δω τι είναι πιο όμορφο.

Μάριε,
τα παίρνω λιγο με τη σειρά :
1) η πρώτη αγορά θα είναι CO2 αλλά δεν ξέρω ούτε μάρκα ούτε τιμές για αυτό αν γνωρίζεις κάτι πες μου
2) η επόμενη αγορά θα είναι εξωτερικό φίλτρο (eheim 2217)
3) H λύση που μου προτείνεις για φωτισμό φαίνεται πολύ καλή αλλά εξήγησε μου τι είναι τα power compacts (που τα βρίσκω, τιμές) ή γράψε μου κάποιο site που μπορώ να δω κάτι ανάλογο

Μάριος
06-11-06, 12:22
Για CO2 θα σου πρότεινα να μη πας σε μάρκα αλλά να πάρεις τα κομμάτια ξεχωριστά γιατί συνήθως τα complete συστήματα είναι πιο ακριβά και χρησιμοποιούν μπουκάλες των 500γρ που είναι μικρές. Εγώ πήρα τη λύση του aquaristic.net με 2κιλά μπουκάλα και ηλεκτρομαγνητικό διακόπτη(solenoid) για μελλοντική αναβάθμιση με ηλεκτρονικό έλεγχο pH.

Όσο για τα φώτα θα πρέπει να πάρει ειδικό ballast εγώ όπως σου είπα πρίν έχω το σύστημα της interpet το οποίο είναι η πιο οικονομική λύση αν θές να πας σε T5. Με αυτό λειτουργώ 2 λαπτήρες 55W , τον tri-plus(τριφωσφορική ροζ 6500 K) και τον daylaight-plus(ευρύ φάσμα ηλιου).

http://www.pondshop.de/pic-shop-02/248070.jpg

http://www.pondshop.de/pic-shop-02/248065.jpg

Με αυτά τα φώτα θα πρέπει να έχει καλό εξαερισμό στο καπάκι αλλιώς αν και σχετικά δροσερές λάμπες για την ισχύ τους το καλοκαίρι ίσως σου ανεβάσει θερμοκρασία. Προσωπικά αγοράζω όλο τον εγοπλισμό μου από το ίντερνετ, εξάλλου εδώ στη Κύπρο οι έμποροι είναι πολύ ακριβοί και ως συνήθως άσχετοι εκτός από μερικές εξεραίσεις.

chrisx
06-11-06, 13:00
OK Μάριε σε ευχαριστώ πολύ, πλήρως κατανοητό, θα το προσπαθήσω, μόνο που βλέπω να κάνω το καπάκι σουρωτήρι :)

Μάγγος Θωμάς
07-11-06, 08:55
chrisx καλή σου μέρα.

Γράφω αυτό το post για να σου επιστήσω την προσοχή στην "σκοτεινή πλευρά" και εξηγώ :

1. Μπουκάλα co2 χωρίς κοντρόλερ είναι μεγάλο ρίσκο. Μια μικρή απροσεξία, ειδικά σε ενυδρείο με δίσκους που έχεις χαμηλό kh, και θα έχεις ph crash με αποτέλεσμα να χάσεις τα ψάρια σου !!!!!!!! Οπότε μαζί με το co2 και κοντόλερ οπωσδήποτε (αυτό ψάχνεις Milwaukee SMS122 PH CONTROLLER).

2. Με co2 και χωρίς φως η άλγη θα οργιάσει !!!!!!!! Για να βάλεις extra λάμπες στο ferplast πρέπει να το θέλεις πάρααααααααααααα πολύ και να το προσπαθήσεις επίσης πάρααααααααααα πολύ (έχω και εγώ ferplast). Το πρόβλημα έρχεται αφού βάλεις τις λάμπες !!!!!!!!!!! Ζέστη πολύ ζέστη που οι δίσκοι σου γουστάρουν αλλά τα φυτά σου όχι !!!!!!!!!!! Το ανεμιστηράκι στο καπάκι σου δεν μπαίνει παρά μόνο στην θέση της ταΐστρας και ΙΜΗΟ δεν θα καταφέρει να κάνει τίποτα !!!!!! Οπότε chiller ??????? Σε ενυδρείο με δίσκους είναι υπερβολή.

Αποτέλεσμα : budget = (-) πολύ μείον ............. :D

Πρόταση μου είναι : ένα εξωτερικό φίλτρο για να αυξήσεις την φίλτρανση και στην συνέχεια κάτσε να απολαύσεις τους δίσκους σου κάνοντας κάποιες παραχωρήσεις στο θέμα φυτά.

chrisx
07-11-06, 12:12
θωμά καλημέρα,
Ευχαριστώ κατ' αρχήν για το Post και ξεκινώ λίγο ανάποδα :
Το εξωτερικό φίλτρο είναι σε πρώτη προτεραιότητα (λέω για το eheim2217). Τώρα τα υπόλοιπα πέρα από το θέμα budget το οποίο με προβληματίζει αρκετά, είναι ότι αφού έχεις κι εσύ ferplast ξέρεις ότι δεν σηκώνει και πολλές επεμβάσεις εκτός αν κάνω το καπάκι σουρωτήρι όπως αναφέρω και στον Μάριο χαριτολογώντας βέβαια.

Να πω και ως προς τα φυτά κάτι που δεν ξέρω αν έχει όντως νόημα αλλά καλό είναι να το αναφέρω.

Διατηρώ το ενυδρείο πάνω από ένα χρόνο και εκτός από εμφάνιση μαύρης μακρύτριχης άλγης από τον 5ο έως τον 6ο μήνα την οποία προσπάθησα να καταπολεμήσω με συχνές αλλαγές νερού, εμβάπτιση κάποιων φυτών σε διάλυμα με χλωρίνη, αλλαγές στις φωοπεριόδους, δεν ξέρω τι από όλα αυτά έπιασε αλλά δεν έχω χάσει φυτό και όλα αναπτύσσονται "όπως μπορούν τέλος πάντων" ως σήμερα.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ ότι όσα μου έχουν πει διάφοροι φίλοι στο forum τα αγνοώ ή τα απορρίπτω. Σίγουρα χρειάζεται εξωτερικό φίλτρο, σίγουρα χρειάζεται CO2 (οπότε όπως λες και controller), σίγουρα χρειάζεται extra φωτισμός (πιθανόν και ανεμιστήρας όπως λες). Επίσης σίγουρα με όλα αυτά η ανάπτυξη των φυτών μου θα μπορούσε να είναι καλύτερη (έτσι ή αλλιώς δεν είμαι και ειδικός στο να αντιληφθώ την σωστή ή όχι ανάπτυξη των φυτών μου)

Τα αναφέρω όλα αυτά με αφορμή το δικό σου post, για να εξηγήσω λίγο στην στάση που θα ακολουθήσω :

Έχοντας την δικιά σου πρόταση ως εκκίνηση (προσθήκη εξωτερ. φίλτρου - μικρή παραχώρηση στο θέμα των φυτών) με την οποία και συμφωνώ για την παρούσα στιγμή, με τα πρώτα λεφτά που θα μου περισσεύουν θα προσπαθώ να προσθέτω κάτι από όλα αυτά που χρειάζονται σύμφωνα με τις υποδείξεις που μου έκαναν οι φίλοι mikele, GP250381, leonm, Μάριος, ή και όποιος άλλος ασχοληθεί με το συγκεκριμένο post, ώστε να δημιουργήσω ένα πιο ιδανικό περιβάλλον τόσο για τα ψάρια όσο και για τα φυτά μου.

Ελπίζω να συμφωνείς

Μάγγος Θωμάς
07-11-06, 13:01
Συμφωνώ chrisx. Τώρα το θέμα σου είναι οι δίσκοι. Δίσκοι με φυτά πάνε αλλά οχι στα ferplast δυστηχώς.

Και το 2215 θα σε καλύψει ή μπορείς να δείς και της σειράς ecco. Με τους δίσκους θα χρειαστείς και μια α/ο (αν δεν έχεις www.ro-man.com) για ποιό σωστή διατήρηση.

Βρίσκεις και ενα extra χώρο στο σπίτι σου στο μέλλον και κάνεις και ένα φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων με τα φώτα του και το co2 ............... ένα δεν είναι ποτέ αρκετό :D

chrisx
07-11-06, 16:15
... ένα δεν είναι ποτέ αρκετό ...

Το ξέρω, δύο έχω ...
Μάλιστα σκέφτομαι να κάνω στην γυναίκα μου ένα δώρο κι άλλο ένα στην κόρη μου για να έχω τέσσερα αλλά μάλλον δεν θα συμφωνήσουν...:(

mikele
10-11-06, 23:01
χτες αλλαξα ανακλαστηρα στο ενυδρειο ....τραγικο ειναι ενα απο τα μειον του ...δεν τολμουσα να τον ακουμπησω κομματια γινοταν....πανω στο χρονο αυτο στεγνωνει ξερενεται λογου ζεστης και υγρασιας....δεν νομιζω να κολλησεις εκει πανω extra λαμπα εκτος αν βρεις σε αυτα τα μετρα αλλο ανακλαστηρα απο αλλο υλικο και να το ταιριαξεις καταλληλα με πατεντα...οσο για 4η λαμπα δε νομιζω να χωραει.....14ε το πληρωσα....μιλαω γιο το Ferplast Cayman 110 (230 lt)

chrisx
11-11-06, 09:33
Από ότι είδα και εγώ δεν σηκώνει συζήτηση για 4η λάμπα, μόνο για 3η ενδιάμεσα από τις δύο άλλες. Δεν περίμενα όμως να είναι τόσο χάλια η κατάσταση όπως μου περιγράφεις. Εμένα ο ανακλαστήρας είναι σε καλή σχετικά κατάταση (υπάρχει μια σχετική ελαστικότητα-το ενυδρείο το έχω ένα χρόνο και κάτι).
Περιέγραψε μου αν θες τι πήρες και τι έκανες γιατί σήμερα ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω κι εγώ την προσθήκη της λάμπας. Δηλαδή εκτός της λάμπας πήρες ballast ή starter, από που παίρνεις ρεύμα από το καπάκι ή ξεχωριστή μπρίζα, κλπ...

Εγώ, ήδη πρόσθεσα εξωτερικό φίλτρο 600 lt/h (τελικά Hydor, το βρήκα σε πολύ καλή τιμή) από τις πίσω υποδοχές που έχει (έκοψα το κάπακι εκεί που λέει το manual). Δουλεύει μαζί με το bluwave και μπορώ να πω ότι τώρα βλέπω την χρησιμότητα του 2ου εξωτερικού φίλτρου. Μεγάλη διαφορά ακόμη και στην διαύγεια του νερού (δεν "κυκλοφορεί" τίποτα, το νερό είναι κρυστάλλινο).

mikele
11-11-06, 10:19
μπραβο σου τωρα θα εχεις καλυτερη κυκλοφορια φιλτρανση και σαφως βιολογια ισχυροτερη.......εγω απλα αλλαξα ανακλαστηρα επειδη ηταν σπασμενος σε μια προσπαθεια να το καθαρισω το καλοκαιρι......ειναι "στεγνος" προσεχε πολυ μη κολλησεις τιποτα πανω του....λαμπα επιπλεον εχω βαλει στο δευτερο ενυδρειο μου που τις εχει σε στεγανο χωρο στο καπακι......χρειαστηκα λαμπα σταρτερ μπαλανς και βασεις οπου την στερεωσα ιδια με την "¨μανισια" οπου την ειχα σαν οδηγο......τωρα στο cayman 110 θα χρειαστουμε τα ιδια και τα αδιαβροχα ακροφυσια του εμποριου για σιγουρια......δεν ξερω φυσικα (που δεν νομιζω ) αν αρκει ο χωρος πισω στα καπακι για να τοποθετηθουν σωστα ...τσεκαρε μπρωτα αν υπαρχει χωρος αρκετος για να μπουνε και μετα προχωρα το φιλε ......αα και ρευμα αν χωρεσουν και τα βαλεις στη θεση που πρεπει να μπουν θα παρεις απο το ιδιο καλωδιο του ηδη υπαρχον.....τουλαχιστο ετσι εκανα στο αλλο ενυδρειο....

chrisx
11-11-06, 10:37
Και εγώ έχω κάνει προσθήκη δεύτερης στο δεύτερο ενυδρείο μου που έχει όπως και το δικό σου στεγανό χώρο στο καπάκι με τον τρόπο που φαίνεται στο συνημμένο.
Στο cayman όμως τι κάνουμε;
Έστω ότι ballast και starter χωράνε στον χώρο πίσω στο καπάκι (θα το τσεκάρω το μεσημέρι). Τα στεγανά ακροφύσια πως θα τα προσθέσω όμως (κοίτα 2η συνημμένη photo) ; Nα τρυπήσω τα πλαινά και να μπουν παρόμοια με τα άλλα (αν χωράνε), ή να τα πιάσω με κάποιο τρόπο (βίδωμα) πάνω στα πλαινά;
Θα πάω σε λίγο σε μαγαζί φίλου με ηλεκτρολογικά είδη να δω τι υπάρχει και τι μπορεί να γίνει. Μέχρι το μεσημέρι θα σου στείλω νεότερα

mikele
11-11-06, 10:47
να αυτα ειναι τα μειον στα ετοιμα ενυδρεια κοψε ραψε....δεν νομιζω τα ακροφυσια να κρατησουν με κολλα θα πρεπει να τα βιδωσεις....αν ηταν οι λαμπες λιγο πιο ανοιχτα περασμενες....η βαλε πιο κοντη λαμπα και βιδωσε την στα μαυρα αναμεσα στις λαμπες αν δεν εχει καλωδια εκει μεσα η βγαλε τον ανακλαστηρα εντελως και πιασε τα ακροφυσια πανω στο καπακι.....

chrisx
11-11-06, 13:54
mikele,

έχουμε και λέμε :
1) ballast (μετσχηματιστής) και starter δεν χωράνε στην πίσω θήκη του καπακιού.
2) Στα ηλεκτρολογικά είδη δεν βρήκα στεγανά ακροφύσια για Τ8, αλλά βασικά με απέτρεψαν από το όλο εγχείρημα για διάφορους λόγους (στεγανότητα σε περίπτωση τρύπας στο πλαινό - η περίπτωση κόλλας αποκλείεται όπως λες και εσύ - για σιλικόνη δεν ξέρουν αν κρατήσει κλπ.)
3) Για πιό κοντή λάμπα που λες θα υπάρχει μεγάλο κενό, η αμέσως πιό μικρή είναι 75 cm.
4) To να βγάλω τον ανακλαστήρα και να πιάσω τα ακροφύσια στο καπάκι είναι μου φαίνεται η πιο ρεαλιστική λύση (αλλά που θα μπεί ο μετασχηματιστής;).

Όπως είναι φανερό ψιλοαπογοητεύτηκα. Βρήκα βέβαια στο Internet κάτι σαν τις συνημμένες 1,2 είναι από arcadia
http://www.aquaticbiotope.co.uk/Scripts/prodView.asp?idproduct=946
με 109 € στα 120 cm
που είναι πολύ καλή λύση εκτός βέβαια του οικονομικού, και του ότι η κόρη μου θα έχει πρόσβαση να ρίξει ότι χωράει μέσα :D...
Θα ψάξω στο internet πάντως μήπως βρώ κάποια πατέντα πάνω στο συγκεκριμένο ενυδρείο και θα σε ενημερώσω.

Αν έχεις κάποια άλλη ιδέα στείλε κάποιο post

mikele
11-11-06, 14:15
ballast (μετσχηματιστής) και starter δεν χωράνε στην πίσω θήκη του καπακιού.......

φιλαρακι εδω σταματαμε για λογους ασφαλειας η αποψη βεβαια......ακροφυσια στεγανα πουλανε τα πετ αλλα τι να τα κανεις αν δεν βολευονται τα ηλεκτρολογικα.......τι λες εσυ...???

mikele
11-11-06, 14:20
για τα αλλα που εβαλες συμφωνω...... ειναι πολυ ομορφα φωτιστικα και καινουργιες λυσεις για ενυδρεια χωρις καπακια και βγαινουν σε ποικιλια μεγεθων......θα τις προτιμησω στο επομενο ενυδρειο που θα το κολλησω μονος .....

chrisx
11-11-06, 14:45
"φιλαρακι εδω σταματαμε για λογους ασφαλειας η αποψη βεβαια..."

έτσι νομίζω και εγώ

"για τα αλλα που εβαλες συμφωνω...... ειναι πολυ ομορφα φωτιστικα και καινουργιες λυσεις για ενυδρεια χωρις καπακια και βγαινουν σε ποικιλια μεγεθων......θα τις προτιμησω στο επομενο ενυδρειο που θα το κολλησω μονος ....."

όντως ωραία είναι, αλλά 100 € εδώ 150 εκεί, έχει ξεφύγει ο προϋπολογισμός (ευτυχώς έδωσα το ενοίκιο...)
Θα το ΄ψαξω πάντως λίγο ακόμα στο internet και θα σε ενημερώσω. Αν κάνεις προσπάθεια για DIY ενυδρείο (φαντάζομαι πιο μεγάλο από το συγκεκριμένο) ενημέρωσέ με για την εξέλιξη γιατί και εγώ το σκέφτομαι για αργότερα. Έχω διαβάσει αρκετά post για το θέμα αλλά δεν είμαι ακόμη σίγουρος για το όλο εγχείρημα ...

mikele
11-11-06, 14:59
ευτυχως δεν εχω ενοικιο........σκεφτομαι ενα ενυδρειο 1,40 1,50 αλλα ακομα θα αργησει τουλαχιστο μεχρι το καλοκαιρι......να ειμαστε καλα και βλεπουμε.....

chrisx
11-11-06, 15:01
OK, μέχρι τότε θα έχω βρει πατέντα και για το cayman γιατί τόση ώρα που ψάχνω δεν έχω βρεί τίποτα .

mikele
11-11-06, 15:37
βρει πατέντα και για το cayman

ε πρεπει να φτιαχτει κατι σα κουτι να μπουν τα ηλεκτρολογικα και η λαμπα στη μεση .........ετσι ομως θα χαλασει το ενυδρειο.....εγω ηδη λυπαμαι το κομματι που αφαιρεσα για να περασει το εξωτερικο.....καλο κουραγιο θα αναμενω νεοτερα....εσενα που σου δημιουργει προβλημα ο ελλειπης φωτισμος??

chrisx
11-11-06, 18:22
"εγω ηδη λυπαμαι το κομματι που αφαιρεσα για να περασει το εξωτερικο..."

κι εγώ

"..εσενα που σου δημιουργει προβλημα ο ελλειπης φωτισμος??"

να σου πω την αλήθεια δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Στο συγκεκριμένο post πάντως όλοι επιμένουν για περισσότερο φωτισμό για τα φυτά και ως πιο έμπειροι σίγουρα έχουν δίκιο.
Π.χ στο 75άρι που πρόσθεσα την δεύτερη λάμπα ενώ πρίν τα φυτά (κερατόφυλλο ανούμπιες και egeria densa) βρισκόταν σε μια σταθερή κατάσταση τώρα βλέπω μια σταθερή ανάπτυξη.
Στο forum συχνά αναφέρεται ότι για φυτεμένο χρειάζεται περίπου 04-05w/l.

Στο 75άρι έχω 18άρα και πρόσθεσα μία 15άρα οπότε 18+15=33W και
33/75=0,44 w/l ΟΚ

Στο cayman όμως κι εγώ κι εσύ έχουμε 30+30=60W οπότε χοντρικά : 60/230=0,26 W/l που είναι λίγο.

Σου ξαναλέω πως τα φυτά μου δεν έχουν κάποιο πρόβλημα εδώ και ένα χρόνο, αλλά όπως αναφέρω και σε προηγούμενο post που έκανα δεν ξέρω τι ανάπτυξη θα είχαν αν υπήρχε περισσότερος φωτισμός.

mikele
11-11-06, 18:34
ειχα μια περιπετεια με το εξωτερικο μου φιλτρο και για υτο αργησα ......πολυ σωστα τα λες για το φωτισμο αλλα εδω δεν μπορω να πω πολλα γιατι δεν εχω φυτα στο ενυδρειο μου....θα σε πουν τα παιδια που ξερουν σχετικα με φυτα και φωτισμο....

GP250381
11-11-06, 18:36
στεγανα ακροφυσια σου εδειξα πως να τα φτιαξεις.τα balast και starter αν δεν χωρανε στο καπακι βαλτα απο κατω απο το ενυδρειο.προβλημα στεγανοτητας στα ακροφυσια που σου ειπα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

mikele
11-11-06, 19:20
οταν λες κατω εννοεις μεσα στο ντουλαπι με το φιλτρο?

chrisx
11-11-06, 21:04
Nαι mikele αυτό εννοεί ο GP250381.
Όταν αναφέρει "στεγανα ακροφυσια σου εδειξα πως να τα φτιαξεις" είναι αυτό που μας είπε στο post του σχετικά με το :
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11966 (showthread.php?t=11966)

Το θέμα τουλάχιστον για εμένα είναι ότι δεν υπάρχει βάση-ντουλάπι για το ενυδρείο αλλά το έχω πάνω σε ένα γερό-χαμηλό τραπέζι. Οπότε όλα όσα είναι κάτω από το ενυδρείο (πρίζες, εξωτερικό φίλτρο και ότι άλλο προστεθεί πχ μετασχηματιστής, καλωδιώσεις κλπ) είναι άμεσα προσβάσιμα από την κόρη μου (20 μηνών). Αυτός είναι και ο λόγος που ψάχνω λίγο την περίπτωση να μπαίνουν όλα στο καπάκι. Αν είχα την βάση (ήθελε +160 euro) θα το έκανα όπως το προτείνει ο GP250381.

GP250381
11-11-06, 21:50
αν μπορεις να βγαλεις μια φωτο του καπακιου να την δω μπορει να βρεθει λυση,μπορει...

chrisx
16-01-07, 19:27
Σε συνέχεια του post βάζω μερικές φωτογραφίες του ενυδρείου σχεδόν 2 μήνες μετά, με σκοπό οι πιο έμπειροι να με βοηθήσουν με νέες υποδείξεις και συμβουλές για την βελτίωσή του (θέσεις φυτών-ριζών, τεχνικά θέματα).

Αλλαγές που έγιναν :

Προστέθηκε :
1) DIY μπουκάλα CO2 5 lt
2) Eξωτερικό φίλτρο Ηydor 20 (700 lt/h) που δουλεύει ταυτόχρονα με το
εσωτερικό
3) Τύρφη στο εσωτερικό φίλτρο
4) Φυτά:για διάφορους λόγους δεν τα κατάφεραν τα Echinodorus Bleheri, Egeria densa, Ceratopteris thalictroides
5) Ψάρια: Οι 4 δίσκοι περνούν καλά κάπου στον Πύργο με τον msigouros και την θέση τους πήραν άλλοι 3
6) Aσπόνδυλα : Προστεθήκαν 4 Caridina japonica
Παράμετροι - Αλλαγές - Λίπανση : Τα ίδια

Εντός του μηνός η DIY μπουκάλα θα φύγει και θα αντικατασταθεί με κανονική μπουκάλα CO2 με μανόμετρα κλπ.

Δυστυχώς στο θέμα του φωτισμού δεν άλλαξε κάτι, καθώς και η αλλαγή σε πιο λεπτόκοκκο χαλίκι και η αντίστροφη όσμωση θα καθυστερήσουν αρκετά.

Επίσης βάζω και μια φωτογραφία από το μικρό με τους ξιφοφόρους (αν και εκεί η υπόδειξη-συμβουλή είναι μία και την ξέρω : Μελλοντική ολική αλλαγή του ενυδρείου).

Tolis
16-01-07, 19:39
Γιατι μια χαρα το βλεπω το ενυδρειο με τους ξιφοφορους

chrisx
16-01-07, 19:56
Το λέω γιατί είναι δεκαετίας, έχει φίλτρο βυθού, έχουν διαλυθεί-σαπίσει πολλά πλαστικά μέρη (λάμπες-starter-μετασχηματιστής είναι πιασμένα με δεστράκια για να κρατηθούν) η γυάλα έχει μερικές γρατσουνιές κλπ. Βέβαια μπορεί να παραμείνει ως γεννήστρα ή νοσοκομείο.

mikele
16-01-07, 21:51
μια χαρα το ειδα και εγω ...αυτα που ειπες αντιμετωπιζονται με συντηριση του εξοπλισμου ...εκτος αν εσυ θελεις ριζικη αλλαγη οποτε το μετατρεπεις οπως εσυ κανεις κεφι.....μου αρεσε παρα πολυ και το δισκοενυδρειο σου μπραβο και καλη συνεχεια...

chrisx
16-01-07, 22:54
mikele καλησπέρα,
για το μικρό (~75 lt) σκέφτομαι ότι αν κάνω συντήρηση θα μου κοστίσει σχεδόν όσο η αγορά ενός αντίστοιχου. Τέλος πάντων έτσι που το πάτε θα με κάνετε να το κρατήσω καμιά δεκαετία ακόμη :p.

mikele
17-01-07, 17:01
γιατι οχι αν το σκαρι ειναι καλο κραταει χρονια .......χεχε ...

MiziGr
17-01-07, 19:12
Πολύ όμορφη προσπάθεια!!! Συνέχισε. Δεν ήξερα ότι μπρείς να φιλοξενήσεις δίσκους σε τόσα λίτρα... Στο δικό μου το 120άρι λέτε να γίνεται;;;

chrisx
17-01-07, 20:07
mikele, αν πλημμυρίσω την επόμενη δεκαετία θα είναι μόνο και μόνο δικιά σου ευθύνη ...:D

MiziGr,
ευχαριστώ για την απάντηση. Αν βάλουμε την κατά προσέγγιση αναλογία :
ενήλικος δίσκος - το λιγότερο 50 lt
στο δικό μου (αφαιρώντας ξύλα, χαλίκι κλπ και με τα μικρά ψάρια που φιλοξενεί) είμαι οριακά καλά.
Αν λαβούμε υπ' όψη ότι οι στους δίσκους υπάρχει κοινωνία-ιεραρχία κλπ. θα πρέπει μελλοντικά να προχωρήσω σε μεγαλύτερο ενυδρείο ώστε να μπορεί να φιλοξενήσει μεγαλύτερη ομάδα.

Όσον αφορά τα 120 lt μπορείς να φιλοξενήσεις ένα ζευγάρι νεαρών δίσκων όμως δεν στο προτείνω γιατί :
1) Πρέπει να είναι σίγουρα ζευγάρι αλλιώς θα έχεις προβλήματα (κυριαρχίας κλπ - βλ. κιχλίδες)
2) Καταργείται κάθε έννοια κοινωνίας-ιεραρχίας κλπ.
3) Είσαι οριακά ως προς τα μεγέθη.

Η μόνη περίπτωση που βλέπω είναι να τους φιλοξενήσεις εκεί μέχρι την αγορά κάποιου μεγαλύτερου ενυδρείου. Από την άλλη, γιατί να ταλαιπωρείς και αυτούς και εσένα και να μην προβείς πρώτα στην αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου και μετά στην αγορά των δίσκων.

Περίμενε απαντήσεις και από πιο έμπειρους

thanosatha
17-01-07, 20:11
Όσον αφορά τα 120 lt μπορείς να φιλοξενήσεις ένα ζευγάρι νεαρών δίσκων όμως δεν στο προτείνω γιατί :
1) Πρέπει να είναι σίγουρα ζευγάρι αλλιώς θα έχεις προβλήματα (κυριαρχίας κλπ - βλ. κιχλίδες)
2) Καταργείται κάθε έννοια κοινωνίας-ιεραρχίας κλπ.
3) Είσαι οριακά ως προς τα μεγέθη.

Να συμπληρωσω:
4) Οσο μεγαλυτερο το ενυδρειο, τοσο πιο σταθερες οι συνθηκες του νερου, πραγμα το οποιο επηρεαζει αμεσα τους δισκους.

MiziGr
17-01-07, 21:02
Κατάλαβα!!!! Άρα ξεχνάω τους δίσκους γιατί για να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο πρέπει πρώτα να αγοράσω και μεγαλύτερο σπίτι!!!!

msigouros
17-01-07, 21:56
5) Ψάρια: Οι 4 δίσκοι περνούν καλά κάπου στον Πύργο με τον msigouros και την θέση τους πήραν άλλοι 3


:p :p :p :p :p :p :p :p :p

MiziGr
18-01-07, 10:16
msigouros τα ψαράκια σου είναι καταπληκτικά!!!!

msigouros
18-01-07, 11:09
msigouros τα ψαράκια σου είναι καταπληκτικά!!!!
Ευχαριστώ .
Μόλις απομακρυνθεί και ο κύριος Λεοπαρντάλις από το ενυδρείο θα είναι όλα καλύτερα !!:p :p

bvlahos
24-01-07, 11:43
Λοιπόν πρώτα πρώτα μεγειά είναι πολύ όμορφο.

Όντως το φώς είναι λίγο και επειδή σίγουρα έχεις πρόβλημα χώρου μία καλή λύση είναι τα power compacts. Εγώ έχω της interpet 50εκ μήκος 55W T5 και έχω 2 σύν 2x30W κανονικές φθωρίου. Σύνολο 170W για ενυδρείο 230λ επίσης. Με τόσο φως θα χρειαστείς CO2 αλλιώς θα έχεις πρόβλημα με άλγη πάρα πολύ γρήγορα. Εκτός του ότι τα φυτά σου δεν θα τη παλέψουν με τόσο λίγο φως αλλά επίσης χάνουν και από ομορφιά. Όσο γι αυτούς που θα πουν ότι οι δίσκοι θα έχουν πρόβλημα με τόσο φως έχω και εγώ 3 δισκάκια και δεν έδειξαν ποτέ ότι έχουν πρόβλημα με το φως. Γεια σου Μάριε. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν η Interpet έχει ανάλογο φωτιστικό για ενυδρείο 80 εκατοστών και αν μπορείς να μου στείλεις στοιχεία για την αγορά (κάποιο link).
Ευχαριστώ, Βασίλης