PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεογέννητα guppies και φίλτρο


binational
02-11-06, 15:55
Έχω 2 ετοιμόγεννες θηλυκές guppies. Η μια προπαντός είναι τετράγωνη και παραφουσκωμένη. Την έχω βάλει ήδη μια φορά στην γεννήστρα για 2 μέρες αλλά τίποτα. Έτσι διαβάζοντας σχεδόν όλα τα σχετικά θέματα σΆ αυτή την κατηγορία αποφάσισα να γεμίσω με κερατόφυλλο το ενυδρείο και να τις αφήσω να γεννήσουν όπου είναι.

Το πρόβλημα που μου προέκυψε είναι εάν υπάρχει περίπτωση το εσωτερικό φίλτρο της Juwel στο Μοnolux 80 να τραβήξει τα νεογέννητα guppies?

klaz
02-11-06, 16:06
εάν υπάρχει περίπτωση το εσωτερικό φίλτρο της Juwel στο Μοnolux 80 να τραβήξει τα νεογέννητα guppies?

και βεβαια,ειναι αρκετα πιθανο,αλλα μην σε τρομαζει,γιατι αν εχεις κρυψωνες ,αρκετο κερατοφυλλο,πολλα μωρα θα επιβιωσουν,και ετσι κι αλλιως θα εχεις σχεδον μονιμα γεννες ...:rolleyes:

binational
02-11-06, 16:09
Εάν περάσω ένα κομμάτι καλτσόν πάνω από της εισροές του φίλτρου … μπορεί να διαταράξω κάτι άλλο?

klaz
02-11-06, 16:11
ναι .σε υπερβολικα συντομο χρονο,θα καταφερεις να στομωσεις,αρα και να φραξεις το φιλτρο σου....και με τουλι(για να σε προλαβω:rolleyes::p.).θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα..ισως πιο αργα ...αλλα.......

PascM
02-11-06, 16:32
Να μην πειράξεις τίποτα Τίνια, είναι τόσο εύκολο να βγουν τα μικρά ξανά από το φίλτρο μόνα τους που δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα!!!!! Έχω παρατηρήσει οτι πολλές φορές πηγαίνουν μόνα τους εκεί όταν φοβούνται για κάποιον λόγο και επειδή κοιτάω πάρα πολύ συχνά το φίλτρο για μωράκια (μου έχει γίνει συνήθιο :D ) σε πληροφορώ οτι σχεδόν ποτέ δεν βρήκα έστω και ένα πραγματικά εγλωβισμένο.

ppanoss
02-11-06, 21:04
Στο δικό μου φίλτρο του καρφουρ σε κάθε γεννά μαζεύει γύρο στα 5 μόρα gapy στ:)η θέση για τον θερμοστάτη και τα βγάζω με μια diy αποχή από τούλι :p Λέτε να βγαίνουν από μονά τους :confused:
δεν τα αφήνω γιατί κάπου διάβασα πώς σε μικρό χορό μένουν νανάκια

PascM
02-11-06, 21:07
Τα φίλτρα διαφέρουν όμως λογικά μπορούν να βγούν έξω!

msigouros
02-11-06, 23:04
Βρήκα λύση μετά από αρκετά χαμένα μωράκια (κοπερφιλντ απων) με το να κλεισω με σφουγγάρι την είσοδο του φίλτρου και όλα πηγαίνουν καλά.
Αντε και καλό ντάντεμα στα μωρά σου-+9