PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για kribensis


pani
31-10-06, 08:30
Καλημέρα,
Φίλοι μου έχω ένα θηλυκό kribensis το οποίο επιτίθεται συνεχώς σε όποιο αρσενικό βάλω στο ενυδρείο μέχρι που το σκοτώνει. Και η απορία μου :
Πως μπορώ αυτό το θηρίο να το κάνω να ζευγαρώσει αφού δεν δέχεται κανένα αρσενικό;

eliasfot1
31-10-06, 09:06
Βρες ένα αρσενικό μεγαλύτερο από το θηλυκό σου και βάλε τη θηλυκιά στη γυάλα του αρσενικού αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα πριν βάλεις το αρσενικό μέσα άλλαξε την διακόσμηση του ενυδρείου μεταφέροντας τα πράγματα

pani
31-10-06, 09:11
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση με τη διαφορά οτι μάλλον είναι πολύ δύσκολες και οι δύο επιλογές.... το ενυδρείο ειναι αρκετά μεγάλο 400αρι δύσκολη η αλλαγή της διακοσμησης του .... το μόνο που μένει είναι η μεταφορά της θηλυκιάς σε κάποιο άλλο ενυδρείο .... Ευχαριστώ πάντως για τις προτεινόμενες λύσεις.

thediscusman
31-10-06, 09:20
Πανίτσα μου γεια σου!!!
Πολύ τσαμπουκαλού βγήκε η θυληκιά...
Μπορείς να δοκιμάσεις να απομακρύνεις για κάποιο διάστημα τη θυληκιά από το ενυδρείο και να αφήσεις μόνο του κάποιο αρσενικό που καλό θα ήταν να είναι και μεγαλύτερο όπως σου είπε και o eliasfot1. Όταν ξαναβάλεις τη θυληκιά πολύ πιθανόν να είνια καλύτερα τα πράγματα, αφού θα είνια αυτή πλέον ο επισκέπτης.

Apostolis
31-10-06, 09:37
Πανίτσα μου γεια σου!!!
Πολύ τσαμπουκαλού βγήκε η θυληκιά...
Μπορείς να δοκιμάσεις να απομακρύνεις για κάποιο διάστημα τη θυληκιά από το ενυδρείο και να αφήσεις μόνο του κάποιο αρσενικό που καλό θα ήταν να είναι και μεγαλύτερο όπως σου είπε και o eliasfot1. Όταν ξαναβάλεις τη θυληκιά πολύ πιθανόν να είνια καλύτερα τα πράγματα, αφού θα είνια αυτή πλέον ο επισκέπτης.

Με πρόλαβες...! ;)

pani
31-10-06, 09:49
Φίλοι μου,
είναι πράγματι τρομερή η κυρά μου.... η πρώτη της επαφή με τον καθε νέον κύριο ήτανε η εξής: Τον πλεύριζε ... του έκανε επίδειξη και άν αυτός δεν ανταποκρινότανε ξεκίναγε το κυνηγι του θανάτου πιά....
Οκ θα κάνω όπως με συμβουλεύετε. Για πόσες μέρες πρεπει να φύγει η κυρά;

Apostolis
31-10-06, 09:55
Δεν ξέρω... 2? 3? κάτι τέτοιο... σίγουρα είναι θυληκιά? Τα θυληκά δεν παρουσιάζουν και τόσο "περιοχική" συμπεριφορά αν δεν έχουν αυγά ή μωρά...

thediscusman
31-10-06, 10:02
Αποστόλη εγώ θα έλεγα και περισσότερο αν έχει χώρο να την κρατήσει αλλού. Δεν έχεις ακόμη και το μικρό Πανίτσα;
Καλό θα ήταν όταν μπει ξανά να της φαίνεται ξένο το περιβάλλον.

pani
31-10-06, 10:30
Ναί τα έχω αλλά το 75αρι κατοικείται απο γκάπις και το 30αρι απο δύο μικρούς μονομάχους.... και σκέφτομαι αν θα μπορούσα να μετακινήσω εστω και προσωρινά τους μονομάχους... να χρησιμοποιήσω το 30αρι για τον αρσενικό μετά να βάλω το θηλικό και οταν γίνουν ζευγάρι να τά μετακινήσω στο μεγάλο. Εσείς τι λετε;

Apostolis
31-10-06, 10:49
OXI!!!

βάζεις ΜΟΝΗ της την θυληκιά σε 30άρι για 2-3 μέρες σε σκοτεινό μέρος, βάζεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ τον αρσενικό στο μεγάλο, αλλάζεις λίγο την διακόσμηση και ξαναβάζεις την θυληκιά...

pani
31-10-06, 10:55
Ωραία για πές τε μου το 30αρι ειναι μικρό για τα κριπ ετσι δεν ειναι; Θα ήτανε για μένα όμορφο να τα δω σε χώρο δικό τους και θα θα παρακολουθούσα και συχνά μιας και το ενυδρείο αυτό ειναι στη δουλειά μου. Αν ομως είναι μικρός ο χώρος για τα φιλαράκια μου θα κάνω αυτό που λες Αποστόλη μου.

Apostolis
31-10-06, 11:13
Το 30 είναι μικρό και μάλιστα ακόμη ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ όταν ο ο αρσενικός θέλει "επειγόντως" να ζευγαρώσει και η θυληκιά δεν... θα έχεις σκοτωμούς...! :???:

pani
31-10-06, 11:32
Να κάμω μιά αλλη εισήγηση: Το 75άρι είναι εντάξυ για ενα ζευγάρι κριπ;

Apostolis
31-10-06, 12:06
αν είναι κοντό (=μεγάλη επιφάνεια βυθού) είναι μια χαρά...! ;)

pani
31-10-06, 12:10
Νομίζω ότι είναι οκ... θα το ετοιμάσω για το ζευγάρι. Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας.

pet
31-10-06, 13:20
Φοβάμαι μόνο, μην πάθει σοκ η θηλυκιά από την απότομη αλλαγή στα λίτρα... Εκεί που είναι στα σαλόνια (400λτ.), να βρεθεί στα 75 ή στα 30... Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει...καμιά φορά αρρωσταίνουν

pani
31-10-06, 13:25
ΜΜΜΜ αυτό δεν το είχα σκεφτεί ότι θα της προκαλέσω σιόκ. Απλά θέλω να φτιάξω ένα ζευγάρι με κριπ και προσπαθώ με κάθε τρόπο να την παντρέψω....
και να της δώσω και ένα σπιτάκι ολόδικο της.

Takis
31-10-06, 15:48
Αν βαλεις μονο το ζευγαρι στο 75αρι με φυτα και κρυψωνες, θα ειναι μια χαρα.
Βαλε πρωτα τον αρσενικο εκει και μετα μια βδομαδα την θηλυκια.

pani
31-10-06, 18:09
Εντάξυ ευχαριστώ θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα ετοιμάσω κατάλληλα το 75άρι να δεχθεί το ζευγάρι.

Giorgos
31-10-06, 18:23
Γεια σου Πανίτσα.

Καλού κακού πες μας τι διαστάσεις έχει το 75άρι που προορίζεται γαι τα kribensis.

Tolis
31-10-06, 18:32
Εγω θα διαφωνησω λιγο. Αν η γυναικα θελει το 75ρι για τα γκαπια της (πουναι και η αδυναμια της απο οτι ξερω), ας τα αφησει εκει.
Ας προσθεσει μερικες σπηλιες στο 400ρι (ευκολο χωρις να πειραζει την διακοσμηση) κι ας ακολουθησει αυτα που ειπε ο thediscusman. Να βαλει εναν μεγαλο αρσενικο αφου βγαλει τη θηλυκια για καμμια βδομαδα. Σιγουρα θα βρει ενα δοχειο να την φιλοξενησει (καμμια 10ρια λιτρα και σκεπασμενο), να ταιζει με φειδω, κι αν δεν εχει φιλτρο, ας αλλαζει καθε μερα το νερο με νερο μισο του ενυδρειου μισο φρεσκο (με αντιχλωριο).

pani
01-11-06, 07:50
Έγινε λοιπόν θα ακολουθήσω την τελευταία εισήγηση. Σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι η κυρά μου να δεχτεί τον νέον κύριο που θα της συστήσω ξανά. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και τις εισηγήσεις σας.