PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν είναι επίσημη παρουσίαση …


binational
30-10-06, 21:39
Καλησπέρα …

μόλις «τελείωσα» με το φύτεμα του καινούριου 240 λίτρα …


http://img111.imageshack.us/img111/1568/aquariumbc7.jpg



Είναι λίγο θολό ακόμα και τραβηγμένη νύχτα η φωτό, αλλά τα «χοντρά» φαίνονται. Τα φυτά είναι μωράκια ακόμα …


Τεσπά, παρακαλώ, τα σχόλια σας …

halvas69
30-10-06, 21:52
Ωραίο setup για ξεκινημα.
Όταν μεγαλώσουν τα φυτά θα γίνει πολύ καλό, μπράβο :)

Tolis
30-10-06, 22:21
Το ενυδρειο φαινεται κι απο τις 2 μεριες?

Υποσχεται πολλα, θελει ομως μερικα φυτα ακομα, και προσπαθησε να βαλεις αυτην τη πετρα της μεσης λιγο πιο δεξια η λιγο πιο αριστερα για να χαλασεις την "συμμετρια" που υποδηλοι ανθρωπινο χερι.

binational
30-10-06, 22:32
Το ενυδρειο φαινεται κι απο τις 2 μεριες?
Από τη «πίσω» πλευρά είναι μπαλκονόπορτα και το «σαλόνι του καλοκαιριού»

Σκέφτηκα να το φτιάξω έτσι που το καλοκαίρι όταν καθόμαστε έξω τα απολαμβάνουμε εξίσου!



Υποσχεται πολλα, θελει ομως μερικα φυτα ακομα,
Φυτά έχει παρά πολλά … αλλά είναι babies ακόμα, και με τα κλαδέματα θα γίνουν ακόμα περισσότερα.

Όταν ψηλώσουν και με τα σωστά κουρέματα φαντάζομαι να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα.


και προσπαθησε να βαλεις αυτην τη πετρα της μεσης λιγο πιο δεξια η λιγο πιο αριστερα για να χαλασεις την "συμμετρια" που υποδηλοι ανθρωπινο χερι.
Ευχαριστώ … δεν το σκέφτηκα … αύριο θα την μετακινήσω …

Tkagem
30-10-06, 23:04
έτσι που το καλοκαίρι όταν καθόμαστε έξω τα <απολυμάνουμε> εξίσου!

Φιλενάδα καλή απολύμανση!!!!:confused:
Εγώ είχα την τιμή να το απολαύσω από κοντά το ενυδρείο της Τίνιας και είναι πραγματικά πανέμορφο από κοντά!Χάνει πολύ στη φωτό,και μέσα στο σαλόνι που το έχει το οποίο είναι εξίσου πανέμορφο,είναι χάρμα οφθαλμών!!!!

klaz
30-10-06, 23:06
εγω απλα παρατηρω ,οτι ισως χρειαστει να μειωσεις την αναταραξη της επιφανειας,για να υπαρχει διοξειδιο αρκετο για τα φυτα σου...;)

binational
30-10-06, 23:10
Φιλενάδα καλή απολύμανση!!!!:confused:

Διορθώθηκε!

Ευχαριστώ …:cool:

Εμ … με τέτοια κούραση τι περίμενες?

george
30-10-06, 23:10
Mπράβο...πολύ καλή προσπάθεια.
Θα δείξει σαφώς πολύ καλύτερα όταν θα μεγαλώσουν τα φυτά.
Εμένα γιατί με χαλάει λιγάκι το πήλινο πιθαράκι ;

Liolios
30-10-06, 23:14
Θέλει δουλίτσα ακόμα, αλλά είσαι σε πολύ καλό δρόμο!;)
Σίγουρα όταν μεγαλώσουν τα φυτά θα "πάρει τα πάνω του".
Καλό χάζι!:p

binational
30-10-06, 23:15
Εμένα γιατί με χαλάει λιγάκι το πήλινο πιθαράκι ;

Ααααααααα … για κάνε μου την χάρη …:smt065

Ο Μέγας Αλέξανδρος (5 ετών) το διάλεξε και υπέδειξε την θέση …:cool:

Έλα εσύ και συνεννοήσου μαζί του …:D

PascM
30-10-06, 23:17
Εμένα γιατί με χαλάει λιγάκι το πήλινο πιθαράκι ;

Έχει κληρονομηθεί από το 80άρι αλλά πιστεύω η Τίνια θα το διώξει σιγά σιγά ή θα το χάσει στα φυτά! :D

binational
30-10-06, 23:17
Θέλει δουλίτσα ακόμα

Για πές ... τωρα που γυρίζει ... ;)

Xotikouli
30-10-06, 23:41
Καλησπέρα …

μόλις «τελείωσα» με το φύτεμα του καινούριου 240 λίτρα …

Καλά έκανες και το έβαλες σε εισαγωγικά, αυτά τα πράγματα δεν τελειώνουν ποτέ! Αυτή είναι και η ομορφιά του φυτεμένου βέβαια ;)

Θα συμφωνήσω με το σχόλιο για την πέτρα. Ίσως πέφτει και λίγο μεγάλη? Δεν μπορώ να πω με σιγουριά πριν μεγαλώσουν τα φυτά...

Κατα τα άλλα φαίνεται μια καλή, μελετημένη αρχή. Θα δεις πως πάνε μεγαλώνοντας και θα αποφασίσεις για τις πιθανές αλλαγές.

Πέρα από τη "διακοσμητική" άποψη, πρόσεξε και την πρακτική. Μόνο χαμηλά φυτά μπροστά, προσοχή σε αυτά που ψηλώνουν και μάλιστα γρήγορα ωστε να μην κρύβουν το φως από τα διπλανά κλπ.

Από όσο μπορώ να δω (δεν φαίνονται καλά τα είδη των φυτών), δεν βρίσκω κάποιο λάθος πάντως.

Ίσως μόνο εκείνο το μικρούλι που είναι μπροστά δεξιά. Είναι Hemianthus micranthemoides? Αν ναι, μάλλον θα του λέιψει το φως εκεί που είναι (συνήθως οι άκρες του ενυδρείου δεν φωτίζονται επαρκώς).

Αυτά κι από μένα, σου εύχομαι καλή επιτυχία!!

:p

Apostolis
31-10-06, 10:33
Σίγουρα πολύ καλή αρχή! ;)

Επέτρεψέ μου μερικές παρατηρήσεις:
1. Τα Colisa Lalia, θα αλληλοσκοτωθούν και τελικά θα μείνει μόνο 1 το οποίο θα "χτυπηθεί" απο το τιγράκι...
2. Το θερμόμετρο ΔΕΝ είναι ανάγκη να φαίνεται και τόσο και καλύτερα να είναι τοποθετημένο περίπου στη μέση ή προς το κάτω μέρος του ενυδρείου
3. ΝΑ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ να φτιάξεις και ένα 2ο ενυδρείο για να βάλεις το πυθαράκι...
4. Βάλε τα φυτά σε "ομάδες" και περιόρισε τα είδη σε 5-6...

Φιλικά,

Juan
31-10-06, 10:59
Για καινούργιο στήσιμο και μέχρι να δούμε τι έχει στο μυαλό σου, το μόνο που έχω να πω είναι ότι είναι 'πολλά υποσχόμενο' ενυδρείο. :D

Όσο για την θέση του ενυδρείο....δίπλα από το 'καλοκαιρινό σαλόνι' δεν μπορεί βρει καλύτερα ;)

pet
31-10-06, 11:18
Ελπίζω μόνο να μην το χτυπάει ο ήλιος! Το είχα κάνει το πείραμα σε ένα μικρό 30λτ.(να πέφτει ο ήλιος για λίγες ώρες, και μου έπιασε ένα περίεργο είδος άλγης, όχι στα τζάμια όπως περίμενα....αλλά στο υπόστρωμα...(απαίσια μυρωδιά) ... το ξέστησα.

tsikis
31-10-06, 14:07
Δεν ξέρω αλλά............μ'αρεσει :smt023 :smt023 :smt023

Όταν μεγαλώσουν τα φυτά σίγουρα θα δείχνει πανέμορφο...

Giorgos
31-10-06, 18:54
Τίνια, έχεις κάνει μια πολύ καλή αρχή και είμαι σίγουρος ότι όσο περνάει ο καιρός θα καλυτερεύει η εμφάνιση του ενυδρείου σου.
Πες μας περισσότερα.
Τι και πόσο φωτισμό έχει; CO2 έχεις βάλει; Τι και πόσα ψάρια έχεις τώρα;

* Το μετακινώ στο aquascaping - φετεμένα ενυδρεία.

binational
31-10-06, 19:36
Ευχαριστώ …

Από φως προς το παρόν μια Juwel daylite 38 Watt 1047mm και μια Juwel warmlite 38 Watt 1047mm, αλλά περιμένω τον Μανώλη (PascM) να μου φέρει το δεύτερο φωτιστικό της Juwel με άλλες 2 λάμπες, και ψάχνει να μου βρει και εγκατάσταση CO2 για το βαλάντιο μας … Παρασκευή θα έχω νέα.

Είναι μανούλα σ’ αυτά ο Μανώλης, να’ ναι καλά!

Από ψάρια :

3 Clown Loach (Botia macracanthus)
3 Opaline Gourami (Trichogaster trichopterus) – (1 αρσενικό, 2 θηλυκά)
2 Dwarf Gourami (Colisa lalia) - (2 αρσενικά)
2 Blood red Dwarf Gourami (Colisa lalia) - (2 αρσενικά)
5 Τιγράκια Tiger Barb (Barbus /Capoeta/ tetrazona) ριγέ
2 Τιγράκια Tiger Barb (Barbus /Capoeta/ tetrazona cherry albino) κόκκινα
2 Τιγράκια Tiger Barb (Barbus /Capoeta/ tetrazona green) πράσινα
1 SAE Siamese Algae Eater (Crossocheilus siamensis)
1 Pleco albino (Liposarcus pardalis)
1 Pleco (Glyptoperichthys gibbiceps)

deMetrIs
31-10-06, 20:46
Ο! πολυ ωραιο το ενυδρειο σου μπραβο! :p
αλλα δεν εκανες καλα που εβαλες μονο 2 αρσενικα Dwarf Gourami πρεπει να βαλεις και λιγα θυληκα;) και επισης τα κλουν σου πεφτουν πολλα για τα λιτρα σου οποτε θα ηταν καλυτερα να τα διωξεις απο το ενυδρειο σου


Είναι μανούλα σ’ αυτά ο Μανώλης, να’ ναι καλά!



Ο Μανώλης σε βοηθησε στο στησιμο ?:)

binational
31-10-06, 21:16
Ο Μανώλης το κουβάλησε, το συναρμολόγησε, σύνδεσε τα φίλτρα, τα φώτα, τους αντανάκλαστηρες, έστρωσε το υπόστρωμα και την άμμο, μετέφερε τα φυτά και τα άλλα αντικείμενα από το μικρό και το γέμισε νερό! :smt038 :smt038 :smt038

(Ουφ … κουραστικά και μόνο με την περιγραφή ... )

Εγώ μόνο διάλεξα κι’ άλλα φυτά, ξύλα και πέτρες, έκανα το οποίο aquascaping και μετέφερα τα ψάρια …

Παρεμπίπτοντος … το πήλινο πιθαράκι … εξαφανίστηκε δια μάγιας σήμερα το βράδυ … όλο το απόγευμα το ψάχναμε με τον Μέγα Αλέξανδρο … πουθενά το άτιμο …:p



Δεν βρήκα ούτε dwarf ούτε blood-red dwarf gourami θηλυκές … είναι λέει &#171;άσχημες, ασημί&#187; και δεν τις προτιμάνε …:(



Όσο για τους clownloach… είναι πιο ευτυχισμένα σε ομάδα τριών … εάν μεγαλώσουν πολύ … ποιος ξέρει … μπορεί να γίνουν αιτία για μεγαλύτερο ενυδρείο …;)

PascM
31-10-06, 21:24
Οι botia macracanthus είναι καλύτερα σε ομάδες των έξι όμως θέλουν λίτρααααααα
Αλήθεια που τα είχες κρυμένα? ή δεν τα είδα στο 80άρι?



PS: Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι εμπειρότεροι!

binational
31-10-06, 22:11
Έναν είχα …

έγινε αυτή http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=13912 η κουβέντα …

έδινε ο chrisx (http://www.greekaquarist.com/vb/member.php?u=1724) τους 2 δικούς του …

και γίνανε τρεις …

Αυτάααααααααααααααααα http://www.sweetim.com/simiebar/content/emoticons/000200B8.gif (http://www.sweetim.com/defaultie.asp?ref=2)

PascM
01-11-06, 00:57
Με βλέπω να κουβαλάω και άλλο ενυδρείο :D :D :D για τους κλόουν!!!!:D :D :D :D :D Ωχ θα με μισήσει ο Μιχάλης http://www.sweetim.com/simiebar/content/emoticons/0002006E.gif (http://www.sweetim.com/defaultie.asp?ref=2)

chrisx
01-11-06, 08:47
Ρε Τίνια,
τι μου έλεγες στο τηλέφωνο ότι μοιάζει πολύ με το δικό μου κλπ. κλπ.
Καμία σχέση. Απογοητεύτηκα. Θα αρχίσω τις αλλαγές στο δικό μου από σήμερα κιόλας.
Πέρα από την πλάκα, το ενυδρείο είναι πάρα πολύ ωραίο.
Καλή συνέχεια και χαιρετισμούς στους κλόουν που βρήκαν ένα καλύτερο σπίτι (είχαν βαρεθεί και εδώ στην επαρχία ήθελαν λίγο άρωμα πρωτεύουσας)

binational
01-11-06, 09:32
Ίσως μόνο εκείνο το μικρούλι που είναι μπροστά δεξιά. Είναι Hemianthus micranthemoides? Αν ναι, μάλλον θα του λέιψει το φως εκεί που είναι (συνήθως οι άκρες του ενυδρείου δεν φωτίζονται επαρκώς).


Είναι Micranthemum umbrosum (http://www.aquahobby.com/garden/e_umbrosum.php) , απ’ ότι διάβασα αρκετά ανθεκτικό … εάν δεν μου το ξεπατώσουν τα gourami, λέω να δοκιμάσω να το κάνω χαλάκι.

chrysan8os(goldy)
05-11-06, 12:15
που θα μας το ξεπατοσουν τα gouramis οπως εγινε στο προηγουμενο το 80λιτρο.αλλα τι να κανουμε δεν πειραζει!!!:)