PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάμπες Μπλε ακτινικές!


x-nos
23-05-05, 13:49
Λοιπον η ερώτηση ειναι η εξής. Επηδη πριν λίγες μέρες έβαλα μέσα 3 βραχάκια live rock και θέλω να αλλάξω λίγω τον φωτισμό του ενυδρείου ήθελα να μάθω αν οι μπλε ακτινικές λάμπες κάνουν για την ανάπτηξη των οτιδηποτε αλγών ή μικρο οργανισμών που υπάρχουν πάνω στον βράχο και ακόμα εαν μπορώ να βρω τέτοιες λάμπες σε μαγαζιά με ηλεκτρολογηκό εξωπλισμό ή να πάρω κάποιας γνωστής ετερείας όπως Arcadia???

jpatou
23-05-05, 14:27
To φάσμα στο οποίο εκπέμπουν οι actinic χρησιμεύει στην ανάπτυξη των κοραλίων και διαφόρων άλλων μικροοργανισμών καθώς και επιταχύνει την διαδικασία της φωτοσύνθεσης στο Θαλασσινό. Όμως πρέπει να χρησιμοποιούνται πάραλληλα με λάμπες γενικού φάσματος. Ετσί καλό είναι να έχεις μία actinic και όσες λευκές θέλεις μεχρι το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Καλό είναι να βάλεις True Actinic καθώς πολλές εταιρείες βγάζουν λάμπες που απλά είναι βαμένες.

Discos
23-05-05, 14:36
Αλλες μαρκες μπορει να ειναι JBL π.χ. Εχει εξαιρετικες λαμπες, αλλα και οι arcadia ειναι απλα κορυφαιες!! Δεν θα βρεις κατι να σε βοηθησει στα καταστηματα ηλεκτρονικων.

x-nos
23-05-05, 21:18
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Έχω μια λευκή μέσα 15W και υπάρχει θέση για μία ακόμα 18W οπου εκει έχω μια της Arcadia για φυτα την οποία δεν άναβα μέχρι που έβαλα τον βράχο για να τον "βοηθίσω" αλλα φούντωσε η άλγη και έτσι σκέφτομαι να την αλλάξω με μια μπλε ακτινικη για θαλασσινο της Arcadia! Τι λετε θα κάνω δουλεια? (Δεν ξέρω αν έχει σημασία πάντως σας λεω οτι το ύψος του ενυδρείου ειναι 30εκ)

Discos
24-05-05, 09:19
Φυτεμενη για θαλλασινο?? Δεν εχουμε πει αυστηρα οτι δεν κανει? Ευτηχως που δεν ειχες τιποτα σοβαρα κοραλακια μεσα να τρεχεις και να μην φτανεις....

x-nos
24-05-05, 15:34
Η λάμπα αυτή ήταν μέσα απο τότε που ήτανε γλυκού νερού το ενυδρείο και δεν την άναβα! Μονο τώρα για καμια βδομάδα! Disco εσυ τι λες να ειναι καλητερα να βάλω την μεγαλη ασπρη και την μικρη μπλε ή το αντίθετο? Μιλάω και σαν οπτικο αλλα και σαν καλητερο αποτελεσμα για τον βραχο και ολα τα αλλα!!!
*** Η μεγαλη βρησκεται στο μπροστα μερος και η μηκρη στο πισο

Discos
25-05-05, 09:52
Για Fish-only ειναι μια χαρα η μπλε πισω και η λευκη μπροστα. Στην δικη σου περιπτωση, ειναι καλυτερα η λιγο ποιο μικρη να ειναι η ακτινικη. :wink:

x-nos
25-05-05, 13:27
Οκ! Σε ευχαριστω πολυ!
Μια ρωτηση ομως γιατι λες σε fish only ειναι καλα ετσι? Δηλαδη αμα αργοτερα το γυρισω σε reef θα πρεπει να αλλαζω παλι?

jpatou
25-05-05, 13:35
Σίγουρα θα θές και άλλη/ες λάμπες που θα είναι κατάλληλες για τα κοράλια σου.
Εγώ σε ενυδρείο 60αράκι reef έχω 1χ15w ακτινική και 3χ18w άσπρες σε διάφορα Kelvin από 9000Κ μέχρι 15000Κ

x-nos
25-05-05, 21:02
Δεν με πέρνει να βάλω τόσες μετα αναγκαστηκα θα κρεμάσω μια Metal Halide να τελειώνω! :D

Discos
26-05-05, 10:52
:?: :?:

x-nos
26-05-05, 11:56
Λεμε τωρα Diskos ΑΝ κάποτε το κάνω reef!

Discos
26-05-05, 13:23
AAAAA...ok.. :D :wink: