PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτησουλες!


χοχλακας φωτης
28-12-04, 00:11
καταρχας χρονια πολλα,υγεια,κτλπ.τωρα εχω ενα μικρο καταλογο απο αγνωστα σε εμενα πραγματακια,που θελω να μου πειτε τι ειναι, και αν ειναι οφελημα για reef!λοιπον
1.calciumreactor
2.kalkwasserreactor
3.nitratereductor
ολα απο aqua medic.
ειναι πολλα :oops:

Discos
29-12-04, 13:39
Λοιπον....εχουμε και λεμε

- Calciumreactor
.............Συσκευη που σου επιτρεπει να κρατας ψηλα την αλκαλικοτητα αλλα και το ασβεστιο στο νερο σου πολυ ποιο ευκολα απο οποιοδηποτε αλλο τροπο. Σε διαρκεια χρησης ειναι οτι ποιο φθηνο αλλα σε αμεσο κοστος ειναι λιγο ακριβο. Θελει μπουκαλα CO2, με μανομετρο, με selinoid, με ελενκτη PH, calcium reactor και αραγονιτη η καποιο μεσο που κανει για απελευθερωση ασβεστιου.

- Κalkwasserreactor
..............Συσκευη που σου επιτρεπει το καθαρο νερο που μπαινει αν αναπληρωση στο ενυδρειο σου να εχει kalkwasser αφου περασει απο μεσα απο την συσκευη.

- Νitratereductor
..............Συσκευη που σου επιτρεπει να αφερεσεις με μια αργη και αρκετα δυσκολη διαδικασια τα νιτρικα αλατα απο το νερο σου (NO3). Τους ταιζεις με γλυκοζη σαν τροφη για να κανουν αυτη την διαδικασια. Αλλα πια ειναι σχεδον τελειως ξεπερασμενοι και υπαρχουν πολλοι ποιο φυσικες μεθοδοι για τον ιδιο σκοπο. Π.χ. algae filter - φιλτρο αλγης, dsb - φιλτρο βαθεας επιστρωσεις αμμου κτλ. κτλ.

Εαν εχεις καποια αλλη αποροια χτυπα την πορτα και μαζι με τα καλαντα θα σου πουμε και τι θελεις. :wink: :twisted:

χοχλακας φωτης
29-12-04, 20:26
ενα alcium reactor ποσο κοστιζει μαζι με τα υπολοιπα αξεσουαρ του?
Α και dsb ειναι το φιλτρο αμμου?η αυτο που εχουν στο sump οπου βαζεις 12-15εκ αραγονιτη μαζι με καποια αλγη?

χοχλακας φωτης
08-01-05, 19:42
μηπως ρωτησα βλακια και δεν απανταει κανεις? :oops:

Discos
10-01-05, 09:47
Οχι, απλα δεν μπορουσαμε να μπουμε για αρκετες ημερες!!
Λοιπον ναι αυτο ειναι το dsb αλλα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι στο refugium, εαν εχεις χωρο μπορει να μπει στο κυριος ενυδρειο, και ειναι και πολυ εντυπωσιακο.

Οσο για τον reactor παει κοντα στα 1000 ευρω δεν μπορεις να γλιτωσεις και πολλα, σε βαθος χρονου αξιζει ομως
------reactor 400ευρω
------αραγονιτης 30 ευρω
------ph controller 300ευρω
------μπουκαλα co2 90 ευρω
------μανομετρο 50 ευρω
------selinoid 40 ευρω

χοχλακας φωτης
12-01-05, 14:37
στο "εξοπλισμος τεχνολογια" βρηκα το pH - Temp - CO2 Controller.μπορει να το χρησιμοποιησω για calcium reactor?

Discos
13-01-05, 10:50
Καλο ειναι να εχεις ενα εξειδικευμενο ph-μετρο η ακομα καλυτερα εναν κοντρολερ μονο του.

johnny98130
13-01-05, 10:56
1)------ph controller 300ευρω ---------->Ειναι ακριβή η τιμή που λες Μαριε. Με 180$ βρίσκεις πολύ καλό της pinpoint


2) ------μπουκαλα co2 90 ευρω----------->>Εαν μιλάς για μεγάλη τοτε ΟΚ αλλιώς μπορείς να βρεις φθηνότερη.
[/b]

Discos
13-01-05, 11:37
Ναι βρε Γιαννη εχεις δικιο αλλα μιλαω για ενα κορυφαιο ομως οπως της Tunze. Μην ξεχνας πως εχω ολη την σειρα της Pinpoint απο Ph-meter εως O2-meter.

Καλα, αξιοπιστα και σιγουρα κανεις την δουλεια σου. Υπαρχουν αναφορες για το Pinpoint που λενε αυτα ακριβως που εχω δει και εγω αλλα τα tunze εχουν καλυτερο ονομα. Εξαλου 180 ευρω παλι δεν ειναι λιγα.

Οσο για την μπουκαλα δεν εχει νοημα να παρεις μια μικρη αφου θα πρεπει να την γεμιζεις συχνοτερα. Πραγμα που για ολους μας που εχουμε την δουλεια μας δεν ειναι ευκολο να τρεχουμε σε ωρες καταστηματων ειδικα.

Εξαλλου μιλαω σαν γενικο κοστος σε μια μεσαια ταξη τιμης, υπαρχουν χαμηλοτερες (οπως ειπες), υπαρχουν ομως και πολυ ψηλοτερες (και οχι παντα αδικαιολογητα). Οι ενδικτικες τιμες στο περιπου ειναι αυτες. Οπως το ιδιο ισχυει και για reactors και για οτιδηποτε αλλο σε αυτο το χωρο.