PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαιωσκώληξ ο κοινός....


Tkagem
28-10-06, 11:46
Καλημέρα φίλοι μου,από το πρωί καθαρίζω τον κήπο και έχω μαζέψει ένα ποτήρι σκουλήκια,αυτά τα συνηθισμένα τα καφέ.Μπορώ να τα ρίξω στους παγκάσιους ή θα ψοφήσουν άν τα φάνε????

deMetrIs
28-10-06, 11:52
Τους τρωνε
εγω οταν βρω μερικες φωρες δινω στους μονομαχους μου (αλλα εγω τους κοβω πρωτα http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=6888&highlight=%E3%E5%F9%F3%EA%EF%EB%E7%EA%E5%F2 )

Giorgos
28-10-06, 11:52
Τα καθαρίζεις καλά για να φύγει το πολύ χώμα και ταΐζεις ελεύθερα!
Παλιότερα τάιζα τα Oscar μου συχνά πυκνά με γεωσκώληκες και τρελαινόντουσαν!

* Δεν θα έπρεπε να είναι στο Επί παντός επιστητού το θέμα αυτό.

Tkagem
28-10-06, 11:55
Πόπο μου φτιάξατε τη μέρα,μάχη γίνεται!!!!

kastmaniac
28-10-06, 11:58
Χτές έκανα ακριβώς το ίδιο πράγμα με εσένα. Καθάρισα τον κήπο και μάζεψα μερικά "μεζεκλίκια" για τα ψαράκια. Αν είναι πολύ μακρυά κόψε τους σε τρία - τέσσερα κομμάτια. Πάρτυ θά κάνουν!!!!!

Tkagem
28-10-06, 12:24
Και μένα πάρτυ κάνανε!Ξέρετε καμμιά καλή παγίδα ώστε να έχω κάθε μέρα καμμιά δεκαριά να ταίζω τα ψάρια μου?

Giorgos
28-10-06, 13:49
Και γιατί δεν φτιάχνεις μια καλλιέργεια σε ένα μικρό ενυδρειάκι για να έχεις πάντα; Είναι πανεύκολο!

klaz
28-10-06, 13:54
..χμ.....για βοηθηστε...επειδη και εγω μενω κοντα στη φυση,και εχουν προσβαση μπροστα μου (καμμια φορα δυστυχως....:rolleyes::D)εκατονταδες ερποντα πλασματα σκουλίκοειδη....ελεγα μηπως μπορω να ταισω τους δισκους μου...η μαλλον ειναι κακη ιδεα.....????:rolleyes:

tsikis
28-10-06, 15:27
Και αν το χώμα στο οποίο ζούν τα σκουλικάκια έχει λίπασμα???

Tkagem
28-10-06, 15:38
Γιώργο ευτυχώς στο κήπο μας δέ ρίχνουμε λιπάσματα....Άν σκέφτεσαι να σκάψεις πουθενά ρώτα πρώτα μή πάθεις καμμιά νίλα....καλά έκανες και έθεσες αυτόν τον προβληματισμό....

tsikis
28-10-06, 15:58
Επρεπε να ειπωθει και αυτό..
Γι'αυτό έκανα την ερώτηση....:)

PascM
28-10-06, 17:18
..χμ.....για βοηθηστε...επειδη και εγω μενω κοντα στη φυση,και εχουν προσβαση μπροστα μου (καμμια φορα δυστυχως....:rolleyes::D)εκατονταδες ερποντα πλασματα σκουλίκοειδη....ελεγα μηπως μπορω να ταισω τους δισκους μου...η μαλλον ειναι κακη ιδεα.....????:rolleyes:
Δεν είμαι σίγουρος οτι κάνουν για τους δίσκους γιατί συνήθως τα σκουλίκια ειδικά αυτά που μαζεύουμε μόνοι μας στη φύση είναι φορείς διαφόρων παρασίτων σε αντίθεση με τα κατεψυγμένα τα οποία είναι κανονικά αποστειρομένα. Οι δίσκοι είναι αρκετά ποιο ευαίσθητοι από π.χ. Σκαλάρια.

klaz
28-10-06, 17:28
εεεε,ενταξει μανωλη μου.....εχω και τετοια....:rolleyes::smt023(σκαλαρια).......:p:p:p

PascM
28-10-06, 17:34
Βέβαια Κώστα ας ακούσουμε και γνώμες εμπειρότερων όπως τόνισα δεν είμαι σίγουρος!

klaz
28-10-06, 17:37
μπρε αργυρω,μηπως ξερεις απο σκουλικια.........?:dεμεις κολλησαμε......
και δεν πεταγομαι μεχρι το γηπ.χαριλαου,να ρωτησω καναν αρειανο...???:d:d:d
*ΑΣΤΥΝΟΜΟΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ(ΣΚΟΥΛΗΚΙΑΑΑΑΑΑΑ)*

Θανάσης
28-10-06, 17:58
Δεν είμαι σίγουρος οτι κάνουν για τους δίσκους γιατί συνήθως τα σκουλίκια ειδικά αυτά που μαζεύουμε μόνοι μας στη φύση είναι φορείς διαφόρων παρασίτων σε αντίθεση με τα κατεψυγμένα τα οποία είναι κανονικά αποστειρομένα. Οι δίσκοι είναι αρκετά ποιο ευαίσθητοι από π.χ. Σκαλάρια.
τότε γιατί δεν τα βράζετε;;;;

klaz
28-10-06, 18:00
τότε γιατί δεν τα βράζετε;;;;αν τα βρασουμε αγαπητε μου θαναση,θα βρεθουμε στους 4 δρομους........ξερεις...:rolleyes:.....
δεν ειμαστε μονοι μας σ'αυτον τον κοσμο.....:rolleyes::p:p

Θανάσης
28-10-06, 18:12
:D :D :D
εστω σε ένα ξεχωριστό για αυτή τη δουλιά μπρικι/κατσαρολάκι...

giannisg
28-10-06, 19:03
:D :D :D
εστω σε ένα ξεχωριστό για αυτή τη δουλιά μπρικι/κατσαρολάκι...
...το πρόβλημα δεν είναι το κατσαρολάκι...το σπίτι είναι...:D:D:D

Tolis
28-10-06, 19:22
Εχει ξαναειπωθει αυτο. Τα σκουληκια της γης δεν φερουν κανενα παρασιτο ή ασθενεια που θα μπορουσε να πειραξει πλασματα του νερου.

Ταιζετε γεωσκωληκες αφοβα.

Blanch
28-10-06, 21:12
μπρε αργυρω,μηπως ξερεις απο σκουλικια.........?:dεμεις κολλησαμε......
και δεν πεταγομαι μεχρι το γηπ.χαριλαου,να ρωτησω καναν αρειανο...???:d:d:d
*ΑΣΤΥΝΟΜΟΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ(ΣΚΟΥΛΗΚΙΑΑΑΑΑΑΑ)*


Έδωσε την απάντηση ο πρόεδρος που είναι όλα τα λεφτά! :smt038

george
28-10-06, 21:19
και δεν πεταγομαι μεχρι το γηπ.χαριλαου,να ρωτησω καναν αρειανο...???:d:d:d
*ΑΣΤΥΝΟΜΟΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ(ΣΚΟΥΛΗΚΙΑΑΑΑΑΑΑ)*


Kαι για τους Αρειανούς όχι πολλά πολλά ... έτσι ;;;;

Tkagem
28-10-06, 23:36
George βάλε κανά λινκ για καλλιέργεια σκουληκιών,άν έχεις στο νού σου κάποιο....Θα την ψάξω έτσι τη δουλειά,πού να κάθομαι κάθε μέρα να ξεθάβω σκουλήκια....Όχι τίποτ'άλλο,θα με παρεξηγήσουν και οι γείτονες....
,<ο σκαθαροζούμης του Καλαμακίου κ'έτσι>!!!!

george
28-10-06, 23:46
http://www.livefoodcultures.com/

klaz
29-10-06, 14:06
ευχαριστω για την απαντηση,αλλα αυτο ισχυει και για τους δισκους....?
ετσι ειναι...:(αν δεν πιω καφε το πρωι δεν λειτουργω....:confused::p

Tolis
29-10-06, 16:15
Ισχυει και για τους δισκους, πλασματα του νερου δεν ειναι κι αυτα?
(Αν και λιγο αργοκινητα.....το μονο προβλημα ειναι αν θα ξεπερασουν σε ταχυτητα τους γαιοσκωληκες)

Tkagem
29-10-06, 19:26
Ξέρετε καμμιά καλή παγίδα ώστε να έχω κάθε μέρα καμμιά δεκαριά να ταίζω τα ψάρια μου?

Ξαναπαραθέτω την ερώτηση γιατί δέν απαντήθηκε....
Όποιος ξέρει ας πεί....

Takis
29-10-06, 19:28
Ξαναπαραθέτω την ερώτηση γιατί δέν απαντήθηκε....
Όποιος ξέρει ας πεί....
Μπα...
Μια τσάπα και καθε μερα να σκαβεις και λιγο κηπο.
Θα κανει καλο και στον κηπο!!:D


Εκεινο που ξερω ειναι οτι τα σκουληκια τα βαζουν συνηθως σε ενα δοχειο με βρεγμενο χαρτι για να τρωνε το χαρτι και να αποβαλουν το χωμα που εχουν στο εσωτερικο του σωματος τους.
Αυτο γινεται για περιπτωσεις που μπορει το χωμα αυτο να εχει επιβαρυνθει με χημικα κλπ.
Τετοια δουλεια γινεται βεβαια αν εχουμε αρκετα σκουληκια και οχι για ενα - δυο μονο.

klaz
29-10-06, 19:29
Ισχυει και για τους δισκους, πλασματα του νερου δεν ειναι κι αυτα?
(Αν και λιγο αργοκινητα.....το μονο προβλημα ειναι αν θα ξεπερασουν σε ταχυτητα τους γαιοσκωληκες)χαχαχαχαχαχαχαχα......:D:D:D..αυτο ειναι χιουμορ αδελφια....:smt038:smt038:smt038γεια σου προεδρε:smt006:smt006:smt006

Tkagem
29-10-06, 19:32
Ειλικρινά σ'ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντησή σου,αλλά 2 μέρες το έκανα και ο κήπος γίνεται χάλια....Βλέπεις είναι προσεκτικά φυτεμένος και δέ μπορώ να τον χαλάω,ούτε να περιμένω τα σαβ/κα που κάνουμε συντήρηση να μαζεύω 10 σκουλήκια όλα κι όλα...Οπότε χρειάζομαι κάτι που θα τα κάνει να μαζεύονται καθημερινά και να τα μαζεύω.

klaz
29-10-06, 19:34
εε,ενταξει.πιστευω οτι δεν χρειαζεται και καθημερινα να ταιζεις με σκουληκια.....μια φορα την εβδομαδα αρκει πιστευω...;)

Tkagem
29-10-06, 19:37
Νομίζω πως η ζωντανή τροφή είναι πολύ καλύτερη και σε πρωτείνες και σε βιταμίνες ακόμα και σε καθημερινή βάση σε σχέση με τις συσκευασμένες τροφές,ε?Έτσι νομίζω τουλάχιστον,άν κάποιος ξέρει καλά να πεί γιατί έχω και εγώ την απορία....

klaz
29-10-06, 19:41
ναι ,βεβαια δεν λεω,εγω απλα προτιμω να ταιζω απο ολα,αλλα 50%-50%,και οχι καποια τροφη περισσοτερο...ας ακουσουμε ομως και αλλες γνωμες...:rolleyes:

Tkagem
29-10-06, 19:54
ναι ,βεβαια δεν λεω,εγω απλα προτιμω να ταιζω απο ολα,αλλα 50%-50%,και οχι καποια τροφη περισσοτερο...ας ακουσουμε ομως και αλλες γνωμες...:rolleyes:

Δίκιο έχεις εννοείται,και εγώ το πρωί που τάισα σκουλήκια,πρίν λίγο τους έδωσα και λίγο από την κανονική τους τροφή,έτσι πρέπει,ποικιλία....

fisherman
29-10-06, 23:19
Καλά εσείς που έχεται κήπο και χωράφια βρίσκεται λύσεις, εμείς οι φουκαράδες στα διαμερίσματα, πως θα βρούμε κάνα φρέσκο σκουληκάκι;
Πάω έξω στη βεράντα να σκαλίσω τις γλάστρες μήπως βρώ τίποτα.
(Βλέπω να με πετάει κάτω 'ο κηπουρός', αν το κάνω αυτό:))

Tolis
29-10-06, 23:30
http://www.algone.com/earth_worms.htm

leonm
29-10-06, 23:40
Λίγο άσχετο...Πριν 2-3 μέρες που εβγαλα μια πέτρα απο το ενυδρείο εμφανίστηκε από κάτω ένα σκουλίκι γύρω στα 7-8cm και πάχος περίπου 3mm.Για γεωσκόληκα το έκανα αλλά φυσικά δεν είμαι σίγουρος.Το πέταξα αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα είναι είναι το μοναδικό...Να τρώγεται σε αυτό το μέγεθος απ τους δίσκους ή τις γαρίδες δεν το πιστεύω, ελπίζω να μην έχω προβλήματα...

caverman
30-10-06, 09:22
:smt115

Καλά εσείς που έχεται κήπο και χωράφια βρίσκεται λύσεις, εμείς οι φουκαράδες στα διαμερίσματα, πως θα βρούμε κάνα φρέσκο σκουληκάκι;



Μπορείς να ξεκινήσεις παραγωγή compost σε μικρό δοχείο κατάληλο για βεράντες και μπαλκόνια. Η διαδικασία βοηθάει στην ανακύκλωση αλλά απαιτεί και κάποιο χρόνο. Αααα...Οι γεωσκόληκες κάνουν όλη την ...δουλειά :) .
Φυσικά όποιος έχει κήπο με ένα δοχείο 1m x 1m θα έχει καλή παραγωγή..

Xotikouli
30-10-06, 10:09
:smt115 Μπορείς να ξεκινήσεις παραγωγή compost σε μικρό δοχείο κατάληλο για βεράντες και μπαλκόνια.

Λεπτομέρειες εδώ (http://ecorec.gr/new/index.php?option=com_content&task=view&id=171&Itemid=45) ;) . Κώστα αυτό ακριβώς ακεφτόμουν κι εγώ καθώς διάβαζα περί καλλιέργειας φαγώσιμων σκουλικιών. Αναρωτιόμουν μόνο αν υπάρχει κάτι από τα υλικά αυτά που θα μπορούσε να μην είναι καλό για τα ψάρια (εφόσον έχει φαγωθεί από τα σκουλίκια). Αλλά δεν νομίζω, μάλλον σαφώς πιο αμφιβολου προελευσης (και διατροφής) ειναι αυτα που βρίσκουμε στον κήπο μας...

pet
30-10-06, 13:21
είναι απογοητευτικό ότι ένας τέτοιος κάδος (για μπαλκόνι) κοστίζει 130 ευρώ, στην ουσία δεν ενθαρρύνει κανέναν να ξεκινήσει αυτή τη διαδικασία της ανακύκλωσης....:(

Tkagem
30-10-06, 13:33
Όχι βρε.τι 130 ευρώ και κουραφέξαλα,με τα χεράκια σου θα το φτιάξεις....Είσαι μαφία εσύ με τα σκουλήκια,θα τα καταφέρεις....

John T
31-10-06, 12:57
Καλημέρα,

ο δικός μου κήπος είναι πλακόστρωτος και κάθε φορά που σηκώνω κάποια πλάκα, σίγουρα θα δω 1-2 από κάτω. Αν λοιπον κι εσύ σε μια γωνία του κήπου σου βάλεις 2-3 πλάκες ίσως πετύχεις αυτό που θέλεις.

Tkagem
31-10-06, 17:27
Κάθε μέρα το κάνω αυτό,σηκώνω όλες τις πέτρες στον κήπο,δέ γίνεται να συνεχιστεί όμως αυτό....
Θα κάνω αυτό που λές με τις πλάκες!Δυο τρείς θα βάλω σ'ένα σημείο και βλέπουμε....
Τί τροφή τρώνε τα σκουλήκια αυτά?

Tolis
31-10-06, 17:42
Αποφαγια - δες τα λινκς πιο πανω

Tkagem
31-10-06, 18:02
Αποφαγια - δες τα λινκς πιο πανω

Eυχαριστώ,απλά τα λίνκ είναι στα αγγλικά και ίσως να μή το κατάλαβα....
Και σ'αυτό το site http://ecorec.gr/new/index.php?option=com_content&task=view&id=171&Itemid=45 δέν έβγαλα άκρη....

caverman
01-11-06, 12:29
Και σ'αυτό το site http://ecorec.gr/new/index.php?option=com_content&task=view&id=171&Item id=45 (http://ecorec.gr/new/index.php?option=com_content&task=view&id=171&Itemid=45) δέν έβγαλα άκρη....

Μάλλον δεν διάβασες και τα 10 άρθρα.
Η διαδικασία έχει ως εξής:

1) Χρησιμοποιόντας αποφάγια φαγητού και ξερά φύλλα από λουλούδια ή φυτά του κήπου φτιάχνεις ένα μίγμα.
2)Όλη η διαδικασία γίνεται μέσα σε ένα δοχείο που μπορείς να έχεις ή στην βεράντα ή στον κήπο και μπορείς είτε να το αγοράσεις έτοιμο ή να το φτιάξεις.
3) Για την διαδικασία θα χρειαστείς και σκουλίκια που μετατρέποντας τα αποφάγια σε compost πολλαπλασιάζονται μέσα στο δοχείο.

Τελικά:
Τα αποφάγια πάνε στο δοχείο.
Το compost πάει στις γλάστρες ή τον κήπο γιατί είναι εξαιρετικό λίπασμα.
και τα σκουλίκια στο ενυδρείο :D :D .

isle of eco
08-03-13, 15:01
George βάλε κανά λινκ για καλλιέργεια σκουληκιών,άν έχεις στο νού σου κάποιο....Θα την ψάξω έτσι τη δουλειά,πού να κάθομαι κάθε μέρα να ξεθάβω σκουλήκια....Όχι τίποτ'άλλο,θα με παρεξηγήσουν και οι γείτονες....
,<ο σκαθαροζούμης του Καλαμακίου κ'έτσι>!!!!

Έτοιμο εκτροφείο (http://www.isleofeco.gr/products/live-pet-food/%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AC-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B5%CE%AF%C E%B1) στην Ελλάδα.

ΣΩΤΗΡΗΣ1
16-03-13, 18:13
καλησπερα εγω στη στο νησι βαζω φρεσκα καρυδια με το φλουδι τους ακομη ,τα σπαω και τα ριχνω σε ενα κουβα με νερο ,τον αφηνω 2 ωρες και παω στο κτημα και ποτιζω το χωμα με το νερο και βγαινουν 10 10 . Τωρα αν δεν εχετε καρυδια? τσαπί :smt102