PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρείο malawi.


georgetax
25-10-06, 13:04
καλησπερα παιδια
μετα απο πολυ πολυ ψαξιμο και πολλεσ ωρες διαβασμα με εντυπωσιασε ο βιοτοπος malawi ειναι κατα την δικη μου γνωμη πολυ ομορφο.ειμαι στο στησιμο του νεου μου ενυδρειου και ψαχνω απεγνωσμενα πληροφοριεσ γνωμεσ κ.τ.λ. για αυτον τον βιοτοπο.
Καταρχας ειμαι αρχαριοσ στο χομπι και το ενυδρειο που θα στησω θα ειναι 120 λιτ.εχω καποιεσ ερωτησεις :
1.:confused: ειναι δυσκολο σαν αρχαριος να μπορεσω να κανω κατι παραπλησιο με αυτον τον βιοτοπο?εστω να μοιαζει να ειναι οσο πιο κοντα γινεται.
2.:confused: τα ψαρια που θα φιλοξενησω ειναι αποκλειστικα κιλχιδες?ειναι ευκολα ψαρια?
3.καποιο link οσον αφορα περρισοτερες πληροφοριες?
αυτα προς το παρον αν μπορει καποιος ας απαντησ.δεν βιαζομαι εχω πολυ χρονο στην διαθεση μου αλλα προσπαθω να μαθω οσα πιο πολλα μπορω.

Ευχαριστωωωωωωωωωωω

george
25-10-06, 13:45
http://fish.mongabay.com/biotope_lake_malawi.htm
http://fish.mongabay.com/data/Malawi.htm
http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/index.html
http://www.cichlid-forum.com/index.php

Άντε και καλό διάβασμα ;)

georgetax
25-10-06, 14:08
ΩΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ παλι διαβασμα?:smt093 :smt093 :smt093

ευχαριστω πολυ george.θα κατσω μεχρι τις 4 το πρωι να διαβαζω.ουτε διαγωνισμα να εγραφα.δεν τα παω καλα με τα αγγλικα αλλα το λινκ που μου εδωσες το ελληνικο φαινεται πολυ χρησιμο.

οτι αλλο εχετε να προσθεσετε για πληροφοριες το τι να προσεξω , γνωμες κ.τ.λ. παρακαλω περαστε:p :p

Tzo
25-10-06, 14:31
1.:confused: ειναι δυσκολο σαν αρχαριος να μπορεσω να κανω κατι παραπλησιο με αυτον τον βιοτοπο?εστω να μοιαζει να ειναι οσο πιο κοντα γινεται.
2.:confused: τα ψαρια που θα φιλοξενησω ειναι αποκλειστικα κιλχιδες?ειναι ευκολα ψαρια?

Από προσωπική και μόνο εμπειρία θα σου μιλήσω...

1) Ο βιότοπος των κιχλίδων έχει 2 στοιχεία ΠΕΤΡΑ - ΑΜΜΟ
όσο περισσότερο βάλεις από αυτά τα δύο τόσο καλύτερο είναι
2) Με τις κιχλίδες είναι δύσκολο να συνδυάσεις πολλά άλλα είδη, λόγω συνθηκών νερού αλλά και λόγω συμπεριφοράς. Για παραπλήσια είδη με τις κιχλίδες ας βοηθήσουν οι πιο ψαγμένοι
Μην ξεχάσεις το φελιζολ να βάλεις κάτω από την άμμο και με προσοχή οι οικοδομικές κατασκευές με τις πέτρες να είναι γερές.
Οι κιχλίδες σκάβουν.... και όταν λέμε σκάβουν ΣΚΑΒΟΥΝ ΠΟΛΥ!!!!!!!!
Μετακινήσεις σε μικρές πέτρες θεωρείτο σίγουρο

georgetax
25-10-06, 17:04
υποστρωμα για δεν χρειαζομαι?μονο αμμο και μετα πετρες?ΤΖΟ εχεις μονο ενα ειδος απο κιλχιδες?αν ναι ποιο?

klaz
25-10-06, 17:13
υποστρωμα για δεν χρειαζομαι?μονο αμμο και μετα πετρες?ΤΖΟ εχεις μονο ενα ειδος απο κιλχιδες?αν ναι ποιο?μου φαινεται,οτι συνεχιζεις να βιαζεσαι.....τα διαβασες τα λινκ του γιωργου...?
.................................................. ..................................................
ξαναρωταω μαθητη μου,τα διαβασες τα λινκ του γιωργου...?????
διαβασε καλα,και δεν σε μαλωνω τωρα ,αλλα μην ρωτας συνεχεια τα ιδια πραγματα...ψαξε εδω μεσα ..υπαρχει ηδη πολυ υλικο.....;);):p:p

crazyio
25-10-06, 22:08
υποστρωμα για δεν χρειαζομαι?μονο αμμο και μετα πετρες?

Και που θα τις βάλεις τις πέτρες για, αν δεν τις βάλεις πάνω στην άμμο ?? :D

Tolis
25-10-06, 22:18
Πρωτον, υποστρωμα εννοει στη συγκεκριμενη περιπτωση μαλλον το φυλλοχωμα ή αλλο υποστρωμα του εμποριου, που μπαινει κατω απο το χαλικι ή την αμμο για να βοηθησει τα φυτα - αυτο δεν το θελουμε παρα μονο σε πυκονφυτεμενα ενυδρεια.
Δευτερον, οι πετρες ειναι καλο να μπουν κατευθειαν στον πατο του ενυδρειου (αφου εχει πρωτα στρωθει με ενα λεπτο κομματι φελιζολ), και μετα να μπει η αμμος.
Πετρες πανω στην αμμο, σημαινει (μετα απο το σκαψιμο που κανουν οι αφρικανες) ασταθης κατασκευη.

Tzo
25-10-06, 22:32
υποστρωμα για δεν χρειαζομαι?μονο αμμο και μετα πετρες?ΤΖΟ εχεις μονο ενα ειδος απο κιλχιδες?αν ναι ποιο?

Εχω 3 είδη

5 x Labidochromis
6 x Pseudotropheus zebra
4 x Pseudotropheus afra
1 x Metriaclima lombardoi

μπορείς να το δείς εδώ
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=13649

εγω δεν έχω βάλει φελιζόλ αλλα έχω γύρω στους 20 πόντους άμμο θαλάσσης οπότε πρεπει να ρίξουνε πολύυυυυυυυυυυυυ σκάψιμο πριν αρχίσω να έχω πρόβλημα :D:D:D:D:D:D

george
25-10-06, 23:32
Εχω 3 είδη

5 x Labidochromis
6 x Pseudotropheus zebra
4 x Pseudotropheus afra
1 x Metriaclima lombardoi



4 έχεις ;-)

georgetax
26-10-06, 00:12
οποτε δεν βαζω υποστρωμα εννοω για φυτα.ανουβιες θα τις δεσω επανω στισ πετρες.αμμο θαλασσης κανει?η αλμυρα πως φευγει?
φελιζολ - πετρες - αμμος - πετρες(θαλασσης και αυτες)?η ποταμισιες (εχω διπλα μου ενα ποταμι)


δασκαλε klaz θα βαλω γυαλια τον αλλον μηνα απο το πολυ το διαβασμα.:smt080
απλοσ ειναι μεγαλος ο ογκος των πληροφοριων και τα εχω χασει λιγο.:confused: ξεχναω τι εχω διαβασει .σιγα σιγα θα τα βαλω στην σειρα.συγνωμη και παλι αν γινομαι κουραστικος παιδια και ρωταω ιδια πραγματα.λιγη κατανοηση και υπομονη δασκαλε :( :( :(

george
26-10-06, 00:14
Άμμος θαλάσσης ... πλύσιμο καλό με νεράκι και μέσα !

Tzo
27-10-06, 13:39
4 έχεις ;-)


:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

georgetax
06-11-06, 19:09
[quote=georgetax]παιδια πως καθαριζεται την αμμο απο το ενυδρειο?????με την σκουπα? TZO πραγματικα μου αρεσε παρα ποολυ το ενυδρειο σου (το εχω βαλει σαν desktop στο pc μου)κατι τετοιο σε πιο μικρο ονειρευομαι. ποιες ειναι οι νανοκιλχιδες? m’buna και non-m’buna σε ποια ανηκουν οι νανοκιλχιδες?

Παιδια κανενα μαγαζι που να πουλαει πετρες π.χ. δικοσμητικες ξερετε απο θεσσαλονικη?ειδα κατι πετρες moonstone h φεγγαροπετρες και μου αρεσαν πολυ για το ενυδρειο που ετοιμαζω.ειναι ολο τρυπες αν αγορασε κανεις περιπου το κιλο τιμη?

klaz
10-11-06, 15:28
Παιδια κανενα μαγαζι που να πουλαει πετρες π.χ. δικοσμητικες ξερετε απο θεσσαλονικη?απο τιμες δεν ξερω φιλαρακι μου,αλλα υπαρχει μαγαζι,στα ανατολικα,στο περιφερειακο με καλες τιμες στην εξοδο για πανοραμα-πυλαια...ακριβως με το που στριβεις......
αλλιως περιμενε και τους υπολοιπους νταμαρτζηδες του βορρα....:rolleyes::D:D

Tolis
10-11-06, 15:33
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=9868

georgetax
10-11-06, 15:37
thanks toli , klaz.αν καποιος ξερει και τιμες θα ηταν ακομα καλυτερα

klaz
10-11-06, 15:49
ο billy,ειχε παει και ειχε αγορασει,αλλα δεν ξερω αν θυμαται.....μπορει να ξερει και ο νικολας ο πρυτανης.....για ρωτησε τους.....:rolleyes:

georgetax
10-11-06, 16:04
ρωτησα τον πρυτανη και περιμενω απαντηση.τον billy θα τον ρωτησω και αυτον ευχαριστω και παλι

billy
11-11-06, 14:27
Ειναι ενα καταστημα με υλικα οικοδομων στον περιφεριακο στο υψος του πανοραματος ακριβως στη γεφυρα απο κατω.Οι τιμες ητανε γυρω στα 0,30 με 0,50 το κιλο.Εχει σηγουρα φεγγαροπετρες και λαβα...

georgetax
11-11-06, 14:44
Ωραιa με βολευει εκει απο σερρες.thanks billy

georgetax
11-11-06, 22:35
η βοηθεια σας ειναι σημαντικη εστω και για τις πετρες.εχω πολυ καιρο ακομα μπροστα μου μεχρι να το παρουσιασω και εγω με την σειρα μου μεχρι τοτε εχω να μαθω πολλα πολλα πολλα ακομα.που ξερεις ισωσ μια μερα να κανω site με τα ενυδρεια μου και με τα ψαρια μου.............λες?????????????????

george
11-11-06, 23:34
η βοηθεια σας ειναι σημαντικη εστω και για τις πετρες.εχω πολυ καιρο ακομα μπροστα μου μεχρι να το παρουσιασω και εγω με την σειρα μου μεχρι τοτε εχω να μαθω πολλα πολλα πολλα ακομα.που ξερεις ισωσ μια μερα να κανω site με τα ενυδρεια μου και με τα ψαρια μου.............λες?????????????????

Mέχρι τότε ... σε περιμένουμε στην επόμενη μας συνάντηση για να σε γνωρίσουμε και από κοντά :
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=9672

georgetax
12-11-06, 14:48
παιδια θα κανω οτι μπορω να ερθω την πρωτη κυριακη του δεκεβριου.αν ολα πανε καλα θα ειμαι εκει.να εχετε ετοιμο ενα μπλουζακι XL για μενα.

klaz
12-11-06, 14:51
ελα εσυ,και μη σε μελλει......

mikenuke
12-11-06, 17:36
Εχουμε μπλουζακια για ολους και περιοδικα!!!!!!!!
ειδικα σε ΧL το μαγαζι παει καλα!

georgetax
10-12-06, 21:05
Καλησπερα μια ερωτηση παιδια ετοιμαζομαι ια αφρκανικεσ κιλχιδες και εχω μια απορια : αφου σκαβουν τοσο πολυ την αμμο το νερο δεν θα ειναι θολωμενο συνεχεια?οσο και να την καθαρίσεις την άμμο δεν θα προκαλείτε θόλωμα?με αποτελεσμα την οχι ομορφη αισθητικη του ενυδρειου?ασ απαντησουν οι έχοντες αφρικανες για να μου λυθει και εμενα η απορια:cool::cool::cool:

Takis
10-12-06, 21:38
Οταν λεμε αμμο, φυσικα δεν εννοουμε να ειναι σαν αλευρι.!
Η κανονικη αμμος δεν θα θολωνει το νερο καθολου.

georgetax
03-01-07, 14:58
ισωσ να ειναι και κοτσανα συγχωρεστε με γιαυτην απορια-ιδεα μου αλλα αρχαριοσ ειμαι .αν βαλω μεσα στο εσωτερικο φιλτρο στον χωρο του κυκλοφορητητη και ακομα ενα κυκλοφορητη δεν θα τραβαει πιο καλα?λεω τωρα μια ιδεα λογο των κιλχιδων μου που ειναι οντοσ πολυ εργατικες.αν βαλώ ακομα εναν με 300λ/ω δεν θα ειναι σαν να εχω ενα κυκλοφορητη με 750 λιτ/ω?????(εσωτερικο φιλτρο carrefour-κυκλοφορητης 450λιτ/ω)
ξερετε ειναι το οικονομικο στην μεση και σκεφτομαι διαφορες πατεντες ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ για να εχω καλυτερο φιλτρο απο το να αγορασω κατι πολυ ακριβο για την συκγεκριμενη περιοδο για τισ ΑΕΚτσιδικες αφρικανες μου(labido)
τι λεει σαν ιδεα στεκει η οχι???????