PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος Πνιγμένος με Απορίες


lamdami
23-10-06, 23:33
Καλησπέρα...Είμαι νέος στο άθλημα…και επέλεξα να ασχοληθώ με κάτι το οποίο ήθελα από πολύ μικρός…η μόνη επαφή μου ήταν στα 9 μου όταν μου είχαν χαρίσει μια γυάλα με 3 χρυσόψαρα…οπότε καταλαβαίνεται… Η ανάγκη του να ασχοληθώ τώρα ,δημιουργήθηκε πριν 3 ημέρες όπου καθώς ψώνιζα στο Careefour άκουσα μια ανακοίνωση με προσφορά ενός ενυδρείου 120lt όπως καταλαβαίνεται το «χτύπησα»…
Μόλις γύρισα σπίτι έψαξα στο Internet μήπως και βρω κάτι για το θέμα και έπεσα εδώ, δεν μπορούσα να το πιστέψω ότι θα υπήρχε ένα τόσο πλήρες Forum…Συγχαρητήρια !!!! Αμέσως το συναρμολόγησα…και σήμερα πέρασα από ένα Pet Shop…και αγόρασα 4 τσουβάλακια λευκή άμμο…και μου έδωσε 2 μπουκαλάκια το ένα είναι τις TecraAqua το AquaSafe και το άλλο τις ΑPI το Strees Zyme και τα δύο είναι για το στρώσιμο. Συγκεκριμένα για το πρώτο μου είπε να το βάζω ανά 10ml 5ml και μετά σε κάθε ξαναγέμισμα.Όσο για το δεύτερο μου είπε να το βάλω την 1η,7η,14η ημέρα.

Οι απορίες μου σαν νέος είναι καταρχήν τι ψαράκια να πάρω μου αρέσουν τα πολύχρωμα σαν αυτά του αλμυρού νερού(Ναι αν είχα ψάξει πριν το αγοράσω θα έφτιαχνα με αλμυρό νερό…το δεύτερο θα είναι 100% με αλμυρό νερό) είδα κάποια σε ένα άλλο PetShop κάτι ροζ κλπ…

Δεύτερον χρειάζεται να πάρω και άλλα φίλτρα?(διάβασα κάτι για μακαρονάκι και καρβουνάκι κ.λ.π) και αν ναι ποια???

Τρίτον αξίζει να βάλω «ζωντανά» φυτά μιας και είμαι νέος???
Και αν ναι ποία?

Τέταρτον ξέρετε κάποιο μαγαζί το οποίο να πουλά εντυπωσιακά διακοσμητικά???

Πέμπτον η αντλία πέραν από το σωλήνα που χύνει το νερό μέσα στο ενυδρείο έχει και άλλο ένα μικρό σωληνάκι αυτό το βάζω μέσα στο ενυδρείο ή έξω?

Κάτι άλλο που χρειάζεται να αγοράσω???

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο μου post.

tsikis
23-10-06, 23:42
Καλώς ήρθες...
Κέφι να έχεις για διάβασμα και το αποτέλεσμα θα είναι εντυπωσιακό...
Πίστεψέ με....

Άρχισε από τα παρακάτω...

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=13656
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=13655
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8388
http://www.tsamisaquarium.com/periechomena.htm

Καλή επιτυχία (με λίγο διάβασμα είναι σίγουρη) ;)

Liolios
23-10-06, 23:51
Όπως σου είπε και ο Tsikis θες αρκετό διάβασμα για να κάνεις μια σωστή αρχή. Και πίστεψέ με έτσι έκανε και αυτός και έχοντας υπομονή, έχει ξεκινησεί πολύ σωστά με το καινούργιο του ενυδρείο.
Ο βασικότερος κανόνας: μη βιαστείς να κάνεις κάτι, πριν το ψάξεις καλά. Θα σε γλιτώσει από πολλά μελλοντικά μπλεξίματα;)

Επίσης για τα ροζ ψάρια που ανέφερες, διάβασε αυτό: http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm

halvas69
23-10-06, 23:54
Τέταρτον ξέρετε κάποιο μαγαζί το οποίο να πουλά εντυπωσιακά διακοσμητικά???
Μιας και έγραψε από πάνω μου ένας πρωην πλοιοκτήτης :D θα προσπαθήσω να σε προλάβω και να σου πω να ΜΗΝ αγοράσεις κανένα πλαστικό-κακόγουστο διακοσμητικό τύπου δύτες, μπαούλα με χρυσάφι, ναυάγια, την ακρόπολη με τις καρυάτιδες, ψεύτικα βράχια-φυτά.

Giorgos
24-10-06, 00:08
Καλωσόρισες στην παρέα μας.

Με το διάβασμα και την υπομονή μπορείς να καταφέρεις πάρα πολλά! Ακόμα και το θαλασσινό ενυδρείο που ονειρεύεσαι για το μέλλον.
Για αρχή πάντως, προσπάθησε να δημιουργήσεις ότι πιο φυσικό μπορείς για τα ψάρια που θα κατοικήσουν το νέο σου ενυδρείο.

lamdami
24-10-06, 00:17
Σας ευχαριστώ όλους σας θα κάτσω και θα διαβάσω όλα τα links που δώσατε...οταν λέμε υπόστρωμα εννοούμε το χαλικι???
Το δικό μου κάνει και για ζωντανά φυτά(aqua κάτι λεγόταν)???

klaz
24-10-06, 00:29
και βεβαια,αγαπητε μου φιλε με τον ομορφο ακουαλιτη,που ειναι αρκετα καλος για φυτα,αλλα οχι τοσο για γατοψαρα με μουστακια,γιατι τα τραυματιζει στα ευαισθητα τους μουστακια.........

lamdami
24-10-06, 00:44
Σε ευχαριστώ πολύ:smt003 . Μηπως θα μπορούσατε να μου δώσετε καποια κατευθυνση για το φίλτρο γιατι σκέφτομαι να πάω να το πάρω αύριο:rolleyes: ???

Giorgos
24-10-06, 00:48
Αν σκέφτεσαι για εξωτερικό φίλτρο (που συνιστώ) θα σου έλεγα να κοιτάξεις το ΕΗΕΙΜ 2215. Φρόντισε να πάρεις και υλικά φίλτρανσης (substrat pro, μακαρονάκι για μηχανικό καθαρισμό, σφουγγάρι, υαλοβάμβακα) και ταχυσυνδέσμους (βάνες).

klaz
24-10-06, 00:50
χωρις να θελω να χωθω στα περιουσιακα σου στοιχεια,θα ελεγα οτι για το ενυδρειο σου η πιο καλη και τιμια αγορα θα ηταν ενα eheim 2213 external canister.....
στην ελληνικη αγορα πρεπει να τιμαται καπου στα 60-70 ευρωπουλα:p:p
αν διαθετεις και κατι τις παραπανω''παιζει'' και το 2215......

netblues
24-10-06, 01:39
Μια ακομα επιλογη για τα λιτρα σου ειναι το eheim ecco 2234.
Συμπεριλαμβανει τα παντα στην τιμή , και το αυτοματο ξεκινημα (priming) που εχει απλά δεν παιζεται.

lamdami
24-10-06, 08:34
Μια ακομα επιλογη για τα λιτρα σου ειναι το eheim ecco 2234.
Συμπεριλαμβανει τα παντα στην τιμή , και το αυτοματο ξεκινημα (priming) που εχει απλά δεν παιζεται.

Τι σημαίνει αυτόματο ξεκίνημα και απο εξωτερικό που γράφουν μερικοί αξιζει?

Απο την αντλία το δευτορο σωληνάκι τελικά το αφήνω μέσα στο νερό η εκτός νερού?

klaz
24-10-06, 08:40
Τι σημαίνει αυτόματο ξεκίνημα?

Απο την αντλία το δευτορο σωληνάκι τελικά το αφήνω μέσα στο νερό η εκτός νερού?αυτοματο ξεκινημα σε ενα φιλτρο εξωτερικο,σημαινει να βγαλεις τον αερα απο ολο το συστημα και τους σωληνες με τον κλασσικο πατροπαραδοτο τροπο,δηλαδη ρουφωντας νερο απο την μια ακρη...
αυτο το φιλτρο που ανεφερε ο καλος συναδελφος,απλα σε απαλλασει απο ρουφηγματα,αφου υπαρχει ειδικο κομβιον για την συγκεκριμενη δουλεια.....:p

netblues
24-10-06, 08:56
Πιο συγκεκριμενα το καπακι κουμπωνει, και στη συνεχεια με μια μηχανικη κινηση δημιουργει κενό αέρος που τραβαει νερό και ξεκινάει το σιφωνισμο.. ;)
Ιδια ποιοτητα με το 2215, λιγο καλυτερο design. Εχει και ενσωματομενο κάδο καθως και ψιλο substrat pro και χοντρο σφουγγαρι.
Δεν ειναι ακριβως φτηνό για ενα ενυδρειο των 99 ευρώ, ΑΛΛΑ οι εκπτωσεις στο φιλτρο συνηθως εχουν ασχημες συνεπειες.
Απο την άλλη μπορεις παντα να διατηρησεις το υπαρχον φιλτρο, προσθετωντας μεσα ενα δυχτακι με substrat pro η siporax και βαζωντας και ενα κυκλοφορητη πιο της προκοπής. Σαφεστατα αυτο θα σου βγει πιο φτηνό..

Το δευτερο σωληνακι που λες, ειναι για να προσθετει επιπλεον αερα (και οταν χρησιμοποιειται πρεπει να ειναι πανω απο την επφανεια για να ρουφαει..)
Ομως υπο κανονικες συνθηκες, η λιγη αναταραξη της επιφανειας απο την επιστροφη του κυκλοφορητη ειναι αρκετη για τη σωστη οξυγονωση του νερού.

lamdami
24-10-06, 09:20
αυτοματο ξεκινημα σε ενα φιλτρο εξωτερικο,σημαινει να βγαλεις τον αερα απο ολο το συστημα και τους σωληνες με τον κλασσικο πατροπαραδοτο τροπο,δηλαδη ρουφωντας νερο απο την μια ακρη...
αυτο το φιλτρο που ανεφερε ο καλος συναδελφος,απλα σε απαλλασει απο ρουφηγματα,αφου υπαρχει ειδικο κομβιον για την συγκεκριμενη δουλεια.....:p

Ρε τι γίνεται στιν κόσμο....:rolleyes: Ποσα πολλά θα μάθω χάρη σε εσάς...:)


Πιο συγκεκριμενα το καπακι κουμπωνει, και στη συνεχεια με μια μηχανικη κινηση δημιουργει κενό αέρος που τραβαει νερό και ξεκινάει το σιφωνισμο.. ;)
Ιδια ποιοτητα με το 2215, λιγο καλυτερο design. Εχει και ενσωματομενο κάδο καθως και ψιλο substrat pro και χοντρο σφουγγαρι.
Δεν ειναι ακριβως φτηνό για ενα ενυδρειο των 99 ευρώ, ΑΛΛΑ οι εκπτωσεις στο φιλτρο συνηθως εχουν ασχημες συνεπειες.
Απο την άλλη μπορεις παντα να διατηρησεις το υπαρχον φιλτρο, προσθετωντας μεσα ενα δυχτακι με substrat pro η siporax και βαζωντας και ενα κυκλοφορητη πιο της προκοπής. Σαφεστατα αυτο θα σου βγει πιο φτηνό..

Το δευτερο σωληνακι που λες, ειναι για να προσθετει επιπλεον αερα (και οταν χρησιμοποιειται πρεπει να ειναι πανω απο την επφανεια για να ρουφαει..)
Ομως υπο κανονικες συνθηκες, η λιγη αναταραξη της επιφανειας απο την επιστροφη του κυκλοφορητη ειναι αρκετη για τη σωστη οξυγονωση του νερού.


Σήμερα θα πάω να πάρω μακαρονάκι substrat pro κ.λ.π
Και λογικά μεσα στο μήνα που θα έχω τελειώσει με το στρώσιμο και θα έχω βάλει λίγα ψαράκια μέσα θα πάω για το Εheim ecco 2234.Λογικά μπορω να τα χρησιμποιώ και τα δύο???

netblues
24-10-06, 09:23
μπορεις να τα εχεις και τα δυο, αλλα ειναι μαλλον υπερβολή.
δεν θα εμπαινα στη διαδικασια της αλλαγης/προσθηκης φιλτρου τοσο γρηγορα..
η φτιαξε το υπαρχον , ή παραγγειλε το 2234 και περνα απο το συλλογο να παρεις ετοιμο υλικο ωστε να στρωσει το ενυδρειο αμεσα και να μην περιμενεις...

klaz
24-10-06, 09:24
Ρε τι γίνεται στιν κόσμο....:rolleyes: Ποσα πολλά θα μάθω χάρη σε εσάς...:)





.Λογικά μπορω να τα χρησιμποιώ και τα δύο???αν μπορεις λεει......
εγω εχω 4...και αν μπορουσα να βαλω αλλο ενα,καλα θα ηταν:rolleyes::smt041...
οσο για το θεμα της μαθησης...ειναι κατι που δεν σταματει ποτε...ΕΥΤΥΧΩΣ!!!
*μου αρεσε επισης ο πολυ εξυπνος τροπος που δηλωσες το νικ σου...μπραβο σου:p:p:p

lamdami
24-10-06, 16:06
αν μπορεις λεει......
εγω εχω 4...και αν μπορουσα να βαλω αλλο ενα,καλα θα ηταν:rolleyes::smt041...
οσο για το θεμα της μαθησης...ειναι κατι που δεν σταματει ποτε...ΕΥΤΥΧΩΣ!!!
*μου αρεσε επισης ο πολυ εξυπνος τροπος που δηλωσες το νικ σου...μπραβο σου:p:p:p

Thanks για το nic!

Σήμερα αγόρασα το substrat και το Denilit(HS) και υαλοβάμβακα τις ΗS...τα τοποθέτησα και έβαλα και τα πρώτα ψαράκια...διοτι μου είπε οτι αυτά που είχα πάρει το ένα δηλαδή ηταν ζωντανά βακτήρια!!! Όπότε χωρίς ψάρια τα βακτήρια θα πέθαναν....και έτσι πείρα και ημιήρεμα ψαράκια οπως τα είπε 3 μικρούλια με κάθετες ρίγες μπεζ-μαυρο(σαν τιγρε) και αλλα 2 περιπου στο ιδιο χρωμα αλλα πολλυ μικρά...Βεβαια τωρα που τα έβαλα παρατήρησα οτι το ένα που μου έδωσε είναι ενα άλλο μικρο που είναι γκρί με πορτοκαλί ουρα....Τώρα απο φαγητό μου έδωσε το Menu Flakes HS Tropic + Vitamine C (HS) kai to Staple Granules(O.S.I) καλά είναι???


Είναι πανέμορφα -+9 -+9 -+9 !!!

netblues
24-10-06, 16:17
παλι κατω απο τη βαση θα παρεις...
πρωτα στρωνουμε το ενυδρειο και μετα βαζουμε ψαρια..
:(

lamdami
24-10-06, 16:49
παλι κατω απο τη βαση θα παρεις...
πρωτα στρωνουμε το ενυδρειο και μετα βαζουμε ψαρια..
:(

Και απο εμένα κάτω απο την βάση θα πάρει τo PetShop στην Λ.Αλεξάντρας!!!:mad:

Μου το είχαν πεί στο πρώτο PetShop οπου αγορασα και τα φάρμακα και μαλιστα μου είχαν πει οτι εαν θέλω να πάρω κανενα ψαράκι την 7η ημέρα....στο άλλο που πάω τώρα μου είπε να πάρω διοτι χωρίς τις ακαθαρσίες των ωαριών τα βακτήρια θα πεθάνουν!!!

Τι λές να συμβεί τώρα:confused: ?

tsikis
24-10-06, 16:52
Μα γιατί????? :( :( :(
Είναι τόσο απλά αυτά που λένε τα παιδιά εδώ μέσα...
Ακολούθησε τις οδηγίες...
Σου έδωσα στην αρχή κάποια link για να διαβάσεις..
Είμαι σίγουρος πως δεν τα διάβασες...Και αν τα διάβασες απλά τα προσπέρασες.
Και εγώ αρχάριος είμαι αλλά δεν πάτησα σε Pet Shop παρά μόνο για να πάρω εξοπλισμό...
Για όλα τα άλλα διάβασμα και επισκέψεις στο σύλλογο (λίγες η αλήθεια αλλά πήρα χρήσιμες πληροφορίες)
Αν ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού ήταν σωστός θα σου έδινε άλλες λύσεις για να στρώσεις το ενυδρείο σου και όχι με ψάρια..

Αρχισε διάβασμα άμμεσα και θα δείς πως ο τρόπος του φίλου μαγαζάτορα δεν ήταν ο σωστός

Για αρχή:
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/aquastart.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/Filters3.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/Ammonia.htm

Μην νομίζεις πως και εγώ ξέρω πολλά...Εχω ακόμη να μάθω...
Μόλις προχθές στρώθηκε το ενυδρείο μου χωρίς προβλήματα και προπάντως "χωρίς ψάρια", και ήδη σήμερα θα μπούν οι πρώτοι κάτοικοι...

Καλή επιτυχία ;) ;)

netblues
24-10-06, 16:59
Και απο εμένα κάτω απο την βάση θα πάρει τo PetShop στην Λ.Αλεξάντρας!!!:mad:

Μου το είχαν πεί στο πρώτο PetShop οπου αγορασα και τα φάρμακα και μαλιστα μου είχαν πει οτι εαν θέλω να πάρω κανενα ψαράκι την 7η ημέρα....στο άλλο που πάω τώρα μου είπε να πάρω διοτι χωρίς τις ακαθαρσίες των ωαριών τα βακτήρια θα πεθάνουν!!!

Τι λές να συμβεί τώρα:confused: ?
Καταρχας υπαρχουν δυο petshop με ψαρια στην λεωφορο αλεξανδρας..
Τεχνικα το οτι χρειαζεσαι ψαρια ως πηγη αμμωνιας για να γινει το στρωσιμο δεν ειναι λαθος.
Και τα μαγαζια δεν μπορει να ξερουν τι θες να κανεις, ουτε ειναι σε θεση να σου κανουν μαθημα, για διαφορους λογους, οπως ακριβως οι αντιπροσωπειες αυτοκινητων δεν σε μαθαίνουν να οδηγεις.

Το οτι δεν διαβασες ομως τη σχετικη βιβλιογραφεια ειναι αλλο θεμα.
Ειδικοτερα τα περι στρωσιματος ενυδρειου χωρις ψαρια.

lamdami
24-10-06, 17:06
Μα γιατί????? :( :( :(
Είναι τόσο απλά αυτά που λένε τα παιδιά εδώ μέσα...
Ακολούθησε τις οδηγίες...
Σου έδωσα στην αρχή κάποια link για να διαβάσεις..
Είμαι σίγουρος πως δεν τα διάβασες...Και αν τα διάβασες απλά τα προσπέρασες.
Και εγώ αρχάριος είμαι αλλά δεν πάτησα σε Pet Shop παρά μόνο για να πάρω εξοπλισμό...
Για όλα τα άλλα διάβασμα και επισκέψεις στο σύλλογο (λίγες η αλήθεια αλλά πήρα χρήσιμες πληροφορίες)
Αν ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού ήταν σωστός θα σου έδινε άλλες λύσεις για να στρώσεις το ενυδρείο σου και όχι με ψάρια..

Αρχισε διάβασμα άμμεσα και θα δείς πως ο τρόπος του φίλου μαγαζάτορα δεν ήταν ο σωστός

Για αρχή:
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/aquastart.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/Filters3.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/Ammonia.htm

Μην νομίζεις πως και εγώ ξέρω πολλά...Εχω ακόμη να μάθω...
Μόλις προχθές στρώθηκε το ενυδρείο μου χωρίς προβλήματα και προπάντως "χωρίς ψάρια", και ήδη σήμερα θα μπούν οι πρώτοι κάτοικοι...

Καλή επιτυχία ;) ;)


Τα είχ διαβάσει πρίω γράψω και τα ξαναδιαβασα μολις μου τα δωσατε τα δικά σου και τβν υπολοίπων...αλλα θα τα ξαναδιαβάσω...και εγω μονο για φίλτρο πήγαινα...αλλα...

Συγχαρητηρια για το δικο σου....τι θα βάλεις???

tsikis
24-10-06, 17:14
Το δικό μου είναι μικρό μιας και το κατασκευασα μόνος μου (52 λίτρα 43 καθαρα) οπότε δεν έχω και πολλές επιλογές σε ψάρια...

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=12367

Σμηνόψαρα για αρχή...Και λέω αρχή γιατί μάλλον θα αρχίσω κατασκευή για μεγαλύτερο...

Και διαβάζοντας πάντα για την κατασκευή (βήμα-βήμα) μέσα από το GAB τις παρουσιάσεις άλλων φίλων αλλά και απο τις οδηγίες του φίλου γαύρου...

Διάβασμα φίλε μου (κράτα και σημειώσεις, αυτό έχω κάνει εγώ) και να δείς ότι όσο ποιό ενημερωμένος είσαι κανένας δεν θα προσπαθησει να σε παραπλανήσει...

Φιλικά
tsikis :D

lamdami
24-10-06, 17:22
Καταρχας υπαρχουν δυο petshop με ψαρια στην λεωφορο αλεξανδρας..
Τεχνικα το οτι χρειαζεσαι ψαρια ως πηγη αμμωνιας για να γινει το στρωσιμο δεν ειναι λαθος.
Και τα μαγαζια δεν μπορει να ξερουν τι θες να κανεις, ουτε ειναι σε θεση να σου κανουν μαθημα, για διαφορους λογους, οπως ακριβως οι αντιπροσωπειες αυτοκινητων δεν σε μαθαίνουν να οδηγεις.

Το οτι δεν διαβασες ομως τη σχετικη βιβλιογραφεια ειναι αλλο θεμα.
Ειδικοτερα τα περι στρωσιματος ενυδρειου χωρις ψαρια.

Είναι το Αββυσος Λ.Αλεξάντρας 48...

Όντως δεν τα είχα διαβάσει όλα...αυτα που πρόσθεσε ο φίλος tsikis...τα είχα πετύχει στο ψάξιμο πριν γράψω.

lamdami
24-10-06, 20:40
Τα ψαράκια έχουν μαζευτεί όλα κάτω απο το φίλτρο...γιατί??? μήπως επειδή δεν έχω βραχάκια λόγο φωτισμού ή κατι άλλο:smt086 ???

Αξίζει να παραγκείλω απο το aquaristic.net το φίλτρο(εγγύηση κλπ) και κάτι άλλα μαζί με κάποιον άλλο που είναι στις μαζικές αγορές????

klaz
24-10-06, 20:56
αν δεν εχουν κρυψωνες,προσπαθουν να κρυφτουν οπου βρουνε....

lamdami
24-10-06, 21:11
αν δεν εχουν κρυψωνες,προσπαθουν να κρυφτουν οπου βρουνε....

Σε ευχαριστώ θα πάω να αγοράσω....

Giorgos
24-10-06, 23:50
Μερικές φωτογραφίες (έστω με κινητό) των ψαριών σου θα ήταν πολύ χρήσιμες για να σε βοηθήσουμε.

lamdami
25-10-06, 16:10
Μερικές φωτογραφίες (έστω με κινητό) των ψαριών σου θα ήταν πολύ χρήσιμες για να σε βοηθήσουμε.

θα τραβήξω και θα τις ανεβάσω...