PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση ενυδρείου


JONNY
21-10-06, 13:08
Γειά σας από έναν "νέο " στο χώρο!

Ξεκίνησα το φανταστικό χόμπι του ενυδρείου πριν απο 15 χρονια περιπου με ενα ενυδρειο 20lt που μου χαρισε ενας φιλος.Μετα απο πολλες αποτυχιες και κακους πωλητες πηγα να τα παρατησω(αν ακουσετε συνδιασμους ψαριων που μου πουλαγανε θα τρελενοσασταν),ομως με το ψαξιμο και την αμεριστη βοηθεια του δικου σας φορουμ και ενος θαυμασιου ιδιοκτητη μαγαζιου με ειδη ενυδρειου(σωστος επαγγελματιας και χομπιστας) εχω να σας παρουσιασω το νεοφτιαγμενο καμαρι μου,που με τη κριτικη σας και τη βοηθεια σας θα προσπαθησω να το κανω καλυτερο!

Ενυδρειο BOYU 200lt κοινωνικο φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων.
Εξοπλισμος : Φιλτρο EHEIM 2215 εξωτερικό 620lt/h
Θερμοστάτης JAGER EHEIM 3605 125W
Αεραντλεία Tetratec (Χρήση μόνο σε θεραπείες)
Φωτισμός: 2 λάμπες Arcadia 18w ερυθρού φωτός
1 Arcadia λευκού φωτός
Άναμα και σβύσιμο με χρονοδιακόπτη, χρόνος φωτισμού 14 ώρες
Υλικά φίλτρανσης: 1lt βιολογικού μακαρονιού sera, 2lt βιολογικές μπάλες sera, μπλέ σφουγγάρι, efisynth, τύρφη.
Λιπάσματα: Ferreal spureal 30ml 1 φορά την εβδομάδα, floreal iod 23ml 1 φορά την εβδομάδα και flourish excel 5 ml 1 φορά την εβδομάδα.
Ψάρια: Hemigrammus rhodostomus x 9,
Paracheirodon axelrodi x20,
Rasbora heteromorphia x7,
Rasbora hengeli x 2,
Chaestoma sp.punctatus x1,
Parotocinlus (LDA25) x 3,
Hypancistrus sp (L316) x 1,
Corydoras Aeneus x2,
Corydoras Sterbai x4,
Botia Sidthimunki x2,
Carnegiella Strigata -Vesca x 5
Φυτά: Anubias Barteri var Barteri,
Anubias Barteri var Caladiifolia
Anubias Barteri var Nana
Anubias Heterophylla
Hygrophila Polysperma
Venicularia Dudyana
Limnophilla
Ehcinodorus Osiris?
Διακόσμηση: Ρίζες mopani, πλάτη μαύρο αυτοκόλλητο
Αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα 30%, δεν χρησιμοποιώ co2.

Ελπίζω οι φωτογραφίες να εμφανιστούν, συγνώμη για την ανάλυσή τους, στη πορεία θα βελτιωθεί, δεκτά σχόλια καλά ή κακά και προτάσεις βελτίωσης.

Φιλικά,
Γιάννης

Tolis
21-10-06, 13:20
Καλωσορισες

Πολυ ωραιο το ενυδρειο, δειχνει οτι ειχες "διαβασει" πριν το στησεις.
Δυο ψηλα ξυλα στις 2 πισω γωνιες σκεπασμενα με java moss θα σου εκρυβαν και τον εξοπλισμο τελειως.

Οταν βλεπεις τετοιες προσπαθειες απο νεους αναρωτιεσαι γιατι υπαρχουν ακομα (και δυστυχως πουλιουνται) πλαστικα ναυαγια, δυτες, καστρα και αλλες ασχημιες....

george
21-10-06, 15:53
Εύγε νέε μου !!!
Και εις ανώτερα !!!

crazyio
21-10-06, 17:51
πολύ καλο !!!
και πολλά υποσχόμενος για το μέλλον .... :d

DimmyF
21-10-06, 19:31
Μπράβο κ από μένα!
Πολύ ωραίο!!
Να ρωτήσω 2 πραγματάκια:
Τύρφη βάζεις για να μαλακώσεις το νερό? Κάθε πότε την αλλάζεις?
Από μετρήσεις πώς είσαι?
Με 14 ώρες φως έχεις κάποιο πρόβλημα με άλγες ή όλα καλά?
Τα ψαράκια σου μου φαίνονται αρκετά για 200lt αλλά ας το σχολιάσουν κ οι πιο έμπειροι.

Κ πάλι μπράβο για τη δουλειά που έχεις κάνει!

leonm
21-10-06, 19:48
Mπράβο!!!
Πολύ καλό ξεκίνημα!

CASPER
22-10-06, 10:56
Πράγματι όμορφο το ενυδρείο σου
Μπράβο, και καλή συνέχεια....

Liolios
22-10-06, 11:35
Καλώς όρισες στην παρέα μας!

Το ενυδρείο είναι πολύ καλό και εσύ είσαι σε σωστό δρόμο. Είναι πολύ ευχάριστο να βλέπεις ανθρώπους διαβασμένους και ψαγμένους που ασχολούνται με το χόμπι έχοντας μεράκι και αγάπη για αυτό που κάνουν!

Το επόμενο βήμα που πρέπει να κάνεις είναι να έρθεις από τα γραφεία του Συλλόγου για να γνωριστούμε και από κοντά!

Apostolis
22-10-06, 11:53
Όντως... ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ξεκίνημα και είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για την συνέχεια...! ;):smt023

Giorgos
22-10-06, 13:32
Καλωσήρθες στην παρέα μας!

Έχεις κάνει πολύ καλό ξεκίνημα με σωστά βήματα και με πάρα πολύ καλή παρουσίαση του ενυδρείου σου.
Θα σου έλεγα να μειώσεις σταδιακά την φωτοπερίοδο στις 12 ώρες ημερησίως.

Περιμένουμε να σε δούμε σύντομα στα γραφεία του Συλλόγου. ;)

JONNY
22-10-06, 17:01
Ευχαριστω ολους παιδια για τα καλα σας λογια και πιστεψτε με η προσπαθεια συνεχιζεται.Ακομα δεν εχει παρει τελικη μορφη το ενυδρειο,περιμενω την τελικη αναπτυξη των φυτων να δω αν χρειαζεται προσθεση ή αφαιρεση κανενος φυτου απο μεσα.Οπως ειπε και ο φιλος Τolis να καλυψω τους μηχανισμους και οτι εμπνευση μου ερθει παρκολουθωντας ολους εσας.
Οσο για τις μετρησεις οντως ξεχασα πανω στην χαρα μου να τις αναφερω:
TETRA TEST 5in1(STICKS):NO3:<10,NO2:0,GH:>6d,KH:3,PH:6.8.
Τυρφη βαζω μισο λιτρο σε ποσοτητα αλλαζοντας τη καθε μηνα για να κραταω το νερο στην οξυτητα που ειναι τωρα(παρατηρωντας το ειδα οτι αυτη η ποσοτητα με μια φορα το μηνα αλλαγη κραταει τις μετρησεις σταθερες) και βεβαια μου αρεσει λιγο αυτο το σκοτεινο χρωμα της τυρφης,το βρισκω ποιο ατμοσφαιρικο και το χαιροντε και τα ψαρακια μου!:D

Με τον 14ωρο φωτισμο δεν αντιμετωπισα μεγαλα προβληματα αλγης,μονο οταν εκανα τουμπα το παλιο μου ενυδρειο σε αυτοπου εχω τωρα,αλλα με μεγαλες αλλαγες νερου και διπλασιες ποσοτητες flourish excel την κατατροποσα:smt077

α!!! εβγαλα επιτελους και ποιο καθαρες φωτογραφιες,φτου μου!!!
Αυτα και στα επομενα μνμ θα ειμαι λακωνικος!

Apostolis
22-10-06, 19:32
Για CO2 βάζεις μόνο Flourish Excel??? Αν όχι, θα πρότεινα να ανεβάσεις λίγο το ΚΗ στο 4 με 5 για λόγους ασφαλείας...

Juan
23-10-06, 08:38
Γεια σου συνδημότη - συνονόματε και συνχομπίστα !
15 χρόνια , ε !!!!
Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και όπως έχουμε πει πάντα μπορεί να γίνεται καλύτερο, οπότε μην σταματάς ;)

JONNY
23-10-06, 08:55
Για CO2 βάζεις μόνο Flourish Excel??? Αν όχι, θα πρότεινα να ανεβάσεις λίγο το ΚΗ στο 4 με 5 για λόγους ασφαλείας...

Φίλε Απόστολε και όμως για CO2 βάζω μόνο Flourish Excel.Δεν ξέρω αν στην πορεία θα έχω πρόβλημα,για τωρά κυλάνε όλα καλά.

Τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς στον juan και το ευχαριστώ για τα καλά του λόγια!

Apostolis
23-10-06, 09:40
Θα το δείς και μόνος σου σιγά-σιγά οτι Flourish Excel δεν φτάνει και ΔΕΝ συμφέρει για 200λτ (και με δεδομένο οτι θα αυξηθεί και η φυτομάζα...!)
Keep Walking όμως...! ;) :smt023

ΠΟΠΟ
23-10-06, 12:42
υπεροχο
πολυ ωραια
το μονο που θα εκαν εγω ηταβ βα βαλω ενα γρασιδακη... ...
τυποτα αλλο αλλα και ετσιειναι απιστευτο
μπραβο

mikenuke
26-10-06, 13:28
Παρα πολυ ωραιο, συγχαρητηρια. keep aquascaping...