PDA

Επιστροφή στο Forum : Επειγόντος ένα wiki


gsa
21-10-06, 08:04
Αν παρακολουθήσει κάποιος τις συζητήσεις που γίνονται στα διάφορα θέματα θα παρατηρήσει μία περιοδικότητα τόσο στις ερωτήσεις που διατυπώνουν οι χρήστες όσο και τις απαντήσεις που δίνονται. Αν κοιτάξει λίγο προσεκτικότερα θα διαπιστώσει ότι ο κύκλος αυτός ξεκινάει με ερώτηση ενός άπειρου - απάντηση από έναν ημι-έμπειρο - και ολοκλήρωση της απάντησης από κάποιον έμπειρο.

Αυτή είναι και η υγιής αντιμετώπιση των πραγμάτων. Οδηγεί όμως σε σπατάλη δυνάμεων για τους έμπειρους που είναι αναγκασμένοι να απαντάνε τα ίδια και τα ίδια (ξύλινη γλώσσα ονομάζεται αυτό), επανάληψη της πληροφορίας με διάφορες πτυχές και εν τέλει σύγχυση μεταξύ των χρηστών.

Φανταστείτε έναν άπειρο χρήστη που αντιμετωπίζει ένα σύνηθες πρόβλημα σε ένα ενυδρείο την εμφάνιση μιας μορφής άλγης. Αν κάνει αναζήτηση με τη λέξη "άλγη" θα βρεθεί μπροστά σε 500 συζητήσεις σχετικές και μη με το πρόβλημά του και θα κληθεί να τις αξιολογήσει ώστε να επιλέξει την κατάλληλη λύση για το πρόβλημά του. Μάταιος κόπος. Θα υποβάλει σχετική ερώτηση και θα τροφοδοτήσει τον "κύκλο των ανούσιων ερωτοαπαντήσεων" που περιέγραψα παραπάνω.

Αυτός ο κύκλος οδηγεί κατά καιρούς και σε παρεξηγήσεις και οχλήσεις αφού εμφανίζονται τα κοκοράκια που τα ξέρουν όλα, ο παλιός που είναι αλλιώς, ο νέος μη ομιλιτικός που έχει διαβάσει, ο ψαγμένος με τις εκατοντάδες πηγές, ο παρεξηγημένος που τσακώθηκε με κάποιον σε μία συνάντηση, ο κολλητός που την έκανε και άνοιξε άλλο site κ.λ.π.

Νομίζω ότι παράλληλα με το φόρουμ θα πρέπει να στηθεί και ένα wiki όπου θα λειτουργούν ως συγκοινονούντα δοχεία. Η γνώση θα περνάει από το φόρουμ στο wiki με τη μορφή άρθρων (αυτό θα μπορούσε να είναι και η ηλεκτρονική εκδοχή του περιοδικού στην οποία θα μπορούσε κάποιος να έχει πρόσβαση έστω και με κάποια συνδρομή), ενώ το φόρουμ θα λειτουργεί ως προθάλαμος άρθρων αφού οι συζητήσεις πάνω σε λεπτά σημεία θα αναδεικνύουν τις κρίσιμες λεπτομέρειες που χρήζουν προσοχής και αξιολόγησης.

george
21-10-06, 11:24
Τι είναι το ..... wiki ;
Αναζήτηση το ξέρεις ότι δεν κάνει κανείς .... τα υπομνήματα επίσης δεν τα διαβάζει κανείς....τις οδηγίες και τα άρθρα...το ίδιο.
Ο "νέος" είναι ανυπόμονος ... και θέλει την πληροφορία ΤΩΡΑ και έτοιμη.

netblues
21-10-06, 14:29
τι ειναι το wiki... Αδιαβαστους σας βρισκω, και με αγνωστες λεξεις..
Wiki, blog.. RTFM....
Το μεγαλυτερο wiki ειναι η wikipedia... http://www.wikipedia.org

klaz
21-10-06, 14:31
τι ειναι το wiki... Αδιαβαστους σας βρισκω, και με αγνωστες λεξεις..
οχι μας βρισκεις...οχι μας.....
αδιαβαστο τον βρισκω....ναι.......:smt086:rolleyes::D

gsa
21-10-06, 15:06
Τι είναι το ..... wiki ;
Αναζήτηση το ξέρεις ότι δεν κάνει κανείς .... τα υπομνήματα επίσης δεν τα διαβάζει κανείς....τις οδηγίες και τα άρθρα...το ίδιο.
Ο "νέος" είναι ανυπόμονος ... και θέλει την πληροφορία ΤΩΡΑ και έτοιμη.
Εκεί ακριβώς είναι και η δύναμη του wiki ... ότι είναι εύπλαστο ... αφού η συγγραφή είναι δυναμική και μπορεί να βελτιώνεται. Φαντάσου σαν ένα λευκό τετράδιο όπου οι εξουσιοδοτημένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα να κόψουν και να ράψουν όπως θέλουν. Ο κάθε χρήστης έχει τη δυνατότητα να συμπληρώσει ή να τροποποιήσει κάτι.

Takis
21-10-06, 15:20
Εκεί ακριβώς είναι και η δύναμη του wiki ... ότι είναι εύπλαστο ... αφού η συγγραφή είναι δυναμική και μπορεί να βελτιώνεται. Φαντάσου σαν ένα λευκό τετράδιο όπου οι εξουσιοδοτημένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα να κόψουν και να ράψουν όπως θέλουν. Ο κάθε χρήστης έχει τη δυνατότητα να συμπληρώσει ή να τροποποιήσει κάτι.
Δεν υπαρχει προβλημα, αν βρεθουμε να τρεχουμε πισω απο καποιον που θα κρινει οτι θελουν βελτιωση και θα βαζει χερι καθε τοσο? (Εχω στο μυαλο μου καποια περιπτωση, γι αυτο το λεω....)

Juan
21-10-06, 22:52
Αυτό και αν είναι ιδέα +-4+-4+-4 !
Συμφωνώ και εγώ στην οικονομία ενέργειας που θα προσφέρει ένα τέτοιο σύστημα !

Σε πρώτη φάση πάντως μπορούμε να απαντάμε έτσι και να δίνουμε τα πιο εύστοχα sites , προς διάβασμα με λινκ στην αντίστοιχη λέξη.

Σαν πρώτη δυσκολία μου φαίνεται και εμένα η ποιότητα της πληροφορίας. Θα πρέπει να είναι σωστά γραμμένο και με τέτοιο τρόπο που να το καταλάβει ένας αρχάριος, αφού έχει περάσει από τα απαραίτητα φίλτρα. Αλλά έτσι χάνεται η ιδιαιτερότητα του wiki …

Όπως και να’χει είναι πολύ καλή ιδέα και αξίζει να την δούμε !

Giorgos
22-10-06, 11:50
Είναι όντως καλή ιδέα. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει δυσκολία στην ποιότητα της πληροφορίας για τους αρχάριους αλλά στο σωστό στήσιμο και γρήγορη ενημέρωση του wiki (προφανώς εννοώ ότι πρέπει να υπάρχει μια ομάδα που μπορεί να το αναλάβει και να το διαχειρίζεται ανά πάσα στιγμή).
Οπωσδήποτε αξίζει την προσπάθεια.

ΥΓ. Το θέμα πρέπει να μεταφερθεί στο φόρομ Greek Aquarist's Board.

crazyio
22-10-06, 13:53
Κάτι παρόμοιο δεν είχε προτείνει και η Pani εδώ (http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=13060) ? Αλλά απο ό,τι θυμάμαι δεν είχε ιδιαίτερη απήχηση...
Η μόνη ίσως (μπορεί και σημαντική) διαφορά είναι πως στην περίπτωση κάποιου wiki θα μπορεί να γίνει Edit κάποιο θέμα απο περισσότερα άτομα.
Με την μόνη φοβία αυτής που ανέφερε ο Τακης πιο κάτω...

gsa
22-10-06, 14:28
Ασφαλώς και έχει συζητηθεί πολλές φορές (και όχι μόνο οι πρόσφατες). Ασφαλώς και υπάρχουν θέματα που στην αρχή φαντάζουν ανυπέρβλητα, όπως αυτό που αναφέρει ο Takis, αλλά μόλις το σύστημα ενηλικιωθεί - περάσει τις πρώτες παιδικές του ασθένειες - θα αποτελεί ένα πραγματικό εργαλείο.

Υ.Γ. Τεχνολογικά δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα αφού το λογισμικό που μπορεί να σηκώσει το εγχείρημα είναι το mediawiki που απλώς θέλει php και mysql (όπως και το αντίστοιχο λογισμικό του φόρουμ - το vbulletin).

crazyio
22-10-06, 14:39
Προσωπικά είμαι υπέρ μιας τέτοιας προσπάθειας .....
και μακάρι να έχουμε όλοι την ευκαιρία να βοηθήσουμε στο να ξεπεραστούν τα όποια προβλήματα παρουσιαστούν στα πρώτα βήματα του wiki....