PDA

Επιστροφή στο Forum : Άμμος ή χαλίκι ?


iakovost
19-10-06, 20:58
Γεια σας παιδια... Εχω στήσει ενα ενυδρείο 250L και σκεφτομαι τι θα ήταν καλύτερα να βάλω. Αμμο ή χαλίκια? Αν μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του για τα πλεονεκτήματα και τα μειοεκτήματα του καθενός από αυτα

PascM
19-10-06, 21:02
Πρώτα πρέπει να μας πεις τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις μέσα! Υπάρχει εξάρτηση του ενός με το άλλο.

Takis
19-10-06, 22:01
Για ζωντανες πληροφοριες κοιτα εδω: http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?p=133944 ;)

iakovost
20-10-06, 23:32
Διαβάζοντας διαφορα ποστς (αυτό κανω για ώρες εδώ και 3-4 βράδυα :D) αποφασισα με βαση τα ειδη που έχω ότι η άμμος δεν κάνει για το ενυδρειο μου.

Έχω 2 angelfish, 2 clown loach, 2 mollies, 2 plecos, 1 pangasius, 1 μικρό χρυσοψαρο :smt080 (ξέρω ξερω, θα φυει συντομα απο εκεί μεσα :D) και σκεφτόμαι να προσθέσω 1-2 clown ακόμα και 1-2 gurami. Πς το βλέπετε? Καλός συνδιασμός ή χρειάζονται αλλαγές?

klaz
20-10-06, 23:39
θεωρω οτι απο θεμα μεγεθους τανκ θα εισαι εκτος των οριων.......

Liolios
20-10-06, 23:51
Διαβάζοντας διαφορα ποστς (αυτό κανω για ώρες εδώ και 3-4 βράδυα :D) αποφασισα με βαση τα ειδη που έχω ότι η άμμος δεν κάνει για το ενυδρειο μου.

Έχω 2 angelfish, 2 clown loach, 2 mollies, 2 plecos, 1 pangasius, 1 μικρό χρυσοψαρο :smt080 (ξέρω ξερω, θα φυει συντομα απο εκεί μεσα :D) και σκεφτόμαι να προσθέσω 1-2 clown ακόμα και 1-2 gurami. Πς το βλέπετε? Καλός συνδιασμός ή χρειάζονται αλλαγές?

Εγώ θα πρότεινα:
1. Τα 2 σκαλάρια, τους 2 πλέκο (αν δεν είναι από αυτούς που γίνονται τεράστιοι) και μερικά hatchet fish για να έχεις κίνηση στην επίφανεια. Αν και αντί για τους πλέκο θα προτιμούσα ένα μεγαλούτσικο κοπάδι με corydoras. Από φυτά μπορείς να χρησιμοποιήσεις εχινόδορους, βαλισνέριες, hydrocotyle leucocephala.
2. 1 αρσενικό γκουράμι με δύο θυληκά, τους κλόουν (προσοχή γίνονται αρκετά μεγάλοι) και ένα ωραιότατο κοπάδι από αρλεκίνους. Έτσι θα πετύχεις μια όμορφη ασιατική σύνθεση στο ενυδρείο σου. Από φυτά σου συνιστώ ανεπιφύλακτα κρυπτοκορίνες, κάποια είδη λιμνόφιλα, μικροσόριουμ πτερόπους, κάποια είδη μπάκοπα καθώς και διάφορα άλλα ασιατικά φυτά.

Σε κάθε περίπτωση, ο παγκάσιους όμως, πρέπει να δωθεί γιατί γίνεται πραγματικά τεράστιος και χρειάζεται πολύυυυ μεγάλο ενυδρείο.

Όντως αν θες να έχεις και φυτά - που με τα ψάρια που αναφέρεις, χρειάζονται - καλό θα είναι να βάλεις υπόστρωμα για αυτά και ψιλό χαλικάκι 1,5 - 2,0 mm πάνω από το υπόστρωμα σε πάχος περίπου 5-7εκ.

iakovost
22-10-06, 13:41
Eυχαριστώ παιδιά, να 'στε καλά