PDA

Επιστροφή στο Forum : dancing melanotaenias


CASPER
15-10-06, 22:45
Καλησπέρα σε όλους
Εδώ και αρκετό καιρό,δύο από τις μελανοταινίες μου έχουν αρχίσει το χορό και τις φιγούρες....
Το σκηνικό είναι ως εξής: ξαφνικά κολλάνε μάγουλο με μάγουλο, κάνουν έτσι κολλημένες κύκλους γύρω-γύρω για αρκετή ώρα και μετά ξεκολλάνε. Μετά από λίγο, ξανά-μανά μάγουλο με μάγουλο και πάλι τα ίδια.

Στην αρχή έλεγα ότι φλερτάρουν. Αλλά για πόσο καιρό κρατάει το φλερτάρισμα βρε παιδιά. Αυτό συμβαίνει εδώ και ένα μήνα περίπου.
Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο και εγώ τα χαζεύω σαν την καλή χαρά νομίζοντας ότι παίζουν??????

Θα προσπαθήσω να ζιπάρω και να ανεβάσω και βιντεάκι.

netblues
15-10-06, 23:22
Αυτο δεν ειναι απλο φλερτ, ειναι ενας ερωτας μεγαλος...
Αν βαλεις μεσα στο τανκ και κανα-δυο spawning mops, ισως να βγαλεις και αυγά...

Giorgos
15-10-06, 23:42
Αυτό μπορεί να γίνεται σε καθημερινή βάση. Γέννανε λίγα αυγά συνήθως τις πρώτες πρωινές ώρες.
Αν σε ενδιαφέρει, βάλε ένα spawing mop όπως είπε ο Σωτήρης ή αρκετό java moss για να αποθέσουν τα αυγά τους.

Tolis
16-10-06, 11:04
Παιζει και να ειναι κινησεις εντυπωσιασμου δυο αρσενικων.

CASPER
16-10-06, 15:17
τί είναι το spawning mop? Εριξα μια ματιά στο aquaristic για να δω τι είναι, αλλά δεν το βρήκα.
Σε περίπτωση που δεν είναι αυτό που λέει ο Τόλης, και αν βάλω spawning mops (αφού μου πείτε τι είναι βέβαια :) ) και αν γεννήσουν, υπάρχει περίπτωση να βγεί ψάρι, ή θα γίνουν τα αυγά μεζεδάκι από τα υπόλοιπα ψάρια??

Το "στογγυλή μυτούλα=θηλυκό" ισχύει και στις μελανοταινίες?

caverman
16-10-06, 16:13
...κοινώς σφουγγαρίστρα...χωρίς πλάκα.

Παίρνεις μάλλινο νήμα το τυλίγεις καμιά 15αριά φορές γύρω από ένα τετράδιο (ή παραπάνω για πυκνότερες κρυψώνες). Δένεις σε ένα σημείο με ένα κομμάτι νήμα σφιχτά και αφαιρείς το τετράδιο. Κατόπιν κόβεις στην απέναντι πλευρά από τον κόμπο και φτιάχνεις μια μικρή σφουγγαρίστρα :D :D :D .
Δένεις ένα φελό στο σημείο του κόμπου εάν θέλεις να επιπλέι ή το αφήνεις να κάτσει στο βυθό. Εκεί τα ψαράκια σου θα αποθέσουν τα αυγά τους τα οποία θα είναι προφυλαγμένα από τους γονείς ή άλλα ψάρια... Μετά η γέννα κατά τα γνωστά.
Πολύ χρήσιμο εάν θέλεις να βγάλεις τα αυγά σε άλλο ενυδρείο μετά την γέννα και δεν μπορείς να βγάλεις τους γονείς...

Φιλικά

Caverman.

PS: κάπου είχε πάρει το μάτι μου την κατασκευή με φωτογραφίες. Κύριε Linkman για βοηθήστε παρακαλώ...

CASPER
16-10-06, 16:43
PS: κάπου είχε πάρει το μάτι μου την κατασκευή με φωτογραφίες. Κύριε Linkman για βοηθήστε παρακαλώ...
ναι... ναι ... κύριε Linkman !!!

Ευχαριστώ Caverman.
Πράγματι δε σκέφτηκα να βάλω το "σφουγγαρίστρα" στο aquaristic που το έψαξα :D:D:D

George1961
16-10-06, 16:53
http://www.djramsey.com/tropfish/spawning_mops.htm (http://www.djramsey.com/tropfish/spawning_mops.htm)

Συγνώμη mr. Linkmanαλλα το είχα αρχείο :)

CASPER
16-10-06, 19:43
http://www.djramsey.com/tropfish/spawning_mops.htm (http://www.djramsey.com/tropfish/spawning_mops.htm)

Συγνώμη mr. Linkmanαλλα το είχα αρχείο :)
Θα του φάς τη δουλειά τώρα του ανθρώπου???

Ευχαριστώ :D:D

netblues
17-10-06, 07:56
Σιγα μην αγορασεις "σφουγγαριστρα".. Οπως εγραφε και ενας εγγλεζος, ειναι πολυ ενδιαφερουσα η αναζητηση εντονα πρασινου νηματος, μιας και σε κοιτανε παραξενα οι πωλητές. Αν τους πεις οτι το θες και για ψαρια , τοτε νομιζουν οτι θα τους πλεξεις πουλοβερ... :D:D

Επειδη τα αυγά γεννιουνται καθημερινα (ημερας που λενε :-P), φτιαχνεις καμποσα επιπλεοντα mops και τα βγαζεις ανα 2-3 μερες και τα βαζεις σε ενα μικρο (πχ 20λιτρα) ενυδρειο.
(με θερμανση και αεραντλια).
Αν τα παρατηρησεις προσεκτικα με μεγεθυντικο φακό θα δεις τα αυγά.
Σε λιγες μερες θα εχεις μικρες μελανοταινιες.

Πριν καιρό το ειχα κανει κατα λαθος. Κουρεψα τη java moss την εβαλα σε ενα κουβα στο μπαλκονι. Μετα απο καμμια βδομαδα εβαλα java moss σε fry σκαλαριων. Καποια στιγμη παρατήρησα οτι καποια ψαρια κολυμπουσαν τελειως διαφορετικά.... :o

CASPER
17-10-06, 16:05
Ευχαριστώ για τις οδηγίες.
Θα προχωρήσω στην κατασκευή της σχετικής "σφουγγαρίστρας-αυγουλίθρας", και βλέπω τα αποτελέσματα :)
Αν είναι μικρότερη από αυτή που κρατάει ο κυριούλης στο link δεν κάνει δουλειά? Θα πήξουνε στη σκιά τα φυτάκια μου αν είναι μεγάλες .
Μπορεί παρακαλώ κάποιος να μου πει πως ξεχωρίζω το φύλλο στις μελανοταινίες??
Εννοώ, εκτός από τα χρώμματα όπως στις rainbow που είναι εμφανής η διαφορά.
Το ότι αν η μουσούδα είναι στρογγυλή και δεν κάνει γωνία (σα ρύγχος) είναι κοριτσάκι ισχύει?