PDA

Επιστροφή στο Forum : Γέννα zebra danio


gwgw
19-09-06, 08:35
να σου ζησουν!!! RF1TEAM (member.php?u=1630)

εγω δυστυχως χτες ειχα μια αποτυχημενη γεννα..:(:(
εχω μεσα στο 120lt 5 ζεβρακια και ενα corrydoras...
προχτες τα ζεβρακια γεννησαν αυγα..., τα κρατησαν μια ολοκληρη μερα και την επομενη ειχαν εξαφανιστει...να υποθεσω οτι κανιβαλισαν τα ζευράκια ή οτι μου την εκανε το γατοψαρο...?

Μαλλον επρεπε να απομακρύνω το φύλλο (πανω στο οποιο ηταν τα αυγα)??
Αυτη ειναι συνηθισμενη συμπεριφορα απο τα ζεβρακια?

Giwrgos23
19-09-06, 17:07
μπα μην αγχονεσαι και μ'ενα προχθες μου φαγαν τα σκαλαρια τα ιδια τους τα αυγα 1 γεννα

gwgw
19-09-06, 17:22
απλα στην αρχη χαρηκα τοσο πολυ....:):):):)

και μετα...:(:(:(:(

τουλαχιστον θα ειμαι προετοιμασμενη για την αλλη φορα...
θα ξερω μολις τα δω να τα απομακρυνω....

πηρα ήδη χτες ενα 10Lt ωστε να το εχω για αυτους τους σκοπους!!!:-):-)

soza
19-09-06, 20:15
Με ενα 10λιτρο δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα...

gwgw
20-09-06, 08:24
Ειναι λιγο παραπανω απο δεκαλιτρο?

θελεις να μου εξηγησεις γιατι δε μπορω?

εδω αλλοι βαζουν την απλη τη γενηστρα (απο τουλι που ειναι) ωστε να απομακρυνουν την μανα και να σωσουν μικρα.

εκει δε θα μπαινει τιποτα αλλο, θα εχει βεβαια και φιλτρο και οξυγονο και θερμοστατη οταν χρειαζεται, οποτε θα εχουν και χωρο να κολυμπουν μεχρι να μεγαλωσουν λιγο..

nendosstelios
20-09-06, 10:08
να σου ζησουν!!! RF1TEAM (member.php?u=1630)

εγω δυστυχως χτες ειχα μια αποτυχημενη γεννα..:(:(
εχω μεσα στο 120lt 5 ζεβρακια και ενα corrydoras...
προχτες τα ζεβρακια γεννησαν αυγα..., τα κρατησαν μια ολοκληρη μερα και την επομενη ειχαν εξαφανιστει...να υποθεσω οτι κανιβαλισαν τα ζευράκια ή οτι μου την εκανε το γατοψαρο...?

Μαλλον επρεπε να απομακρύνω το φύλλο (πανω στο οποιο ηταν τα αυγα)??
Αυτη ειναι συνηθισμενη συμπεριφορα απο τα ζεβρακια?

τα ζεβρακια γεννανε αυγα και αρχιζουν να τα τρωνε η λυση ειναι ενα δυχτι οστε τα αυγα να περασουν απο το δυχτι και να μην γινουν τροφη η αλλη λυση να βγαλεισ ολα τα ψαριαμολισ γεννηθουν τα αυγα .

Πιο φυλο τα ζεβρακια δεν γεννουν πανω σε φυλλα αλλα χυμα και οπου πανε

gwgw
20-09-06, 10:14
το θεμα νενδο μου ειναι οτι ειναι τοσο μικρα που δε μπορω να καταλαβω αν ειναι καποιο ετοιμογενο..

εμενα τα γεννησαν πανω σε φυλο γιαυτο και σκεφτηκα τη λυση του 10 λιτρου, ωστε να απομακρυνω ολοκληρο το φυτο...

ασε που θα επρεπε να περιορισω ολα τα ζεβρακια που λες και ολα γενικα τα ψαρια ωστε να πεσουν κατω απο το διχτυ,και να αναπαραχθουν
οποτε ουτε αυτο που λες γινετε..

KOKORAS
20-09-06, 10:23
Ειναι λιγο παραπανω απο δεκαλιτρο?

θελεις να μου εξηγησεις γιατι δε μπορω?

εδω αλλοι βαζουν την απλη τη γενηστρα (απο τουλι που ειναι) ωστε να απομακρυνουν την μανα και να σωσουν μικρα.

εκει δε θα μπαινει τιποτα αλλο, θα εχει βεβαια και φιλτρο και οξυγονο και θερμοστατη οταν χρειαζεται, οποτε θα εχουν και χωρο να κολυμπουν μεχρι να μεγαλωσουν λιγο..

Γιατί γλυκεία μου Γωγώ το 10λιτρο θα σου χρειαστεί μόνο για κανά δυο βδομάδες. Ο λόγος είναι ότι θα μεγαλώσουν τα μικρά, αλλά το μέγεθος τους δεν θα επιτρέπει να τα βάλεις στο μεγάλο ενυδρείο οπότε θα αγοράσεις και άλλο 20-30 λιτρα.
πάρε ένα 30λιτρο από την αρχή να καθαρίσεις. Στο κοντινό μέλον θα δεις πόσο χρήσημο θα σου είναι.
Όσον αφορά την γεννήστρα που μου ανέφερες έβαλα για κανά μήνα μέσα 30 μόλυ. Μου μεγάλωσαν ελάχιστα και έχασα τα μισά. τα μετακόμισα σε 12λιτρο μέσα σε μια βδομάδα πήηραν το διπλάσιο μέγεθος. Στις επόμενες 3 βδομάδες έμεινα με 2 μόνο τα οποία δεν μεγάλωσαν καθόλου. Λόγω μεγέθους δεν τα έβαλα στο μεγάλο ενυδρείο. Αποτέλεσμα να έχω καταφέρει λόγω απειρίας τότε βέβαια να έχω μετά απο 6 μήνες σε άλλο 96λιτρο ενυδρείο με ζωοτόκα μόνο, δύο υπέροχες μικρογραφίες μολυ. Τα καταδικασα σε νανισμό.
Αυτά από εμένα
φιλικά Νίος

gwgw
20-09-06, 10:35
μαλιστα..οποτε δεν κανει ουτε το 10λιτρο..

εγω το πηρα ποιο πολυ ετσι για μια εκτακτη αναγκη ή αν αρρωστησει κανενα ψαρι, δε θελω δηλ να γεμισω ψαρια..

μου φαινεται ομως στο τελος θα γεμισω ενυδρεια!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D

nendosstelios
20-09-06, 10:35
γεμισε τον πατο του ενυδρειου με μπιλιες αυτεσ που πεζαμε μικροι
για να προστατεψεισ τα αυγα

τα ζεβρακια χρειαζετε ομαδα για να αναπαραχθουν δυο αρσενικα πατανε την κοιλια του θυλικου για να το βοηθεισουν να γεννηση

αλλοσ τροπος δεν υπαρχει

gwgw
20-09-06, 10:39
δυο αρσενικα πατανε την κοιλια του θυλικου για να το βοηθεισουν να γεννηση



:smt118:smt118:smt118:smt118:shock::shock::shock:: shock:

τη ζωη και αυτη..

KOKORAS
20-09-06, 10:52
μαλιστα..οποτε δεν κανει ουτε το 10λιτρο..

εγω το πηρα ποιο πολυ ετσι για μια εκτακτη αναγκη ή αν αρρωστησει κανενα ψαρι, δε θελω δηλ να γεμισω ψαρια..

μου φαινεται ομως στο τελος θα γεμισω ενυδρεια!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D

Το περνάμε όλοι αυτό το στάδιο. Μέχρι στιγμής έχω 5 και σε λίγο καιρό θα κάνω και στατική μελέτη του σπιτιού μου.

gwgw
20-09-06, 10:54
ειναι μεγαλη ψωρα τελικα....

αμα αρχισεις δε μπορεις να σταματησεις...:D:D:D:D

Tolis
20-09-06, 11:08
Μιλαμε για αυτα τα ζεβρακια?
http://www.inseparabile.com/pesci/_borders/danio.JPG
Aν ναι, μου φαινεται περιεργο να γενησαν σε φυλο - τα ζεβρακια σκορπανε τα αυγα τους οπου ναναι - αυτα που περιγραφει (λιγο γλαφυρα) ο nendosstelios ειναι σωστα.

Εκτος αν μιλαμε για αυτα τα ζεβρακια
http://www.aquariumfish.net/images_01/wild_convict_fem_with_fry.jpg

gwgw
20-09-06, 11:14
φιλε μου τολη, μιλαμε για τα πανω, τα μικρουλια..

ναι πανω σε φυλο..μαλιστα το τραβηξα και φωτο, ειναι λιγο θολες βεβαια..αλλα μπορω να τις ανεβασω..εμειναν πανω στο φυλο περιπου 24 ωρες και μετα τα εφαγαν...

ειδα δηλ οτι τα γυροφερναν και οταν πηγα κοντα ειχαν εξαφανιστει..

δεν εκαναν παρα πολλα, καμια 15αρια

Tolis
20-09-06, 11:19
Τα αυγα ηταν κολλημενα στο φυλο?
Τι άλλα ψαρια εχεις?

gwgw
20-09-06, 11:21
Τα αυγα ηταν κολλημενα στο φυλο?
Τι άλλα ψαρια εχεις?

ναι τα αυγα ηταν πανω στο φυλο, πλατυ φυλο μεγαλο..

ειχα μαζι εναν μονομαχο, το οποιο μολις πηρα χαμπαρι τον απομακρυνα..
την αλλη μερα τα εφαγαν...

χτες εβαλα και νεον στο ενυδρειο..-+13-+13-+13-+13