PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδυασμος ψαριων


Giwrgos23
13-10-06, 00:36
καλησπερα σε ολους
ειμαι στο τελευταιο σταδιο της κατασκευης του νεου μου ενυδριου
δλδ γεμισμα φωτα φιλτρα.εχει μπει αμμος,θερμ\τες καπακι θεμα ημερων δλδ
στο ψητο το ενυδριο ειιναι 150μ*50π*70υ.450 καθαρα λιτρακια
με ενδιαφερουν τα εξης ψαρια:


oscar
black gost knife
clown
gibbiceps
acanthicus adonis
blue acara
severum


μπορουν ολα αυτα κατα καποιο τροπο να συνδιαστουν,θα ηταν εφικτο?
σιγουρα θα μπουν oscar τι λυσεις υπαρχουν, σε τι ποσοτητα ,και με ποια σειρα

Mitsos
13-10-06, 07:39
Givrgo αν και δεν εχω εμπειρια σε αυτα τα ψαρια θα σου πω που ειχα καταλληξει οταν σκεφτομουνα σε τοσα λιτρα να βαλω oscar.

Ενα ζευγαρι (για να δειξουν και ωραια συμπεριφορα) μονο ενος ειδους, μιας και αυτα που αναφερεις, γινονται αρκετα μεγαλα οποτε αμφιβαλλω αν θα καταφερεις να κανεις συνδιασμους.
Για τα severum kai ta oscar συγκεκριμενα ειχα καταληξει πως ειναι δυσκολο να τα συνδιασεις σε τοσα λιτρα γιατι αν ζευγαρωσουν κιολας θα εχεις προβληματα....

απο εκει και περα προσωπικα με ενα ζευγαρι oscar σε αυτα τα λιτρα θα προτιμουσα τον gibbiceps... :)

Μητσος.

Liolios
13-10-06, 09:41
...με ενδιαφερουν τα εξης ψαρια:
oscar
black gost knife
clown
gibbiceps
acanthicus adonis
blue acara
severum
μπορουν ολα αυτα κατα καποιο τροπο να συνδιαστουν,θα ηταν εφικτο?
σιγουρα θα μπουν oscar τι λυσεις υπαρχουν, σε τι ποσοτητα ,και με ποια σειρα

Ή θα βάλεις ένα ζευγάρι όσκαρ ή ένα ζευγάρι blue acara ή ένα ζευγάρι severum, όχι συνδυασμό τους. (τα έχουμε ξαναπεί εξάλλου:smt079 :smt079 )
Οι clown δε μου φαίνονται καλός συνδυασμός. Για τα υπόλοιπα περίμενε και άλλες απαντήσεις.

Giwrgos23
13-10-06, 14:41
δεν μιλα για ζευγαρι οσκαρ(α-θ)εννοω 2α η2θ εκει τι γινεται?

Tolis
13-10-06, 15:51
Ετσι κι αλλιως, εκτος αν βρεις τσεκαρισμενο ζευγαρι απο καποιον, δεν ξερεις αν θα βαλεις δυο θηλυκα ή δυο αρσενικα.
Αν δεν σκοπευεις σε αναπαραγωγη και δεν σε νοιαζει, παρε δυο οσο πιο μικρα οσκαρ μπορεις, για να μεγαλωσουν αρμονικα. Τα 450 λιτρα για δυο οσκαρ ειναι λιγα ομως...Αν τα βαλεις, δε βλεπω αλλο ψαρι εκει, αντε κανενα πλεκο..

Giwrgos23
01-11-06, 00:06
τα ψαρια που τελικα μπηκαν ειναι
3 silver dollar
2 oscar
2 brassiliensis geophagus
1 gold nugget

PascM
01-11-06, 00:08
Τελικά δεν κρατήθηκες :confused:

Apostolis
01-11-06, 13:39
τα ψαρια που τελικα μπηκαν ειναι
3 silver dollar
2 oscar
2 brassiliensis geophagus
1 gold nugget

Τα brassiliensis geophagus δε νομίζω οτι θα τα έχεις για πολύ (εξαρτάται απο το πόσο μεγάλα είναι τα Oscar!) Τώρα... αν βγουν ζευγάρι τα Oscar, θα'χουν πρόβλημα και τα 3 silver dollar... αν ΔΕΝ βγει ζευγάρι, θα έχει πρόβλημα το ένα απο τα 2 Oscar... κατα τ'άλλα, ΜΙΑ ΧΑΡΑ! :rolleyes:

Giwrgos23
01-11-06, 16:38
λοιπον ξεκιναω λεγοντας οτι σε καναχρονο+ θα γινει γυαλα 1000λιτρα.
τα γεοφαγους ειναι λιγο μεγαλυτερα απο τα οσκαρ οποτε εαν μεγαλωνουν αναλογα πιστευω οτι δεν θα εχουν προβλημα για αυτο το χρονικο διαστημα,
τα οσκαρ ελπιζω να μην βγουν ζευγαρι(αγορασα τα ποιο μικρα που μπορουσα οποτε υπολογιζω πως αν μεγαλωνουν μαζι θα μαθει το ενα το αλλο)
οσο αφορα τα δολλαρια
1.ειναι παρα πολλη γρηγορα στο κολυμπι για να τα προλαβουν τα οσκαρ
2.ολο το ενυδρειο εχει πλεον(απο εχθες)αρκετες ριζες και κρυψωνες
οποτε ελπιζω να μην υπαρχουν μανουρες

Giorgos
03-11-06, 00:38
Τα πράγματα δεν ειναι τοσο τραγικά.
Όντως είναι πολλά τα ψάρια (όχι υπερβολικά όμως) για 500 λίτρα. Μην ξεχνάτε ότι ο Γιώργος έχει στο πρόγραμμα να φτιάξει ενυδρείο 1000 λίτρων.

Τα Oscar είναι τα τελευταία ψάρια που μπήκαν στο ενυδρείο πράγμα πολύ σημαντικό. Επίσης, τα Oscar ΔΕΝ είναι επιθετικά ψάρια. ΔΕΝ πρόκειται να δημιουργήσουν πρόβλημα λόγω επιθετικότητας. Όλα τα ψάρια που έχει επιλέξει ο Γιώργος είναι συμβατά μεταξύ τους και προέρχονται από το ίδιο ποτάμι.
Βέβαια, όπως και να το κάνουμε, μια δεξαμενή 2000 λίτρων θα ήταν πολύ καλύτερο.....

Giwrgos23
03-11-06, 01:23
ελπιζω ο ανθρωπος κλειδι στην υποθεση να σας καλυψε(μου προτεινε -διαλεξε τα ψαρια)

Giorgos
03-11-06, 09:39
Τα πρότεινε με την προϋπόθεση κατασκευής ενυδρείου 1000 λίτρων σύντομα και με συνεχείς υπενθυμίσεις ότι είναι πολλά τα ψάρια....... :rolleyes:

Apostolis
03-11-06, 09:43
Επίσης, τα Oscar ΔΕΝ είναι επιθετικά ψάρια. ΔΕΝ πρόκειται να δημιουργήσουν πρόβλημα λόγω επιθετικότητας.

Με την προϋπόθεση οτι ΔΕΝ είναι ζευγάρι βέβαια...
Τώρα αν μιλάμε για 1000,αρι... ΑΛΛΑΖΕΙ το σκηνικό...! ;)