PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννηστρα


Trelamenos
12-10-06, 20:59
καλησπερα σας!!
υπαρχει καμια φωτο απο γεννηστρα?
πως ειναι?
καποιο σχεδιο ισως? (ξερετε τωρα για ιδιοκατασκευη ψηνομαι)
Σε τι τιμες παιζουν? (και καλα ρωταω αλλα αν γινεται μονος θα την φτιαξω)

η μικρη μου ουρσουλα (molly) ετοιμαζεται να ξαναγεννησει, βλεπετε ο Ερικος δεν την αφηνει σε ησυχια. εκτος αν εχει ποδοσφαιρο η τν.
Απο την πρωτη γεννα δεν μου εμεινε τιποτα:( και καταλαβα πολυ αργα γιατι τα εχασα ολα τα μικρα.Μη με ρωτησετε γιατι. ....ντρεπομαι.

υπαρχει κατι?

PascM
12-10-06, 21:43
Γιατί δεν προτιμάς τα φυτά από την γεννήστρα? είναι καλύτερο! και ποιο φυσικό! Βέβαια για ιδιοκατασκευή γεννήστρα δεν ξέρω αν αξίζει αλλά μπορείς να φτιάξεις ένα ορθογώνιο τετράπλευρο με σύρμα και να το κλείσεις με τούλι, να βάλεις μέσα την θυληκιά και είσαι μια χαρά! Μόλις τελειώσει η γέννα βγάζεις την θυληκιά και αφήνεις για λίγες μέρες μέσα τα μικρά.
Συνήθως όμως τα μόλυ δεν τρώνε τα μωρά τους κάτι που ισχύει για τα γκάμπυ.

Και μια εικόνα εδώ http://www.hagen.com/uk/aquatic/product.cfm?CAT=1&SUBCAT=122&PROD_ID=01109340030101

Trelamenos
12-10-06, 21:51
σιγουρα τα φυτα ειναι ο τροπος που θα τα προστατευει σε μελλοντικες γεννες.
για την ωρα η γεννηστρα ειναι μονοδρομος για μενα (για σιγουρια)γιατι τα φυτα μου ειναι ελαχιστα και δεν προλαβαινω να το φτασω στο σταδιο που θελω.
πιστευω οτι σε 5-6 μερες θα γεννησει.

thx PascM.

Liolios
13-10-06, 09:45
σιγουρα τα φυτα ειναι ο τροπος που θα τα προστατευει σε μελλοντικες γεννες.
για την ωρα η γεννηστρα ειναι μονοδρομος για μενα (για σιγουρια)γιατι τα φυτα μου ειναι ελαχιστα και δεν προλαβαινω να το φτασω στο σταδιο που θελω.
πιστευω οτι σε 5-6 μερες θα γεννησει.

thx PascM.

Πάρε ένα - δυο κομμάτια κερατόφυλλο και άστο να επιπλέει στην επιφάνεια, κάνει μια χαρά για κρυψώνα και μεγαλώνει ταχύτατα!
Τώρα για τη γεννήστρα, αν είσαι πατεντάκιας και πιάνουν τα χέρια σου, πάω πάσο;)

profitia
13-10-06, 13:51
Μπορείς να πάρεις ένα μεγάλο κομμάτι χονδρό υαλοβάμβακα. Άνοιξε τον με τα χέρια σου να δημιουργηθούν πολλές εσοχές και άσε τον να επιπλέει. Τα μικρά θα πάνε να κρυφτούν μέσα. Το 'χα κάνει όταν είχα ζωοτόκα με πολύ μεγάλη επιτυχία. Είναι σαφώς πολύ καλύτερο από γεννήστρα και έχεις πολύ μεγάλο ποσοστό επιβίωσης.

Carebean pirate
13-10-06, 13:56
Δεν υπάρχει περίπτωση να παγιδευτούν τα μωρά μέσα.......:shock:

profitia
13-10-06, 14:52
Αν είναι χοντρός όχι. Έχει αρκετά μεγάλα ανοίγματα

Tolis
13-10-06, 15:54
Εχεις άλλα ψαρια με τα μολυ? Αν δεν εχεις, δεν χρειαζεσαι καν προστασια, τα μολυ δεν τρωνε τα μικρα τους.
Αλλιως, πεταξου απο το συλλογο αυριο να παρεις κερατοφυλο.
Οι γεννηστρες στρεσσαρουν τα ψαρια.

Trelamenos
14-10-06, 20:19
μολις τωρα διαβασα τις απαντησεις σας.Σας ευχαριστω ολους!!!:smt001 επειδη ειμαι πατεντιαρης εφτιαξα μια γεννηστρα. Την εβαλα μεσα αλλα τελικα θα καταληξω στο κερατοφυλο μονο και μονο για το στρες της ουρσουλας (μολυ).

ευχαριστω και παλι!

Υ.Γ. εχω μεσα 2 μολυ και 1 ασημενιο καρχαριακι.

Tolis
14-10-06, 23:25
Το καρχαριακι ειναι φαγανο...

PascM
14-10-06, 23:26
Και αταίριαστο! Θα πρόσθετα!

DimmyF
15-10-06, 01:39
Το καρχαριάκι δώστο αν θες να δεις παιδιά απ'την ούρσουλα...!