PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεος,απειρος και μαλλον ασχετος με αποριες...


xripas
12-10-06, 20:29
Γεια σας.ειμαι καινουριος στο χωρο και στο χομπυ και θα ηθελα αν μπορουσατε να μου λυσετε καποιες αποριες μου...
Εχω αγορασει το ενυδρειο που πουλανε στα carrefour και στο μαρινοπουλο(αν το εχετε υποψιν).Ειναι το ενυδρειο των 120 λιτρων (100Χ30Χ40) με τον εξοπλισμο της συσκευασιας.(
Και τωρα τα ερωτηματα μου....
1)πως κρινεται τον εξοπλισμο του? επαρκει ή πρεπει να προσθεσω κατι?
2)εχω διαβασει τα σχετικα με στρωσιμο κτλπ του ενυδρειου αλλα δεν καταλαβα αν ξεκινωντας μπορω να βαλω μεσα και το υποστρωμα ,τα διακοσμητικα και τα υλικα του φιλτρου.
3)επισης ενας γνωστος μου ειπε οτι ποτε δεν εχει κανει τοσο μακροχρονιο και λεπτομερες στρωσιμο στα ενυδρεια του, και ποτε τα ψαρια του δεν ειχαν προβλημα. Τι συνεπειες θα ειχε αν εβαζα ψαρια μετα απο 4-5 μερες στο ενυδρειο χωρις σωστο στρωσιμο?

σας ευχαριστω προκαταβολικα και ελπιζω καποιος να με διαφωτισει.

Strahos
12-10-06, 20:54
καλώς ήρθες χρίπας και καλό διάβασμα:p


1. αρκεί αρχικά, αργότερα ίσως πάρεις καλύτερη αντλία ή εξωτερικό φίλτρο
2. ναι μπορείς
3. θα έχεις απώλειες και όσα ζήσουν θα παρουσιάσουν προβλήματα αργότερα καθώς η αμμωνία είναι πολύ τοξική και προκαλεί άμεσα αλλά και μακροπρόθεσμα ζημιές στα βράγχια, δέρμα και ζωτικά όργανα των ψαριών

edit:να προσθέσω οτι θα χρειαστείς ένα καλό υλικό βιολογίας για το φίλτρο σου και όχι μόνο σφουγγάρι. κάτι σαν eheim - substrat ή sera - siporax

Tkagem
13-10-06, 00:47
1)πως κρινεται τον εξοπλισμο του? επαρκει ή πρεπει να προσθεσω κατι?
2)εχω διαβασει τα σχετικα με στρωσιμο κτλπ του ενυδρειου
3)Τι συνεπειες θα ειχε αν εβαζα ψαρια μετα απο 4-5 μερες στο ενυδρειο χωρις σωστο στρώσιμο?


Καλως ήρθες κατ'αρχήν!
1)Από εξοπλισμό θές σαφώς καλύτερο,ίσως ένα εξωτερικό της εχέϊμ ή της σερα,εκτός αν στο ενυδρείο βάλεις μόνο 2-3 ψάρια που να μένουν σε σχετικά μικρό μέγεθος.και πάλι όμως....
2)-3) Εφόσον έχεις διαβάσει εδώ για το στρώσιμο πώς ρωτάς για τοποθέτηση ψαριάν από την 4η 5η μέρα?Αυτό,ακόμα κι άν του φίλου σου επιβίωσαν σίγουρα ταλαιπωρήθηκαν αρκετά μέχρι να προσαρμοστούν.
Για να έχεις κατά το πλείστον θετικά αποτελάσματα σου προτείνω να μή βάλεις ψάρι στο ενυδρείο πρίν τον 1 μήνα....
Όσο καλύτερο στρώσιμο κάνεις και όσο καλύτερα κάνεις την αρχή,τόσο λιγότερα προβλήματα θα σου εμφανιστούν στο μέλλον....
Οι συνέπειες λοιπόν άν βάλεις ψαράκια από νωρίς θα είναι πιθανότατα να σου ψοφήσουν μέσα σε 5-10 μέρες....Κρίμα δέν είναι,άν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για την καινούρια παρέα που θέλεις να αποκτήσεις (ψαράκια) φρόντισε να την κάνεις όσο πιό ευτυχισμένη μπορείς....η ζωή τους θα κρέμεται από τα χέρια σου.
Καλή αρχή σου εύχομαι....

xripas
13-10-06, 08:10
ευχαριστω πολυ παιδιά για τις χρησιμες συμβουλες σας...με πεισατε. θα κανω λοιπον στρωσιμο με αμμωνια και βλεπουμε.
ελπιζω να τα καταφερω....:rolleyes:

xripas
13-10-06, 09:16
παιδια για βοηθήστε με λιγο.
ψαχνωντας για υλικα βρηκα το παρακατω που παρεχετε σε βαζακι....
μπορει καποιος πιο εμπειρος να μου εξηγησει τι ακριβως κανει αυτο το κατασκευασμα?
παραθετω και φωτο
##WHITE DIAMOND Ammonia-Neutralizing Crystals is ideal for all freshwater aquariums and ponds. White Diamond removes up to 4 times more deadly ammonia to keep water clean and fish-safe. It protects against sudden ammonia "spikes" and helps control the presence of ammonia...especially during the break-in period. 440mL. ###

Liolios
13-10-06, 09:29
2)εχω διαβασει τα σχετικα με στρωσιμο κτλπ του ενυδρειου αλλα δεν καταλαβα αν ξεκινωντας μπορω να βαλω μεσα και το υποστρωμα ,τα διακοσμητικα και τα υλικα του φιλτρου.

Για τα υλικά του φίλτρου δεν τίθεται αν μπορείς να τα βάλεις μέσα. Επιβάλλεται να το κάνεις, αλλιώς τι θα στρώσεις? Όταν λέμε "στρώσιμο" του ενυδρείου, εννοούμε στρώσιμο των υλικών του φίλτρου!

xripas
13-10-06, 10:28
Σημερα μολις, διαβασα για στρωσιμο με τροφη ψαριων.
θα ηθελα τη γνωμη σας πανω σε αυτο και επισης αν μπορειτε να μου πειτε πιο ειδος στρωσιματος θεωρηται το καλυτερο.

george
13-10-06, 10:56
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=13655

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=13656

xripas
13-10-06, 16:28
ευχαριστω george για τα link αλλα εκει διαβασα και δε λεει κατι σχετικα για στρωσιμο με ψαροτροφη....ή εν το ειδα....
μια ερωτηση ακομη....
Αν βαλω υποστρωμα(χαλικακι) απο ηδη στρωμενο ενυδρειο(ενας φιλος μου αλλαζει το δικο του και μου προτεινε να το παρω εγω) θα με βοηθησει σε κατι?
Θα επιταχυνει τη διαδικασια του στρωσιματος?

crazyio
13-10-06, 16:58
ευχαριστω george για τα link αλλα εκει διαβασα και δε λεει κατι σχετικα για στρωσιμο με ψαροτροφη....ή εν το ειδα....
μια ερωτηση ακομη....
Αν βαλω υποστρωμα(χαλικακι) απο ηδη στρωμενο ενυδρειο(ενας φιλος μου αλλαζει το δικο του και μου προτεινε να το παρω εγω) θα με βοηθησει σε κατι?
Θα επιταχυνει τη διαδικασια του στρωσιματος?

Στο υπόστρωμα υπάρχουν κάποια βακτηρίδια αλλά όπως είχε αναφέρει και κάποιος άλλος σε κάποιο ποστ (δεν θυμάμαι σε ποιό, sorry) Στο υπόστρωμα κατοικεί το 4-5% απο τα οφέλημα βακτηρίδια ενώ το υπόλοιπο 95% στο φίλτρο. (και εννοούμε στα υλικά του φίλτρου όπως επισήμανε και ο φίλος Liolios).
Οπότε δεν είναι και τόσο τρελή η βοήθεια που θα σου προσφέρει το υπόστρωμα του φίλου σου.
αυτό που μπορεί να κάνει ο φίλος σου για να σε βοηθήσει πραγματικά στο να επιταχύνεις το στρώσιμό σου είναι να σου δώσει ήδη στρωμένα υλικά απο το ΦΙΛΤΡΟ του (κανένα σφουγγάρι, λίγο μακαρόνι ή ό,τι άλλο έχει τελος πάντων).
Και με την βασική προυπόθεση πως το ενυδρείο του είναι ΧΩΡΙΣ ασθένειες γιατί αλλιώς θα τις κληρονομίσεις και εσύ .. και δεν το θές φαντάζομαι ...
Φρόντισε να κάνεις μια καλη αρχή στρώνοντας ΚΑΛΑ το φίλτρο σου και με ΚΑΛΑ υλικά για να μπορείς να κάνεις σωστό στρώσιμο και πάνω απο όλα για να εχεις αργότερα ένα απροβλημάτιστο ενυδρείο.

Eustratios
13-10-06, 17:00
Apo prosopiki empeiria lutourgise apsoga....

den boro na steilo to link http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/start.htm

crazyio
13-10-06, 17:04
Αν ο φίλος Eustratios είδε κάποια θετικά αποτελέσματα με υπόστρωμα άλλου ενυδρείου τότε πάω πάσο... :D
Πάντος κακό δεν θα κάνεις σε καμία περίπτωση ...

Tolis
14-10-06, 01:07
Υποθετω οτι ο φιλος Ευστρατιος μιλαει για το στρωσιμο με τροφη, οχι για το χαλικακι.

Eustratios
14-10-06, 09:31
Akribos Toli...

crazyio
14-10-06, 10:30
Ο φίλος Eustratios πριν γράψει το ποστ με το λινκ είχε κανει ένα ποστ που ανέφερε μόνο το "απο προσωπική εμπειρία εμένα λειτούργησε άψογα".
και επειδή τα συγκεκριμένα ποστ έχουν πολύ μικρή χρονική διαφορά μεταξύ τους έγινε το μπέρδεμα :D

xripas
14-10-06, 11:49
λοιπον φιλοι μου εστεισα επιτελους το ενυδρειο μου, εβαλα μεσα το υποστρωμα απο παλιο ενυδριο αφου το ξεπλυνα καλα, εβαλα τα διακοσμητικα, συνδεσα θερμοστατη,κυκλοφορητη και αεραντλια, συναρμολογησα το φιλτρο μου(σφουγγαρι,υαλοβαμβακα,"καρβουνο" και μακαρονακι) και δουλευουν ολα απο χθες 13/10/06 στις 22:00.
Να σημειωσω εδω οτι αφου το γεμισα εριξα και αντιχλωριο και σημερα το πρωι εριξα και μια αμπουλα με βακτηρηδια.
Ερωτησεις:
1)τα εκανα ολα σωστα ως εδω?
2)ποτε πρεπει να ριξω αμμωνια τωρα?
3)και επειτα ποτε πρεπει να κανω τις πρωτες μετρησεις?

Tkagem
14-10-06, 11:57
Κάρβουνο?Ενεργό άνθρακα δηλαδη?Αν είναι άνθρακας μή τον βάλεις δέ χρειάζεται καθόλου.Αυτόν τον βάζεις μετά από θεραπεία για να απορροφήσει το φάρμακο,ή για την απορόφηση χρωστικών ουσιών.Είναι χημικός καθαρισμός και σου είναι άχρηστος προς το παρών....
Καλή συνέχεια....

Kyriakos
14-10-06, 11:57
Γιατί έβαλες "κάρβουνο";

xripas
14-10-06, 12:03
ανθρακας ειναι...δεν ηξερα....ο petshopas μου το εδωσε και μου ειπε ειναι απαραιτητο.....καλα μαλλον δεν εχει και πολυ σχεση με το ειδος ο ανθρωπος..........
εχετε να προτεινετε κατι αλλο για το φιλτρο?

Giorgos
14-10-06, 14:04
λοιπον φιλοι μου εστεισα επιτελους το ενυδρειο μου, εβαλα μεσα το υποστρωμα απο παλιο ενυδριο αφου το ξεπλυνα καλα, εβαλα τα διακοσμητικα, συνδεσα θερμοστατη,κυκλοφορητη και αεραντλια, συναρμολογησα το φιλτρο μου(σφουγγαρι,υαλοβαμβακα,"καρβουνο" και μακαρονακι) και δουλευουν ολα απο χθες 13/10/06 στις 22:00.
Να σημειωσω εδω οτι αφου το γεμισα εριξα και αντιχλωριο και σημερα το πρωι εριξα και μια αμπουλα με βακτηρηδια.
Ερωτησεις:
1)τα εκανα ολα σωστα ως εδω?
2)ποτε πρεπει να ριξω αμμωνια τωρα?
3)και επειτα ποτε πρεπει να κανω τις πρωτες μετρησεις?
Η αεραντλία δεν χρειάζεται, εκτός κι αν σου αρέσει το οπτικό εφέ της "κουρτίνας" φυσσαλίδων.
Αν το μακαρονάκι που έβαλες έχει λεια επιφάνεια (κάνει για μηχανικό φιλτράρισμα), θα χρειαστεί να αγοράσεις και ένα βιολογικό φίλτρο, όπως είναι το substrat pro, το siporax και άλλα.
Αφού βάλέις και βιολογικό φίλτρο, είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις το στρώσιμο με αμμωνία. Διάβασε καλά τα link που έδωσε παραπάνω ο george.

Giwrgos23
14-10-06, 14:17
λοιπον φιλοι μου εστεισα επιτελους το ενυδρειο μου, εβαλα μεσα το υποστρωμα απο παλιο ενυδριο αφου το ξεπλυνα καλα..........


γιατι το ξεπλυνες και με τι το ξεπληνες εαν ηθελες να κληρονομησεις καποια βακτηρια ωφελημα μολις τα εχασες νομιζω.

Strahos
14-10-06, 15:27
ούτως ή άλλως το ενυδρείο θέλει στρώσιμο από την αρχή και τα λίγα βακτηρίδια που θα υπήρχαν δεν θα είχαν τροφή αφού ο xripas δεν έριξε ακόμα αμμωνία.
νομίζω οτι ενεργός άνθρακας καλώς μπήκε για να μαζέψει ότι χημικό βγει από τα καινούργια πλαστικά, διακοσμητικά κτλ.
θα χρειαστείς ένα καλό υλικό βιολογίας όπως σου είπα και στην αρχή, όπως σου έιπε και ο Giorgos. το πότε ρίχνεις αμμωνία και πόσο βρίσκονται στα λινκ του george. έπρεπε να διαβάσεις αυτά πρώτα. διάβασέ τα και θα σου λύσουν τις απορίες. μην βιαστείς να βάλεις ψάρια γιατί θα το μετανιώσεις σίγουρα και μην βαριέσαι να διαβάζεις τα υπομνήματα που σου δίνουν γιατί το μισό της επιτυχίας στο ενυδρείο είναι η σωστή αρχή

fitilakias
15-10-06, 18:16
καλησπερα σας.
Ειμαι καινουριος στο forum αλλα με πείρα ενάμιση χρόνο.
Ειμαι ο φίλος που αναφέρει ο Χριπας που δεν εστρωσε τα ενυδρεία.
Εχω ένα 280 λίτρα περίπου εναμιση χρονο το οποιο απο την πρώτη μέρα το γέμισα με νερό της βρύσης μόνο και στις τρεις μέρες έβαλα 25 ψαράκια και εκτοτε κανένα δεν ψοφησε και είναι ολα υγιέστατα!!
Επισης εχω και ενα 18λιτρων εδω και πέντε μήνες το οποιο παρομοιώς δεν εχει κανένα πρόβλημα.
Η ερωτηση είναι : Γιατι όλος αυτος ο ντορος με το στρωσιμο? Και ποια τα μειονεκτήματα του μη στρωσίματος εφοσον ΄το μεγάλο μου ενυδρείο μου έχει δοκιμαστει?

PascM
15-10-06, 18:21
Καλως ήρθες στην παρέα μας με φιλική διάθεση πάντα να σου πω οτι σ'εσένα η συνταγή απλά έτυχε δεν πέτυχε.
Αν θέλεις κάνε μας μια παρουσίαση των ενυδρείων σου στον ανάλογο χώρο του φόρουμ, αξίζει να δούμε τις παραμέτρους που έτυχε να δουλέψουν στα δικά σου ενυδρεία.

fitilakias
15-10-06, 18:25
Ποιος είναι ο χώρος στο φορουμ για να παρουσιασω τις φωτο?
Προσπάθησα να τις επισυναψω αλλα δεν χωράνε. Ουτε καν σε zip.

netblues
15-10-06, 18:34
για να μην σε αφηνει, μαλλον ειναι πολυ μεγαλες.
πρεπει να τις μικρυνεις.
ο "χωρος" ειναι η κατηγορια "καλωσορισατε"
οσο για το θεμα του στρωσιματος μην επιμενεις.
29 κατασκευαστες πλυντηριων αποκλειεται να κανουν λάθος.
:d

fitilakias
15-10-06, 18:41
δεν επιμενω,απλα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα τοσο καιρο.
τις φωτο τις μικρυνα αλλα δεν καταφερα να τις στειλω.
αυριο θα αναθεσω στον χριπα να τις στειλει καθοτι πιο εμπειρος με τα p.c.

netblues
15-10-06, 18:44
τα οποια προβληματα που οφειλονται σε ελλειπες στρωσιμο παρατηρουνται τον πρωτο μήνα. μετά το θεμα τελειώνει.

fitilakias
15-10-06, 18:45
αρα ημουν τυχερος

netblues
15-10-06, 18:50
πολυ!.
οταν πρωτοφτιαχτηκε ενυδρειο, σιγουρα κανεις δεν ήξερε περι στρωσίματος..
ειναι σχεδον βεβαιο οτι καποιος και τοτε σταθηκε τυχερός.
απο τότε, το τι ακριβώς συμβαίνει έχει μελετηθεί επιστημονικά και σε βάθος, ωστε να μην χρειαζεται να ξανανακαλυπτουμε τον τροχό.

fitilakias
15-10-06, 19:03
για να δουμε λοιπον τι θα γινει με το στρωσιμο του χριπα.εφοσον τον ξεσηκωσα με το χομπι κ τον βοηθησα στο στησιμο θα μελετησουμε προσεκτικα το στρωσιμο μιας κ αυτη τη φορα χησιμοποιησαμε το αντιχλωριο κ μια αμπουλα με βακτηρια που μας προτεινε το pet shop.

netblues
15-10-06, 19:05
για να το παρακολουθησουμε θα χρειαστουν και τα σχετικά τεστς..
αλλιως ολα δειχνουν μια χαρα.. δεν ειναι ομως. ;)

fitilakias
15-10-06, 19:22
αν δε σου κανει κοπο,μια ενημερωση στο περιπου για τα βηματα?
θα σου ημουν ευγνωμων

Giorgos
15-10-06, 19:48
Στα παρακάτω λινκ, λίγο-πολύ αναφέρονται όλα όσα χρειάζεται ένας αρχάριος για να στρώσει το ενυδρείο του.
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=13655

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=13656

fitilakias
15-10-06, 19:56
ευχαριστω πολυ

mikele
15-10-06, 21:10
χριπα γεια σου και απο μενα και καλως ηρθες....βαλε μια πιο δυνατη αεραντλια στο ενυδρειο αυτο ....το μακαρονακι καλα εκανες και το εβαλες και ελπιζω να εβαλες της σερα που ειναι πολυ καλο ασε και την αεραντλια αν σου αρεσει ....βγαλε τον ανθρακα και για να μη σου χρειαστει στο μελλον (για καθαρισμο απο φαρμακα ) σου προτεινω να στρωσεις κανονικα το ενυδρειο σου με τους τροπους που σου ειπαν τα παιδια ....αν εχεις αυτο με το καπακι οπου εχει στεγανο φωτιστικο με τη μια λαμπα πριν κανεις οτιδηποτε αλλο εχει χωρο και προετοιμασια για να μπει και δευτερη.....καλη επιτυχια.......φιλικα.....

xripas
16-10-06, 11:41
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.
να ρωτησω και κατι τωρα και περιμενω απαντησεις απο τους ειδικους!
χθες το βραδυ παρατηρωντας το ενυδρειο μου ειδα στο βυθο(χαλικακια χρησιμοποιημενα απο παλιο ενυδρειο που ομως ειχαν μεινει εκτος ενυδρειου σε πλαστικες σακουλες για λιγο καιρο...) ενα πραγμα λευκο σαν ιστο αραχνης να το πω,σαν ασπρη μουχλα να το πω....δεν ξερω.
προσπαθησα να το βγαλω φωτο αλλα δεν διακρινεται...
μηπως ξερει κανεις τι μπορει να ειναι αυτο?
εχει παρουσιαστει σε κανεναν αλλο? σημειωνω εδω οτι ειχα ριξει στην αρχη και μια αμπουλα βακτηριδιων που πηρα απο το pet shop.
δωστε μου μια απαντηση.....

fitilakias
16-10-06, 20:14
netblue παραθετω μια φωτο του ενυδρειου μου 280lt

Giwrgos23
16-10-06, 20:27
πως εβαλες την προπελα μεσα???γιατι ως γνωστον ειναι απο μπρουτζο και σακατευει το νερο σωστα?

Giorgos
16-10-06, 21:07
Η ασπρίλα είναι κάποιο είδους μήκυτα. Δεν είναι πρόβλημα και συνήθως παρατηρούνται σε νέα ενυδρεία. Θα φύγει από μόνο του με τον καιρό.

Όσον αφορά το ενυδρείο σου, θέλει πάρα πολύ δουλειά ακόμη. Δεν θα πω τίποτα άλλο για αυτό μέχρι να ξεκινήσεις καινούριο θέμα στην κατηγορία "Aquascaping - Κοινωνικά ενυδρεία" για να συνεχιστεί εκεί ο σχολιασμός. ;)

PascM
17-10-06, 00:15
πως εβαλες την προπελα μεσα???
Η προπέλα είναι το θέμα? Τα υπόλοιπα πως ζουν εκεί μπορεί κανείς να πει? Παπαγαλόψαρα - Colisa - και μάλλον και μόλλυ αν και η φωτό δεν βοηθάει.

crazyio
17-10-06, 00:41
Ελπίζω η προπέλα να μην είναι σιδερένια και σκουριάζει εκεί μέσα.... :smt101 :smt101

Giwrgos23
17-10-06, 11:40
εγω καιγομαι να μαθω πως εβαλε μεσα την προπελα?

Giorgos
17-10-06, 16:11
Θα μάθουμε όλοι μέχρι να ξεκινήσει νέο θέμα συζήτησης στην κατηγορία Aquascaping...

fitilakias
17-10-06, 18:19
αυτο στην φωτο ειναι το 18λιτρο ενυδρειο μου.στο καστρακι ζουσαν καποτε φαντασματα......πλακα κανω.μην με ρωτησετε ομως πως εβαλα το καστρακι εκει μεσα.
παιδια αδικα ανησυχειτε.η προπελα ειναι αγορασμενη απο μαγαζι της θεσ/νικης(λιγο τσουχτερη τιμη) κ ειναι το ιδιο υλικο με τα διακοσμητικα που υπαρχουν για τα ενυδρεια.οσο για τα ψαρια ζουν μια χαρα.παπαγαλακια,κιχλιδες,τιγρακια,κτλ κτλ.(δεν ξερω τα σωστα ονοματα για τα ψαρακια.

fitilakias
17-10-06, 18:34
οκ?

xripas
17-10-06, 19:11
φιλε fitilakia την παραμικρυνες την φωτο.
δεν φαινεται τιποτα.....
καντην 30% σμικρυνση

Tkagem
17-10-06, 19:20
οκ?


Πόσα λίτρα είναι αυτό το ενυδρείο?Είδα το παγκασιους μέσα γι'αυτό ρωτάω....

xripas
17-10-06, 19:43
το ενυδρειο αυτο του φιλου fitilakia ειναι 18ltr.Μπορω να πω οτι το εχει καπως "φορτωμενο".....

Tkagem
17-10-06, 19:52
το ενυδρειο αυτο του φιλου fitilakia ειναι 18ltr.Μπορω να πω οτι το εχει καπως "φορτωμενο".....

Πλάκα κάνεις....
Το παγκάσιους ξέρει πόσα λίτρα θέλει και πόσο γίνεται??????????????????????????????????????
Απαράδεκτος ο φίλος σου.

KOKORAS
17-10-06, 20:30
Τα εισαγωγικά πηγαίνανε στο "καπως" και όχι στο παστωμένο χμ φορτωμενο.
μάλον αυτό σε μπέρδεψε Tkagem.

tzimakos
17-10-06, 23:26
αν δεν απατωμαι και τα 2 silver dollar φτάνουν σε αξιοπρεπές τελικό μέγεθος 25-30 cm

DimmyF
18-10-06, 01:34
ρε παιδια το έχουμε κανει αστείο το θέμα..........
18lt εννοεις 180 ή 1800????

xripas
18-10-06, 08:34
ενταξει παιδια μην τον σκοτωσετε τον ανθρωπο....τα εβαλε εκει για λιγο καιρο και οσο ηταν μικρα ακομη, και μετα τα εβαλε στο μεγαλο των 280 λιτρων... αυτη τη στιγμη τα δολλαρια ειναι γυρω στα 16-18 cm.

fitilakias
18-10-06, 18:47
για χαλαρωστε λιγο.εξ αρχης δηλωσα οτι εχω κ ενα ενυδρειο 280lt οποτε εφοσον τα δολλαρια κ το pangasius μεγαλωσαν τα εβαλα στο μεγαλο ενυδρειο.θα με φατε,εκτος κ αν κανατε χαβαλε κ παρεξηγησα.αλλωστε οι φωτο ειναι παλιες.
ειλικρινα απορω,δε λεω οτι ξερω τα παντα,αλλα μου φαινεται θα ξεχασω κ αυτα που ξερω αν λαβω σοβαρα υπ οψην τα οσα λετε.
δηλαδη τοσο πια δεν σας αρεσε το ενυδρειο μου?

Tolis
18-10-06, 19:25
Προπελες, πυργοι, πλαστικα κοραλια και άλλα gadgets, δεν ειναι καθολου αυτο που εχουμε στο μυαλο μας οταν παμε να φτιαξουμε κατι που να μοιαζει με ενα μικρο μερος του βυθου ενος ποταμου η μιας λιμνης.
Μερικα αληθινα ευκολα φυτα, δυο ριζες ή μερικες πετρες θα εκαναν το ενυδρειο να δειχνει πολυ πιο φυσικο.
Επισης τα παπαγαλοψαρα και άλλα balloons δεν ειναι ψαρια που βρισκεις στη φυση αλλά δημιουργηματα του ανθρωπου - δες εδω http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm

Με ολη την καλη διαθεση...

fitilakias
18-10-06, 20:16
καλησπερα.σωστοτατη η παρατηρηση σου αλλα αν σου πω οτι οταν ξεκινησα δεν το σκεφτηκα καθολου ετσι οπως το περιγραφεις.θεωρησα απλα οτι θαναι ομορφο,θα μπορουν τα ψαρια να κρυφτουν κ ολα καλα.παντως δοξα τον θεο,χωρις στρωσιμο,ντεκορ ετσι στο ασχετο,ψαρια απλα απο θεμα γουστου κ με πολυ λιγες γνωσεις,ως τωρα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα.πιστευω.αν εχεις κατι να προτεινεις για καλυτερη διευθετηση του περιβαλλοντος του ενυδρειου,θα χαρω πολυ να μαθω.ευχαριστω για την παρατηρηση.

Tolis
18-10-06, 21:39
Μερικα αληθινα ευκολα φυτα, δυο ριζες ή μερικες πετρες θα εκαναν το ενυδρειο να δειχνει πολυ πιο φυσικο.

Χωρις βεβαια τις προπελες τα πλαστικα κοραλια τους πυργους κλπ

Takis
18-10-06, 21:58
καλησπερα.σωστοτατη η παρατηρηση σου αλλα αν σου πω οτι οταν ξεκινησα δεν το σκεφτηκα καθολου ετσι οπως το περιγραφεις.
Δεν είναι περίεργο που ξεκίνησες έτσι, αφού είναι πάρα πολλοί αυτοί που ξεκινούν με αυτό τον τρόπο χωρίς να ασχοληθούν με το περιβάλλον του ενυδρείου. Σύντομα όμως βρίσκονται με πολύ όμορφα ενυδρεία.
Σημασία έχει ότι μπορεί να γίνει κάθε ενυδρείο πολύ καλό με πολύ λίγες κινήσεις αν υπάρχει διάθεση.

Giorgos
18-10-06, 23:00
...θα χαρω πολυ να μαθω.ευχαριστω για την παρατηρηση.
Καλησπέρα.
Διαβάζοντας το φόρουμ θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες σχετικές με το θέμα. Αυτές θα σε βοηθήσουν να διαμορφώσεις ένα πιο φυσικό ενυδρείο για τα ψάρια σου που μπορεί ταυτόχρονα να είναι και πολύ όμορφο αισθητικά.

fitilakias
19-10-06, 17:21
σας ευχαριστω πολυ.προς το παρων θα το κρατησω λιγο ακομη ετσι κ αργοτερα εφοσον εχω μαζεψει ιδεες,χρονο κ καποια εξτρα χρηματα θα προσπαθησω να διαμορφωσω ενα πιο αληθινο περιβαλλον.
ν αρχισω ενα αλλο θεμα?
ενας φιλος που δεν εχει pc εκανε προχθες μια γκαφα κ μου ζητησε πληροφοριες sos αφου μιλαω με σας στο φορουμ.η μαζικη προσπαθεια ειναι παντα αποτελεσματικοτερη απο την ατομικη.
λοιπον,για να μη φλυαρω ασκοπα,αδειασε ολο το νερο του ενυδρειου,εβαλε τα ψαρακια να περιμενουν σε ενα κουβα,επλυνε την αμμο,τις πετρες κ οτι εβρισκε μπροστα του.ξαναγεμισε νερο της βρυσης,εθεσε σε λειτουργια τα μηχανηματα κ εριξε τα ψαρια μεσα.ολη τη νυχτα τα ψαρια ηταν κρυμμενα πισω απ τις πετρες, κ ακουμπουσαν κατω στο χωμα.την επομενη μερα κ εφοσον το νερο πηρε κ μια φυσιολογικη θερμοκρασια,τα ψαρια κολυμπουσαν κ ολα καλα.ΑΛΛΑ!αρνουνται να φανε.
αρχικα τον εβρισα για το εγκλημα,αλλα δε προτεινα κατι.τι να ελεγα?να βαλει αμπουλες κ αντιχλωρια τωρα με τα ψαρια μεσα κ σοκαρισμενα?ασε μη γινουν κ αλλα κ φταιω.σας ριχνω το μπαλακι.οποιος γνωριζει κατι ας ενημερωσει.
ευχαριστω προκαταβολικα.
το ενυδρειο του δουλευε αψογα 9 μηνες,απο τοτε που ξεκινησε μεχρι προχθες.ειναι 180 λιτρα,αν αυτο βοηθαει.