PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιγο τα φωτα σας παρακαλω


AlexanderTheGr
11-10-06, 21:47
Λοιπον αρχισα και εγω σιγα σιγα να στηνω το ενυδρειάκι μου των 400 λιτρων. Το οποίο θα φιλοξενησει αφρικάνες. Για αυτον το λόγο του έβαλα κάποιες μικρές πετρουλες.:p

Πριν το γέμισω και φυσικά πριν δέσω τις πέτρες θέλω να μου πήτε την γνώμη σας για το στησιμο των πέτρων.

george140
11-10-06, 22:42
Αρκετά καλό αλλά εγώ θα έβαζα και μερικές μικρότερες για να σπάει η μονοτονία. Γενικά είμαι οπαδός του φυσικού στυλ. Αυτή η ταξινόμηση μάλλον δεν είναι πολύ φυσική. Νομίζω θα πρέπει να λάβεις και υπόψη σου το βάρος.

Αυτά τα άσπρα που αν διακρίνω (λόγο θολούρας) καλά είναι σύριγγες; που εξυπηρετούν;;;
Πολύ ξύδι τελείωσες για να το καθαρίσεις:D .
Καλή συνέχεια.

AlexanderTheGr
11-10-06, 23:22
Αρκετά καλό αλλά εγώ θα έβαζα και μερικές μικρότερες για να σπάει η μονοτονία. Γενικά είμαι οπαδός του φυσικού στυλ. Αυτή η ταξινόμηση μάλλον δεν είναι πολύ φυσική. Νομίζω θα πρέπει να λάβεις και υπόψη σου το βάρος.

Αυτά τα άσπρα που αν διακρίνω (λόγο θολούρας) καλά είναι σύριγγες; που εξυπηρετούν;;;
Πολύ ξύδι τελείωσες για να το καθαρίσεις:D .
Καλή συνέχεια.

Μάλλον θα αφαιρέσω την τέρμα δεξία πέτρα ώστε να βάλω και μερικές πιο μικρές πετρούλες. Μονο και μονο να ελαφρύνη λίγο. Λέτε να γυρίσω κάποια μερα να να βρώ το ενυδρείο στο απο κάτω όροφο? :D

Αυτα τα ασπρα ειναι οι εισοδοι/εξοδοι των φιλτρων. Θα προσπαθησω να τα κρύψω με μερικά φυτά ισως. Αν και μάλλον θα τα αντικαταστήσω κατι σε πρασινάκι

george
11-10-06, 23:28
Τι φίλτρο έχεις ;

AlexanderTheGr
11-10-06, 23:40
2xEHEIM 2217

crazyio
12-10-06, 01:51
δεν φαίνονται και πολλές σπηλιές με αυτή την διάταξη που έχεις βάλει τις πέτρες ... έτσι δεν είναι ?? ;)

GODLIGHT
12-10-06, 09:30
καλη αρχη, αλλα οι πετρες πιστευω πως πρεπει να δημιουργουν κατι σαν βουναλακι με σκοπο να εχουν οσο πιο πολλες κρυψωνες.αυτο βεβαια ειναι μια γνωμη που πιστευω κυριαρχει μεσα στο φορουμ και με βρισκει συμφωνω, για το καλο των ψαριων μας παντα αλλα και για να δημιουργει ενα πιο φυσικο περιβαλλον. φελιζολ εχεις απο κατω? ειναι μια καλη βοηθεια για να εχεις περισσοτερες πετρες χωρις το φοβο τις κατολισθησεις.

AlexanderTheGr
12-10-06, 14:07
Συμφωνα με μια έρευνα που έχω κανει στα διάφορα αθρα στο net, οι αφρικάνες και ειδικα απο malawi σαν περιβάλλον έχουν τις μέγάλες και βαριές πέτρες. Βεβαια αυτο έχει σαν μειωνέκτημα να μην δημιουργούνται πολες κρυψώνες και σπήλαια. Προσώπικα δεν μου πολυ αρέσει και δεν μου κάθετε καλά στο μάτι να δημιουργούμε σωτους απο πετρούλες σε δίαφορα σημεία του ενυδρειου. Ναι μεν δημιουργούνται αρκετές κρυφώνες αλλα δεν μου κάθεται στο ματι ως φυσικό.
Παντοσ μαλλον θα αφαιρεθουν 1-2 πετρες ωστε να μπουν πιο μικρες και να διαμορφωθούν οι απαιτουμενες σπηλιες. Ευτυχος έχω μπόλικες στον κήπο μου. Αν και ειναι σχετικά μεγάλες και θα αρχίσω το σπασιμο. (Εκεινη την βαριοπούλα που την εχω βάλει αραγες??!)

Carebean pirate
12-10-06, 19:33
Δεν έχεις λάμπες..?:???:

AlexanderTheGr
12-10-06, 21:37
Δεν έχεις λάμπες..?:???:

Τα καπακι είναι στα τελικά στάδια τις κατασκευής του.

Λοιπον έκανες αρκετες αλλαγές. Τώρα έχει σαφώς πιο πολλές σπηλίες

GODLIGHT
13-10-06, 12:03
τωρα μαλιστα θα μπορουν να κρυβονται με ανεση. βεβαια θα προτεινα λιγες ακομα.... γουστα βεβαια.

Carebean pirate
14-10-06, 12:12
Υπάρχει διαφορά....Είναι πιο ωραιο:smt106 :smt106

Αν θέλεις δείξε μας και μια ολόκληρη φωτό του ενυδρείου....:smt039