PDA

Επιστροφή στο Forum : Επείγον ερώτημα για αυγά corys


wodan
11-10-06, 08:39
καλημερα
Χρειάζομαι ακόμη μία φορά τη βοήθειά σας. Διάβασα όλα τα posts που αφορούν τη γεννα σε corys (albino) κ ακολούθησα όλες τις οδηγείες, μέχρι εδώ καλά, ξεκόλλησα τα αυγά με ξυραφάκι και τα μετάφερα σε ενυδρειάκι 12 λτ με νερό που πήρα από το στρωμένο κοινωνικό ενυδρεία που έγινε η γεννα. Έβαλα στο 12λτ άμμο και υφασμάτινα φυτα (λύση ανάγκης) ώστε να υπάρχουν μέρη να κρυφτούν τα νεογέννητα, επίσης έβαλα ένα μικρό φιλτράκι (hydor pico), στην μικρότερη ροή που είχε, και το τύλιξα με τούλι ψιλό για να μην τραβήξει αυγά ή νεοσσούς μέσα.
Προμηθευτηκα αρτέμια , baby food (tetra) κ τριμμένη ταμπλέτα βυθού κ είμαι έτοιμος για την εκκόλαψη που περιμένω να γίνει αυριο ή μεθάυριο.
το ερώτημα τώρα:
Υποθέτω ότι τα νεογέννητα θα βρίσκονται στο 12λτ κανένα δίμηνο ώστε να αποκτήσουν μέγεθος που θα επιτρέψει να περάσουν στο κοινωνικό ξανα, το νερό στο 12λτ είναι στρωμένο αλλά σε μία-δύο μέρες που θα εκκολαφθούν τα νεογνα θα υπάρχουν βακτηρίδια για να συνεχιστει ο κύκλος του νερού? ή θα έχουν χαθεί όλα λόγου της έλλειψης τροφής? Εάν χάσω τα βακτηρίδια τότε τα νεογνα θα αναγκαστούν να ζήσουν (τουλάχιστον τις πρώτες 15 μέρες) σε αθλιες συνθήκες νερού με αποτέλεσμα να χαθούν πολλά από αυτά, σωστά?
Τι πρέπει να κάνω? θα κάνω αλλαγές νερου (ποσο?) κάθε μέρα αλλά από που (από το στρωμμένο ή με φρέσκο νερό?), χρειάζεται να ρίξω βακτηρίδια στο 12 λτ και πότε?(μετά την εκκόλαψη ή αργότερα ώστε να υπάρχει κάτι να τραφούν τα βακτηρίδια?).
Ελπίζω στη σύντομη βοήθειά σας
Ευχαριστώ εκ' των προταίρων
wodan

rita
11-10-06, 09:01
αν καταλαβα καλα εχεις αστρωτο φιλτρο?δεν εχεις υλικο απο αλλο φιλτρο να βαλεις?αλλαγες θα κανεις απο το νερο ενυδρειου!

wodan
11-10-06, 09:10
καλημέρα rita
Ναι το φίλτρο στο 12λτ είναι αστρωτο, το νερό μόνο είναι στρωμένο. Έχω στρωμένο φίλτρο να "πλύνω" στο 12 λτ αλλά τα βακτηρίδια θα ζήσουν χωρίς "τροφή"?

rita
11-10-06, 09:15
σημασια εχει αν τα υλικα του φιλτρου ειναι στρωμενα,το νερο δεν αλλαζει κατι.τωρα θα πρεπει να στυψεις το υλικο μεσα στο φιλτρο η και στο νερο...
τα βακτηριδια θα εχουν τροφη απο τη στιγμη που θα εκκολαφθουν τα αυγα αφου τα μωρα θα αρχισουν να παραγουν...
φοβαμαι ομως οτι επειδη τ αμωρα ειναι ευαισθητα μπορει να τυχει κατι μεχρι να σταθεροποιηθουν οι συνθηκες..

Lsourtzo
11-10-06, 09:21
ξεκόλλησα τα αυγά με ξυραφάκι και τα μετάφερα σε ενυδρειάκι 12 λτ με νερό που πήρα από το στρωμένο κοινωνικό ενυδρεία που έγινε η γεννα. Το ξυραφάκι είναι λίγο επίφοβο να κάνει ζημιά και στα αυγά ... αλλά τώρα έγινε ... ελπίζω να πήγαν όλα καλά ... σωστή η σκέψη για νερό του ενυδρείου ...

Έβαλα στο 12λτ άμμο και υφασμάτινα φυτα (λύση ανάγκης) ώστε να υπάρχουν μέρη να κρυφτούν τα νεογέννητα, επίσης έβαλα ένα μικρό φιλτράκι (hydor pico), στην μικρότερη ροή που είχε, και το τύλιξα με τούλι ψιλό για να μην τραβήξει αυγά ή νεοσσούς μέσα.
προσωπική μου άποψη και πιστεύω και των περισσότερων εδώ είναι ότι σε ενυδρεία γεννίστρες δεν βάζουμε υπόστρωμα - ακόμα και αν αυτό είναι άμμος ... ιδίως με τα corys μπορείς να αποκτήσεις πολύ γρήγορα πρόβλημα ... ξέρεις πόσα είναι όταν σκάσουν από το αυγό ??? εγώ θα έπιανα πάλι τα αυγά θα αφαιρούσα τα πάντα από τον πάτο του ενυδρείου και μετά θα τα ξανά έβαζα μέσα .. πάλι με νερό από στρωμένο ενυδρείο ...
το φίλτρο σου ακόμα και στην πιο χαμηλή του ροή μπορεί να σου προκαλέσει πρόβλημα ...ακόμα και με το τούλι ... τα μικρά corys όταν σκάσουν θα είναι πολύ ευάλωτα στο ρεύμα του νερού αφού καλά καλά όσο έχουν τον σάκο από κάτω δεν μπορούν να κολυμπήσουν ...
υπάρχουν ιδικά φίλτρα σπόγκου για αυτές τις δουλείες ... της Sera νομίζω σε καλύπτει ... με 8 ή 6 ευρώ... και μία αεραντλία, μια χαρά


Προμηθευτηκα αρτέμια , baby food (tetra) κ τριμμένη ταμπλέτα βυθού κ είμαι έτοιμος για την εκκόλαψη που περιμένω να γίνει αυριο ή μεθάυριο.
το ερώτημα τώρα: τα αρτέμια είναι τεράστια για το στόμα των corys όταν αυτά σκάσουν !!!
το Baby food με σύνεση μην σου χαλάσει την ποιότητα του νερού ... τα μικρά τρώνε λίγο και όσο μείνει σαπίζει εύκολα ... η τριμμένη ταμπλέτα βυθού είναι ακόμα καλύτερη ... αρκεί να είναι αρκετά τριμμένη ΄ώστε να μπορεί να την φάνε ...
Η εκκόλαψη μπορεί να γίνει και 1,5 μέρα μετά την γέννα ... οπότε αν είναι να κάνεις αλλαγές στο ενυδρείο βιάσου ...


Υποθέτω ότι τα νεογέννητα θα βρίσκονται στο 12λτ κανένα δίμηνο ώστε να αποκτήσουν μέγεθος που θα επιτρέψει να περάσουν στο κοινωνικό ξανά, πολύ λες ...
με σωστή τροφή σε 1 με 1,5 μήνα θα είναι αρκετά μεγάλα να τα βάλεις στο στρωμένο σου ... εξαρτάτε βέβαια και από τα ψάρια που έχεις εκεί ... τα άλλα corys παντός δεν θα τα πειράξουν ...

το νερό στο 12λτ είναι στρωμένο αλλά σε μία-δύο μέρες που θα εκκολαφθούν τα νεογνα θα υπάρχουν βακτηρίδια για να συνεχιστει ο κύκλος του νερού? ή θα έχουν χαθεί όλα λόγου της έλλειψης τροφής?
το νερό δεν μπορεί να είναι στρωμένο ... το φίλτρο είναι αυτό που στρώνετε ...
το να βάλεις νερό από στρωμένο ενυδρείο δεν πάει να πει ότι και το καινούργιο ενυδρείο είναι στρωμένο ...
τα βακτηρίδια αποικούν στο φίλτρο και μόνο εκεί μπορούν να κάνουν την δουλεία για την οποία τα θέλουμε ...
αυτά που βρίσκονται στο νερό είναι πολύ μικρές ποσότητες σε σχέση με αυτά στο φίλτρο και είναι όσα παρασέρνει το νερό μαζί του από εκεί ...

πρόταση: πάρε ένα φίλτρο σπόγκου ... άνοιξε το φίλτρο σου που έχεις στο στρωμένο ενυδρείο και στύψε την "μπίχλα" πάνω στον καινούργιο σπόγκο
Τότε και μόνο τότε θα έχεις ένα στρωμένο φιλτράκι για το μικρό σου ενυδρείο ...

Εάν χάσω τα βακτηρίδια τότε τα νεογνα θα αναγκαστούν να ζήσουν (τουλάχιστον τις πρώτες 15 μέρες) σε αθλιες συνθήκες νερού με αποτέλεσμα να χαθούν πολλά από αυτά, σωστά?
Τι πρέπει να κάνω? θα κάνω αλλαγές νερου (ποσο?) κάθε μέρα αλλά από που (από το στρωμμένο ή με φρέσκο νερό?), για τα βακτηρίδια απάντησα είδη ...
στις αλλαγές οι απόψεις διίστανται ...
εγώ θα έλεγα κάθε 3 - 4 μέρες στην αρχή είναι αρκετά ... ο netblue τώρα και οι άλλοι θα βάλουν τις φωνές και θα πουν κάθε μέρα ...
άμα μπορείς κάνε μικρές αλλαγές κάθε μέρα ...
εγώ πάντως λόγο φόρτου εργασίας δεν προλάβαινα και αναγκαστικά έκανα πιο αραιά ...
πάντως να ξέρεις ότι τα corys είναι πολύ ευαίσθητα τις πρώτες 5-6 μέρες ...
όσα αντέξουν μέχρι την 6 μέρα .. συνήθως μεγαλώνουν κιόλας ...

χρειάζεται να ρίξω βακτηρίδια στο 12 λτ και πότε?(μετά την εκκόλαψη ή αργότερα ώστε να υπάρχει κάτι να τραφούν τα βακτηρίδια?).
Ελπίζω στη σύντομη βοήθειά σας απάντησα ποιο πάνω ... άμα κάνεις αυτό με το φίλτρο δεν χρειάζεται να προσθέσεις βακτηρίδια !!!

Ευχαριστώ εκ' των προταίρων
wodan τίποτα ...
καλή επιτυχία ...

ps. Ελπίζω να έχεις μία αεραντλία πάνω από τα αυγά … τα αυγά πιάνουν μούχλα για πλάκα και πρέπει να αφαιρείς άμεσα και με προσοχή όλα όσα βλέπεις να έχουν φουγκους …

καλημέρα rita
Ναι το φίλτρο στο 12λτ είναι αστρωτο, το νερό μόνο είναι στρωμένο. Έχω στρωμένο φίλτρο να "πλύνω" στο 12 λτ αλλά τα βακτηρίδια θα ζήσουν χωρίς "τροφή"? εφόσον το νερό είναι από στρωμένο ενυδρείο ...και όχι βρύσης ...
και μόνο εφόσον κάνεις αυτό που είπα πιο πάνω για το φίλτρο ...
το αν θα βρίσκουν τροφή τα βακτηρίδια είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολήσει ... σύντομα θα αρχίσεις να ταΐζεις ... άρα θα αποκτήσεις και αμμωνία ...
άσε που έχω την εντύπωση ότι τα βακτηρίδια όταν δεν βρίσκουν αμμωνία και νιτρώδη να φάνε αρχίζουν και τρώνε νιτρικά ...
δεν είναι δυνατό το νερό του ενυδρείου σου που έβαλες να μην έχει νιτρικά ... ( έτσι τουλάχιστον νομίζω δουλεύουν και τα φίλτρα απόνιτροποίησης ... διορθώστε με άμα κάνω λάθος )

Kostas G.
11-10-06, 09:53
Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις αλλαγές νερού 50% κάθε μέρα από τη στιγμή που θα εκκολαφθούν τα μικρά γιατί αλλιώς με ένα άστρωτο φίλτρο οι απώλειες θα είναι πάρα πολλές.Αλλαγές νερού με φρέσκο νερό όχι από το άλλο ενυδρείο.Μέχρι όμως την εκκόλαψη αν θελήσεις να αλλάξεις νερό,άλλαξε με ''στρωμένο'' για να μην αλλάξουν οι συνθήκες.
Φιλτράκι καλό θα είναι να βάλεις σφουγγαριού,αυτά που κινούνται με αεραντλεία όπως είπε και ο lsourtzo μια και η υδραντλεία θα τα εμποδίζει από το να τραφούν μετακινόντας συνεχώς την τροφή.
Επίσης η αερόπετρα κοντά στα αυγά είναι απαραίτητη γιατί αλλιώς θα έχεις πολλές απώλειες αυγών από μύκητες.Στον περιορισμό των μυκήτως βοηθά και η υδραντλεία που έχεις ιδιαίτερα αν έχει και venturi.Οπότε ίσως θα ήταν καλύτερο να την αφήσεις μέχρι την εκκόλαψη.
Σε καμμία περίπτωση μη ''πλύνεις'' το στρωμένο στο 12λ γιατί θα πέσει πολύ βρώμα μαζί με τα βακτηρίδια και θα χαλάσει τις συνθήκες του νερού.Επίσης με αυτόν τον τρόπο δεν θα στρώσει το φιλτράκι,απλά θα επιταχυνθεί το στρώσιμο που θα αργήσει παρόλα αυτά αρκετά να γίνει.Η καλύτερη λυση θα ήταν να βάλεις κάποιο υλικό από το στρωμμένο φίλτρο στο 12λ αφού εκκολαφθούν θα αυγά.Έτσι θα έχεις ένα σχεδόν στρωμένο φιλτράκι,ανάλογα και με το μέγεθος του υλικόύ που θα βάλεις.Πάντως η καλύτερή σου λύση είναι οι καθημερινές αλλαγές νερού.

P.s.Άλλα τα νιτροποιητικά βακτήρια και άλλα τα απονιτροποιητικά.Επίσης οι συνθήκες που χρειάζονται είναι τελείως διαφορετικές.Τα νιτροποιητικά θέλουν περιβάλλον πλούσιο σε οξυγόνο ενώ τα απονιτροποιητικά θέλουν αναερόβιο περιβάλλον,το οξυγόνο τα σκοτώνει.Τα φίλτρα απονιτροποίησης απλώς προσφέρουν περιβάλλον χωρίς οξυγόνο στα απονιτροποιητικά βακτήρια.Τα απονιτροποιητικά βακτήρια αναπτύσσονται και μέσα στο ενυδρείο όπου δεν υπάρχει οξυγόνο όπως για παράδειγμα στο υπόστρωμα άν είναι πολύ παχύ καθώς και σε βαθιές τρύπες των πορώδων υλικών φιλτραρίσματος.Λόγω όμως των τοξικών προιόντων που παράγουν είναι ανεπιθύμητα στο υπόστρωμα γιατί εκεί τα προιόντα που παράγουν συσσωρεύονται σε μεγάλες ποσότητες αφού δεν μπορούν να απομακρυνθούν με την κυκλοφορία του νερού.

Συγχαρητήρια για την γέννα και καλή επιτυχία μεγαλώνοντας τα μικρά;)

netblues
11-10-06, 10:04
ας βελτιωσω λιγο ακόμα την πατέντα.
α. περνεις ενα φιλτρο σπογγου - αεραντλιας.
β. το βουτας σε ενα κουβά με νερό ενυδρειου.
γ. συνδεεις αεραντλία και δινεις μέγιστη ροή.
δ. στιβεις μεσα στο γκουβα μπολικη μπιχλα απο τα φιλτρα σου.
ε. αφηνεις το φιλτρο να δουλεψει για 24 ωρες
στ. μεταφερεις το φιλτρο με οτι εχει μαζεψει στο 12 λιτρο..
το φιλτρο δεν θα ειναι ακριβως στρωμένο, αλλά καθως το φορτιο θα αυξηθει σιγα σιγά, θα ανταπεξελθει.
ετσι κιαλλιως οι καθημερινες αλλαγες νερου που ειναι κρισιμες για την ανάπτυξη των ψαριων πρεπει να γίνονται

υγ. οχι τα βακτηριδια που μεταβολιζουν αμμωνια και νο2 δεν τρωνε νιτρικα. το εχεις μπερδεψει με την περαιτερω αναγωγη του No3 σε αζωτο και οξυγόνο (ο πληρης κυκλος του αζωτου στη φυση) το οποίο δεν μπορει να γινει σε ενα ενυδρειο γεματο με νερό.

Lsourtzo
11-10-06, 10:10
υγ. οχι τα βακτηριδια που μεταβολιζουν αμμωνια και νο2 δεν τρωνε νιτρικα. το εχεις μπερδεψει με την περαιτερω αναγωγη του No3 σε αζωτο και οξυγόνο (ο πληρης κυκλος του αζωτου στη φυση) το οποίο δεν μπορει να γινει σε ενα ενυδρειο γεματο με νερό.
:rolleyes: thanks ... που με βοηθήσατε να το ξεκαθαρίσω ...

Lsourtzo
11-10-06, 10:19
Φιλτράκι καλό θα είναι να βάλεις σφουγγαριού,αυτά που κινούνται με αεραντλεία όπως είπε και ο lsourtzo μια και η υδραντλεία θα τα εμποδίζει από το να τραφούν μετακινόντας συνεχώς την τροφή.
Επίσης η αερόπετρα κοντά στα αυγά είναι απαραίτητη γιατί αλλιώς θα έχεις πολλές απώλειες αυγών από μύκητες.Στον περιορισμό των μυκήτως βοηθά και η υδραντλεία που έχεις ιδιαίτερα αν έχει και venturi.Οπότε ίσως θα ήταν καλύτερο να την αφήσεις μέχρι την εκκόλαψη. επήσεις thanks για το ξεκαθάρισμά περί απονιτροποίησης κτλ .. ;)
Μην το μπερδέψουμε όμος το παιδί … :(

Να κατασταλάξουμε λίγο … τελικά να το βγάλει ή να το αφήσει το φίλτρο αντλίας ???
Γιατί αν το βγάλει τότε τα υλικά από το φίλτρο θα μπορέσει να βάλει μέσα …
Για αυτό και εγώ πρότεινα να στύψει το παλιό φίλτρο πάνω στο καινούργιο … και σε καμιά περίπτωση μέσα στο νερό του ενυδρείου … ή σε συμπλήρωση όσον είπε ο Netblue να βάλεις το φίλτρο σπόγκου να δουλέψει μέσα στο νερό με την μπίχλα ... αλλά φοβάμαι ότι μπορεί να είναι λίγο αργά για αυτό τώρα ...

wodan
11-10-06, 10:57
Παιδιά τι να πω.... δεν υπαρχουν λόγια να σας ευχαριστήσω για την αμμεση απάντησή σας στο ερώτημά μου, άμμεση και πολύτιμη.
Ευχαριστώ lsourtzo,kostas G , netblues και rita.
Στην πρότασή σας για αεραντλία με σφουγγαρι προτείνετε να βαλω και να είναι στη μέγιστη ισχή της, εάν είναι έτσι γιατί να μην αφήσω το φιλτράκι που θα μεταφέρω υλικό από στρωμένο φίλτρο (έτσι κι αλλιώς δεν έχει μεγάλη ροή , ίσα-ίσα που κυκλοφορεί το νερό)?
όσον αφορά το φονγκους ξέχασα πριν να αναφέρω ότι από τα γραφόμενα άλλων post στο topic έριξα το ανάλογο mixazin (waterlife) για fongous, μιας και το μπλέ του "κατι" που προτείναν δεν το βρήκα σε φαρμακείο. Εκανα καλώς?

pet
11-10-06, 10:58
Ένα πράγμα που πρέπει να προσέξεις στις αλλαγές νερού, επειδή τα μικρά είναι πολύ ευαίσθητα, είναι το εξής. Δε θα χρησιμοποιούσα νερό ενυδρείου για τις αλλαγές, αλλά καθαρό νερό βρύσης, το οποίο το αφήνεις σε ένα κουβά με αντιχλώριο για μία μέρα, και σκεπασμένο με μία πετσέτα για να μην πέσει σκόνη κτλ. μέσα. Το νερό το προσθέτεις τόσο αργά που κάθε αλλαγή να κρατάει πάνω από μία ώρα (αφήνεις δηλαδή το νερό να στάζει μέσα). Στο κουβά με το φρέσκο νερό αλλαγής, να έχεις θερμαντικό σώμα και θερμόμετρο, για να μην έχει διαφορά στη θερμοκρασία.

wodan
11-10-06, 10:59
ευχαριστώ pet

Lsourtzo
11-10-06, 11:02
όσον αφορά το φονγκους ξέχασα πριν να αναφέρω ότι από τα γραφόμενα άλλων post στο topic έριξα το ανάλογο mixazin (waterlife) για fongous, μιας και το μπλέ του "κατι" που προτείναν δεν το βρήκα σε φαρμακείο. Εκανα καλώς?
δεν ξέρω αν κάνει ...

αυτό που ξέρω είναι ότι το ένα δεν καλύπτει το άλλο ...
αερόπετρα χρειάζεσαι έτσι και αλλιώς ...

rita
11-10-06, 11:05
αυτο το θεμα με το νερο ενυδρειου με απασχολει και εμενα.
το ανεφερα επειδη ξερω οτι καποιοι κανουν αλλαγες με νερο ενυδρειου(το οποιο βεβαια ειναι καθαρο απο νιτρικα)...
τελικα τι ειναι σωστο και τι οχι?δεν πρεπει να ειναι ιδιας θερμοκρασιας αλλα και συνθηκων?(σε περιπτωση που το ψαρι εχει ιδιαιτερες απαιτησεις)

Kostas G.
11-10-06, 11:07
Αν νομίζεις πως η κυκλοφορία είναι τόσο λίγη που θα επιτρέπει στην τροφή να κατακαθίσει τότε άστο.Αλλιώς μπορείς και να το κλείνεις για λίγο όταν ταίζεις άμα δεν θέλεις να το βγάλεις.Μάλιστα αν όπως λες του μεταφέρεις και στρωμένο υλικό τότε θα είναι καλύτερο από το φίλτρο σφουγγαριού μια και θα είναι σχεδόν στρωμένο.
Το νερό των αλλαγών,ναι,πρέπει να είναι ίδιας θερμοκρασίας.Αυτό λύνεται με την τοποθέτηση θερμοστάτη στο δοχείο προετοιμασίας του νερού μια και έτσι και αλλιώς το νερό θα μείνει εκεί για να δράσει πλήρως το αντιχλώριο.

netblues
11-10-06, 11:31
Επειδη εχω καεί, η συμβουλη ειναι να αποφευγεται οτιδηποτε διαθετει προπελα... Και ενα φιλτρο σπογγου μαζι με αεραντλια κανει κατω απο 15 ευρώ σε petshop...
Απο κει και περα, αν νομιζεις οτι η κατασταση ελεγχεται ως προς την ροη κλπ, δεν υπαρχει αλλο προβλημα.

Εναλλακτικα, μιας και δεν κανει πολυ κρυο ακόμα, αν η αλλαγή γινεται ΠΟΛΥ αργά, προλαβαίνει ο θερμαντηρας στο 12 λιτρο...
Οταν λεω αργά, εννοω ενα κουβα σε μια σκαλα, και ενα σωληνακι αεραντλιας δεμενο κομπο να σταζει μεσα στο ενυδρείο. Αλλιως, ανεξαρτητως κόστους, μια περισταλτική αντλία ειναι ιδανική για τετοιου ειδους καταστάσεις....

caverman
11-10-06, 11:36
Ας καταθέσω και εγώ μερικά tip την πρόσφατη και μοναδική εμπειρία μου.

Αρχικά χρησιμοποίησα ένα μικρό φιλτράκι που ρούφιξε τα πρώτα μικρά που άρχισαν να κολυμπούν παρόλο που ο είχα καλύψει όπως σκέφτηκες. Οπότε θεωρώ ότι όσα σου είπαν παραπάνω για αερόφιλτρο είναι απαραίτητα. Ακολούθησε κατά γράμμα τις οδηγίες του Netblues και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Επίσης την πρώτη ημέρα που θα αρχίσουν να μετακινούνται (δεν κολυμπούν ακριβώς) ψάξε στο κυρίως ενυδρείο για μωρά που δεν εντόπισες μιας και είναι πιθανόν να έίχαν αποθέσει λίγα αυγά και σε άλλο σημείο. Θα τα σιφωνάρεις με ένα μικρό σωλινάκι ή μια μεγάλη σύρριγγα (χωρίς βελόνα) και θα τα βάλεις και αυτά στο 12L.

Εάν έχεις σε άλλο ενυδρείο java moss ή riccia μετέφερε ένα μεγάλο κομμάτι στο 12L όταν αρχίσουν να κινούνται τα μωρά. Θα αναζητήσουν το πρώτο τους φαγητό εκεί όταν καταναλώσουν τον σάκκο τους.

Επιπλέον για την διατροφή τους κάνε τα εξής:
Βάλε σε ένα μικρό μπουκαλάκι τριμένη ταμπλέτα και baby food και περίπου 50 ml νερό ενυδρείου. Χτύπησε το καλά να διαλυθούν. Περίμενε λίγο να αρχίσει να κάθεται το ίζημα και με μια σύριγγα τράβηξε υγρό λίγο κάτω από την μέση της στάθμης. (όχι από τον πάτο) Με αυτό το τρόπο θα φτιάξεις σχεδόν υγρή τροφή για τα μωρά.
Για την αρτέμια εάν δεν την έχεις ξαναχρησιμοποιήσει ξεκίνα τις δοκιμές από τώρα και πρόσεξε να την ξεπλένεις από το αλατισμένο νερό καλά με νερό από το κυρίως ενυδρείο πριν ταίσεις...

Για τις αλαγές νερού να χρησιμοποιήσεις λεπτό σωλινάκι ώστε το νερό να μπαίνει μέσα χωρίς να δημιουργεί αναταράξεις. Επίσης το νερό που αφαιρείς να το τοποθετείς προσωρινά σε άλλο δοχείο για να ελέγχεις εάν κατα λάθος τράβηξες κανένα μωρό...

Αυτά, καλή επιτυχία στην συνέχεια...και κράτα μας ενήμερους....:) :)

Φιλικά,

Caverman.

netblues
11-10-06, 11:44
Να προσθεσω και ενα νεο tip.
Για τις αλλαγες νερού, προσθετω στην ακρη απο το σωληνακι της αεραντλιας, μια σχετικα μεγαλη αερόπετρα.
Ετσι, ουτε το σωληνακι ξενεριζει, αλλα ούτε και υπαρχει περιπτωση να ρουφήξει fry. Η ροη ειναι πολυ καλή.
Επιπλεον, σταθεροποιώντας το σωληνακι σε ενα υψος η εξαγωγή σταματαει αυτόματα σε συγκεκριμενο βάθος.

Φυσικά η αεροπετρα δεν κανει για να καθαριζουμε τον πατο. Ενα μικρό apple snail κανει πολυ καλή δουλειά, (αφου ομως κολυμπήσουν τα μικρα...)

Lsourtzo
11-10-06, 11:53
Φυσικά η αεροπετρα δεν κανει για να καθαριζουμε τον πατο. Ενα μικρό apple snail κανει πολυ καλή δουλειά, (αφου ομως κολυμπήσουν τα μικρα...)
μήπως θα έπρεπε να το αποφύγει τουλάχιστον για 1 με 2 εβδομάδες ακόμα ?
και μόνο άμα είναι πολύ μικρό το aple snail να το βάλει μέσα ...
εγώ είχα πιάσει ένα από τα δικά μου να τρώει ένα severum 1ας εβδομάδας …
τα corys σαν ψάρια βυθού που είναι, θεωρώ ότι θα είναι πιο ευάλωτα ακόμα ...

μέχρι τότε με ένα καλαμάκι θα κάνει δουλεία ...
( το κλείνεις στο πάνω μέρος ... το κεντράρεις στο σημείο που έχει την βρομιά και απελευθερώνεις το πάνω μέρος ... το νερό εισέρχεται στο καλαμάκι καθώς ο αέρας εξέρχεται και ρουφάει ότι βρίσκετε κοντά ... πρόσεξε μόνο μην τραβήξεις και κανένα μικρό μαζί. )
Η παραπάνω είναι και μία ασφαλείς μέθοδος για να τραβήξεις μικρά όταν θες να τα μεταφέρεις …

wodan
11-10-06, 12:07
Άρα ανακεφαλαιώνοντας:
1. Στρωμμένο νερό,
2. στρωμένο φιλτράκι σε ελάχιστη ροή (ο λόγος που επαναλαμβάνομαι είναι γιατί πιστευω ότι στο φιλτρακι να δουλέψει καλύτερα η αποικία βακτηριδίων και μιάς και θα μεινουν καιρο στο 12λτ τα νεογνα θα έχω καλύτερη χημεία νερου)
3. αεραντλία και πορολιθος,
4. μικρές αλλαγές νερου (15%??) καθε μέρα με φρέσκο νερό (στη σωστη θερμοκρασια,αποχλωριομενο και με ελάχιστη ροή)
5. κλείσιμο φιλτρου στο ταισμα
6. τροφές τριμμένες, όχι μεγάλη ποσοτητα και καθάρισμα της όταν δεν έχει φαγωθεί.
7. υποστήριξη για την αποτροπή εμφάνισης φονγκους με mixazin? ή με μπλέ του μεθ..."κατι"? ισχύει???
8. πολυ φροντιδα,προσοχή και τύχη
συμφωνείτε?

Kostas G.
12-10-06, 10:45
Οι αλλαγές νερού δεν χρειάζεται να είναι μικρές.Μπορείς στην αρχή να ξεκινήσεις με μικρές και στη συνέχεια να κάνεις προοδευτικά μεγαλύτερες μέχρι 50% μια και τα μικρά σε ένα 12λ θα βρωμίζουν το νερό αρκετά γρήγορα.
Αντιμυκητιασικό δεν χρειάζεται από τη στιγμή που θα βγούν τα μικρά.Αυτό είναι μόνο για να προστατεύσει τα αυγά μέχρι να σκάσουν.
Όλα τα υπόλοιπα είναι έτσι όπως τα λές.

Υ.Γ.Μπλε του μεθυλενίου.

Καλή τύχη με τα μωρά;)

Lsourtzo
12-10-06, 10:50
Βγήκε τίποτα ???
το υπόστρωμα το έβγαλες τελικά ή όχι ?

deMetrIs
12-10-06, 13:25
να ρωτησω και εγω κατι ? στα ποσα cm οριμαζουν αναπαραγωγικα τα κορυντορας?

wodan
12-10-06, 13:27
Ευχαριστώ kostas_G
lsourtzo : όχι ακόμη δεν έγινε τίποτε, τα περιμένω σήμερα το απόγευμα ή αυριο το πρωί :-)
Το υπόστρωμα (αμμο) δεν κατάφερα να το βγάλω (αν και προσπάθησα) γιατί είναι απλωμένα τα αυγά παντού......
αναμένω τα καλύτερα αποτελέσματα.

wodan
12-10-06, 13:32
να ρωτησω και εγω κατι ? στα ποσα cm οριμαζουν αναπαραγωγικα τα κορυντορας?

Τι να σου demetris...
το ζευγάρι που έκανε αναπαραγωγή είναι η θηλυκή 5-6 cm & το αρσενικό 4-5.
και εμένα ξαφνικό μου ήρθε, δεν επιδίωξα τίποτα.

caverman
12-10-06, 14:10
Αρχική Δημοσίευση από deMetrIs

να ρωτησω και εγω κατι ? στα ποσα cm οριμαζουν αναπαραγωγικα τα κορυντορας?


Εξαρτάται από το είδος υπάρχουν cory από 1,7 εκατοστά μέχρι πολλά εκατοστά οπότε πρέπει να γνωρίζεις το είδος και φυσικά να έχει μελετηθεί σχετικά η αναπαραγωγή του.

Αρχική Δημοσίευση από wodan

και εμένα ξαφνικό μου ήρθε...


Έχει αναφερθεί ότι ακόμη και η απότομη μεταβολή του βαρομέτρου (καταιγίδες κλπ) μπορεί να ενεργοποιήσουν την διαδικασία αναπαραγωγής οπότε μην απορείς. :rolleyes: :rolleyes:

Mitsos
12-10-06, 16:46
Υ.Γ.Μπλε του μεθυλενίου.

σε τι αναλογια??
και κατι ακομη, αντι για ξυραφακι πως αλλιως να ξεκολλησουμε τα αυγα απο το τζαμι?

Tolis
12-10-06, 16:53
Με ξυραφακι ειναι το πιο ευκολο, μην το φοβασαι.

KOKORAS
12-10-06, 23:53
Να καταθέσω και εγώ την απορία μου. Τα 12 λίτρα δεν είναι πολύ λίγα κι ειδικά για διάστημα 2 μηνών που προορίζεται μίσθωση του?

netblues
13-10-06, 00:24
25 θα ηταν πολυ καλυτερα..
εξαρταται ποσα ψαρια θα γεννηθούν τελικά...

wodan
13-10-06, 08:22
Να καταθέσω και εγώ την απορία μου. Τα 12 λίτρα δεν είναι πολύ λίγα κι ειδικά για διάστημα 2 μηνών που προορίζεται μίσθωση του?
Την ίδια αμφιβολία είχα και εγώ αλλά είναι το μόνο διαθέσιμο και ετοιμοπόλεμο (με φιλτρο,αεραντλια,φωτισμό και θερμοστάτη όλα για συγκεκριμένα λίτρα) που είχα. Δυστυχώς.

KOKORAS
13-10-06, 10:00
Κύτα μόνο μη τα καταδικάσεις σε νανισμό όπως εγώ καταφερα σε 2 μόλυ μου.

deMetrIs
01-11-06, 16:44
ανανεώνω αυτο το thread για να σας ανακινώσω:
σημερα το μεσημερη βρηκα αυγουλακια corydoras albino :D :D :D :D μεσα στο ενυδρειο πανω σε ενα μικρο φυλλο:D :D :D τα αυγα ειναι μαλλον 7 και μπηκαν σε ενυδρειο μευτηρειο:D :D

Kostas G.
02-11-06, 10:08
Συγχαρητήρια για την αναπαραγωγή Δημήτρη ;)
Να σου ζήσουν τα μωρά!!!
Πάντως 7 αυγά είναι λίγα,ψάξε μηπως βρεις και άλλα γιατί αποκλείεται να έκαναν τόσο λίγα,εκτός και αν φαγώθηκαν ήδη από τα άλλα ψάρια...