PDA

Επιστροφή στο Forum : GAB ή HAB?


nikitasp
04-10-06, 11:37
χθες το βραδυ βλεποντας τηλεοραση σκεφτομουν για την προσπαθεια που γινεται τελευταια να αλλαξουμε το διεθνες ονομα της ελλαδας απο Greece σε Hellas. μηπως λοιπον θα μπορουσαμε να συνδραμουμε και εμεις μετονομαζοντας το Greek σε Hellenik? βεβαια δεν γνωριζω τα παιχνιδια του internet, αγορες τοποθεσιων κτλ και κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο που προτεινω απο οικονομικους και αλλους λογους και γι'αυτο το λεω ετσι απλα σαν ιδεα....!:smt023
με εκτιμηση, Νικήτας.

george
04-10-06, 11:47
Eίχε γίνει και παλιότερα κουβέντα και για το διεθνές όνομα του συλλόγου.
Εγώ επέμενα για το "Hellenic" αλλά δεν εισακούστηκα :-(

Μάγγος Θωμάς
04-10-06, 12:29
Πράγματι το "γραικός" είναι ενοχλητικό, άλλωστε έχουμε πάψει πρό πολλού να είμαστε ............. !!!!!!

netblues
04-10-06, 12:34
Το νεο domain θα ειναι www.aquarist.gr ετσι κιαλλιως..
Ουτε hellenic ουτε τιποτε..
Τωρα να αλλαξει το .gr σε .el ειναι ακομα πιο δυσκολο..
:D

Carebean pirate
04-10-06, 12:37
Πράγματι το "γραικός" είναι ενοχλητικό, άλλωστε έχουμε πάψει πρό πολλού να είμαστε ............. !!!!!!

Γραικός δεν σημαίνει Έλληνας...?

GODLIGHT
04-10-06, 12:45
εμενα προσωπικα δεν με χαλαει να γινει και Hellenic.
ακουγετε και πιο ομορφο, και πιο αριστοκρατικο.

caverman
04-10-06, 12:51
Στα γαλλικά το όνομα πως είναι;;;

Φυσικά και είμαι υπέρ του Hellas...κλπ αλλά πρακτικά μια τέτοια αλλαγή ίσως και να μην είναι εύκολη....

george
04-10-06, 12:55
O τίτλος του συλλόγου όμως είναι Greek Aquarist's Club (GAC) .

Όταν είχε συζητηθεί δημόσια κατά την περίοδο ίδρυσης του συλλόγου το διεθνές του όνομα αποφασίστηκε να είναι το παραπάνω με την λογική ότι το Greek είναι πιο γνωστό και οικείο στους ξένους :smt102

Τώρα γιατί η χώρα μας ονομάζεται Hellenic Republic αλλά παντού αναφέρεται ως Greece δεν το έχω καταλάβει ακόμα.

accnt
04-10-06, 14:55
Eίχε γίνει και παλιότερα κουβέντα και για το διεθνές όνομα του συλλόγου.
Εγώ επέμενα για το "Hellenic" αλλά δεν εισακούστηκα :-(

:smt023 :smt023 :smt023
Hellenic με…. χίλια!!! Συμφωνώ.
Και τι μας παρακολουθούν όλοι οι ξένοι του κόσμου? Τι μας ενδιαφέρει?
Hellenic ξανά και ξανά!!!

klaz
04-10-06, 15:13
συμφωνω με τον φιλο γιαννη.....;);)

Θανάσης
04-10-06, 15:53
Και εγώ συμφωνώ με το Hellas/Hellenic αλλα και το γραικός δεν έχει άλλη σημασία ειναι το ίδιο με το ελλην όπως φαινεται και σε αυτό το άρθρο http://2opseis.neolaia.de/DaneiaeeU/Oay_io_7/_eeciao_/_eeciao_.html

Strahos
04-10-06, 16:18
προσπαθούν οι Έλληνες να αλλάξουν το όνομα αλλά να αλλάξουν χαρακτήρα ούτε που το σκέφτονται ακόμα... όχι γραικούς... κάφρους έπρεπε να μας λένε! αλληλοσεβασμός μηδέν!

Mitsos
04-10-06, 16:47
ειτε Greek ειτε Hellenic τιμη μας και καμαρι μας!!!!!! :) :)

zerox
04-10-06, 17:21
Strahos, θεωρείς τον εαυτό σου κάφρο?

SpyrosK
04-10-06, 18:05
Ηλία μήπως είσαι λίγο υπερβολικός?
Πως γίνεται να μιλάς για αυτοσεβασμό όταν ανεξαιρέτος μας αποκαλείς όλους "κάφρους"?

GP250381
04-10-06, 20:43
Ηλία μήπως είσαι λίγο υπερβολικός?
Πως γίνεται να μιλάς για αυτοσεβασμό όταν ανεξαιρέτος μας αποκαλείς όλους "κάφρους"? για αλληλοσεβασμο μιλησε.δεν νομιζω οτι εχει σκοπο να προσβαλει κανενα,ισα ισα εβαλε και τον εαυτο του μεσα.απλα πιστευω οτι θελει να πει οτι ο κοσμος εχει χασει πολλες απο τις αξιες του

Apostolis
04-10-06, 20:52
Το "hellenic" παραπέμπει στο "hell" Και θα μπορούσε να προκαλεί αρνητικούς συνειρμούς στους αγγλόφωνους ξένους... Γι'αυτό αποφεύγεται συστηματικά...!
Ωστόσο η επίσημη ονομασία μας σε έγγραφα του εξωτερικού στα Γαλλικά (που αποτελεί και την κύρια-επίσημη γλώσσα της διπλωματίας της ΕΕ) είναι Republique Hellenique ... Διαλέχτεεεεεεεεε!!! :D

GP250381
04-10-06, 21:13
ελλας

Tolis
05-10-06, 00:39
Ωραια η κουβεντα, αλλά εχει ξαναγινει οταν ιδρυοταν ο συλλογος - μετα απο ατελειωτες συζητησεις, επεκρατησε ως επισημο ξενο ονομα το Greek - ετσι εχει περασει κι απο το πρωτοδικειο, οποτε μην το κουραζουμε.

Strahos
05-10-06, 13:26
το πήρατε μερικοί προσωπικά αυτό που είπα, δεν είναι όλοι οι σημερινοί Έλληνες κάφροι αλλά η πλειοψηφεία τους. δεν θεωρώ οτι έιμαστε έλληνες σήμερα αν έλληνες ήταν εκείνοι οι αρχαίοι ή αυτοί του 1821 κτλ, εγώ βλέπω οτι ένας κοιτάζει να φάει τον άλλο σήμερα κοιτώντας μόνο την πάρτη του, ακόμα και στην οδήγηση φαίνεται η έλειψη σεβασμού στον συμπολίτη, ποιος θα είναι πιο μάγκας να κλέψει σειρά, ποιος θα κοροιδέψει τον άλλο για μερικά χρήματα, μες στο ψέμα συνέχεια κτλ, όλοι τα ξέρετε όλοι τα βλέπετε καθημερινά. Υπάρχουν κι οι εξαιρέσεις, πάντα υπάρχουν, η πλειοψηφεία του νεοέλληνα είναι απαράδεκτη όμως γιατί σε αυτή τη χώρα πρωτοειπώθηκε η λέξη πολιτισμός και δημοκρατία κι εγώ αυτό που βλέπω είναι αδιαφορία, ωχαδερφισμός, κατάχρηση, εκμετάλευση και άλλα πολλά τέτοια "όμορφα" πράγματα... δεν σέβονται ούτε ιδιοκτησίες, ούτε ώρες ησυχίας, ούτε πεζοδρόμια και πεζούς, ούτε σειρές, ούτε προτεραιότητες, τίποτα και μετά κατηγορούν κυβερνήσεις λες και φταίνε αυτές και κανένας άλλος. έχω να κράζω όλη μέρα αν θέλετε. πρώτα να γίνουμε ΑΝΘΡΩΠΟΙ και μετά να διεκδικούμε το ένδοξο όνομα "Έλληνας". και μη μου λετε προσωπικά για αυτοσεβασμό κτλ γιατί εγώ σταματάω και σε καμιά διάβαση πεζών μόλις ακουμπήσει πόδι κάτω κάποιος

GP250381
06-10-06, 11:09
όμως γιατί σε αυτή τη χώρα πρωτοειπώθηκε η λέξη πολιτισμός και δημοκρατία κι εγώ αυτό που βλέπω είναι αδιαφορία, δυστυχως στη χωρα που περιφραφεις φιλε μου εχει μεινει μονο το ονομα.δυστυχως.και το μονο που ξερουμε να λεμε ειναι <<μα εμεις ειμαστε ελληνες>>.

Apostolis
06-10-06, 21:25
δυστυχως στη χωρα που περιφραφεις φιλε μου εχει μεινει μονο το ονομα.δυστυχως.και το μονο που ξερουμε να λεμε ειναι <<μα εμεις ειμαστε ελληνες>>.

ΑΥΤΑ, να τα πείς στον Λιακόπουλο, να δείς γλέντια που θα'χουμε!!! :smt091 :smt020:smt027