PDA

Επιστροφή στο Forum : ποσα λιτρα εν τελη?!


drizzt do urden
01-10-06, 17:44
γεια σας κι απο μενα!:D η ερωτηση μου θα ειναι απλη και γρηγορη!τελικα,ποσα λιτρα ειναι ειδανικα για αν/γη μονομαχων?γιατι διαβαζοντας στο forum,η αληθεια ειναι πως δε το ξεκαθαρισα ως απορια!οκ 30lt καταλαβαινω,πως ειναι καλα,αλλα λογο χωρου,μπορω να πειραματιστω σε λιγοτερα λιτρα?;) μου ειπαν,πως και σε μια μεγαλη γυαλα ειναι εφικτο!:idea:

pet
01-10-06, 19:27
και για σένα είναι εφικτό να ζήσεις σε ένα κελί , είναι όμως και ευχάριστο?;)
Είναι ένα ψάρι που εξαρτάται άμεσα η ζωή του από τη φροντίδα που του προσφέρεις, και γι αυτό θα έπρεπε να του προσφέρεις τις καλύτερες δυνατές συνθήκες...

Zorba_The_Freak
01-10-06, 19:42
Απόσο έχω διαβάσει ΚΑΝΕΝΑΣ από τους επώνυμους εκτροφείς δεν χρησιμοποιούν 30αρια για αναπαραγωγή των μονομάχων τους.

ΌΛΟΙ χρησιμοποιούν μεγαλύτερα.

Θεωρώ προσωπικά τα 50 λίτρα ώς ελάχιστο μέγεθος.

Mariel
02-10-06, 00:08
50-60 ειναι το ιδανικο μεγεθος;)

netblues
02-10-06, 08:48
αν και δεν εχω ασχοληθει με αναπαραγωγή των συγκεκριμένων, υπαρχουν δυο φάσεις.
η πρωτη ειναι αυτή του ζευγαρώματος και της εκκολαψης των αυγών.
εδω θελουμε οντως λιγοτερα λιτρα για να μην "χανεται η μπαλα.."
με το που θα ξεπεταχτουν ομως τα μικρα και θα αρχίσει το ταισμα, τοτε το προβλημα γίνεται η αμμωνία και γενικότερα οι σταθερες συνθηκες.
γενικά τα μικρά δεν μεγαλωνουν σωστα σε μικρά ενυδρεία.
οποτε πρεπει σχετικά σύντομα, (2-3 εβδομαδες) να μεταφερθουν σε μεγαλυτερο.
εντωμεταξυ χρειαζεσαι καθημερινες αλλαγες νερού και στρωμενο φίλτρο σπογγου.
αν τη διαδικασια την κανεις κατευθειαν σε ενα 60 ρι, τότε μπορεις στην αρχή να εχεις τη σταθμη χαμηλά και σιγα σιγά να προσθέσεις λίτρα.

Maverick
02-10-06, 09:49
Απόσο έχω διαβάσει ΚΑΝΕΝΑΣ από τους επώνυμους εκτροφείς δεν χρησιμοποιούν 30αρια για αναπαραγωγή των μονομάχων τους.

ΌΛΟΙ χρησιμοποιούν μεγαλύτερα.

Θεωρώ προσωπικά τα 50 λίτρα ώς ελάχιστο μέγεθος.

Βασικά, κανένας από τους ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ επαγγελματίες και επώνυμους παραγωγούς δε χρησιμοποιεί μικρά ενυδρεία... Στην Ασία (Ταυλάνδη κυρίως) έχω δει σε μερικά sites, ότι χρησιμοποιούν ακόμα και λεκάνες (!) για αναπαραγωγή...Μετά μεταφέρουν τα ψάρια σε μεγάλα grow-out tanks ;-)

Φυσικά συμφωνώ στο ότι το να ξεκινήσεις κατευθείαν σε ένα μεγάλο και σταδιακά να προσθέτεις νερό, είναι ό,τι καλύτερο... Είναι πιθανό να χάσεις αρκετά μικρά κατά τη μεταφορά από ένα ενυδρείο σε άλλο... ;-)

Mariel
02-10-06, 10:54
αναλογα και με τον αριθμο των μικρων ρυθμιζεις βεβαια και τις αλλαγες.δεν πρεπει να ειναι μεγαλες παντως.εγω στις τελευταιες αναπαραγωγες δε χρησιμοποιουσα φιλτρο καθολου,και δεν ειχα κανενα προβλημα.βεβαια το ιδανικο ειναι να εχεις φιλτρο οπως λεει κι ο Σωτηρης,αλλα εγω ψιλοβαριομουν..:smt020

drizzt do urden
04-10-06, 19:59
οποτε να προσπαθησω σε ενα 10lt και βλεπουμε!κι απ'οτι καταλαβα,no φιλτρα and no κυκλοφορητες...χμ...αυτες οι αλλαγες πρεπει να γινουν προσεκτικα!:smt105 κι απο θερμοστατη,τι να βαλω?!και μη με παρεξηγητε,απλα δεν εχω χωρο,αλλιως θα χρησιμοποιουσα μεγαλυτερο ενδ/ειο!ποσοι απο σας εχουν στο δωματιο τους 4 και συζητανε για ενα πεμπτο?!

deMetrIs
04-10-06, 20:22
πολυ λιγα λιτρα απαγορευεται να πας για αναπαραγωγη σε τοσα λιγα λιτρα!
ή κανουμε μια δουλεια σωστα ή δεν την κανουμε...

Zorba_The_Freak
04-10-06, 20:35
Λες ότι δεν έχεις χώρο για μια σωστή γενίστρα.

Έχεις σκεφτεί άραγε πόσο χώρο θα χρειαστείς αν τελικά πετύχει η γέννα που σκέφτεσαι???

drizzt do urden
04-10-06, 21:18
παιδια,μπειτε στη θεση μου!εχετε δικιο για τα λιτρα,αλλα φανταστητε απο που ερχονται αυτα τα ψαρια και πως και σε τι συνθηκες ζουν στα εκαστοτε pet shop!!!αυτο δε με δικαιολογει,αλλα με τη προοπτικη,ενους ενδ/ειου 10lt νομιζω οτι ισως εχω ελπιδες!οσον αφορα τα γενιτουρια,αν και εφοσον υπαρξουν,θα βρω μια λυση!οποιος εχει τα γενια...(δεκτες και οι πολυπειρες αποψεις σας!) μη με :smt070 εχω καλες προθεσεις!και ξαναλεω..ποιος εχει στο δωματιο του 3 ενδ/εια και συζηταει για 4ο ή και 5ο? και δεν εχω τεραστιο δωματιο,απλα αγαπη γι'αυτο που κανω! και να λειπει η ειρωνια!ειμαι ατζαμης αρχαριος και γουσταρω!γουσταρω το χομπι,τη μαθηση και σε ολες τις ασχολιες μου δινω το 100% !!! αν δεν κανουν τα λιτρα θα βρω μια αλλη λυση!

deMetrIs
04-10-06, 21:26
οι μονομαχοι γεννανε πολλα μωρα μεχρι και 100! φαντασου 100 μικρα σε 10 λιτρο... θα φτασουν να μεγαλωσουν ή θα πεθανουν απο αυξημενη αμμωνια αραγε (ειναι και πολυ ευεσθητα τα μικρα..) ; στα πετ σοπ οντως οι συνθηκες που ζουν ειναι πολυ ασχημες αλλα για λιγο καιρο με την ελπιδα οτι καποιος θα τα αγορασει και θα τα βαλει σε καλυτερο περιβαλλον κτλ...
δεν κανουν τα λιτρα βρες αλλη λυση...
παντα φιλικα...

KOKORAS
04-10-06, 22:05
... αρχαριος και γουσταρω!γουσταρω το χομπι,τη μαθηση και σε ολες τις ασχολιες μου δινω το 100% !!! αν δεν κανουν τα λιτρα θα βρω μια αλλη λυση!

Πηγαινε στα carrefour καί πάρε κατι 25λιτρα πλαστικά που έχουν και καπάκι.
Είχα αγοράσει 3 τέτοια 15 ευρώ τα είχε σε προσφορά.
Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά από λίτρα είναι εντάξει 3*20=60 (ενοείτε δεν θα τα γεμίσεις μέχρι πάνω). Εγώ τα έχω μισογεμάτα και βάζω μέσα τα κλαδέματα.
Πιστεύω για πρόχειρη λύση είναι καλη ιδέα.

drizzt do urden
04-10-06, 22:39
οκ θα το ψαξω!ευχαριστω παιδια παντως...θα προσπαθησω να σας βγαλω ασπροπρωσοπους!!!+-3

Mariel
04-10-06, 23:37
καλυτερα να μη δοκιμασεις στο 10λιτρο.θα δυσκολευτεις παρα πολυ σε 10λιτρο να μεγαλωσεις μωρα(φαντασου να σου γεννησουν 100)ασε που μπορει να σου σκοτωθει το ζευγαρι μιας κι εισαι απειρος σε τοσα λιγα λιτρα.

εχουν δικιο ομως τα παιδια,εχεις σκεφτει τι θα κανεις με τα μωρα οταν θα χρειαστει να τα χωρισεις?λες οκ,βλεπουμε,δεν ειναι ομως ετσι.αν εχεις 50 μωρα να χωρισεις,που θα τα βαλεις???

crazyio
05-10-06, 00:21
αν εχεις 50 μωρα να χωρισεις,που θα τα βαλεις???

ελπίζω όχι σε ποτηράκια .... :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt104

Maverick
05-10-06, 13:00
Πηγαινε στα carrefour καί πάρε κατι 25λιτρα πλαστικά που έχουν και καπάκι.
Είχα αγοράσει 3 τέτοια 15 ευρώ τα είχε σε προσφορά.
Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά από λίτρα είναι εντάξει 3*20=60 (ενοείτε δεν θα τα γεμίσεις μέχρι πάνω). Εγώ τα έχω μισογεμάτα και βάζω μέσα τα κλαδέματα.
Πιστεύω για πρόχειρη λύση είναι καλη ιδέα.

Συμφωνώ απόλυτα! Κι εγώ τις ανααραγωγές μου τις έκανα κυρίως σε μεγάλα πλαστικά δοχεια και όχι σε ενυδρεία. Αν λοιπόν είναι το πρόβλημά σου η αγορά νέου ενυδρείου μεγάλου, μπορείς να πάρεις ένα μεγάλο πλαστικό δοχείο (μπορείς να το βάλεις και στο πάτωμα), απλά δεν θα έχεις την ίδια ορατότητα μέσα στο νερό.
Τώρα για τα μικρά που θα μεγαλώσουν και θα πρέπει να τα χωρίσεις πρέπει να βρεις άλλη λύση... Αν κατάλαβα καλά είσαι από Ηράκλειο Κρήτης? Στα σουπερ μαρκετ πουλάνε 5λιτρα πλαστικά μπουκάλια νερού - για όσους δεν ξέρουν εδώ το νερο δεν πίνεται :D - τα οποία είναι μια χαρά για να χωρίσεις τα αρσενικά, για κάνε μια έρευνα...

Zorba_The_Freak
05-10-06, 13:54
Εγώ πάντως αν αποφασίσω να ασχοληθώ με αναπαραγωγές θα πάρω ένα "δοχειο αποθηκευσης" από το praktiker με 10 ευρω. Έχει σε διάφορα λίτρα, έχουν και καπάκι και είναι super για γενηστρα. Απλά δεν είναι διαφανές γιατί θα έκανε και για ενυδρείο.

KOKORAS
05-10-06, 14:49
Εγώ πάντως αν αποφασίσω να ασχοληθώ με αναπαραγωγές θα πάρω ένα "δοχειο αποθηκευσης" από το praktiker με 10 ευρω. Έχει σε διάφορα λίτρα, έχουν και καπάκι και είναι super για γενηστρα. Απλά δεν είναι διαφανές γιατί θα έκανε και για ενυδρείο.
Υπ'αρχουν και διαφανή