PDA

Επιστροφή στο Forum : Στρωσιμο με ψαρακι


angela
30-09-06, 12:26
Καλησπερα :)
Στρωνω το 60αρι για χρυσοψαρα με ενα χρυσοψαρο - εχω τα αλλα δυο σε γυαλα 20lt και κατα συνεπεια δεν ηξερα τι ειναι το λιγοτερο ασχημο γι αυτα...
Ξεκινησα με τις οδηγιες του petshop για το στρωσιμο χρησιμοποιησα της Τetra Aqua: Easy Balance, Blackwater Extract, Aqua Safe καθως και το Waterlife BacterLife, "δυο γραμμες απο το καθενα στον πατο", ολα μαζι, εξ αρχης. Μετα την παροδο 4 ημερων οταν διαβαζοντας εδω μεσα διαπιστωσα οτι δεν κανω τπτ ετσι διχως αμμωνια αποφασισα να το ρισκαρω ριχνοντας το πρωτο ψαρακι στο ενυδρειο. Δεν προσθεσα βακτηριδια εκτοτε.
Σημερα εκανα τις πρωτες μετρησεις αμμωνιας με υγρο τετσ, ηταν στο 0,25 >0,50, εκανα λοιπον την πρωτη αλλαγη στο 20% προσθετοντας την απαιτουμενη δοση Aqua Safe.
Σκεφτομαι να μετραω τις τιμες καθε 2 ημερες και να κανω αλλαγες να μην υποφερει το ψαρακι στο ενυδρειο. Ακολουθω σωστο δρομο;
Συγχρονως κανω 4 μερικες αλλαγες στη γυαλα στα υπολοιπα ψαρακια. Αυτη η διαδικασια θα παρει μηνα; Εννοω μεχρι να αρχισει να στρωνει να μπουν σταδιακα και τα αλλα στο ενυδρειο.

klaz
30-09-06, 12:33
καλημερα,και καλως ηρθες στην παρεα μας...αν τα λεγαμε αυτα αυριο απο κοντα..δεν θα ηταν πιο ουσιαστικη η βοηθεια...?

angela
30-09-06, 12:40
Μενω Λαρισα πλεον!
:smt006

Carebean pirate
30-09-06, 13:07
Το Blackwater Extrack δεν το χρεάζεσαι γιατί είναι χρήσιμο μόνο για ψάρια που θέλουν καφέ νερό π.χ δίσκοι.

Επομένως δεν το χρειάζονται τα χρυσόψαρα....;)

george
30-09-06, 13:56
Το Blackwater Extrack δεν το χρεάζεσαι γιατί είναι χρήσιμο μόνο για ψάρια που θέλουν καφέ νερό π.χ δίσκοι.

Επομένως δεν το χρειάζονται τα χρυσόψαρα....;)

Μπράβο βρε συ....άρχισες και βάζεις μυαλό !


Καλώς ήρθες στην παρέα μας .
Ούτε το Easy Balance χρειάζεσαι....μακριά από τέτοια ζουμιά !!!

Χρειάζεσαι τουλάχιστον 30 λίτρα για κάθε χρυσόψαρο !!

Η διαδικασία του στρωσίματος ανάλογα με την περίπτωση μπορεί να κρατήσει 3-4 εβδομάδες.
Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο για να σου απαντήσω με περισσότερες λεπτομέρειες....κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ....ύπαρχουν οι απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα ....διάβασε και εδώ :
http://www.tsamisaquarium.com/periechomena.htm
http://www.goldfish.gr/forum/forum_posts.asp?TID=604&PN=1

Carebean pirate
30-09-06, 14:06
Μπράβο βρε συ....άρχισες και βάζεις μυαλό !

Ούτε το Easy Balance χρειάζεσαι....μακριά από τέτοια ζουμιά !!!



:p :p :p :p

Το Easy Balance είναι φάρμακο το οποιο καθυστερεί την αλλαγή νερού για αρεκετο καιρό, έτσι δεν το χρησιμοποιόυμε....;)

andreasp
30-09-06, 15:09
Απο το να εχεις τα δυο χρυσοψαρα στην γυαλα και το ενα να σου στρωνει το ενυδρειο, ειναι 100 φορες καλυτερα να τα βαλεις ολα μεσα στο ενυδρειο.
Ταιζε λιγο, οπως ταιζες και στην γυαλα, καθε δευτερη μερα.
Σε 1 με 1,5 μηνα θα ειναι ετοιμο το ενυδρειο.
Να προμηθευτης τεστ Nh3, No2, No3 σε υγρη μορφή, ετσι ωστε να ξερεις τι σου γινεται.

Blanch
30-09-06, 15:52
Καλώς ήρθες Angela! :p

Το τεστ για ΝΗ3 το έχεις και είναι το τεστ της αμμωνίας. Χρειάζεσαι ΝΟ2 και ΝΟ3. Κάνε τις μετρήσεις σου και ενημέρωνέ μας. Πάντως δε θα σε συμβούλευα να κρατήσεις περισσότερα από 2 χρυσόψαρα στο ενυδρείο σου.

angela
30-09-06, 15:55
Με φοβιζει μηπως ανεβουν αποτομα τα επιπεδα της αμμωνιας...
Απο την αλλη, στη γυαλα δε θα ειναι στα υψη παρα τις συχνες αλλαγες; :confused:

Αν τα βαλω και τα υπολοιπα, ταιζω ελαχιστο, κανω τις απαραιτητες μετρησεις κι αλλαζω νερο καθε μερα για να ζουν πιο υποφερτα θα στρωσει καμμια φορα;

Βακτηριδια χρειαζεται να προσθετω;

Τελικα στο petshop πρεπει να ηταν πιο ασχετοι κι απο μενα :smt019
Τι πειραζε να ειχαν δυο σελιδες εκτυπωμενες απο το net με οδηγιες για ναυτιλομενους;

andreasp
30-09-06, 16:08
Με φοβιζει μηπως ανεβουν αποτομα τα επιπεδα της αμμωνιας...
Απο την αλλη, στη γυαλα δε θα ειναι στα υψη παρα τις συχνες αλλαγες; :confused:


Γυαλα με ενα χρυσοψαρο που αλλαζε νερο καθε μερα, μου τερματισε το τεστ της αμμωνιας, χτυπωντας πανω απο 8mg.
Οπότε όπως καταλαβαινεις θα ειναι απειρες φορες καλυτερα για τα ψαρια σου να πανε στα 60λίτρα απο τα 2.


Αν τα βαλω και τα υπολοιπα, ταιζω ελαχιστο, κανω τις απαραιτητες μετρησεις κι αλλαζω νερο καθε μερα για να ζουν πιο υποφερτα θα στρωσει καμμια φορα;

Αν ταιζεις λιγο καθε δυο μερες, δεν χρειαζεται να αλλαζεις νερο καθε μερα.
Κανε μια αλλαγη 50% καθε εβδομαδα. Θα το δεις και απο τις μετρησεις σου.


Βακτηριδια χρειαζεται να προσθετω;

Η αποψη μου ειναι οτι δεν κανουν τιποτα τα βακτηριδια εκτος απο το να σου ελαφρωνουν την τσεπη.

angela
30-09-06, 16:16
Ευχαριστω!
Παω να τα κανω μπλουμ και καλη τους τυχη!
:p

klaz
30-09-06, 16:20
...και με την ευκαιρια,αλλαξε και τον τοπο διαμονης σου ,βαλε δηλαδη τη λαρισα........

Blanch
30-09-06, 16:20
Αν κατάφερνες να δώσεις τα χρυσόψαρά σου κάπου και να κρατήσεις μόνο το ένα για να στρώσει το φίλτρο σου ομαλά θα ήταν ότι καλύτερο. Διαφορετικά φοβάμαι πως εκτός από απώλειες θα έχεις παράλληλα και ασθένειες και θα θες να κάνεις κάποια αγωγή που θα δυσχεράνει τη διαδικασία στρωσίματος. Είμαι παθούσα, όταν αγνοώντας τι πρέπει να κάνω, είχα τέσσερα χρυσόψαρα σε 96λιτρο ενυδρείο με πολύ δυσάρεστες συνέπειες. Οι γυάλες είναι δυστυχώς ημίμετρα...

angela
30-09-06, 16:44
Οι γυαλες ειναι μονο για κακτους ...εν τη προκειμένη υποθέσει.
Δεν εχω να τα φιλοξενησουν καπου Blanch, τα εβαλα στο 60αρι.

Στο petshop αληθεια μου ειπανε σε 60 lt χωρανε... ως και 10 ανετα!!!
Να παω να διαλεξω 5-6-7 ακομη;
:smt021

klaz
30-09-06, 16:56
ετσι,ειναι..παντου και σε ολες τις δουλειες υπαρχουν παντα και οι ανοητοι,και απαραδεκτοι επαγγελματιες.....ΕΔΩ ΜΕΣΑ ομως ο αγνος χομπιστας εχει βρει ενα αληθινο βημα οπου μπορει να εκφραστει ελευθερα και δημοσια,και να εκθεσει εναν κακο επαγγελματια....πω,πω,πω..πως τα λεω ετσι ρε παιδακι μου......:smt038:smt038:smt038

Zorba_The_Freak
30-09-06, 18:30
Οι γυαλες ειναι μονο για κακτους ...εν τη προκειμένη υποθέσει.
Δεν εχω να τα φιλοξενησουν καπου Blanch, τα εβαλα στο 60αρι.

Στο petshop αληθεια μου ειπανε σε 60 lt χωρανε... ως και 10 ανετα!!!
Να παω να διαλεξω 5-6-7 ακομη;
:smt021

Έτσι. να πάς να διαλέξεις 5-6-7 ακόμα και να τους τα κοπανήσεις στο κεφάλι, χαιρετώντας τους οριστικά. ;)

Blanch
30-09-06, 21:48
Καλή επιτυχία angela! Ενημέρωνέ μας για τις μετρήσεις σου και εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις μεγαλύτερο ενυδρείο για να φιλοξενείς τα χρυσόψαρά σου! :rolleyes:

angela
03-10-06, 10:55
Καλημερα:)
Οι μετρησεις σε Ν3/Ν4 ειναι σταθερα στο 0.50. Μετραω δυο ωρες μετα την αλλαγη νερου 20%. Αλλαγη κανω καθε μερα απο φοβο μην μου παθουν κατι. Η θερμοκρασια ειναι 24-25ο C.
Τα ψαρια δειχνουν μια χαρα, παιζουν στα φυτα και στις φυσαλιδες, κυνηγιουνται, ψαχνουν στο χαλικακι για τροφη.
Χτες ταισα λιγο παραπανω και πηγε στο 1. Τα ψαρακια ανεβαιναν περισσοτερο στην επιφανεια και δειχναν καπως στρεσαρισμενα. Σημανε συναγερμος! Αλλαξα το 30% και αμεσως ηρεμησαν.
Δεν εχω μετρησει ακομη αλλο απο αμμωνια.
Θα ηθελα να ρωτησω αν οι καθημερινες αλλαγες του 20% καταστρεφουν τις αποικιες βακτηριδιων που πανε να δημιουργηθουν και ποτε θα πρεπει να κανω το επομενο τεστ για νιτρωδη. Εχουν περασει 4 ημερες απο την εισαγωγη του πρωτου ψαριου στο ενυδρειο.

andreasp
03-10-06, 11:04
Οσο περισσότερες αλλαγές κάνεις, τόσο περισσότερο θα αργήσει να τελειώσει το στρώσιμο αλλα και τόσο λιγότερο ταλαιπωρούνται τα ψάρια σου.

memy
03-10-06, 12:53
Έχω να πω ότι η Άντζελα είναι παράδειγμα προς μίμηση!
Εύγε! Πολύ καλή μαθήτρια!

MiziGr
03-10-06, 13:18
Τα τεστ που χρησιμοποιέις είναι εύκολα στη χρήση; Τί κόστος έχουν και πόσα περίπου χρειάζονται μέχρι να στρώσει το νερό;:smt030

PascM
03-10-06, 13:25
Έχει συζητηθεί ξανά και ξανά στο φόρουμ οτι τα προτεινόμενα τεστ είναι αυτά που είναι σε υγρή μορφή και οι περισσότεροι προτείνουν τα τεστ της ΑΡΙ των οποίων το κόστος είναι περίπου 15-18 ευρώ ανά τεστ. Αν και τελευταία αναμένονται αυξήσεις.

angela
03-10-06, 13:45
Δε θελω να ταλαιπωρησω τα ψαρακια, ας κανει και 2 μηνες να στρωσει, δε μ΄απασχολει.
Χρησιμοποιω της Tetra σε υγρη μορφη, αυτο για αμμωνια το πηρα 10 ευρω. Υπολογιζω να ειναι καπου για 8 χρησεις.

PascM
03-10-06, 13:48
Σε υγρή μορφή ή σε στικ?

angela
03-10-06, 13:53
υγρη

PascM
03-10-06, 13:58
Τότε είναι για περισσότερες των 8 χρήσεις. Της ΑΡΙ που είπα είναι π.χ. για την αμωνία για 130 περίπου χρήσεις.

DimmyF
03-10-06, 14:51
Το τεστ αμμωνίας που έχω εγώ είναι της tetra και γράφει πάνω ότι είναι για 25 χρήσεις. Της ίδιας εταιρίας τα τεστ για νιτρώδη κ νιτρικά είναι για 45 χρήσεις.
(Πάντα σύμφωνα με τα ανγραφόμενα.)

netblues
04-10-06, 09:34
Οσο περισσότερες αλλαγές κάνεις, τόσο περισσότερο θα αργήσει να τελειώσει το στρώσιμο αλλα και τόσο λιγότερο ταλαιπωρούνται τα ψάρια σου.

Συμφωνο με το δευτερο σκελος, αλλά όχι με το πρωτο.
Οσο υπαρχει αμμωνια, εστω και γυρω στο 0,5ppm η αναπτυξη της αποικιας θα γίνει κανονικά. Μπορει η αποικια να είναι μικρή στην αρχή, και να μην μπορει να ανταποκριθει γρήγορα σε πιθανή μεταβολή (προσθήκη μεγαλων ψαριών) σε σχεση με ενυδρείο στρωμενο με αμμωνία, αλλα απο πλευράς χρόνου θα κανει ακριβώς το ιδιο.
Καπου μεταξυ 25 και 32 ημέρες.

DimmyF
04-10-06, 12:59
... αλλα απο πλευράς χρόνου θα κανει ακριβώς το ιδιο.
Καπου μεταξυ 25 και 32 ημέρες.

Αυτή είναι πληροφόρηση!!!

Giorgos
05-10-06, 20:51
Καταρχήν καλωσόρισες στο φόρουμ!
..... ποτε θα πρεπει να κανω το επομενο τεστ για νιτρωδη. Εχουν περασει 4 ημερες απο την εισαγωγη του πρωτου ψαριου στο ενυδρειο. Σε περίπου 7-10 μέρες από την προσθήκη του πρώτου ψαριού θα πρέπει να έχεις μετρήσιμη ποσότητα νιτρωδών. Βέβαια, αυτό εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Υπάρχουν και περιπτώσεις που καθυστερούν να εμφανιστούν τα νιτρώδη ιόντα.

angela
05-10-06, 22:37
Ευχαριστω για το καλωσορισμα και την απαντηση. Μαλλον φτανουν οι μερες δλδ, μεθαυριο θα παρω να κανω την πρωτη μετρηση για νιτρωδη. Η αμμωνια ειναι ελεγχομενη, τα ψαρακια δειχνουν μια χαρα αλλα νομιζω... πεινασμενα. Το blackmoor ξεθαρρεψε μπρος στην πεινα του και αρπαξε το μουλιασμενο φλεικς απο το χερι μου. Τα κακα τους ειναι με φουσκαλιτσες αλλα no no no :smt018 δεν εχει συμπληρωμα!

klaz
05-10-06, 22:41
. Τα κακα τους ειναι με φουσκαλιτσες αλλα no no no :smt018 δεν εχει συμπληρωμα!κακα με φουσκαλιτσες..????τι τα ταιζεις ..??? μαγια..?:p:p:smt079

PascM
05-10-06, 22:53
Δεν είναι και τόσο καλό αυτό! Σωκράτηηη - Blanch για δώστε τα φώτα σας!!!

angela
05-10-06, 22:55
Δεν ειναι;
lol
μα νομιζω ειναι απο το λιγο φαγητο!
:confused:

Blanch
05-10-06, 23:02
Δεν είναι καλό δείγμα, αλλά όχι και ιδιαίτερα ανησυχητικό. Δώσε τους λίγο αρακά αποφλοιωμένο και ελαφρά βρασμένο και ξαναπές μας angela!

angela
05-10-06, 23:07
Ουφ, πως θα κοιμηθω τωρα που μου μπηκε η ιδεα;:roll:
Οk θα δωσω αυριο.

PascM
05-10-06, 23:21
Μην ανχώνεσε! Δώσε τη συνταγή που σου πρότεινε η Blanch και όλα θα πάνε καλά!