PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια μετα το στωσιμο


ilias kostas
29-09-06, 08:24
Επιτελους το ενυδρειο μου ειναι ετοιμο για να βαλω μεσα τα ψαρια.Το εχω στρωσει με αμωνια.

Η μετρησεις ειναι: ΝΗ4/ΝΗ3 - 0mg/l
PH - 8.0
NO2 - 0mg/l
NO3 - 40mg/l

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

1.Ποσα ψαρια πρεπει να βαλουμε για αρχη.

2.Καθε ποτε πρεπει να προσθετουμε και μεχρι ποσα μπορει να εχει ενα ενυδρειο 450 λιτρων με εσωτερικο φιλτρο.

3.Καθε ποτε πρεπει να καθαριζεται το φιλτρο και αν πρεπει να αλλαξω κατι τωρα που θα ριξω μεσα τα ψαρια.

4.Θα ηθελα να μου πειτε ενα ευκολο συνδιασμο ψαριων για να μπορεσω να ξεκινησω οσο πιο σωστα γινεται.Το ενυδρειο θα εχει και καποια φυτα.

5.Αν ξερετε με πιο τροπο μπορω να ριξω το PH του νερου.

Ευχαριστω πολυ για
την βοηθεια σας :lol:

Juan
29-09-06, 09:31
Η δική μου γνώμη είναι να αποφασίσεις αρχικά, τι ψαράκια θέλεις να βάλεις και το 'τύπο' του ενυδρείου που σκέφτεσαι να φτιάξεις.

Τα λίτρα σου είναι (σχετικά) πολλά και οι επιλογές που έχεις, αρκετές ;)

Πρέπει να δώσεις πληροφορίες για το εσωτερικό φίλτρο που λες για να ξέρουμε για ποιο μιλάμε (μάρκα-μοντέλο). Ακόμα πρέπει να μας πεις τι 'υλικά' έχει μέσα το δοχείο του φίλτρου.

Το pH μειώνεται με την προσθήκη co2 (διοξείδιο του άνθρακα) και όχι μόνο.
Δες εδώ:
Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά του Νερού (http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=6988)
Αν το pH=8 μου φαίνεται πολύ. Μέτρα την τιμή που σου δίνει το νερό που παίρνεις από την βρύση, ώστα να ξέρεις πως επιδρά στο νερό το ενυδρείο σου.

Όπως είπα και στην αρχή προέχει να επιλέξεις τι ψαράκια σου αρέσουν και να φτιάξεις το κατάλληλο περιβάλλον για αυτά.
Ψάξε στο internet ή στα μαγαζιά και πες μας ποια σου αρέσουν περισσότερο απ'όλα ! Μετά θα δούμε ποια μπορούν να τους κάνουν παρέα κτλ.
Καλή αρχή !

Liolios
29-09-06, 09:41
Κατ' αρχάς πρέπει να μειώσεις τα νιτρικά σου. Κάνε μια γενναία αλλαγή νερού και συνέχισε να τα παρακολουθείς. Ανάλογα με τα φυτά που θα έχεις πρέπει να πέσεις γύρω στο 20 το πολύ.


ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

1.Ποσα ψαρια πρεπει να βαλουμε για αρχη.

Ξεκίνα με δύο - τρία ψάρια.

2.Καθε ποτε πρεπει να προσθετουμε και μεχρι ποσα μπορει να εχει ενα ενυδρειο 450 λιτρων με εσωτερικο φιλτρο.

Προσθέτεις ψάρια με αργούς ρυθμούς για να μην αυξηθεί απότομα το βιολογικό φορτίο.
Το μέχρι πόσα ψάρια δεν είναι εύκολο να πει κανείς γιατί εξαρτάται από το είδος τους. (μπορείς να βάλεις ένα τεράστιο κοπάδι από νέον τέτρα, αλλά μόνο ένα ζευγάρι όσκαρ με κανά δυό ακόμα)
Ενυδρείο 450 λίτρων με εσωτερικό φίλτρο? (είναι αμβούργου ή εργοστασιακό)?
Τι κυκλοφορία έχεις?

3.Καθε ποτε πρεπει να καθαριζεται το φιλτρο και αν πρεπει να αλλαξω κατι τωρα που θα ριξω μεσα τα ψαρια.

Το φίλτρο καθαρίζεται όταν μειωθεί η ροή του νερού. Αν έχεις και υαλοβάμβακα, τον αλλάζεις μία φορά το μήνα. Τα υπόλοιπα υλικά δεν αλλάζονται, απλά ξεπλένονται με νερό ενυδρείου.
Όταν ρίξεις τα ψάρια, σταματάς να ταϊζεις το ενυδρείο με αμμωνία φυσικά.
Και πάλι σου λέω πρόσεχε τα νιτρικά σου, είναι υψηλά. Συχνές αλλάγες νερού μέχρι να πέσουν και προσοχή στο τάισμα.

4.Θα ηθελα να μου πειτε ενα ευκολο συνδιασμο ψαριων για να μπορεσω να ξεκινησω οσο πιο σωστα γινεται.Το ενυδρειο θα εχει και καποια φυτα.

Πρώτα πρέπει να δεις ποια ψαράκια σου αρέσουν και μετά να σου πούμε τι από αυτά ταιριάζουν μεταξύ τους και κατά πόσο είναι "εύκολα".

5.Αν ξερετε με πιο τροπο μπορω να ριξω το PH του νερου.

α. Με νερό από αντίστροφη όσμωση
β. Με τύρφη (δίνει στο νερό καφετί χρώμα)
γ. Με CO2
δ. Νομίζω και με ρητίνες

Θα σου πρότεινα να μη χρησιμοποιήσεις χημικά σκευάσματα για να ρίξεις το pH.

koulio
29-09-06, 14:09
θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες ...

αλλα μια απορια ...εχθες μας μιλαγες οτι οι μετρησεις ηταν στο κοκκινο ....
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=13518

σημερα τι εγινε ??? απλα μια ερωτηση ...

crazyio
29-09-06, 15:16
Koulio με πρόλαβες ....
θα έκανα την ίδια ακριβώς ερώτηση .....
ένα μήνα λές πως ΝΟ2 έχεις στα κόκκινα και δεν λέει να πέσει και σήμερα μηδενίστηκε ? Δεν μηδενίζει μέσα σε 12 ώρες ... αλλά σταδιακά ...
Ξανα κάνε μια μέτρηση ΝΟ2 και πές μας .
Με τι μέτρας? στικ ή υγρά τεστ ? τι μάρκα ?

ilias kostas
29-09-06, 15:20
Ξαφνικα τα νιτρωδη επεσαν στο μηδεν.Τα μετρησα το βραδυ οταν γυρισα σπιτι μου και ειχαν πεσει αποτομα.

crazyio
29-09-06, 15:25
Ξαφνικα τα νιτρωδη επεσαν στο μηδεν.Τα μετρησα το βραδυ οταν γυρισα σπιτι μου και ειχαν πεσει αποτομα.

Τότε ίσως να μην ήσουν στα κόκκινα αλλά σε κάποιο πορτοκαλί χρώμα ...
τες πα ... Μέτρησε πάντως ξανά για να είσαι σίγουρος ...
Δεν μας είπες όμως με τι μετράς..

ilias kostas
29-09-06, 15:33
μετραω με υγρα τεστ
Καμια προταση για ψαρακια εχουμε ρε παιδια;

netblues
29-09-06, 17:09
Σε 400 λιτρα χωρανε αρκετά πράγματα.
Οχι τα παντα βεβαια, και σιγουρα οχι ολα μαζί.
Το ενυδρείο δεν ειναι δειγματολογιο ψαριων.
Πρεπει να καταληξεις τι ειδους ψαρια θες.
1. Malawi
2. Taganika
3. Μαδαγασκαρης, victoria (μαλλον οχι για αρχαριο...)
4. Δισκους
5. Αμαζονιος γενικότερα
6. Κοινωνικό με νερό βρυσης
7. Υφαλμυρο (scats, monodactylus κλπ)
8. Ζωοτοκα (guppies, platties κλπ)
9. Κεντρική/Νοτια αμερική/ποταμια αφρικης

Οι περισσοτεροι αρχιζουν με κοινωνικό, αν και αυτό δεν ειναι κανόνας.
Οι κατηγοριες που αναφερω ειναι γενικές και δεν συνδιαζονται μεταξυ τους
(με την εξαιρεση δισκων-αμαζονιου)
Η διαδικασια της επιλογης κατοικων ειναι απο τις πιο ενδιαφερουσες κατα το στησιμο.
Το μελετάς, γραφεις τι σου αρέσει , και σου εκθετουμε την αποψή μας..
(για να σε προστατεψουμε απο τυχον λαθη/ασυμβατοτητες και μελλοντικά προβληματα.)
Υποθετω οτι το παρακατω το εχεις διαβασει όλο εε?
http://www.tsamisaquarium.com

ilias kostas
02-10-06, 07:22
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες ειναι πολυ χρησιμες.
Θα ηθελα να ρωτησω και μερικα ακομα πραγματα.

Αφου εστρωσα το ενυδρειο και η τιμες ηταν.
NH4/NH3 - 0mg/l
NO2 - 0mg/l
NO3 - 40mg/l
PH - 8,0

Εκανα μια μεγαλη αλλαγη του νερου 80% οπως περιγραφεται
στο στρωσημο με αμωνια και εριξα μεσα τα ψαρια τα οποια ειναι.
10 χηρες , 3 κλοουν , 2 ξιφοφορους , 6 ζεμπρα , 2 μολυ , 1 γλυφτης

Τωρα η τιμες ειναι.

NH4/NH3 - 0.2mg/l
NO2 - δεν το εχω μετρησει.
ΝΟ3 - 5mg/l
PH - 8.0
Η θερμοκρασια ειναι στους 26 βαθμους κελσιου

1.Θα ηθελα να ρωτησω αν ολα πανε καλα;
2.Γιατι εχω αμωνια και τη πρεπει να κανω για να την ριξω;
3.Τα νιτρικα με την αλλαγη επεσαν παρα πολυ ετσι πρεπει να ειναι;
4.Αν ριχνω περισσοτερα ετοιμα βακτηρια απο το κανονικο υπαρχει καποιο προβλημα;
5.Για να λειτουργει ενα ενυδρειο χωρις κανενα προβλημα πιες πρεπει να ειναι η τιμες;
6.Πρεπει να κανω αλλαγη του νερου 30% καθε εβδομαδα ετσι οπως ειναι το ενυδρειο μου; ή πρεπει να περιμενω να αυξηθουν τα νιτρικα;

Zorba_The_Freak
02-10-06, 08:04
Όλα αυτά τα ψάρια τα έριξες μαζεμένα?????

Αν ΝΑΙ, προφανώς δεν διάβασες τις απαντήσεις που σου έδωσαν στις ερωτήσεις σου.

netblues
02-10-06, 08:32
Τωρα η τιμες ειναι.

NH4/NH3 - 0.2mg/l
NO2 - δεν το εχω μετρησει.
ΝΟ3 - 5mg/l
PH - 8.0
Η θερμοκρασια ειναι στους 26 βαθμους κελσιου

1.Θα ηθελα να ρωτησω αν ολα πανε καλα;
2.Γιατι εχω αμωνια και τη πρεπει να κανω για να την ριξω;
3.Τα νιτρικα με την αλλαγη επεσαν παρα πολυ ετσι πρεπει να ειναι;
4.Αν ριχνω περισσοτερα ετοιμα βακτηρια απο το κανονικο υπαρχει καποιο προβλημα;
5.Για να λειτουργει ενα ενυδρειο χωρις κανενα προβλημα πιες πρεπει να ειναι η τιμες;
6.Πρεπει να κανω αλλαγη του νερου 30% καθε εβδομαδα ετσι οπως ειναι το ενυδρειο μου; ή πρεπει να περιμενω να αυξηθουν τα νιτρικα;


1. Οχι και τοσο
2. Αποτομη αυξηση φορτίου σε συνδιασμό με πολυ φαί. Καθημερινες αλλαγές νερού μεχρι το φίλτρο να ανταποκριθει.
3. Φυσικά.
4. Αφου στρωσει το ενυδρειο, τα ετοιμα βακτηριδα ειναι αδιαφορα.
Γενικά οι υπερβολές πρεπει να αποφευγονται. Αν και δεν εχω δοκιμασει να βάλω ψαρια μεσα σε σκετο ζουμι με βακτηριδια, υποψιαζομαι οτι δεν θα πανε και πολυ καλά.. :eek:
5. Μη μετρησιμη αμμωνια και NO2. Απο κει και περα, εξαρτάται απο τα ψαρια/φυτά κλπ
6. απαντηθηκε στο 2. Γενικα δεν περιμενουμε να αυξηθουν τα νιτρικά..

crazyio
02-10-06, 13:31
Σε αυτό (http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=13518) σου το thread σου είχα απαντήσει το εξής:

"λογικά, εφόσον η αμμωνία σου είναι στο 0 και ο νιτρίτης σου ( ΝΟ2) είναι στα κόκκινα όπως λές είναι θέμα χρονου να αρχίσει να πέφτει μέχρι που κάποια στιγμή θα μηδενιστει .....
εκεί θα κάνεις μια καλή αλλαγή νερού (50-60%) για να αραιώσεις το νερό απο νιτρικά άλλατα (ΝΟ3) και είσαι έτοιμος ....
απλά πρόσεξε μην υπερφορτώσεις το ενυδρείο απο την αρχή με ψάρια ...
σιγά σιγά για να μπορεί το φίλτρο να ανταποκριθεί στην υχθιοφόρτιση ..."

Μάλλον βιάστηκες να το υπερφορτώσεις ... :smt039

ilias kostas
02-10-06, 15:03
Οποτε παιδια εγω τωρα πρεπει να κανω καθε μερα αλλαγη το 30% του νερου μεχρι να γινει η αμωνια 0 mg/l.

Καθε ποτε πρεπει ομως να τους ριχνω τροφη και πως μπορω να βρισκω την ποσοτητα που πρεπει να ριχνω;
Το ρωταω αυτο γιατι απο το Σαββατο που πηρα τα ψαρια τα εχω ταιση μονο μια φορα(την Κυριακη) γιατι φοβομουν τα επιπεδα της αμωνιας και προτιμησα να τα αφησω λιγο νηστικα.

giannisg
02-10-06, 15:15
Στην θέση σου θα ταίζα μία φορα την ημέρα και λίγο ( η τροφή να καταναλωθεί σε 15-20 δευτ.) η κάθε δεύτερη μέρα. Αυτό μπορείς να το συμπεράνεις κάνοντας ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ μετρήσεις. ΜΗΝ ΑΜΕΛΗΣΕΙΣ τις συχνές -σωστές- αλλαγές νερού!

ilias kostas
02-10-06, 15:26
Ευχαριστω παρα πολυ για της πληροφοριες αλλα σε 15 δευτερα προλαβαινουν να φανε ολα τα ψαρια;

giannisg
02-10-06, 15:32
Aπο την προσωπική μου εμπειρία... χαλαρά!

Liolios
02-10-06, 20:38
Πέρα από όλα τα υπόλοιπα, και για να μη βρεθείς προ δυσάρεστων και ίσως ανάμενων γεγονότων (θάνατοι ψαριών) μπορείς να μπολιάσεις το ενύδρειο σου με "στρωμμένο υλικό" από φίλτρο κάποιου φίλου σου ή κάποιου από εμάς. Αυτό θα βοηθήσει στο να πέσουν γρηγορότερα οι τιμές της αμμωνίας και των νιτρωδών αλάτων.

Υ.Γ: Αν σε ενδιαφέρει η λύση του μπολιάσματος και δεν βρίσκεις κάποιον άλλον να σου δώσει υλικό, στείλε μου πμ για να σου δώσω εγώ.

Juan
02-10-06, 21:22
ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ

Μπράβο ρε Πάνο !!!
Πρώτη φορά το βλέπω γραμμένο !

Υ.Γ: Αν σε ενδιαφέρει η λύση του μπολιάσματος και δεν βρίσκεις κάποιον άλλον να σου δώσει υλικό, στείλε μου πμ για να σου δώσω εγώ.