PDA

Επιστροφή στο Forum : σκαλαρι εντομοκυνηγος SOS


nikitasp
28-09-06, 22:02
το ενα απο τα σκαλαρια μου μολις πεταχτηκε εξω απο το νερο και εφαγε ενα σκορο που πετουσε ανεμελος.τον εκανε μια χαψια αλλα καθεται με το στομα ΜΙΣΑΝΟΙΧΤΟ γιατι δεν μπορει να τον καταπιει! υπαρχει κινδυνος?
ευτυχως το εκλεισε το στομα μαλλον το καταπιε. υπαρχει φοβος να αρρωστησει?

mikele
28-09-06, 22:40
που τον βρηκε το σκορο το ατιμο ρε...θα ηθελα να το δω αυτο πρεπει να ειχε ενδιαφερον.....δεν νομιζω να εχει προβλημα αφου τον εκανε ορεξη και κεφι.......καπακι δεν εχει το ενυδρειο σου?

nikitasp
28-09-06, 23:12
ανοιχτο το εχω.πραγματι ηταν καταπληκτικο γεγονος αμα το εβλεπες απο κοντα.το κανουν και με τις μυγες και τα κουνουπια αυτο αλλα ποτε δεν ειχε τυχει να φανε κανενα μπροστα μου και νομιζα οτι δεν προκειται να τα καταφερναν ποτε. αλλα σημερα καθοταν το καημενο το σκαλαρακι και με κοιτουσε με το στομα μισανοιχτο και μεσα φαινοτανε ο σκορος. λογικο ειναι, εμεινα και εγω με το στομα ανοιχτο απο εκπληξη και ανησυχια.

Lsourtzo
28-09-06, 23:36
Θα σου πρότεινα να βάλεις καπάκι άμεσα ... αν το ψαράκι σου έχει τέτοιες τάσεις φοβάμαι ότι μπορεί σύντομα να το δεις να σπαρταράει στο πάτωμα ...

Giorgos
29-09-06, 21:53
Όσο δεν χρησιμοποιείς εντομοφάρμακα στο σπίτι, το ψάρια δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Tkagem
30-09-06, 01:24
Όντως βάλε αν όχι καπάκι τουλάχιστον κάτι απο πάνω μή βρείς κανά πρωί κανένα ψαράκι αποξηραμένο στο πάτωμα.
Κουνούπια,μύγες,σκόρους....ήμαρτον,πού το έχεις το ενυδρείο????(Μή μου πείς στην αποθήκη!!!!)
Κι αυτά τα σκαλάρια σου!!!!Βάτραχος τα δασκάλεψε????Εγω στη θέση σου άν έβλεπα κάτι τέτοιο δέ θα μου έμενε άντερο!!!!Πάντως δέ νομίζω να σου πάθουν τίποτα,εκτός άν βάζεις εντομοκτόνα όπως είπε και πρίν ο Γιώργος....
Να τα χαίρεσαι τα ψαράκια σου!Παληκαράκια!

KOKORAS
30-09-06, 04:22
Όσο δεν χρησιμοποιείς εντομοφάρμακα στο σπίτι, το ψάρια δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Γιώργη μου, εάν χρησημοποιεί ο γείτονας και δεν το ξέρει ο άνθρωπος?
Άντε και ο σκώρος ήταν δικός του, ολα τα υπόλοιπα έντομα όμως?

Giorgos
30-09-06, 10:43
Δε νομίζω ένα έντομο που έχει προσβληθεί από το δηλητήριο του εντομοκτόνου να πραλαβαίνει να πάει σε άλλο σπίτι της γειτονιάς...